Тргување со валути-FOREX

Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Дали до сега ти има стигнато некое известување или опомена за казна? Претпоставувам дека со години тргуваш на форекс.
Нема стигнато а и нема да стигне, пошто средства нема повеќе да повлечам ќе си ги земам преку Бугарија.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Vladata Nekako mnogu go stega obracot okolu internet zarabotkata

Se cuvstvuvam kako Da sme primorani Da robuvame za bespari vo fabrikite vo ekonomskite Zoni
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Vladata Nekako mnogu go stega obracot okolu internet zarabotkata

Se cuvstvuvam kako Da sme primorani Da robuvame za bespari vo fabrikite vo ekonomskite Zoni
Ne im e toa glavnata cel glavnata cel im e zabrana na begstvo na kapitalot. Najverojatno kje odat kako na kradenje kapital od investitorit za da gi vratat zaeme za piom sk 2014 socijala subvencii i ostali nacini so koj se na vlast 8 godini.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Ne im e toa glavnata cel glavnata cel im e zabrana na begstvo na kapitalot. Najverojatno kje odat kako na kradenje kapital od investitorit za da gi vratat zaeme za piom sk 2014 socijala subvencii i ostali nacini so koj se na vlast 8 godini.
Која цел продадена држава сме ние еве јас веке почнав со планови да ја напуштам државата веќе преку *** ми е од вакви банални работи, гнијте во фабриките или бегајте од македонија мото на власта. Казна од 1500 еура до 3000 , па од небо ли паѓаат парите у македонија?
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Која цел продадена држава сме ние еве јас веке почнав со планови да ја напуштам државата веќе преку *** ми е од вакви банални работи, гнијте во фабриките или бегајте од македонија мото на власта. Казна од 1500 еура до 3000 , па од небо ли паѓаат парите у македонија?
Brat nisto samo sobiranje pari i beganje vo rusija kako gerard departije...toalno sme ekonomski ugneteni...kje barame azil kaj putin kako ekonomski izbeglici. Stom pocnaa da udiraat vaka sikter vo kina rusija briks i istok ovde na zapad smrdi.
Farang vari toa orizot doadjame!
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ozbilna e rabotava li? Ja taman pochnav da razmisluvam seriozno da se bavam so Forex pazarot.
Daj nekoj neka objasni poubavo ako ima sigurno informacii? U pm..
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
11
Ozbilna e rabotava li? Ja taman pochnav da razmisluvam seriozno da se bavam so Forex pazarot.
Daj nekoj neka objasni poubavo ako ima sigurno informacii? U pm..
Ne pocnuvaj voopsto. Najdi druga rabota ili hobi. Inaku, sigurni informacii tesko da ke dobies, vo Makedonija mozes samo da pretpostavuvas. Vo biznisot sum podolgo vreme i rabotite skripat koga stanuva zbor za konmunikacija so institucija koja treba da zavrsi nekakov proces (odobrenie za gradba, potpis od opstina i itn). Birokratijata se nema smeneto i ne veruvam deka nekogas ke se smeni. Mentalitet e vo prasanje. Zauzdani se odredeni strukturi vo nasava zemja i nema da mrdne uste dolgo vreme, ako voopsto nekogas ke mrdne.
Eve ti primer okolu FOREX deka instituciite ne komuniciraat megjusebno, bev vo UJP i mi rekoa deka ke mi naplakaat bez problem 10% od kapitalnata dobivka, odanocena kako personalen danok na dohod, no ova bese prosledeno so edno predupreduvanje deka dokolku NBRM odluci da me spreci, ke go napravi toa so finansova policija (najdi go komentarot pogore).
Stavreski dade izjava deka onlajn investiranjeto vo hartii od vrednost (instrumenti i nivni derivati, a FOREX e finansiski derivat) e zabraneto so dekret i deka ke gi gonat onie firmi koi se dojdeni vo Makedonija (Admiral Markets i FX Lider). Nema da kaznuvaat odma, ama ova go upatuva kako predupreduvanje dokolku se prodolzi vakviot vid na investiranje.
Moj sovet, vadi Bugarsko drzavjanstvo (toa e mnogu tesko periodov zasto i jas sum na pola proces otkako gi zaostrija baranjata za drzavjanstvo juni 2012 mi se cini so dekret od Borisov) i trguvaj od tamu.
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Дали овој закон го опфаќа инвестирањето во PTC(paid to click) страните ? Предпоставувам дека се однесува за Форекс, но ми треба конкретен одговор? Некој ?
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Дали овој закон го опфаќа инвестирањето во PTC(paid to click) страните ? Предпоставувам дека се однесува за Форекс, но ми треба конкретен одговор? Некој ?
па се однесува на тргување со валути,е сега ако заработуваш со ова а не плашташ данок тука,пак е некој вид фин.криминал,го знаеш она се ќе ти простат ама неплатен данок никогаш
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
па се однесува на тргување со валути,е сега ако заработуваш со ова а не плашташ данок тука,пак е некој вид фин.криминал,го знаеш она се ќе ти простат ама неплатен данок никогаш
Битно дека не се однесува, за данокот информиран сум:)
 
F

FARANG

Гостин
Brat nisto samo sobiranje pari i beganje vo rusija kako gerard departije...toalno sme ekonomski ugneteni...kje barame azil kaj putin kako ekonomski izbeglici. Stom pocnaa da udiraat vaka sikter vo kina rusija briks i istok ovde na zapad smrdi.
Farang vari toa orizot doadjame!

Абе мојата чудесна земја со стандард на подпросечна екс источна земја а закони, правила и КАЗНИ ко на запад... Што да ви кажам момци, од иднава година најверојатно се враќам во Манила, веќе преку глава ми е и мене од овде па ако има заинтересирани на групна миграција во тој дел на светот може една заедница да направиме, таман за во ЧДА Македонски Лафови од Филипините :D

Ох бај д веј....Вила овде или стан во Скопје, горе доле исти се цените....

 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Абе мојата чудесна земја со стандард на подпросечна екс источна земја а закони, правила и КАЗНИ ко на запад... Што да ви кажам момци, од иднава година најверојатно се враќам во Манила, веќе преку глава ми е и мене од овде па ако има заинтересирани на групна миграција во тој дел на светот може една заедница да направиме, таман за во ЧДА Македонски Лафови од Филипините :D

Ох бај д веј....Вила овде или стан во Скопје, горе доле исти се цените....

Ajde.. neka se pravi zaednica, sigurno kje ima zainteresiranost! :)))
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
правила и КАЗНИ ко на запад...
Правилата се останати од Истокот, те комунизмот, а казните се западни.
Според овие закони од СФРЈ average Трпе не смее да поседува апсолутно никаква форма на странски капитал, ниту акции, ниту валутни деривати, ниту инвестициско злато, ниту да се обложува во онлајн кладилници. Зарем толку не сфаќаат дека е 21-ви век и сето ова може да го правиш преку прокси, само што ќе те чини повеќе нерви и пари.
 
F

FARANG

Гостин
Правилата се останати од Истокот, те комунизмот, а казните се западни.
Според овие закони од СФРЈ average Трпе не смее да поседува апсолутно никаква форма на странски капитал, ниту акции, ниту валутни деривати, ниту инвестициско злато, ниту да се обложува во онлајн кладилници. Зарем толку не сфаќаат дека е 21-ви век и сето ова може да го правиш преку прокси, само што ќе те чини повеќе нерви и пари.

Не се секирај, они се сфаќаат и го прават. Неќат ти да го правиш :icon_mrgr:

Филипински рецепт за вечно да останеш на власт:

1. Осиромаши го народот за да зависи од тебе - Направено
2. Уништи го образованието за случајно да не направи повеќе пари па да пречи - Направено
3. Тие со малку повеќе пари и амбиции пушти ги во странство да не прават проблеми - Се работи на случајот
4. Овозможувај само потрошувачки кредити и заглави ги сите во долгови - Направено
5. Најди начин како да ја оданочиш дијаспората и сите што прават пари надвор - Се работи на случајот...

Каква ЕУ ние сме на добар пат да ги стигнеме Филипините, они имале 50 години повеќе „демократија“ од нас ама забрзано работиме да ги стигнеме...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom