Тетоважи

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Сакам и се расправав со мајки ми не ми дозволува сега засега.Кога ќе сум наполнила 18 тогаш може.Инаку имам правено со кна тетоважа на рамо и тоа во Охрид пред некоја година.Здравје летово ако одам пак би направила.
Пред да направам тетоважа добро би размислила што би било тоа затоа што сакам да биде нешто што ми е вредно во животот нешто за што нема да се каам :)
Арно ти вика жената оти до 18 може и ќе се предомислиш, и јас како 16 годишен обожавам тетоважи, ама до 18 ми стои дека ќе нема правење, а и после 18 незнам, и да би правел тоа би било на некое помалку видливо место бидејќи учам Угостителство-Келнер а за жал знаеме какви се нашите работодавци, а за поголемите хотели што се тука Фламинго, Принцес дозволено е од лактот па нагоре што е океј според мене.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
За ваша среќа во Македонија е забрането со закон да се тетовираат лица под 18 год возраст и за уште поголема среќа е што и така тетоважите на децата кои се истетовирале а биле под 18 год во 90% се деформираат, зависи нормално на кое место од телото се тетовирале


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
За ваша среќа во Македонија е забрането со закон да се тетовираат лица под 18 год возраст и за уште поголема среќа е што и така тетоважите на децата кои се истетовирале а биле под 18 год во 90% се деформираат, зависи нормално на кое место од телото се тетовирале


Sent from my iPhone using Tapatalk
ja imam tetovaza na taa vozrast stavena okolu 17 pa dosega 3god ne sum imal nikakov problem :) na sto mislis pod deformiraat ?
 
Последно уредено:

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Ete eden ubav momak so sarenko telo:pipi::D




 
Последно уредено:

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
ja imam tetovaza na taa vozrast stavena okolu 17 pa dosega 3god ne sum imal nikakov problem :) na sto mislis pod deformiraat ?
И јас имам на 16 сум тетовиран на рамото. Кога се тетовирав сликата беше у центарот на рамото а сега после 20 год сликата е избегана на левата страна. Затоа и пишав зависи каде е ставена тетоважата но обично луѓето се развиваат до 18 год и кожата расне никако не се смалува и со раснењето на кожата тетоважата може да преживее било какви деформитети.
Многу знам еј :)



Sent from my iPad using Tapatalk
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Арно ти вика жената оти до 18 може и ќе се предомислиш, и јас како 16 годишен обожавам тетоважи, ама до 18 ми стои дека ќе нема правење, а и после 18 незнам, и да би правел тоа би било на некое помалку видливо место бидејќи учам Угостителство-Келнер а за жал знаеме какви се нашите работодавци, а за поголемите хотели што се тука Фламинго, Принцес дозволено е од лактот па нагоре што е океј според мене.
Богами и во администрација сега тешко со тетоважи пуштаат :cautious:
Инаку пред да ја направам трајна сакам да видам со кна како ке ми стои па ако ми се допаѓа
ќе ја правам трајна.А за место ќе се мислам уште ;)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
За ваша среќа во Македонија е забрането со закон да се тетовираат лица под 18 год возраст и за уште поголема среќа е што и така тетоважите на децата кои се истетовирале а биле под 18 год во 90% се деформираат, зависи нормално на кое место од телото се тетовирале


Sent from my iPhone using Tapatalk
Можда е забрането ама прашање е кој го почитува тоа закон, бидејќи гледаме многу деца испод 18 години тетовирани.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Ха ха - абе што вработувања се тоа кога треба да се соблакаш за проверка или тоа само за жени важи?
:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Можда е забрането ама прашање е кој го почитува тоа закон, бидејќи гледаме многу деца испод 18 години тетовирани.
Децата си бараат а тоа што некои "артисти"немаат доблест да почитуваат правила и закони кажува за нив се


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
И јас имам на 16 сум тетовиран на рамото. Кога се тетовирав сликата беше у центарот на рамото а сега после 20 год сликата е избегана на левата страна. Затоа и пишав зависи каде е ставена тетоважата но обично луѓето се развиваат до 18 год и кожата расне никако не се смалува и со раснењето на кожата тетоважата може да преживее било какви деформитети.
Многу знам еј :)



Sent from my iPad using Tapatalk
mene mi e na gradi stavena, iskreno koga pocnav da vezbam i oslabev desetina kila mi bese strav da ne se rastegne nesto so kozata ili deformira ama za sreka si ostana se ok :)
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Децата си бараат а тоа што некои "артисти"немаат доблест да почитуваат правила и закони кажува за нив се


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мене ме имаш на 15 години тетовирано со дозвола од родител. :)
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Мене ме имаш на 15 години тетовирано со дозвола од родител. :)
Законот е излезен 2011 и денес кај мене у студио нема тетовирање на деца под 18 год дури и со дозвола од родител. Нема и пирсање за деца под 16 год и тоа е регулирано со закон. Порано беше друго, денес тетовирањето и пирсањето не е како пред 20 год :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Можеш колку сакаш да си пишуваш по форуми, но за пари и ти правел тетовaжи на 15 годишни.
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Можеш колку сакаш да си пишуваш по форуми, но за пари и ти правел тетовaжи на 15 годишни.
Сериозен тату мајстор нема да прај, логично. Поќе му значи работата отколку тие 4-5 000 шо ќе ги земи. Еве Boogie ти кажва дека тој не тетовира. И тој јас кај шо се цртав, не тетовира малолетници.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
значи и јас кога се тетовирав на 17 пред 3-4 год незнам дали бил тогаш законот или не, ми бараше нормално потврда од родителот, нема зашто да ризикува да го бараат нервозни родители :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom