Суровата вистина зад огласите за работа

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Во владата работат неписмени и тоа мене ми смета, зашто од мои пари земаат плата. Тоа што владата троши пари на глупи реклами е исто мој проблем, и немам ништо против тоа некој да критикува одлуки на владата. Меѓутоа, она што не е мој проблем е тоа дали комшијата ке вработи преку врски или не, зашто неговите вработени ке земаат плата од негови пари.

Нормално дека треба да се критикува, ама треба да се знае што треба да се критикува. Тоа пробувам да кажам.
А бидејќи твојот комшија ќе вработи ,,негови,, 99 проценти ќе пере пари. И тоа не ти смета? Ти плаќаш данок, а тој не, па тој има, а ти не? А пази, и двајцата еднакви сте во придобивките (какви и да се) пред државата....
--- надополнето: 21 март 2012 во 21:24 ---
Никој не те прашува дали сакаш ти луѓе со партиски книшки или нејќеш. Ти се јавуваат и ти кажуваат дека имаат неколку добри дечки што немаат пари, ако ги нејќеш тек тогаш ќе видиш што значат инспекции.
Ова од една доста позната личност, според тоа што го кажуваше он, поголемиве македонски фирмички и оние на кои им оди добри не сакаат да ги фалат во јавност(имало некој проект, да не навлегувам...), зашто само полошо им правеле со тоа...
А зошто го дозволуваме тоа? Си се запрашал?
Додека се тртиш, ќе те .....
Нормално.
Нека се соберат сите тие и нека се побунат.
Народот (во овој случај бизнисмените) забораваат дека моќта е кај нив, кога се заедно секако.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Во владата работат неписмени и тоа мене ми смета, зашто од мои пари земаат плата. Тоа што владата троши пари на глупи реклами е исто мој проблем, и немам ништо против тоа некој да критикува одлуки на владата. Меѓутоа, она што не е мој проблем е тоа дали комшијата ке вработи преку врски или не, зашто неговите вработени ке земаат плата од негови пари.

Нормално дека треба да се критикува, ама треба да се знае што треба да се критикува. Тоа пробувам да кажам.
Секој сопственик одговара само сам пред себе. Може да вработи и идиот кој не работи ништо ама тој ќе си страда и троши пари. Дури иако вработи некое дете на политичар само за да добие услуги не е крив сопственикот крив е функционерот кој ја злоупотребува службената позиција за што може и кривично да одговара. За се е виновна државата од работни услови до избор на работници. Сопственикот не е виновен за ништо тој само сака профит а, ако државата му нуди законски дупки и други начини да ги избегне законите за тоа е само крива државата и нејзините преставници.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
А зошто го дозволуваме тоа? Си се запрашал?
Додека се тртиш, ќе те .....
Нормално.
Нека се соберат сите тие и нека се побунат.
Народот (во овој случај бизнисмените) забораваат дека моќта е кај нив, кога се заедно секако.
Тешко е во овие економски услови.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Па токму тоа се случува овде, нелегално работење! Те вработува со средно (ако имаш факултет) за да ти даде што помала плата, те пријавува на минималец, а земаш уште (пример) 4 000 на рака.
Ти си учел, а тебе некој те третира како неписмена амеба.
Уште ти се заканува дека ќе те отпушти, ако не работиш прекувремено бесплатно (тоа е веќе, мобинг).

Сакаш да кажеш дека се чесни работодавците? Не, не се. Сакал ти или не.

И да, за една држава да има прогрес, да има нови вработувања, да има поголем капитал, потребно е да има и добро усогласување меѓу работодавците и работниците. Ако работодавецот овозможи добра клима за работа на вработените - тие ќе работат подобро. Автоматски и самата фирма остварува поголеми профити. Автоматски, работодавецот добива поголема добивка, која ја реинвестира и ја проширува дејноста, или се усовршува. Вработува повеќе, заработува повеќе, вложува повеќе.

Ако имаш бар мали познавња околу бизнисот, ова ќе го знаеш.
Ама очигледно немаш.

Мислењето ,,ќе го вработам Стојко оти на дедо ми му ја испрал колата,, е се, освен бизнис размислување. И таквите никогаш, ама баш никогаш нема да бидат корисни за никого, напротив, ќе бидат тирани кон своите вработени, ќе бидат перачи на пари пред државата (затоа што викаат сервис на компјутери кој чини 20 000 денари, ама го пријавуваат 40 000, па со тој Ојле Дојле, делат на црно по 10 000), и ќе бидат на крајот, стечајци, кои ќе бидат на терет на државата.

Ако имаш намера да маваш ,,у груди,, ,,ја сам газда, биче како ја хочу,, кажи си, да прекинеме со дискусијата. Затоа што во тој случај, ти врска немаш од ништо, само се инаетиш.
Абе дали се они перачи на пари или не се е друга тема, и мислам дека тоа веќе го кажав. Никој не спори перење на пари, и не ми ставај зборови во уста. Ако мислиш дека некој пере пари пријави го. Ако мислиш дека државата нема ништо да направи тогаш буни се зашто државата не прави ништо, ама не се буни зашто он вработил некого преку врски.

Еве, кажи дали мислиш дека јас не смеам да вработам своја роднина?

Искрено сум против минималецот ама тоа не значи дека ако некој вработува под минималец не треба истиот да биде казнет. Тоа никој нигде не го кажа.

Дали јас знам што е бизнис или не исто нема врска со темава.

А бидејќи твојот комшија ќе вработи ,,негови,, 99 проценти ќе пере пари. И тоа не ти смета? Ти плаќаш данок, а тој не, па тој има, а ти не? А пази, и двајцата еднакви сте во придобивките (какви и да се) пред државата....
Ми смета ако пере пари, никој не кажа дека не ми смета. Ме читаш ли воопшто што пишувам?

И пошто гледам дека ти е битно со кого правиш муабет, а не ти е битен самиот муабет, ке ти кажам дека сум студент на магистарски студии и работам вонредно.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Претходната работа што ја добив, ме удри како гром од ведро небо. Ја добив без врски, без партиски книшки - најрегуларно што може. Тоа требаше да ми биде првиот знак дека нешто не е како што треба.
Ми ги објаснија работните задачи, ми ја соопштија платата - живи радости, а уште и шефот ми се виде пријатен.
Прв ден на работа, а од објаснетите работни задачи не гледам ни една. Едно време се мислев да не сум ја утнала канцеларијата. Ајде, нема везе - прв дена ми е и нова сум, башка.
Викендите што требаше да бидат неработни, излегоа подолги од целата работна недела.
После месец дена гледам дека и од ветената плата фали еден голем дел, позамашен. Кога отидов да прашам што се случува, кај отидоа усмените договори од интервјуто, добив говор како сум ја една размазена плавуша што не сфаќа што значи бизнис, нити па тимска работа, како треба да бидам среќна што ме примиле и што колку толку ме плаќале и како утре (сабота) треба да дојдам порано на работа, пошто ќе сме ги чистеле канцелариите!!!
Непотребно е да кажувам како заврши „разговорот“ со претпоставениот.
Поентата ми е дека односот на мнозинството работодавци се граничи со иживување, а некои ја преминуваат и таа граница. Не може аргумент да ни биде „така е у Македонија, тешко е за работа“ и позади тој аргумент да допуштаме свашта.
Нити моите плаќаа, нити ја учев факултет за некој да ме третира како полуписмен роб.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Претходната работа што ја добив, ме удри како гром од ведро небо. Ја добив без врски, без партиски книшки - најрегуларно што може. Тоа требаше да ми биде првиот знак дека нешто не е како што треба.
Ми ги објаснија работните задачи, ми ја соопштија платата - живи радости, а уште и шефот ми се виде пријатен.
Прв ден на работа, а од објаснетите работни задачи не гледам ни една. Едно време се мислев да не сум ја утнала канцеларијата. Ајде, нема везе - прв дена ми е и нова сум, башка.
Викендите што требаше да бидат неработни, излегоа подолги од целата работна недела.
После месец дена гледам дека и од ветената плата фали еден голем дел, позамашен. Кога отидов да прашам што се случува, кај отидоа усмените договори од интервјуто, добив говор како сум ја една размазена плавуша што не сфаќа што значи бизнис, нити па тимска работа, како треба да бидам среќна што ме примиле и што колку толку ме плаќале и како утре (сабота) треба да дојдам порано на работа, пошто ќе сме ги чистеле канцелариите!!!
Непотребно е да кажувам како заврши „разговорот“ со претпоставениот.
Поентата ми е дека односот на мнозинството работодавци се граничи со иживување, а некои ја преминуваат и таа граница. Не може аргумент да ни биде „така е у Македонија, тешко е за работа“ и позади тој аргумент да допуштаме свашта.
Нити моите плаќаа, нити ја учев факултет за некој да ме третира како полуписмен роб.
Ако не ти се допаѓа работата секогаш може да ја напуштиш или да работиш толку мизерно што ќе те избркаат. Менаџерот може да види дали му се исплати да бидат работниците немотивирани и да мора постојано да бара нови губејќи пари и време на огласи, тренинг и уходување во работата или да се труди да ги задржи постојните вработени. Се е бизнис логика изразена во пари. Во основа главната причина за тој однос лош е високата невработеност има и друг фактори како лоша едукација и квалитет на менаџери, не примена на закони итн.
Инаку лично искуство работев во една фирма година дена но, не ми се допаѓаше работата и шефот беше лев. На почеток се трудев но после толку малку работев а вешто се преправав дека толку сум способен што мислам дека реално загубија 50-70% од моето време. Сум куцал една страна цел ден и ги лажев на мртово што правам. Во меѓу време си барав друга работа. На крај иако ми рече дека ако не се поправам ќе ме отпушти сам си отидов бидејќи ми се укажа подобра прилика.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Ако не ти се допаѓа работата секогаш може да ја напуштиш или да работиш толку мизерно што ќе те избркаат. Менаџерот може да види дали му се исплати да бидат работниците немотивирани и да мора постојано да бара нови губејќи пари и време на огласи, тренинг и уходување во работата или да се труди да ги задржи постојните вработени. Се е бизнис логика изразена во пари. Во основа главната причина за тој однос лош е високата невработеност има и друг фактори како лоша едукација и квалитет на менаџери, не примена на закони итн.
Инаку лично искуство работев во една фирма година дена но, не ми се допаѓаше работата и шефот беше лев. На почеток се трудев но после толку малку работев а вешто се преправав дека толку сум способен што мислам дека реално загубија 50-70% од моето време. Сум куцал една страна цел ден и ги лажев на мртово што правам. Во меѓу време си барав друга работа. На крај иако ми рече дека ако не се поправам ќе ме отпушти сам си отидов бидејќи ми се укажа подобра прилика.
Не е работата тоа што не ми се допаѓаше, туку односот и експлоатацијата, атмосферата на потчинетост.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Еве како Рамбо Амадеус мисли за него прав црногорец мајку му

Намерно го ставив во темава да не се однесувате вака на Вашето Интервју за работа.

 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Абе дали се они перачи на пари или не се е друга тема, и мислам дека тоа веќе го кажав. Никој не спори перење на пари, и не ми ставај зборови во уста. Ако мислиш дека некој пере пари пријави го. Ако мислиш дека државата нема ништо да направи тогаш буни се зашто државата не прави ништо, ама не се буни зашто он вработил некого преку врски.

Еве, кажи дали мислиш дека јас не смеам да вработам своја роднина?

Искрено сум против минималецот ама тоа не значи дека ако некој вработува под минималец не треба истиот да биде казнет. Тоа никој нигде не го кажа.

Дали јас знам што е бизнис или не исто нема врска со темава.



Ми смета ако пере пари, никој не кажа дека не ми смета. Ме читаш ли воопшто што пишувам?

И пошто гледам дека ти е битно со кого правиш муабет, а не ти е битен самиот муабет, ке ти кажам дека сум студент на магистарски студии и работам вонредно.

Ќе почнам да те читам, кога ти ќе почнеш мене.
Вработи кого сакаш, ако е квалитетен.
Не можам да се објаснувам, со некој кој нема никаков аргумент и му цветаат бизнис ружи во Македонија.
Реалноста е поинаква.
Поздрав.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Огласите за работа се гола вода во споредба со CVто што повеќето го праќаат кога конкурираат за некое работно место. Ова е некоја квазиделовна култура што ја копираме од запад , сосема неадекватна од реалноста.
Инаку, ја читам темава неколку страници и генерален заклучок е - работната маса (во приватниот сектор) е преквалификувана , осудена да работи за искомплексирани , благоретардирани, необразовани газди !! Сам се прашувам како тие баш успеале да се дограбат до добрите бизниси и да успеваат во истите ( немаат ни една потребна карактеристика- интелегенција, деловна комуникација, организациски способности...) парадсоксално ....Од друга страна , ретардираниот дел од работната маса ги има убавите работни места во администрацијата со сите привилегии...повторно парадоксално...Како се да е наопаку во ова опшество...
Загрижува фактот што во земјава постои армија од млади луге кои сонуваат после факс да се наместат во државната администрација. Повекето од нив не ни размислуваат на кое работно место ќе бидат и воопшто дали ке има некаква продуктивност од нивната работа, се што е важно се слободни викенди, 18+ илјади на сметка и терај...Ниедна економија неможе да има прогрес со ваква младина.Приваниот сектор е крајно непријатен, ама таму е местото каде што може да се стигне до реално знаење и искуство во секторот каде работите...ако стварно сте добри во тоа што го работите , нема да биде далеку денот кога веќе нема да зависите од газдата....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Инаку, ја читам темава неколку страници и генерален заклучок е - работната маса (во приватниот сектор) е преквалификувана , осудена да работи за искомплексирани , благоретардирани, необразовани газди !! Сам се прашувам како тие баш успеале да се дограбат до добрите бизниси и да успеваат во истите ( немаат ни една потребна карактеристика- интелегенција, деловна комуникација, организациски способности...)
Лесно и ефтино е да се основа фирма. А каде нашле пари некои опинци? Па продале нивите во Валандово....
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
еве ви пример
Маркетинг агенција бара промотери на возраст до 30 год. Пожелно е работно искуство (постојано вработување).
Мислиш којзнае што ќе работиш каков маркетинг промотор ќе бидеш, одам таму и ми вика дневно имаш по 40 картички (како разгледници), ќе одиш од фирма до фирма и ќе нудиш да ти ги купат... Цена 100 денара... И ти почнуваш на пример од улица Македонија и ги редиш сите дуќани еден по еден... Кој маркетин промотер те молам??? :confused:
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
еве ви пример
Маркетинг агенција бара промотери на возраст до 30 год. Пожелно е работно искуство (постојано вработување).
Мислиш којзнае што ќе работиш каков маркетинг промотор ќе бидеш, одам таму и ми вика дневно имаш по 40 картички (како разгледници), ќе одиш од фирма до фирма и ќе нудиш да ти ги купат... Цена 100 денара... И ти почнуваш на пример од улица Македонија и ги редиш сите дуќани еден по еден... Кој маркетин промотер те молам??? :confused:[/quote

И ја бев кај нив, мислам дека збориме за истата фирма. :D Жива превара се - маркетинг my ass! :D
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Инаку лично искуство работев во една фирма година дена но, не ми се допаѓаше работата и шефот беше лев. На почеток се трудев но после толку малку работев а вешто се преправав дека толку сум способен што мислам дека реално загубија 50-70% од моето време. Сум куцал една страна цел ден и ги лажев на мртово што правам. Во меѓу време си барав друга работа. На крај иако ми рече дека ако не се поправам ќе ме отпушти сам си отидов бидејќи ми се укажа подобра прилика.
Може не е за смеење, ама како си ме насмеал со реченицава. Не можам да замислам како изгледа тоа. Чекаш Ворд да се запали 15 минути и после правиш многу печатни грешки ? :pos:
Инаку он топик. На последното место на кое требаше да работам, а од кое избегав уште за време на пракса заради луѓето најмногу, имаше камери за да се мери продуктивност. Мене ми личеше на глупа параноја ама ај. Логикава на потегот била следна, ако не сум извршела некоја работна задача до крајот на работно време, сопственикот ќе ја изгледал лентата од тој ден и ќе проценел од мојата зафатеност и телефонски повици кои ги правам дали тоа што не сум ја изввршила задачата била моја вина или не. Имаше и други будалаштини ама на оваа се сетив прво:)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Се бара кафеварачка со претприемачки дух да знае да прави табели во Ексел :icon_lol:.

Завршен Економски факултет , област Сметководство и.т.н , и.т.н кафе ке варела ... поарно нека оди во кафич со таа диплома место на шефот кафе да му вари бе :)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom