Судбина

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Судбина..постои или се е случајност..?

Ај да видиме кој како мисли за судбината:)
Мислам дека никој нема отворено ваква тема..разгледвав и не видов нешто слично.
Баш ме интересира вашето мислење околу судбината.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Тамарче мислам дека има ваква тема во филозофија :) ама ако ке ја спојат.
Инаку според мене повеќе е случаност од судбина да се случант некои работи.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ја сум цврсто убеден дека постои дел од нашиот живот кој што е веќе испланиран од некоја повисока сила и кој што сам по себе ќе си дојде.
Тука прд се мсилам можеби на наоѓање на сродната душа, или совршената кариера(професија).

Но не треба ние како луѓе на тоа да го темелиме нашето секојдневие врз основа на тоа бидејќи сепак на крајот на денот се гледа што си изработил колку си бил добар со другите итн.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Епаа глеам дека споиле ;)
Иначе мое мислење е дека секој има своја судбина, и дека Бог на секој од нас ни дава можност некогаш да бираме..И некогаш со нашите постапки да смениме некој работи!..
 

Љупа

Learning to pray
Член од
13 јули 2007
Мислења
16
Поени од реакции
0
Кога се зборува за судбина обично ја поврзуваме со религијата и со Бог. Нешто ми е матно околу тоа како нашиот Бог ни даде слободна воља, значи право на избор и ни го одредил животниот тек. Или пак се она што ни се случува го нарекуваме судбина и во тој случај таа сигурно постои.
Останува на нас да се прашуваме, религијата и верата се вечни дилеми.
 

lile_rock

Олд сКул...хD
Член од
22 јуни 2007
Мислења
902
Поени од реакции
7
Sekoj covek si ima svoja sudbina ama sepak toj samiot moze da pridonese za da si ja popravi.Neznam sea dali dobro se izraziv ama vajda me svativte so sakav da kazam.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Блах. Од никогаш не сум верувал дека судбината ми е напишана уште кога сум се родил. Сами ги бираме патеките во животот по кои се движиме. Можам само да кажам дека секоја постапка која ја правиме е само наш избор, а секоја следна постапка е последица на претходната. Ние сме оние кои одлучуваме што и како ќе биде. Нормално, не секогаш се одвиваат работите во наша корист, но секогаш сме спремни да се вратиме во колосек и да го исполниме она што го сакаме.
Самите сме си кројачи на сопствената судбина, како што и самите сме автори на својот живот.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Судбина бе... често го слушаме ова, ама мислам дека сепак ние самите имаме голем удел во креирањето на истата, низа навидум неповрзани настани ќе резултираат со некој исход... среќен или не. Патеките и начините на формирањето на судбината т.е исходот сеуште не можам да си ги разјаснам а и неверувам дека некој успеал во тоа во текот на еден животен век колку што го имаме па колку сака нека трае истиот.
 
U

UnholY

Гостин
Судбина не постои.
Постои само константен тек на настаните кој го креираме самите и е во зависност од нашето дејствување, па последиците, појавите и настаните идат пропратни на нив.
Нема ништо определено и детермирано, освен константниот процес на природата. Раѓање, егзистирање, смрт.
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Сите дејствија што ги превземам во животот ми ја креираат судбината.

Судбината не е изолиран настан туку правец на движење.Животот е патот што не води до судбината.Природата на нашата судбина (успех-неуспех ,среќа-мизерија) зависат од тоа кој правец на патот ќе го одбереме.Се е избор на слободна волја.Судбината не се состои во потешкотиите што ни се испречуваат на патот туку во нашите реакции и одговори на тие состојби.

Така да не верувам во судбина...верувам во избор на слободна волја.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Судбината не постои,постои само избор...Кратко ама јасно што сакам да кажам...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Судбина не постои во класична смисла на зборот. Постојат само наши свесни и несвесни постапки, и туѓи свесни и несвесни постапки кои што влијаат на нашиот и животот околу нас.
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Ние си го градиме нашиот живот и се што ќе се случи или се случува зависи од нас....но сепак мал дел од мене верува дека судбината постои и на секој од нас му е предодредено што и како ќе му се случува во животот! 50:50 :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Верувам во Судбина, и тоа дека нашиот живот е замислен однапред. Има толку ситуации и причини кои ме навеле на такво мислење, и сум убедена во тоа. Човекот може да измени некои детали, но судбината е таа, тука, и нема бегање.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Судбина постои
кога избираме
кога сме во можност да бираме
ние бираме меѓу веќе понудени опции
што значи дека нема слободна волја
и дека секогаш посилниот мотив
ги детерминира нашите постапки!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom