Судбина

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
„...дните му се определени... бројот на неговите месеци од Тебе зависи... си му определил меѓа, преку која не може да мине.„ - Книга за Јов 14:2

„Има ... определено време кога ќе се родиш, и време кога ќе умреш...„ - Проповедник 3:2
 
Член од
21 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Mrazam da veruvam vo toa deka sekoj ima svoja predodredena sudbina i sto i da pravi "toa" ke se sluci. Mislam deka sme na dostatno nivo za edinstveno vo sto treba da veruvame e vo toa deka samite si ja kroime "sudbinata".
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Sudbinata kako koncept e ostanata od starite paganski veruvanja. Toa sto se spomenuva vo hristijanstvoto e logicno, bidejki toa e gradeno vrz paganstvoto pa dokolku ne ste religiozni ili ako go znaete potekloto na ova veruvanje ne bi trebalo da se dvoumite za negovata (ne)tocnost.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
sudbinata ni e preodredena uste od naseto raganje... taa e neizbezna... ne za dzabe vikaat "od sudbina ne se bega"... ima mnogu dokazi za toa.. sto se ima slu4uvano ... da re4eme ti si begal od nekoja rabota poveke prati, i utredenta taa kao bumerang ke ti dojde u faca i toa tolku iznenadno... Taka da ja veruvam deka postoi sudbina i deka taa e neizbezniot del od nasiot zivot
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
"od sudbina ne se bega"... vikaat tie sto veruvaat vo nea, i toa najcesto koga se raboti za nesto loso.Licno nemam slusnato nekoj sudbinata da ja upotrebi vo pozitivenm kontekst. Ponekogs mislam deka e jedino uste eden izgovor za problemite koi ne mozeme da gi resime ili izbegneme. Mislam deka sudbinata kako koncept nema smisla bidejki ne svakjam koja e celta na naseto postoenje i stremenje za nekakvi rezultati koga krajot e vekje poznat ili odreden.
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
Абе на терминатор 2 многу убава реченица кажува малиот така што завршува нема судбина туку ние самите си го контролираме течението на животот така да НЕМА СУДБИНА
 
Член од
16 мај 2006
Мислења
48
Поени од реакции
0
Pa...

schtranga напиша:
Dali sudbinata go bira covekot ili covekot ja bira sudbinata?
Mislam deka nie si ja birame (kroime) nashata sudbina...Poshto sepak se shto pravime sekoj,detalj vodi kon neshto...
Sekoja rabota shto ni se slu4uva e so pricina i samo sme si krivi za se(i za dobrite i loshite stvari shto ni se slucuvaat)..
Se sho praime e so pri4ina i nekogash sme svesni za posledicite nekad ne...
Bash tie posledici mislam deka se sudbina...moze bolje da se kaze idnina... Taka mislam.. :)))
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Jas mislam deka sekoj si ja bira svojata sudbina a taa ne mu e odbrana od gore.
 
S

Sagan

Гостин
Судбината не постои, тоа е факт. Според оние кои веруваат во неа, таа значи дека ти е предодредено што ќе ти се случува низ животот. Е сега, кога на некој ќе му се случи нешто лошо, луѓето си викаат ‘‘Судбина пуста, така му било пишано,, а кога ќе се случи нешто добро, раѓање на дете, свадба, бинго... е тогаш се споменува среќата.

Зато судбината не постои, таа е измислено име за злото и несреќата, кој верува во неа, го прифатил злото и се раководи од злото.

Секој сам си го креира својот живот и што ќе му се случува во него. Судбина за некој, во смисла на горе кажаното, може да бидат само генетските и природни предиспозиции.
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
sudbinata sami si ja kroime (po 16 ti pat, ali moe mislenje)
 
Член од
27 мај 2006
Мислења
74
Поени од реакции
1
kHm, mene dosta neprifatliva mi e idejata da sudbinata go bira covekot,t.e. deka za sekoj od nas postoi prethodno odredena i zapecatena sudbina!

NAPROTIV, mojot stav e skros razlicen,mislam deka sekoj od nas,sam ja izbira i kreira svojata sudbina (so drug zbor)Idnina,odnosno taa e odraz i odgovornost sto ja snosi sekoj od nas,posledica na nasite postapki,odluki i odnesuvanje!
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
јас мислам дека има судбина али на некои моменти ни нуди повеќе можности и човекот како битие кое што има тотална слобода да избира иде или лево или десно зависно каде повеќе му фаќа окото(каде повеќе му одговара и му се поклопува со неговите интереси)
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Mislam deka postoi sudbina. Sekoj ima svoja sudbina i nemoze da izbega od ona sto prethodno mu bilo odredeno. Ne sum mnogu sigurna vo ova, no otsekogas sum veruvala i seuste veruvam. Kako sto kaza nekoj prethodno sudbinata ni e skroena nie samo gi birame detalite od nasiot zivot.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
U niedna druga soba nema volku devojki so svoe mislenje. Sudbina e devojkite da mislat deka se filozofi par ekselans samo zatoa shto gospod gi kaznil danokot vo krv da go plakaat na rati... i tuka nie sme nemokni
 

Kajgana Shop

На врв Bottom