Судбина

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Dali sudbinata go bira covekot ili covekot ja bira sudbinata?


Quo vadis Domine? (Kaj ke odish Gospode?) Spored hristijanskata legenda i veruvanje, prasanje koe apostol Petar go postavil na Isusa. Na koe Isus prorocki odgovoril: "Doagam vo Rim, za da ponovo bidam razapnet, zatoa sto toa e moja sudbina".
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Судбината го бира човекот, но човекот може да придонесе нешто за да ја смени. барем тоа е моето мислење.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Не верувам во судбината, судбината ја создаваме самите ние, секој миг и секоја постапка изминала така како што совеста ни налагала.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
ima raboti, koi nisto na svetot ne moze da gi promeni. za takvite raboti najcesto ja obvinuvame "sudbinata".
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Верувам во судбина, мислам дека секое нешто се случува со причина. Добивам едно парче од мозаикот и чекам....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Човекот е ковач на сопствената среќа и судбина.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Нема судбина. Освен онаа која ја создаваме самите.
 
P

Princ

Гостин
Верувам дека нашиот животен пат е однапред замислен (оној покрупниот дел) ние само детаљите ги одбираме.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Секој верува во нешто, вербата е како гориво кое не придвижува напред. Не верувам во судбина, секој кој е свесен за постапките сам го крои својот пат.
 

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
Според моето мислење судбината го бира човекот..Како што викаме на пример некој ќе настрада и ќе почине во сообраќајка млад(пр.) и викаат епа судбина му беше..Верувам во судбината..Како господ сакал така..
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Garfield напиша:
Човекот е ковач на сопствената среќа и судбина.
Тотално е точно ова.Човекот сам си ја прави судбината,многу мрзам кога некој ќе рече : Судено ти било или така нешо
 
N

NeMiRnA

Гостин
Sekoj pameten covek ne veruva vo sudbina.Nekako toa mi e dadeno so cel za da se tesis na sekoja tazna rabota,za nekoj tezok period,za da ne se samoobvinuvas,pa ke kazes takva mi bila sudbinata.
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Човек сам ја крои својата судбина!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
mari напиша:
Според моето мислење судбината го бира човекот..Како што викаме на пример некој ќе настрада и ќе почине во сообраќајка млад(пр.) и викаат епа судбина му беше..Верувам во судбината..Како господ сакал така..
:ne: Ниту судбината го бира човекот ниту тој неа.:nesvest: Нема судбина бе. Сам си ја создаваш, тоа што ќе го создадеш тоа и го живееш. И тоа е тоа. Се е со причина. Типот настрадал во сообраќајна со причина а не дека тоа му била судбината. Да не ти набројувам причини за сообраќајна јасно е.
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Не верувам во случајност и се што се случува се случува со некоја причина. На човекот му е дадено да одбере што ќе направи и како ќе направи. Ако пред време се знае што ке се случи тогаш нема некоја поента во животот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom