Стари македонски имиња

Член од
18 октомври 2012
Мислења
166
Поени од реакции
29
Мирјан, Силјан, Стилјан, Билјан, Венјамин, Властислав, Растислав, Станислав.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Дилбера,Анто,Павле,Ѓоре,Доца...
Ангелина-Гена
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
моето презиме е Анакиев може некој што се разбира во оваа област да ми го кажи точното име на мојот предок чие име го носам?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.992
Суле, Миродон, Малто, Коскун, Катрил.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
моето презиме е Анакиев може некој што се разбира во оваа област да ми го кажи точното име на мојот предок чие име го носам?
Во Речникот на презимињата кај Македонците пишува само дека е изведено од личното име Анаки. Толку.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
моето презиме е Анакиев може некој што се разбира во оваа област да ми го кажи точното име на мојот предок чие име го носам?
Ан значи “небо“, “височина“ (одтаму и името Анди, високите јужноамерички планини, на пример). Анунаки е име за боговите (оние од височините, небото, кои доаѓаат од небото, небесници...). Тука би требало да се бара значењето на името Анакија, доколку во оригинал не е Јанаки (односно Јоанаки - Јованаки), што сепак не го побива првобитното објаснување...
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
моето презиме е Анакиев може некој што се разбира во оваа област да ми го кажи точното име на мојот предок чие име го носам?

можеби доаѓа од зборот anaka
има повеќе значенја
anaka= insignificant , small , contemptible
anaka= a large military drum beaten at one end ; a double drum ; a small drum or tabor ; a thunder-cloud or a cloud to which the thunder is ascribed

можеби доаѓа од Енох, Енак од Библијата...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Анакиев го има и како Јанакиев. Иако, мислам дека е поисправно Анакиев затоа што честичката (именката) “АН“ која значи “небо“, “височина“ ја има во многу имиња и поими.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ребека се породила и на свет ги донела,две машки, близнаци Макариј и Доротеј:)
Да бидам искрена првпат слушам за овие Македонски имиња :)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Војдан, Богдан, Горазд, Гордан, Ведран
 

Kajgana Shop

На врв Bottom