Стари македонски имиња

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Ирена, име кое ги влече корените од Зеирене античката божица на војната(ако не се лажам):)
 
P

puppete dolly

Гостин
женски:
Ангелина
Доља
Евросима
Лемпада
Петра
Видосава(Вида)
Донка

машки:
Иларион
Максим
Младен
Милован
Провир
Ловре(за ова не сум сигурна)
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
Ирена, име кое ги влече корените од Зеирене античката божица на војната(ако не се лажам):)
е се лажеш :) не на војната туку на мирот. поврзи ги Зеирене-Ирена-Смирена-Мирна-Мира, па и латински/англиски Серена и serenity-смиреност
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Ставре - Бог на утринската куродрвица.

Додуша денес и виаграта помага ама Ставре си е Ставре.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Писана.
Конда, Кондо
Данка
Ристана
Русанка
Словена
Ванда, Ванде
Даринка
Петрана
Пламенка
Пара
Румена
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Писана.
Конда, Кондо
Данка
Ристана
Русанка
Словена
Ванда, Ванде
Даринка
Петрана
Пламенка
Пара
Румена
................ Параскева Петка Перунка Босилка Весел(к)а Сирма Ганфа Павунка Дота(без ’’с’’) Тонка Донка Ганка Ранка Вонка Фана Менка Цена Цана Бона Дилба Симка Русенда Смиља Митра Петра Гоца Коца Трајанка Ацана Шеќерина Латинка Мица Доца Џана Долка ............... ;)
 
R

Rigel Kent

Гостин
Aj nekolku stari vlaski iminja,

Elefterija, Kaliopi, Pandora, Sika, Alkiviad ,Despina,Fania.Ovie gi navedov kako pokarakteristicni bidejki maskite iminja najcesto se od pravoslavni svetci.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Aj nekolku stari vlaski iminja,

Elefterija, Kaliopi, Pandora, Sika, Alkiviad ,Despina,Fania.Ovie gi navedov kako pokarakteristicni bidejki maskite iminja najcesto se od pravoslavni svetci.
Всушност, се работи за грчки имиња, со исклучок на Сика, за кое не сум слушнал досега. Еве ти уште име кое го има кај Власите (не знам дали е изворно влашко или не) - Вента, и уште едно Менча. Сега ми текна и на машкото име Аргир. Можеби и Санта е често име кај Власите?
Еве и некои постари имиња кај Македонците од латински произлез - Негрија, Сергија (во мијачкиот крај).
Понатаму има и др. имиња, од различно потекло како Леон (повторно актуелно во последно време), Макарија, Каме (од камен), Бигор (од вид камен, не од бигорот што ви го затнува бојлерот), Разме (од Еразмо, почесто во Охридско), Харалампие (Рампо,Хари, најмногу во Прилеп), Менде (во Битола).
Во периодот на социјализмот се даваа на деца и имиња (и децата со тоа ги осакатуваа за навек) како Тито, Партија, Победа и ете, погоре некој ја напишал и Тракторка (купувањето трактор тогаш било исклучителен чин, пред тоа користеле запреги). Се поретко е и името Темелко.
Интересно е да се спомне дека некои од имињата биле наменски, односно биле давани со посебна причина. Темелко што го спомнав, па и Трајан, Трајанка се давале на деца чии постари братчиња или сестричиња брзо умирале. Па затоа Темелко требало да биде темел, да се крепи, да се зачува, а Трајан (можеби не би требало да се меша со латинската варијанта) и Трајанка да траат.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Всушност, се работи за грчки имиња, со исклучок на Сика, за кое не сум слушнал досега. Еве ти уште име кое го има кај Власите (не знам дали е изворно влашко или не) - Вента, и уште едно Менча. Сега ми текна и на машкото име Аргир. Можеби и Санта е често име кај Власите?
Еве и некои постари имиња кај Македонците од латински произлез - Негрија, Сергија (во мијачкиот крај).
Понатаму има и др. имиња, од различно потекло како Леон (повторно актуелно во последно време), Макарија, Каме (од камен), Бигор (од вид камен, не од бигорот што ви го затнува бојлерот), Разме (од Еразмо, почесто во Охридско), Харалампие (Рампо,Хари, најмногу во Прилеп), Менде (во Битола).
Во периодот на социјализмот се даваа на деца и имиња (и децата со тоа ги осакатуваа за навек) како Тито, Партија, Победа и ете, погоре некој ја напишал и Тракторка (купувањето трактор тогаш било исклучителен чин, пред тоа користеле запреги). Се поретко е и името Темелко.
Интересно е да се спомне дека некои од имињата биле наменски, односно биле давани со посебна причина. Темелко што го спомнав, па и Трајан, Трајанка се давале на деца чии постари братчиња или сестричиња брзо умирале. Па затоа Темелко требало да биде темел, да се крепи, да се зачува, а Трајан (можеби не би требало да се меша со латинската варијанта) и Трајанка да траат.
Za Menca prvpat slusam , a za Venta tocno ;)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Сика, или Сијка го има и кај Македонците.
Зоја, Зојка
Заре
Менча е најверојатно старото Менка (во современиот Италијански јзик она што е к (С) се чита често како “ч“ (Пр. - Цезар = Чезар-е) и тоа име се давало најчесто на н-то женско дете по ред : -за да се “смени“ па наредното да биде машко :)
 
R

Rigel Kent

Гостин
Сика, или Сијка го има и кај Македонците.
Зоја, Зојка
Заре
Менча е најверојатно старото Менка (во современиот Италијански јзик она што е к (С) се чита често како “ч“ (Пр. - Цезар = Чезар-е) и тоа име се давало најчесто на н-то женско дете по ред : -за да се “смени“ па наредното да биде машко :)
Se rasprasav , Sika e izvedeno od Hrisa , inaku da dodadam uste nekoe Rojda, Argir,Apostol.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Имам една познаничка со името Сијка (со “ј“), ама мислам дека името и значеше некој вид птица (мислам дека не беше сојка). Сепак, можеби грешам.
 

KilerBee

Русалка
Член од
13 април 2011
Мислења
57
Поени од реакции
85
Пауна - баба ми, (хоупфули некогаш и ќерка ми, ако не ме стрела за изборов тој што ќе ја направи).
Богатин
Велко
Добринка/Добре
Самоил
 

Kajgana Shop

На врв Bottom