Споредба на фудбалери. [Овонеделен дуел: Винсент Компани vs Тиаго Силва]

Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Двајцата се зверови, и се највредните играчи во своите тимови. Предност на Видал е што има поголем број на одземени топки. Туре има предност што може да издржи дуели со 2-3ца обесени играчи околу врат ... тоа ми е од око останато статистички немам намера да барам... Кој е подобар? И двајцата се исклучително добри , најдобри на своите позиции, Артуро е за нијанса подобар :D
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Јаја Туре. Машина човече, Мурињо 3ца му стави кркуш знаејќи дека заедно со Силва го сочинуваат 70% од опасноста во нападот. Да не зборуваме за градбата, невозможно е топка да му одземиш (ако не си мега мотивиран Матич).
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.473
Поени од реакции
9.294
Јаја Туре е еден од најкомплетните играчи во моментов.Може да подаде добар пас,има одличен шут,одличен дриблинг,плус корпулентен е,и тешко може да му се одземе топка.Фактот што е меѓу најдобрите играчи во најдобрата лига е доволен показател зошто го ставам пред Видал,кој игра во најслабата Серија А досега,каде нема вистинска конкуренција.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Туре Јаја, Видал не е ништо посебно оваа сезона, само од пенали ставал сезонава, ништо повеќе, Јаја Туре имаше неколку проектили за паметење.
 
H

HoT IcE

Гостин
Моментално земено во предвид формата и на двајцата фудбалреи, грев е и погрешно е да го ставаш Видал во иста реченца со Јаја Туре. Оти Туре е единствен, и моментално без конкуренција на таа позиција.
Матиќ иако е играч на клуб на кој сум фан, има уште да јаде за да биде како Туре, на мечот со Сити имаше огромна помош од Луиз кој секогаш удвојуваше со него па затоа имаше и ѕверска партија. Мада според потенцијалот, градбата и све, Матиќ е следниот Јаја Туре дефинитивно.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Јаја Туре моментално е најдобриот играч на неговата позиција.Споредба на било кој играч со него е еднаква на споредба на Мирко Ивановски со Меси или Роналдо.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Туре Јаја, Видал не е ништо посебно оваа сезона, само од пенали ставал сезонава, ништо повеќе, Јаја Туре имаше неколку проектили за паметење.


Моментално земено во предвид формата и на двајцата фудбалреи, грев е и погрешно е да го ставаш Видал во иста реченца со Јаја Туре. Оти Туре е единствен, и моментално без конкуренција на таа позиција.
Матиќ иако е играч на клуб на кој сум фан, има уште да јаде за да биде како Туре, на мечот со Сити имаше огромна помош од Луиз кој секогаш удвојуваше со него па затоа имаше и ѕверска партија. Мада според потенцијалот, градбата и све, Матиќ е следниот Јаја Туре дефинитивно.
Јаја Туре моментално е најдобриот играч на неговата позиција.Споредба на било кој играч со него е еднаква на споредба на Мирко Ивановски со Меси или Роналдо.
Аман бе дечки, ко Пациенца да го споредуваме со Туре. :)
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.492
Поени од реакции
4.336
Ако го мразите Јуве не мора да го правите Видал као да се работи за Шумуликовски.
Нормално е дека Туре е еден од најдобрите играчи на својата позиција но тука одма до него го ставам и Видал. Зошто затоа што кој го гледа и се разбира од фудбал ќе види само колку значи Видал во тимот. Игра напред-назад прави чисти стартови по 10 на утакмица, знае да даде и голови има премногу кондиција и едноставно е мотор на тимот,го има насекаде на терен не се откажува а и од технички аспект не е воопшто лош и што е најдобро контуинирано игра во врвна форма веќе 3-4 сезони.Сепак му давам мала предност на Туре поради тоа што има повеќе покажано досега од Видал и дека е поискусен од него.А од видал допвра чекам да го достигне максимумот.
 
H

HoT IcE

Гостин
Ја не го мразам Јуве, ниту Видал, фан сум на Челзи, а Сити е конкурент за титула на Челзи. Го тврдам ова затоа што во секој аспект Јаја Туре е подобар од Видал, а пак да не спомнувам дека игра во најдобрата лига во светот, наспроти Видал кој игра во Серија А. Затоа и се глупи споредбиве и темава, ако веќе се споредува играч нека биде од иста лига, вака е нереална слика и глупа споредба.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.015
Поени од реакции
25.392
Значи Ројс, Лева, Гундоган, Хумелс и Бендер не можат да се споредуваат со играчи од Баерн зашто не се конкуренција на Баерн сезонава во Бундес. А пак играчите на Баерн не се некој фактор во споредба со играчите од тимовите од ПЛ како Сити, Челзи и Арсенал зашто нели играат во лига каде немаат конкуренција сезонава.

До кога бе со вакво размислување, Петко бил послаб од Трајко зашто играл во послаба лига. Еден од главните фактори за тоа кој е подобар играч била лигата. Е бравос.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Двајцава во иста реченица неможиш да ги ставиш, па камоли да ги споредуваш.

Јаја Туре дефинитивно.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Добро што коментирате тогаш ако неможе да се споредуваат и ако ви е глупа темата, не ми е јасно стварно.
--- надополнето: 8 февруари 2014 во 19:05 ---
Туре Јаја, Видал не е ништо посебно оваа сезона, само од пенали ставал сезонава, ништо повеќе, Јаја Туре имаше неколку проектили за паметење.
Де бе брат, ај да ги разберам овие што не гледаат Серија А да ја омалуважуваат лигата, тимовите и сите играчи во неа, ама ти?
Само пенали давал, не играл нешто посебно. :LOL:
 
Последно уредено од модератор:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Видал прикажува одлични утакмици и во ЛШ, така да не во држи вода муабетот за лигите демек слаба јака.

Дрогирашон па зел голови за статистика, ко демек клучни се головите за везњак.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
секогаш според голови судам јас, не секогаш , но во најчести случаи е така, а и не сум само јас кој мисли дека Видал во Серија А прикажува лоши утакмици, во ЛШ не сум го гледал многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom