Соларна енергија

S

smart ass

Гостин
Ке останете само на големи планови, освен ако не почнете со превари и да ги лажете луѓето дека се исплати ова нешто,ти поставија прашање пред мене а јас би прашал и колкаво количество на енргија се добива од оваа

Bullshit Technology ?? може ли да обезбеди доволно енергија за да работи ладилник 24 часа? може ли да напојува термо печка? може ли да сврти водна пумпа ??
Пише дека грејни тела пумпи не може...само сијалички,ТВ..но за викендица да Добро е.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
За пари најмногу зависи од тебе - муштеријата, на кој за што му треба струјата. Не може да се вклучува печки, шпоред, бојлер... разни топлински препарати, освен ако не сакаш да ти излезе цена околу 10.000 евра... но затоа може тв, двд, светилки, помал фрижидер... и цената би била околу 1500 - 2000 евра... ќе кажам уште еднаш цената зависи од купувачот. Рокот на траењето на панелите е повеќе од 20 години.
Значи се што може да работи на 24в може да напојува,за 2000еу значи за ова вие што го продавате има далеку по исплатлива варијанта, веке направена и испробана, а за 20000 еу да ми поставиш 18 сериски врзани акомулатори некако не ми иде у глава башка и една рингла од 2000 кв со тој систем би работела некој си 30 минути после тоа пали огин, ти реков единствен спас вие лажење народ и превара со јако убедување,сврха никаква секој паметен би си купил два камионски акумулатори и може дома да си ги полни и да си ги носи во викендицата, помал ладилник 24в две сијалици вагонски по 24в двд и телевизор ке работат без порблем 48-72 часа без никакво преполнување а не ти треба ни конвектор и сето тоа го добиваш за некој си 5000 до 10000 ден со сите модификации, и сега те прашувам зошто некој би фрлил пари на панел ??
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Значи се што може да работи на 24в може да напојува,за 2000еу значи за ова вие што го продавате има далеку по исплатлива варијанта, веке направена и испробана, а за 20000 еу да ми поставиш 18 сериски врзани акомулатори некако не ми иде у глава башка и една рингла од 2000 кв со тој систем би работела некој си 30 минути после тоа пали огин, ти реков единствен спас вие лажење народ и превара со јако убедување,сврха никаква секој паметен би си купил два камионски акумулатори и може дома да си ги полни и да си ги носи во викендицата, помал ладилник 24в две сијалици вагонски по 24в двд и телевизор ке работат без порблем 48-72 часа без никакво преполнување а не ти треба ни конвектор и сето тоа го добиваш за некој си 5000 до 10000 ден со сите модификации, и сега те прашувам зошто некој би фрлил пари на панел ??
za da ja spasuva planetata od zagaduvanjeto....koe ke ja unisti vo narednite 10.000 godini... :) , a i da im prai pricina za postoenje na zilion NVO koi vireeat na pocva ngjubrena so vakvo gjubrivo :)

.mislam deka na site masini za vezbanje na planetava , so ZAKON , ako im se stavat elektricni generatorcinja...ke napraat porespektabilna struja od site fotonaponski paneli...na ova POSTOECKO nivo na tehnologija :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
za da ja spasuva planetata od zagaduvanjeto....koe ke ja unisti vo narednite 10.000 godini... :) , a i da im prai pricina za postoenje na zilion NVO koi vireeat na pocva ngjubrena so vakvo gjubrivo :)

.mislam deka na site masini za vezbanje na planetava , so ZAKON , ako im se stavat elektricni generatorcinja...ke napraat porespektabilna struja od site fotonaponski paneli...na ova POSTOECKO nivo na tehnologija :)
:pos2: :pos2: :pos2: како не бе ја спасуваат планетата а како го добиваат кристалното стакло на панелот ? го топат кварцот на свеќи? а иноксот го коваат притоа користат акумулатори наполнети со винска киселина во дрвен резервоар :)
Иначе најдов едно од оние точачињата ако ти текнува што ги имаше порано по некој скривници на народна одбрана 12В 270А со малку труд полниш 2х12в за пола сат.
интересен редукторски систем имале тие точачињата бе :)
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Значи се што може да работи на 24в може да напојува,за 2000еу значи за ова вие што го продавате има далеку по исплатлива варијанта, веке направена и испробана, а за 20000 еу да ми поставиш 18 сериски врзани акомулатори некако не ми иде у глава башка и една рингла од 2000 кв со тој систем би работела некој си 30 минути после тоа пали огин, ти реков единствен спас вие лажење народ и превара со јако убедување,сврха никаква секој паметен би си купил два камионски акумулатори и може дома да си ги полни и да си ги носи во викендицата, помал ладилник 24в две сијалици вагонски по 24в двд и телевизор ке работат без порблем 48-72 часа без никакво преполнување а не ти треба ни конвектор и сето тоа го добиваш за некој си 5000 до 10000 ден со сите модификации, и сега те прашувам зошто некој би фрлил пари на панел ??
ова е пацерски одговор, правата информација е колку пари за 1KW , како се менува цената во зависност од инсталираниот капацитет, колкава е тоа инсталирана снага за 10.000 евра??? колку трае гаранцијата , чиви се фотонапонските панели т.е кој е производителот итн.итн. :)
Ако те интересират сите овие информации јави се на бројот од огласот и сите прашања ќе ти бидат одговорени. :smir:
Тука! за огласот
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ако те интересират сите овие информации јави се на бројот од огласот и сите прашања ќе ти бидат одговорени. :smir:
Тука! за огласот
Нека фала за циглата незнам ама мене Bullshit technology не ме интересира, решив да ја спасувам земјава со тоа што нема да се јавам на огласот и така ке заштедам енергија која е потребна да се оствари повикот ( која е многу поголема од онаа добиена од панелот во смисла на ефикасност и чинење) и со тие десет денари ке си купам мастики по ќар ке бидам , а што викаш јас да ти продадам тебе систем кој е барем за 70% поефикасен од твојов шо го нудиш е многу поевтин а ке трае 60 години подолго од твојот ?? пази плус можеш и кафе да си вариш на истиот:vozbud:

ајде да видиме што вика математиката за ова
да земеме во најдобар случај потрошувачка од 100w 24часа дневно носнтоп 20 години ( 7300 дена 175200 часа) значи

100w=0,10wh
0.10wh x 175,200 = 17.520 Kw
17.520Kw x 2.7 den = 47.304 den / 61.30 = 771 eur
реална потрошувачка во една викендица знаеме колку е
значи сите викенди во годината да се оди 80 дена за дваесет години се 38,400 денови значи и тие ке рачунаме како 24 часовна работа на апаратот и под услов секој викенд да се оди во викендицата.

0,10 wh x 38.400 = 3.840kw
3.840Kw x 2.7 den = 10.368 den / 61.30 = 169 eur
И доагаме до заклучок дека или лажеш или мамиш или нај едноставно ги крадеш лугето со тоа што им продаваш алтернативен иавор на енергија кој реално кажано за 20 години ке произведе електрична енергија 8,7% од тоа што јас тебе треба да ти го платам или поедноставно ми бараш 2000 евра за систем кој реално ке произведе ел енергија во вредност од 170 евра со активна работа за дваесет години
Пази ти ги дадов најдобрите можни варијанти и параметри за пресметка :toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
И доагаме до заклучок дека или лажеш или мамиш или нај едноставно ги крадеш лугето со тоа што им продаваш алтернативен иавор на енергија кој реално кажано за 20 години ке произведе електрична енергија 8,7% од тоа што јас тебе треба да ти го платам или поедноставно ми бараш 2000 евра за систем кој реално ке произведе ел енергија во вредност од 170 евра со активна работа за дваесет години
Пази ти ги дадов најдобрите можни варијанти и параметри за пресметка :toe:
:pos2::pos2:Зошто бе така збориш.....зошто бе ги издаваш бизнис тајните........абе...со тебе не се праело бизнис, за нигде си бил..... ич не си колегијален.:helou:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
:pos2::pos2:Зошто бе така збориш.....зошто бе ги издаваш бизнис тајните........абе...со тебе не се праело бизнис, за нигде си бил..... ич не си колегијален.:helou:
Не бе само сум реален јас му викам да му дадам динамо од фиќо наместено на статичен точак и два акомулатори за 200еу ем по ефикасен систем ем поефтин каде каде и поголема енергија има од неговата панел плоча башка и кафемат ке му дадам гратис :pos2:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не бе само сум реален јас му викам да му дадам динамо од фиќо наместено на статичен точак и два акомулатори за 200еу ем по ефикасен систем ем поефтин каде каде и поголема енергија има од неговата панел плоча башка и кафемат ке му дадам гратис :pos2:
Заборави да напоменеш дека твојот систем е и добар за линијата...гарант ги топи мастите а тоа денес е во тренд...:helou::pos2:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Заборави да напоменеш дека твојот систем е и добар за линијата...гарант ги топи мастите а тоа денес е во тренд...:helou::pos2:
Знаеш ли колку пари отидоа во оние соларнине бандери ??? го знам детето шо ги проектираше убаво ги врза одредени локални капиталисти и политичари си напраи паричка малиот :) а тој гелендер се исплати да го имаш во двор............. ама да го дигнеш од улица и да си го стаиш кај тебе дома па да не платиш ништо, и светлината тие гратис ама додека не рикне тоа батеријата после фрлиго :pos2:
А и овој од погоре нашол кај да продава соларни панели не свака дека уствари и на нас ите како нисе добредојдени ’’ екологисти“ “бизнисмени’“ со многу пари а малку мозок :pos2:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ајде бе што замре дискусијава на темава ??? а таман стана интересна :)
 
S

smart ass

Гостин
За пари најмногу зависи од тебе - муштеријата, на кој за што му треба струјата. Не може да се вклучува печки, шпоред, бојлер... разни топлински препарати, освен ако не сакаш да ти излезе цена околу 10.000 евра... но затоа може тв, двд, светилки, помал фрижидер... и цената би била околу 1500 - 2000 евра... ќе кажам уште еднаш цената зависи од купувачот. Рокот на траењето на панелите е повеќе од 20 години.
Чекај мислиш...ЕДЕН едар панел кој ќе чини 10 000 евра сосе се...или пак помалку??? т.е од овие мини за 2000 евра што се??


Тестиран е системот до екстрем т.е максимална потрошувачка,значи печки,грејачи....бидејќи пишува НЕ Е ПРЕПОРАЧЛИВО

Дали ова значи дека панелот е тестиран соодветно??
 

Polar Bear

Absolute Predator
Член од
22 април 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
Јас и татко ми се занимаваме со овој бизнис... Сеуште сме на почеток но имаме големи планови...

Линк!

П.С. Ако има заинтересирани повелете :)

„... за печки не се препорачува ...“ :pos2: Зошто не ја кажеш вистината „.. НЕ МОЖЕ ДА НАПОЈУВА ПЕЧКИ ...“

Дечко, ова што си го ставил на твојот сајт е чиста превара... Траба да фатиш да работиш нешто што разбираш.

Им препорачувам на сите што имаат намера да инвестираат во оваа и слична технологија да не наседнуваат на вакви глупости, туку прво да побараат стручно мислење од електро инженер, енергетичар. Вакви панели се продаваат по светот во супермаркети, супер се за недостапни подрачја, да напојуваат семафори, рипитери за мобилна телефонија, светло во бавча, разни мали електронски потрошачи.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Во огласот едно ми падна во очи кога ви треба струја за цена не се прашува :) Значи се иде на варијанта го начекуваш у тесно го обработуваш фино лепо му врзуваш машна му крадеш пари и му викаш ајде дечко на здравје сега имаш неупотреблива електрична енергија на здравје бричење,иначе кој е заентересиран да снабдува викендица со струја нека се јави давам бесплатно планови направи сам и целиот проект самите да си го направите нема да ве чини повеќе од 8000 денари не наседнувајте на превари луѓе
 
S

smart ass

Гостин
Мене онака ме интересира еве за викендица ама за да РАБОТИ СЕ,од Греалка,до шпорет,фрижидер,па и пумпа за вода(на пр имаш нива ете)...колку би чинел ваков соларен панел???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom