Соларна енергија

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Јас имам и уште едно прашање дали ако на системот му прикачам кварцна ламба, и ја насочам кон панелот ке можам да го снабдувам панелот со доволно светлина па на тој начин да добијам перпетум мобиле ??? :vozbud:
 

Polar Bear

Absolute Predator
Член од
22 април 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
Мене онака ме интересира еве за викендица ама за да РАБОТИ СЕ,од Греалка,до шпорет,фрижидер,па и пумпа за вода(на пр имаш нива ете)...колку би чинел ваков соларен панел???
Ne se zamaraj so solarni paneli, za toa sto ti sakas ke kostaat poveke od vikendicata. Ako nema javna mreza blisku, kupi si 2.5 kW agregatce, toa e zahvalna masina i ke ti zavrsi rabota.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ова е вистинското, за едно 5-6 години од денес, може би и порано:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
se iznacitav gluposti na temava... ama mu se nafrlivte na covekot so fotovolticite go unistivte.. alal da vi e... covekot neshto promovira se trudi a vie go skrozavte... tocno deka od EKONOMSKA GLEDNA TOCKA fotovolticite se neisplatlivi za domashno koristenje, megutoa tuka ima i neshto drugo za koe ne stana ni eden zbor od muabetot, ednostavno ne dozvolivte, pogotovo clenot dobro poznat se frli vrz deteto kako ovoj da mu potepal cela familija... ne e ubavo toa...

a drugite prednosti na elektro solarite t.e. fotovolticite, ke diskutirame drug pat, sega me mrzi.. dovolno energija potroshiv da se zaclenam tuka...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
se iznacitav gluposti na temava... ama mu se nafrlivte na covekot so fotovolticite go unistivte.. alal da vi e... covekot neshto promovira se trudi a vie go skrozavte... tocno deka od EKONOMSKA GLEDNA TOCKA fotovolticite se neisplatlivi za domashno koristenje, megutoa tuka ima i neshto drugo za koe ne stana ni eden zbor od muabetot, ednostavno ne dozvolivte, pogotovo clenot dobro poznat se frli vrz deteto kako ovoj da mu potepal cela familija... ne e ubavo toa...

a drugite prednosti na elektro solarite t.e. fotovolticite, ke diskutirame drug pat, sega me mrzi.. dovolno energija potroshiv da se zaclenam tuka...
И твојот почеток е глупост па никому ништо...
Добро познат е само реален, дали ти ќе кажеш нешто стручно или издржано или ќе читаш глупости?
 
S

smart ass

Гостин
se iznacitav gluposti na temava... ama mu se nafrlivte na covekot so fotovolticite go unistivte.. alal da vi e... covekot neshto promovira se trudi a vie go skrozavte... tocno deka od EKONOMSKA GLEDNA TOCKA fotovolticite se neisplatlivi za domashno koristenje[/SIZE]


Епа што тогаш....значи членот добропознат ОЧИГЛЕДНО е во ПРАВО!!!!

dovolno energija potroshiv da se zaclenam tuka..
Ами убаво велиме...не ја бидува на соларна:vozbud:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Соларните панели да имаат многу корисна и јака примена никој не го оспорува тоа ама и

дека се BULLSHIT И тоа е точно, најдобра и нај

евтина примена која до сега сум ја забележал кај еден соларен панел се оние на Калкулатор, и на сателитите, тие на сателитите се каде

каде со поголем квалитет од оние кој се продаваат во мк или во светов и не ги ставаат од што се нешто посебно добри ! туку ги ставаат од

што мораат неможе да се инсталира на сателит мини нуклеарен реактор, нити па да се пушти продолжен кабел од земјата туку се ставаат

панели бидејки се едноставно за такви услови нај евтини решенија,друга некоја примена неможам да им замислам во комерцијални цели или

цивилни или пак во секојдневниот живот на обичниот човек, посебно не овие со ШКМРЉ квалитет какви што ги нудат одредени здруженија и

организации во мк,секако ако сум во некоја воена формација би сакал да имам еден таков мал компактибилен кој би ми служел како бекап,

но бидејки воените материјали ги плаќа државата не ме боли курот колку кошта и ке ми биде добре дојден, да ја спасувам планетава за која

искрено кажано не ме заболе курот ( со должна почит и извинување на сите на форумов за изразот и можните идни изрази од таков вид) и

да сакам да ја спасам преку купување на ваков панел сигурно нема да ја спасам бидејки за да се направи нешто вакво,загадувашето е

стотици пати поголемо од тоа што панелот ке го произведе и ке заштеди на енергија и со тоа ке се избегне загадуванје значи еколошката

страна паѓа во вода,одиме сега на елементите кој го сочинуваат самиот панел какви акумулатори користи и со што се полнети?? ако се со

течно полнење киселината ке мора после година две пет да се истури негде ( екологија до курца ваму штитиш на друго место загадуваш )

ако се суви алкани акумулатори тие се бетер во загадуванјето а ако се литиумски тогаш поголемо загадуванје здравје кај капнал литиум таму

више ни пиреј не расне, идеме на тоа дека треба да се развиваат алтернативни извори во ред но алтернативната енергија би требало да

биде поевтина од конвенционалната ! или се лажам ? наместо тоа се нуди производ за кој ке платите одредена сума на пари а потоа во рок

од неколку децении ( не сметајки тековни одржувања ) ке ви се врати 5% до 9% од влогот другото е чиста була ако ги сметаме и

одржувањата тогаш и после 50 години ке бидеш во минус. Значи по сите логички размислувања Bullshit Технологијата е не исплатлива не

само за домашна употреба туку и за секаква друга употреба било каде и во било која друга свера ( освен во оние кој ги наведов погоре ) и

истата е перење пари причина за формирање на разно разни НВО здруженија за којшто знам и сум запознат дека по дифолт ги раководат

паразити и мрзливи луѓе кој постојано измислуваат разни шеми за изнудување на пари од некого е сега по дефиниција продажбата на овој

панел е чист грабеж и ништо повеќе ова е игра исто како со перпетум мобиле машините,таквите измами по светов ги има многу од дамна

само што ваквите со алтернативни извори се малку по софистицирани и се сведени на уметност на преварата и лажењето,перпетум

мобилашите обично бараат само еден човек кој ке го заебат и ке му соберат поголема сума на пари додека ваквите алтернативци со ваква

енергија целат на целата популација. Пази сега секој кој што ке направи поголема централа што ке произведува поголемо количество на

алтернативна енергија евн мора да му ја откупува по поголеми цени повластени додека тие им ја откупуваат ке мора ние да им ја плаќаме

истата дубара:toe:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
очигледно е дека членот ДОБРО ПОЗНАТ направил копи паст од некаде, зашто текстот не е среден и изгледа смешно. меѓутоа, не значи дека не е во право т.е. оној што го напишал овој текст воопшто не згрешил... целосно се согласувам дека соларната енергија не треба да се користи за производство на електрична енергија, бидејки инвестицијата не ја исплатува заштедата, однсно, она што ќе го добиеш како продукт, до крајот на работниот век од опремата нема да ја исплати или еднаква ќе биде со потрошените средства за инвестиција. затоа единствено соларната енергија за топла санитарна вода е исплатлива, бидејки целата инвестиција се враќа за период од 4 до 8 години (зависно од димензијата и користењето нели)...

од друга страна ќе ја посочам последната точка од постот над мене дека евн ќе ја плаќа по повластена цена а ние ќе треба да и плаќаме на евн, и логички заклучок е дека струјата ќе поскапи... тоа е точно само има една мала статива во муабетот, а тоа е дека евна не ја плаќа повластената цена, туку плаќа онолку колку што плаќа и за произведена струја на рек битола или тец неготино. разликата од цената на мегаватот доаѓа од европските извори, кои ја поддржуваат инвестицијата на поставување на обновливи извори за енергија. така да цената кон крајниот потрошувач нема да поскапи... и едно од нај битните работи е дека има и лимит колкав може да се откупи по таа повластена цена. за македонија мислам дека беше 8 мега вати на час, произведени од фотоволтици, за кои треба да се конкурира и да се добие лиценца, т.е. да се влезе во тој лимит со таа повластена цена од (мислам дека беше) 48 евро центи. се што е над таа квота се плаќа како и регулар произведена струја. е сега да ве известам дека таа квота е пополнета и дека кругот е затворен уште од поодамна.... а сето ова значи дека евн не мора ако не сака да ти ја откупува струјата па таман и да имаш нај голем електро производство од фотоволтици

значи за индустриско производство на струја, како бизнис зафат со големи количини и повластена цена од мегународните европски фондови се исплати овој систем, бидејки за 5 до 10 години инвестицијата ќе се поврати, а секој ден после тоа ти е чист профит, а за домашно користење едноставно е беспотребно. имам и јас викендица и за 12 месеци не сум потрошил вкупно 100 евра струја и тоа лани ми ставија од нај новите дигитални струјомери, што покажуваат повеќе нели?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
очигледно е дека членот ДОБРО ПОЗНАТ направил копи паст од некаде, зашто текстот не е среден и изгледа смешно. меѓутоа, не значи дека не е во право т.е. оној што го напишал овој текст воопшто не згрешил... целосно се согласувам дека соларната енергија не треба да се користи за производство на електрична енергија, бидејки инвестицијата не ја исплатува заштедата, однсно, она што ќе го добиеш како продукт, до крајот на работниот век од опремата нема да ја исплати или еднаква ќе биде со потрошените средства за инвестиција. затоа единствено соларната енергија за топла санитарна вода е исплатлива, бидејки целата инвестиција се враќа за период од 4 до 8 години (зависно од димензијата и користењето нели)...

од друга страна ќе ја посочам последната точка од постот над мене дека евн ќе ја плаќа по повластена цена а ние ќе треба да и плаќаме на евн, и логички заклучок е дека струјата ќе поскапи... тоа е точно само има една мала статива во муабетот, а тоа е дека евна не ја плаќа повластената цена, туку плаќа онолку колку што плаќа и за произведена струја на рек битола или тец неготино. разликата од цената на мегаватот доаѓа од европските извори, кои ја поддржуваат инвестицијата на поставување на обновливи извори за енергија. така да цената кон крајниот потрошувач нема да поскапи... и едно од нај битните работи е дека има и лимит колкав може да се откупи по таа повластена цена. за македонија мислам дека беше 8 мега вати на час, произведени од фотоволтици, за кои треба да се конкурира и да се добие лиценца, т.е. да се влезе во тој лимит со таа повластена цена од (мислам дека беше) 48 евро центи. се што е над таа квота се плаќа како и регулар произведена струја. е сега да ве известам дека таа квота е пополнета и дека кругот е затворен уште од поодамна.... а сето ова значи дека евн не мора ако не сака да ти ја откупува струјата па таман и да имаш нај голем електро производство од фотоволтици

значи за индустриско производство на струја, како бизнис зафат со големи количини и повластена цена од мегународните европски фондови се исплати овој систем, бидејки за 5 до 10 години инвестицијата ќе се поврати, а секој ден после тоа ти е чист профит, а за домашно користење едноставно е беспотребно. имам и јас викендица и за 12 месеци не сум потрошил вкупно 100 евра струја и тоа лани ми ставија од нај новите дигитални струјомери, што покажуваат повеќе нели?
Фала ти што се согласуваш со мене а што се однесува на текстот очогледно не ме познаваш. уште стојам на ставот дека тоа тие BULLSHIT

технологија и очигледно дека ти ги продаваш ваквите панели жими куров што ке ти се поврати инвестицијата за десет години сеуште стојам


на ставотвот дека преваранти ја гураат оваа технологија каква што е, јебем ти ја европски закони ништо не ми значат пошто сум државјанин
на една земја членка на европска унија. И таму се пека против тие глупи закони.

а дека се преварнати овие што ја продаваат оваа технологија се преваранти, сека

пљачкаат народ пљачкаат без пардон и тоа тие животен факт ако се обидеш да ме убадиш

дека ке ми се поврати инвестицијата за 10 години малку потешко можеш само некој со многу пари малку

мозок тоа да му го потуриш,зборите ко за тие десетр години да нема никакви тековни

одржувања продавате технологија со штедливи сијалици од 15W итн итн а што не им

кажете фино лепо на народот дека имаат и друга алтернатива?? и дека немора да ги купуваат тие

bullshit панели ???

Иначе вака раздвоено пишувам, за да можеш полесно да разбереш пошто се сомневам

дека ако го збијам текстот ке се потрудиш да го прочиташ дали ти дали некој друг али

битно е секој да го разбере и да знае дека си има работа со лопови и преваранти кој гледаат само да им ги украдат парите и што ти беше зборот у ствари??

АЛИЕНср ТИ СИ ??:pos2:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
пријателе... немора да бидеш толку вулгарен на зборови. никој овде не води војна со никого. јас не продавам електро солари-фотоволтици...

мене ме интересирала-интересираше (минато свршено време) таа технлогија, како развоен дел во рурална средина, значи се спремав да КУПУВАМ фотоволтици преку кредити за да ги употребам, а не да продавам... и ги собрав сите параметри на маса, бидејки сум техничко лице, ги познавам работите доволно добро па затоа и на крајот според сите параметри излезе дека е подобро во таа рурална средина да обезбедиш дизел агрегат на црвена нафта што работи и поевтино ке ти излезе отколку фотоволтиците... она што го дадов како пример за инвестицијата е точно, проверено, калкулациите се тие во однос на инвестиција и поврат на средства и тн, ама има еден проблем, а тоа е кој ти гарантира дека откако ќе инвестираш и истресеш на стотици илјади евра, дека ќе влезеш во квотата на субвенции по мегават, зацртана за македонија... меѓутоа неморам да појаснувам од каде знам и како...

а јас те знам тебе од порано, т.е. се знаеме ние и стварно си непристоен кон сите членови а поготово кон новодојдените и тазе регистрираните, ти се понашаш како месајата на форумов... ти се знаеш и се си во право. тоа не е во ред пријателе. на членот кој си го промовираше своето (можеби) идно инвестирање во бизнис со фотоволтици, требаше со факти и параметри да го собориш, бидејки си во право и јас би те поддржал во истото само ако на нормален начин го направи тоа, а не да почнеш со газење со зборови од типот педери, лажговци, дрпатори, крадачи, битанги, и слични такви навредливи зборови кои не долкуваат на еден форум од технички карактер, каде треба да се дискутира за информации и вредности на некои посебни параметри издвоени во канален спектар на автоматското напреднување на технологијата и човештвото.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Педери и битанги не сум ги нарекол никогаш, но хоштаплери крадци преваранти сим ги нарекувал ама бидејки тоа и се

сите што продаваат перпетум мобиле неисплатливи алтернативни извори за енергија, алтернативни медицини бајачи и остали срања

се шемагии мрзливи лопови кој секојдневно измислуваат некој начин како да те заебат да ти подвалат да ти ги земат парите баш поради фактот дека се мрзливи лиглиња и со

превари сакаат да спечалат тешки пари без ни најмалце труд затоа се тие тоа што се и така ги нарекувам

НВО организации прецедатели кој сакаат да те украдат и лесно да спечалат за мене се преваранти посебно ги мразам оние што се обидуваат да спечалат на нечија мака е јабига

ако сум му скршил филм кој го ебе нека си најде чесна работа наместо да краде народ
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
тоа си тотално во право... таквите персони не ги поднесувам ни јас. во ред е да имаш некоја јака замисла и да изнајдеш нешто кое е интересен продукт, значи да вложиш МИСЛОВЕН напор и интелегенцијата да ја потрошиш или насочиш кон нешто кое е од добробит на човештвото а ти секако да си спечалиш од тоа, пошто нели си вложил труд. меѓутоа да трошиш енергија смислувајки како да заебеш некого и да чекаш како мрша на кров некој да ти падне во замката за да го изедеш... е таквите не ги поднесувам и не ги варам...

затоа постојат начини се да се испита и провери. ќе побараш репер од некој или неколку што тоа го употребиле, го купиле, па технички податоци и ќе добиеш една база на информации дали истото вреди или не за инвестициите лични т.е. сопствената одлука и личното убедување се финишот на спектарот од информациите, секако и потребата.

само пак ќе кажам, добро познат... немораш да печеш со зборови. не потребно е верувај ми... обиди се со факти да срушиш некого, а не со погрдни зборови... ме конташ пријателе?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
само пак ќе кажам, добро познат... немораш да печеш со зборови. не потребно е верувај ми... обиди се со факти да срушиш некого, а не со погрдни зборови... ме конташ пријателе?
Ако добро ги прочита неговите постови ќе видеше дека даде несоборливи факти за таа срање технологија..
тој даде факти и докажа дека..панелите се...


рентабилност....јок..
исплатливост..тешка була
екологија....до курца...


а ако збориме за користење на сончевата енергија за само греење на вода и тогаш не ни е потребна некоја голема инвестиција..... доволно е некое пластично или метално буре стај го негде на високо и на сонце сврзи две три цевки, славина, туш .........и ете ти топла вода....
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
burn baby burn !!!!!!!!!

Лажговци преваранти лопови паразити шемаџии ебиги од старт затни им ги муцките да неможат да испуштат ни еден единствен крик

бидејки и тој ке биде лага, не им давај шанса да лажат и заведуваат народ сечи од корен не им давај да мрднат ако им дадеш прст отиде

раката ако им дадеш денар ке ти го земат и последниот што го имаш затоа ЕБИ не давај да мрдне сосечиги копилињата лажливи од корен

од такви пати овој македонски народ од секакви паразити кој на секој можен начин се обидуваат да му ја земат корката лепче само тие да

имаат повеќе и повеќе да не се потрудат за ништо само со превари да спечалат нека ги гори нека ги пече море и жива сода на отворена

рана стави им бидејки истото тоа тие го прават ама малку нашминкано и дотерано и те убедуваат дека за твое добро го прават и тебе ти

мислат добро а уствари само смислуваат шеми како да те ограбат зато сечи одма од корен
 

Polar Bear

Absolute Predator
Член од
22 април 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
Wow, we are dealing with lots of anger here...

:zlo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom