Соларна енергија

Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
сметам дека овој вид на енергија не се искористува доволно кај нас,и би требало да се искористува и исто ке треба и со реките ...а соларна се користи како за топла вода.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Конвертори на соларна во електрична енергија .
Огромни полиња со сончеви колектори кај Берлин .













ЕХ, Македонче се имаш - САМО желба немаш
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
se ima zelba
ima li nekoj sajt kade sto se podnesuva papirologija za ovie raboti vo makedonija
na koj nacin i preku kogo da se stasa za ova???????
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
-Сончев Колектор на секој кров во Македонија.
Абе луѓето не можат ни кров да сменат со постоечкиот македонски животен стандард, камоли да стават панели и пропратна инсталација. Тоа кошта пари. Ќе се врателе парите, да, но за да се вратат треба да се вложат. Тоа е главно за прилично добростоечи фамилии кои може да рескираат или имаат вишок пари па може со нив да пробуваат.
-за овие инсталации нема нигде колку чини цел систем, колку би се произвело, дали има фирми за одржување и колку тие чинат, колкава е цената на еден кв што ќе се произведе, т.е. колкав е односот трошоци за инсталација и одржување према добиената струја.
Друга работа е што фамилија, ако сака да стави повеќе панели, треба да живее у Катланово, Брњарци или зад Водно -толкава површина бараките и куќите барем у Скопје немаат.

Се друго е ништо без соодветни информации, доволна количина пари, соодветен сервис и соодветен простор
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Абе луѓето не можат ни кров да сменат со постоечкиот македонски животен стандард, камоли да стават панели и пропратна инсталација. Тоа кошта пари. Ќе се врателе парите, да, но за да се вратат треба да се вложат. Тоа е главно за прилично добростоечи фамилии кои може да рескираат или имаат вишок пари па може со нив да пробуваат.
-за овие инсталации нема нигде колку чини цел систем, колку би се произвело, дали има фирми за одржување и колку тие чинат, колкава е цената на еден кв што ќе се произведе, т.е. колкав е односот трошоци за инсталација и одржување према добиената струја.
Друга работа е што фамилија, ако сака да стави повеќе панели, треба да живее у Катланово, Брњарци или зад Водно -толкава површина бараките и куќите барем у Скопје немаат.

Се друго е ништо без соодветни информации, доволна количина пари, соодветен сервис и соодветен простор
Во моментов правење на ваква, условно наречена ЦЕНТРАЛА со фотонапонски панели е ТОТАЛНО нерентабилна инвестиција, гледано од секој аспект , освен шминкерска промоција на зелениот бран..:) .......и можеби во ситуации , каде нема друга алтернатива...па дали и тогаш????
Да се произведе еден панел..се троши ПОВЕЌЕ енергија одколку што тој ќе произведе во текот на својот работен век.
Од друга страна подконструкцијата на која се поставени панелите, па целата електрична инсталација, инвертори итн. да се дотера струја за во мрежа...што би ја купувала дистрибуцијата е исто солиден трошок.
А панелите имаат рок на траење.
За тоа време толкава вредност на енергија , дури и по повластени цени , дури и со претпоставка дека цените ќе растат.. нема да се врати инвестираното...
Развојот иде страшно бргу напред и во овој домен, верувам дека за десет години ќе се има керамида која ќе биде ептен рентабилна...на секој мал потрошувач ќе му се исплати да постави такви керамиди или нешто слично и за себе да си прави доволно електрична енергија. Целата инфраструктура на таков систем е на одржливо ниво , а дава и голема слобода во однос на мрежата...
...но за сега, за сега сеуште тоа не е така, но да се надеваме дека мултинационалните гребатори нема да го спречат тој развој...и дека ќе биде...!!!
..значи причекајте...освен ако некој EU фонд не ви дава грант по систем пола на Марко , пола на Шарецот..., а тоа пола е доволно да ги покриете трошоците и нешто да штрбнете за себе..............тогаш земајте...:)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435

zdrav i soliden cekor
ova ke kosta solidni 5 000 000 evra
znaci nekoj ne e ulav da investira vo ov

se ima zelba
ima li nekoj sajt kade sto se podnesuva papirologija za ovie raboti vo makedonija
na koj nacin i preku kogo da se stasa za ova???????
da ne znaete slucajno kade i sto da se prasa kako i sto funkcionira
sakam da investiram sitna para od 10 - 20 000
za nas sitnite tolku e
 
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Во моментов правење на ваква, условно наречена ЦЕНТРАЛА со фотонапонски панели е ТОТАЛНО нерентабилна инвестиција, гледано од секој аспект , освен шминкерска промоција на зелениот бран..:) .......и можеби во ситуации , каде нема друга алтернатива...па дали и тогаш????
Да се произведе еден панел..се троши ПОВЕЌЕ енергија одколку што тој ќе произведе во текот на својот работен век.
Можеби имаш право, немам правено анализа на проблемов, но не ми е јасно една работа. За да се произведе панелот се троши енергија повеќе отколку што ќе даде. Само енергија. Ако на тоа ја додадеме цената на работната сила, трошоците за материјал, трошењето на фиксните средства, цената на технологијата, провизија за трговците, инсталатерите и соодветна стапка на профит тогаш цената на панелот би била повисока од цената на златото, и нема да ја врати инвестицијата за сто години. Кој луд би инвестирал тогаш, па незнам колкави бенефити да имаат во откупот на ел. енергија.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Можеби имаш право, немам правено анализа на проблемов, но не ми е јасно една работа. За да се произведе панелот се троши енергија повеќе отколку што ќе даде. Само енергија. Ако на тоа ја додадеме цената на работната сила, трошоците за материјал, трошењето на фиксните средства, цената на технологијата, провизија за трговците, инсталатерите и соодветна стапка на профит тогаш цената на панелот би била повисока од цената на златото, и нема да ја врати инвестицијата за сто години. Кој луд би инвестирал тогаш, па незнам колкави бенефити да имаат во откупот на ел. енергија.
analiziraj i ke vidis
zemi primer za termo panelite i site na vremeto vikaa deka se skapi
ama pocnaa da gi postavuvaat
 
H

^HITMAN^

Гостин
Неодамна разговарав со моите колеги од институтот за енергетика во Машинскиот факултет во Скопје баш на оваа тема. Додека ние се занесуваме и живееме во бајки дека соларната ќе го спаси светот од загадување, цела Европа, САД па и нашите соседи (Грција,Бугарија,Албанија) градат нуклеарни централи. Ќе си правиме филмови ние овде како тоа соларната енергија е најнештетна, тоа несомнено, и како би било кога би било, па за некоја година не чудете се ако плаќаме најскапа струја во регионот. Да не мешам мега вати и баби и жаби, ќе објаснам на попрост начин. Вие немате ниту претстава колку е тоа скапо и колку тоа чини за една државичка како Македонија да го добива сето производство на ел. енергија од соларни системи. Тоа чини колку 100 години целиот буџет на Македонија да се троши само за таа намена. ТОА Е НЕВОЗМОЖНО и дискусија од таков тип не вреди. Ние сме обврзани во 2017 година 20% од енергијата да ја добиваме од обновливи ресурси, но за нас и тоа е невозможна мисија, а овде станува збор и за ветерници плус соларна енергија. Она што нам ни треба е нуклеарна централа, која доколку започне да се гради сега, ќе се заврши за 10-тина 15 години. И немојте ве молам, немаме кадри, немаме вода, бла бла бла.... Албанија има, ние сме ретардирани и хендикепирани. За се во државава кај нас некој јаде гомна, се појавуваат милион експерти кои солат памет ,а ние само со муабет остануваме. Патетично.

Конвертори на соларна во електрична енергија .
Огромни полиња со сончеви колектори кај Берлин .
ЕХ, Македонче се имаш - САМО желба немаш
Сончеви денови само имаме ништо друго. ПАРИ ??? Најважното - немаме. Полиња - од каде??? Ако ние изградиме вакви сончеви полиња цела Пелагонија, Гевгелиско-Валандовскиот и Струмичкиот регион ќе го затвориме(единствени плодни подрачја за производство на зелечук), па после увозни краставици од Турција по цена од 700 денари/кг.:tapp: Немаме ние ништо, ниту услови, ниту пари кога се работи за соларна енергија. За ветерници ДА имаме, но тоа е сосем друга приказна.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Неодамна разговарав со моите колеги од институтот за енергетика во Машинскиот факултет во Скопје баш на оваа тема. Додека ние се занесуваме и живееме во бајки дека соларната ќе го спаси светот од загадување, цела Европа, САД па и нашите соседи (Грција,Бугарија,Албанија) градат нуклеарни централи. Ќе си правиме филмови ние овде како тоа соларната енергија е најнештетна, тоа несомнено, и како би било кога би било, па за некоја година не чудете се ако плаќаме најскапа струја во регионот. Да не мешам мега вати и баби и жаби, ќе објаснам на попрост начин. Вие немате ниту претстава колку е тоа скапо и колку тоа чини за една државичка како Македонија да го добива сето производство на ел. енергија од соларни системи. Тоа чини колку 100 години целиот буџет на Македонија да се троши само за таа намена. ТОА Е НЕВОЗМОЖНО и дискусија од таков тип не вреди. Ние сме обврзани во 2017 година 20% од енергијата да ја добиваме од обновливи ресурси, но за нас и тоа е невозможна мисија, а овде станува збор и за ветерници плус соларна енергија. Она што нам ни треба е нуклеарна централа, која доколку започне да се гради сега, ќе се заврши за 10-тина 15 години. И немојте ве молам, немаме кадри, немаме вода, бла бла бла.... Албанија има, ние сме ретардирани и хендикепирани. За се во државава кај нас некој јаде гомна, се појавуваат милион експерти кои солат памет ,а ние само со муабет остануваме. Патетично.



Сончеви денови само имаме ништо друго. ПАРИ ??? Најважното - немаме. Полиња - од каде??? Ако ние изградиме вакви сончеви полиња цела Пелагонија, Гевгелиско-Валандовскиот и Струмичкиот регион ќе го затвориме(единствени плодни подрачја за производство на зелечук), па после увозни краставици од Турција по цена од 700 денари/кг.:tapp: Немаме ние ништо, ниту услови, ниту пари кога се работи за соларна енергија. За ветерници ДА имаме, но тоа е сосем друга приказна.

Згора на се, го имаме и ова:

Селечка Планина, над селото Кокре, во мариовскиот крај, е богата со ураниум, а за тоа речиси никој не знае, иако, како што велат експертите, Македонија би можела да стане една од најбогатите земји во регионот ако знае паметно да го искористи овој минерал. Репортерот на „Време“ го пронајде човекот кој прв, случајно, го пронашол ураниумот во Селечка Планина. Бидејќи го интересирале минералите и природата, 83-годишниот Киро Ѓорѓиоски во 1957 година од некој геолог позајмил Гајгермилеров бројач и, заедно со неговиот другар, заминал на Селечка Планина. По неколку часа испитување, бројачот почнал да покажува знаци на радијација над селото Кокре. Случајот го пријавиле во Геолошкиот завод во Скопје, а кратко време потоа пристигнале екипи од Нуклеарниот завод Винча од Белград, кои го истражувале теренот три години. Се што се пронашло во тоа време во најголема тајност било пренесувано во Винча. – Рудата што ја вадевме ја стававме во железни буриња, кои ги заваруваа и ги затвораа херметички, а потоа со воз ги транспортираа до Белград. По извесно време донесоа специјална американска кварцна ламба со која можеше лесно да се регистрира како веригите на ураниум поминуваат по карпите. Со тоа полесно ја вадевме рудата – раскажува Ѓорѓиоски. Педесет години потоа екипата на „Време“ го посети местото каде што сите шест откопани јами во кои се вршеле испитувањата се затрупани, а влезовите се обраснати со трева. Ходниците на некои од нив биле долги и по неколку стотини метри. Единствено што може да се забележи се само купиштата камења, кои се ваделе од рудниците, и камениот пат по кој тогаш се движеле возилата. Сите ископувања тогаш се вршеле под надзор на Управата за државна безбедност и контраразузнавање (УДБА). Сите експерти биле од Србија, додека Македонците ги користеле само како обични работници на кои никој не им кажувал ништо. – Тогаш никој не кажуваше што се работи горе во планината. Знаевме само дека се вади некоја руда ураниум, но никој не сакаше да ни објасни за што служи – се потсетува Стојан Ристески, сега единствен жител на селото Кокре. Како што кажуваат работниците кои тогаш работеле во рудникот, експертите биле затворени во една барака до која никој немал пристап. – Земаа примероци од карпи, ама за што служеа не знам, важно добро ни плаќаа за работата “ вели Боне Стојаноски, поранешен работник во рудниците. Дошле и стручњаци од Русија за да го потврдат присуството на ураниум. – Еден од руските научници ми рече дека сум многу несреќен човек затоа што не сум роден во капиталистичка земја, каде што ако го продадам рудникот веднаш ќе се збогатам – низ смеа ни раскажува Ѓорѓиоски. По три години проектот завршува мистериозно и никој не знае зошто. Што било пронајдено, остана тајна. – Не знам зошто прекина проектот. Се беше тајна, имаа некое оправдување дека пронашле ураниум на друго место каде што можеле да го експлоатираат со помалку трошоци и се се заврши така – вели Ѓорѓиоски. Експертите велат дека во Македонија има многу места богати со ураниум, но дека досега ниту една институција не обрнала внимание на овој минерал. – Ураниум има на Селечка Планина, но до сега тоа никој не го испитувал. За овие 18 години независност, во Собранието седеа многу луѓе на кои ова им е основна професија, а за жал, никој до сега не покрена прашање за овој минерал – вели Гоце Ристески, рударски инженер. Според експертите, ако се експлоатира ураниумот, тоа нема да биде штетно за човековото здравје. Доказ за тоа се личните примери на луѓето во селото Кокре кои доживееле повеќе од 90 години. Сепак, со ураниумот Македонија би заработила милиони долари. – Цената на ураниумот е енормно висока на светските берзи. Тоа треба да се искористи – додава Ристески.
Имаме ресурс, имаме кадар, што друго ни треба?И да немаме кадар, може пак со ресурсот да се направи спогодба со некоја од локалните земји кои имаат нуклеарна централа.Можности имаме, само за жал повеќе желба имаме за други работи, отколку за развивање.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
abe fakt e deka nuklearna centrala ke go resi problemot so el.energija
ama nemoj da vikame deka niz makedonija nema mesto kade da se postavat i vakvi polinja so paneli fotovoltaicni
de prosetajte i svrtete se niz makedonija kolku goli ridovi i polinja ima taka sto stojat
drva nemame i pasista vo centralniot del a ne nesto drugo
taka stojat i bavci i nivi
na nikoj ne mu se kopa
site sakaat tate nosi mama mesi
ne me zaebavajte
znaci germancite pari nemaat da napravat nuklearka i bas taa niva ke ja sadat so krompiri i zito
da ne treskame gluposti
se nas ne ni cini se nesto ne ni odgovara
se zapnale nuklearka
kako prvo nie ne sme drzava sto mozeme da komandame
ke si go dade gazot nekoj pod kirija i otide nuklearkata jabana
ili ke se udri temelot pa ke se ukradat parite:nesum:
 
H

^HITMAN^

Гостин
abe fakt e deka nuklearna centrala ke go resi problemot so el.energija
ama nemoj da vikame deka niz makedonija nema mesto kade da se postavat i vakvi polinja so paneli fotovoltaicni
de prosetajte i svrtete se niz makedonija kolku goli ridovi i polinja ima taka sto stojat
drva nemame i pasista vo centralniot del a ne nesto drugo
taka stojat i bavci i nivi
na nikoj ne mu se kopa
site sakaat tate nosi mama mesi
ne me zaebavajte
znaci germancite pari nemaat da napravat nuklearka i bas taa niva ke ja sadat so krompiri i zito
da ne treskame gluposti
se nas ne ni cini se nesto ne ni odgovara
se zapnale nuklearka
kako prvo nie ne sme drzava sto mozeme da komandame
ke si go dade gazot nekoj pod kirija i otide nuklearkata jabana
ili ke se udri temelot pa ke se ukradat parite:nesum:
Во Германија има многу нуклеарни централи, 60% од енергијата во Германија до нуклеарнице централи а ние овде го спасуваме светот и си правиме филмови како тоа би било прекрасно да сите ние произедуваме соларна нештетна енергија за околината. Германија има и ветерници и соларни централи и хидроцентрали, но мнозинството на енергија го добива од никлеарките, како и сите развиени или земји во развој. Ние на муабет остануваме и страв да не се случи нуклеарна хаварија а сите во соседството веќе градат, така да и да се случи кај нив хаварија ние ќе го папаме, што значи ем без нуклеарка, ем со скапа струја, ем озрачени од евентуална нуклеарна хаварија. Нуклеарка е повеќе од потребна кај нас, и немојте не сме имале вода и експерти. Сите од околинава имаат, само ние немаме. Пи*ки сме затоа ништо не бива од нас.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Во Германија има многу нуклеарни централи, 60% од енергијата во Германија до нуклеарнице централи а ние овде го спасуваме светот и си правиме филмови како тоа би било прекрасно да сите ние произедуваме соларна нештетна енергија за околината. Германија има и ветерници и соларни централи и хидроцентрали, но мнозинството на енергија го добива од никлеарките, како и сите развиени или земји во развој. Ние на муабет остануваме и страв да не се случи нуклеарна хаварија а сите во соседството веќе градат, така да и да се случи кај нив хаварија ние ќе го папаме, што значи ем без нуклеарка, ем со скапа струја, ем озрачени од евентуална нуклеарна хаварија. Нуклеарка е повеќе од потребна кај нас, и немојте не сме имале вода и експерти. Сите од околинава имаат, само ние немаме. Пи*ки сме затоа ништо не бива од нас.
Абре имаме се само пари немаме. А ова дека немаме вода нема едно друго се само изговори. Не ни дошло до тоа да го спасиме светот, термоелекраните најмногу ја загадуваат околината. Туку не сме успешни во геополитичкото позиционирање, па не можеме да издејствуваме инвестиции. Бугарија за да ја отвори Белане мораше да ја затвори Козлодуј. А Македонија мислам дека правилно постапи што не инвестира во Белане. Подобро е државата дома да инвестира па макар и тоа поскапо ја чинело отколку во странство. Камо да се изградат сите предвидени хидроцентрали, никој не е ко нас, ама и тоа не се прави.Зa Вардарска долина уште нема ни елаборат направено. Така да во вакви услови кога не се прави ништо за поздравување е да секоја иницијатива.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Абре имаме се само пари немаме. А ова дека немаме вода нема едно друго се само изговори. Не ни дошло до тоа да го спасиме светот, термоелекраните најмногу ја загадуваат околината. Туку не сме успешни во геополитичкото позиционирање, па не можеме да издејствуваме инвестиции. Бугарија за да ја отвори Белане мораше да ја затвори Козлодуј. А Македонија мислам дека правилно постапи што не инвестира во Белане. Подобро е државата дома да инвестира па макар и тоа поскапо ја чинело отколку во странство. Камо да се изградат сите предвидени хидроцентрали, никој не е ко нас, ама и тоа не се прави.Зa Вардарска долина уште нема ни елаборат направено. Така да во вакви услови кога не се прави ништо за поздравување е да секоја иницијатива.
........вака сеа, основно нешто што сите испуштаат од ум, дискитирајќи за оние кои ИМААТ, е фактот дека сепак најважното нешто кое "имателите" го имаат е ....УМОТ. Посебно колективниот...............
Ниедна будалетинка , освен МКД олигарсите , не се збогатила БЕЗ УМ и уште поважно НАУМ...!!!...:)
Инаку Македонија , кога би имала ум, прво би се потрудила да смисли СВОЈА ЕНЕРГЕТСКА СТРАТЕГИЈА, но таа нема никаква , а камо ли енергетска.
Нема бе нерешлив проблем, па нека е и енергетски...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom