Соларна енергија

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ABC напиша:
Po javnoto prozivanje sledi i javen odgovor za odredena problematika:
Ne vredi tomsaso,ne vredi.Sega sum zafaten so drug nacin na dobivanje eden drug vid na energija (orgonska) pa dokolku razbirash malku srpsko-hrvatski eve ti eden link: http://www.galaksija.com/orgon.htm koj veruvam ke im pomogne i na golem broj kajgana citateli da go reshat problemot so skapata energija kako shto jas uspeav barem malku da go ublazam za licni potrebi. -Samo vnimavajte ova moze da bide opasno za vas koj sakate da im pomognete na lugeto da go reshat energetskiot problem kako shto probuval Nikola Tesla svoevremeno.A od nashite fakulteti fajde nema i zatoa nema da im gi podgotvuvam moite proekti na "tacna" koga si imame eden "prekrasen" zagaduvac kako REK-Bitola koj odnese poveke zivoti otkolku Cernobil.
Ova ti ozbilno ?????
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Poozbilno ne moze ni da bide.Se raboti na Nukleus3x3 so polna parea a ke se "vmetnat" i elementi za proizvodstvo na hibridna orgonsko-atomska elektricna energija.Testovite za moeto vozilo uspeaa vo zadovolitelen procent pa taka sega peugeot 405ka troshi 40% pomalku dizel.No toa e za na nekoj drug forum.:)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
сега засега се занимавам со производство на грејачи,меѓутоа во блиска иднина се надевам и на цели системи за соларна енергија,
цената отприлика би требало да е околу 350 евра.
Значи е добра инвестиција за малку пари.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ABC напиша:
Poozbilno ne moze ni da bide.Se raboti na Nukleus3x3 so polna parea a ke se "vmetnat" i elementi za proizvodstvo na hibridna orgonsko-atomska elektricna energija.Testovite za moeto vozilo uspeaa vo zadovolitelen procent pa taka sega peugeot 405ka troshi 40% pomalku dizel.No toa e za na nekoj drug forum.:)
Go znaes ona : Imam golem problem so avtomobilot!!!!
Kakov problem????
Pa staviv gumi koi stedat 12% gorivo, spojler 20%,turbolator 40%,predkrilce 8%,
on bord kompjuter 22%.....
Pa ????
Pa nisto , jas vozam a od rezervoarot izvira gorivo...berbat mi ja prai kolata !!!!

Uste da mi objasnis kako eden prost mehanicki sistem kakov sto e dizel motor moze da raboti na nesto etericno.... poznato kako zero energija ?????
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ednostavno go nasociv orgonot kon edna od cevkite za vozduh i tolku.Sega imame vozduh zbogaten so orgon vo dizel motorot a toa itoa kako pomaga da se zashtedi nafta.Slicno ke bide i so nuklearnite reaktori na Nukleus,samo rekovme deka detaljite ne se za ovoj forum.:)
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
Mojot "orgon" ima 2 dupki.Ima i tret dovod na "energija*"."Orgonot" e do pola so voda.2-te dupki se so razlichna golemina i se naogjaat nad nivoto na vodata.Malata dupka na intervali regulira protok na "temna energija" koja niz glavniot otvor izleguva...Potoa nastanuvaat bio-hemiski procesi koi imaat efekt na "Warp" ;)

*-se misli na temna materija
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Temna materija so nulta masa koja nikako da ja prifatat vrvnite naucni krugovi voglavnom predvodeni od semitski umovi.Sepak me raduva faktot shto i nekoj od nashite "osvesteni" Makedonci zapocnal so experimenti na toa pole koe ke ja reshi idninata i potrebata od energija za coveshtvoto.So toa bi se namalile a mozebi i bi prestanale site konflikti vo svetot koj vo posledno vreme se vodat isklucivo za da gi zadovolat apetitite so eftina energija.
Najgolemiot no "nepriznat" um na site vreminja vo odnos na energetskite istrazuvanja Nikola Tesla vo edna prilika rekol:
-Energijata ne se gubi,taa samo se transformira!
Znaete li shto znaci toa dokolku se pokaze deka covekot pronajde soodvetni tehnologii da ja transformira energijata tokmu onakva kakva shto mu treba?
Razmislete zoshto i od kogo se sprecuvaat i ne se finansiraat odredeni proekti koj bi go napravile zivotot poednostaven i pohuman.
Toa se "parazitite" infiltrirani vo razni fondovi,"nevladini organizacii",bankarski giganti i trustovi shto se krijat pod prevezot na MMF,Svetskata banka za razvoj i sl. a na nivnite "vrvovi" sedat semitski celnici kako po defolt so cel da se spreci ili zabavi Teslinoto "proroshtvo" za energijata koja ne se gubi tuku taa treba samo pravilno da se transformira pri shto covekot ke stane apsolutno nezavisen i ke go troshi svojot zivot vo borba za novi znaenja i edukacija a ne da kopa jaglen ili da seci drva kako bi preziveal.
Sekoe dobro za site i obidetese da upotrebite barem eden procent od vashite sivi kelii staveni vo miruvanje od onie 94-96% koj nikogash ne gi upotrebuvate vo prakticniot zivot.:)
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Пошо гледам дека имат овде некој стручни лица, сакам да ве прашам нешто:

Дома летово ставивме соларна енергија, бидејќи имаме апартмани, па поекономично е. Наместо еден голем бојлер, ни сврзаа 2 помали (околу 150 литри се мислам). Уште летото видовме дека водата не се затоплува доволно, а и многу брзо се трошеше. Дојдоа и видоја дека погрешно ги наместиле цевките, па потоа изгледаше подобро. Сега зимава истиот проблем. Навечер ги пуштаме, стигнува до 65-70 степени, а сабајлето е веќе 25. Како е можно тоа.
Пошо деновиве бевме полни со гости, мораше по 10-15 сати да ги уклучуваме за да има вода.
Може некој да ми каже во што може да биде проблемот??
Дојдоа пак некои инженери. Викаат ај видете уште неколку дена дали ќе биде истото (абер немет). Фала мн.
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Соларната енергија е практично најдобриот обновлив извор на енергија кој постои.
Но нејзиното искористување неможе да го искористат не затоа што немаме технологија, туку поради затоа што големите нафтени корпорации и другите енергетски корпорации не смеат да си го дозволат тоа бидејќи ќе останат без работа т.е. без профит.
Тие го контролираат светот на чело со Америка која практично ја краде нафтата од другите народи.
Во блиска иднина или се додека има нафта не очекувајте комплетно искористување на обновливи и бескрајни извори на енергија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сончевата енергија е ЕДИНСТВЕНАТА ОБНОВЛИВА ЕНЕРГИЈА...:)............... на нас смртните секој ден Богот Сонце ни испраќа невидена количина на енергија, веројатно неколку илјади пати повеќе од било кои сегашни, па и идни видливи потреби..., од која ние единствено се офајдуваме само преку посредникот...т.е. природата, и нејзините врховни жреци...ВЛАСТОДРШЦИТЕ...
Растенијата и планктоните си тераат фотосинтеза и се што следи понатака, преку јаглен ,нафта,растителни масла, алкохоли..:)..тоа значи термоцентрали , моторни горива.... , од друга страна водата испарува, врне дожд, полни акумулации ..работат хидро централите... ветришта дуваат ( разлика на температури,т.е. разлика во притисоци, т.е. циколони-антициклони...па ветерници вртат...:)...бранови брануваат итн.итн.
има два проблема :
1.ЕНЕРГИЈАТА од Богот Сонце е бесплатна, енергијата на прородата е бесплатна.....тоа не им оди во корист на оние кои НАПЛАТУВААТ држејки ги нискотехнолошките солуции под своето дрчно дупе...:) и кои паѓаат во транс со пена на уста кога чујат збор БЕСПЛАТНА...:)
2.ЛУЃЈЕТО се сеуште многу примитивни за да сватат дека треба да учат , за да научат кој тоа всусност ги дупи...у здрав мозок...:)

Директното претварање на сончевата светлина во електрична енергија, директното загревање на вода во сончеви панели, бежичниот пренос на елект. енергија на големи далечини....од онаму каде ја има колку сакаш, таму каде ја нема во моментот...е единствената солуција на човештвото...., а смешно е што потребната ТЕХНОЛОГИЈА ПОСТОИ..., но никој од оние што имаат пари да организираат нејзина имплементација ...НЕМААТ ИНТЕРЕС...:), а народ глуп.... незнае да ги НАТЕРА...:)
...правењата на сурогати на Богот Сонце на планетава во вид на разноразни фузиони реактори е исто чиста глупавост...кога се има ОРИГИНАЛОТ на небото барем наредните 2 милијарди години...
......за атомската фисија ич муабет не правам...таа само ќе не закопа ...ко човечки род....:)

...да не спомнувам што огромен дел од сегашната користена енергијата се добива со горење, а ние на планетава веќе од 1964 година ги подјадуваме резервите на кислороод...т.е. се ствара нов помалку од онаа количина која се троши....го има уште многу , ама веќе на некои критични густо населени точки не е 21 и нешто%, туку помалку од 21%... :)...а за тоа исто никого к.....не го боли...како што не го боли тоа што океаните ВЕЌЕ се депонија на отпад , а рибите јадат ПЛАСТИКА...:).. како дека животот моментално претстанува..... кога количината на кислород падне под 17% во воздухот кој се вдишува... :)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
1.ЕНЕРГИЈАТА од Богот Сонце е бесплатна, енергијата на прородата е бесплатна.....тоа не им оди во корист на оние кои НАПЛАТУВААТ држејки ги нискотехнолошките солуции под своето дрчно дупе...:) и кои паѓаат во транс со пена на уста кога чујат збор БЕСПЛАТНА...:)
2.ЛУЃЈЕТО се сеуште многу примитивни за да сватат дека треба да учат , за да научат кој тоа всусност ги дупи...у здрав мозок...:)
ubavom kazano od tebe
i veke celata tehnologija e izmislena za energijata da bide besplatna
istoto uspeal da go izvede i samiot nikola tesla samo ne soncevata energija
BIZNIS be brat pari sekogas im se malku
a toa sto ti disis vozduh cist nekoj k*r ne go boli
toa e svetot toa e relnosta
ke dojde i toj den
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Koja firma e najdobra za proizvodstvo na soncevi paneli i me interesira dali moze kompjuterot da go spois so istite ..znam deka bojler moze da se spoi
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Koja firma e najdobra za proizvodstvo na soncevi paneli i me interesira dali moze kompjuterot da go spois so istite ..znam deka bojler moze da se spoi
kompjuterot?
kako mislis?
da ja spois kukata da
stekot kade sto zima kompjuterot struja
ama kom-ot direkno ne znam koja ti e idejata
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
kompjuterot?
kako mislis?
da ja spois kukata da
stekot kade sto zima kompjuterot struja
ama kom-ot direkno ne znam koja ti e idejata

Citav vo edna novina deka ima semejsto vo SK kade za se koristi sonceva energija pa velam da prasam dali e vozmozno ova ...
Za ova sto prasuvam neznam dali moze nekako da se izvede
 

Kajgana Shop

На врв Bottom