Соларна енергија

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
fotovoltaicen sistem
proizveduvas elektricna energija od sonceto i se raboti na struja ama deka kom-ot ke raboti na struja ne znam
ima i baterii koi sto ja akumuliraat strujata i si ja koristis ama mnogu e skap ovoj sistem
na zapad funkcionira inaku
si imas sistem svoj primer i si proizveduvas struja si povrzan vo mreza i im ja davas tvojata struja niv a koristis sekogas drzavna struja
i si pravis matematika u godinata kolku si proizvel a kolku si potrosil
ako si proizvel poveke otkolku sto si potrosil ti plakaat razlika a obratno si plakas ti
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
има два проблема :
1.ЕНЕРГИЈАТА од Богот Сонце е бесплатна, енергијата на прородата е бесплатна.....тоа не им оди во корист на оние кои НАПЛАТУВААТ држејки ги нискотехнолошките солуции под своето дрчно дупе...:) и кои паѓаат во транс со пена на уста кога чујат збор БЕСПЛАТНА...:)
2.ЛУЃЈЕТО се сеуште многу примитивни за да сватат дека треба да учат , за да научат кој тоа всусност ги дупи...у здрав мозок...:)

Директното претварање на сончевата светлина во електрична енергија, директното загревање на вода во сончеви панели, бежичниот пренос на елект. енергија на големи далечини....од онаму каде ја има колку сакаш, таму каде ја нема во моментот...е единствената солуција на човештвото...., а смешно е што потребната ТЕХНОЛОГИЈА ПОСТОИ..., но никој од оние што имаат пари да организираат нејзина имплементација ...НЕМААТ ИНТЕРЕС...:), а народ глуп.... незнае да ги НАТЕРА...:)
...
Па тоа дека не се преоѓа на евтини односно бесплатни извори на енергија е многу јасно дека е поради тоа што некој тоа сака тоа да го наплати и да се збогати од тоа.
Безжичниот пренос на електрична енергија кој е измислен од тесла е отфрлен односно што би рекле ние баниран за употреба само затоа што со тој систем немало начин како да се контролира кој корисник колку енергија потрошил........и немаше да се бориме со многуте кабли по домовите ко сега.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
48
Поени од реакции
4
Abe so vi e glejte go www.zeitgeistmovie.com pogotovo 2 del kade tipci imaat razraboteno celi sistemi kako da se proizveduva energija bez nikakvi, hidro, nuklearni ( koi se opasni) ili bilo kakvi centrali ili sistemi ili bez nikakvi goriva sto zagaduvaat tuku so koristenje na veterot, sonceto, branovite i plimata od morinjata da ne objasnuvam kako so gledajte go filmot ili ako te mrzi cel film na krajot od 2 del se objasnuva za ova. Plus i vnatre vo zemjata ima nekoi termalni gasovi sto se isto priroden izvor na energija ili toa tamu neznam koj kaza procitav na pocetokov od topicov za toa so mesecinata i kolektorite ako toa funkcionira isto e mnogu dobar sistem najbolje moze, samo sto toa i vakvite drugi sistemi nikoj nema da saka da gi postavi zasto nekoj mora da zarabotuva i ne mu odgovara.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
otidete na internet i pobarajte za venusproject toa e grupa naucnici koi se trudat i imaat dokazi deka solarnata i geotermalna energija mozat da gi zadovolat potrebite na cel svet(geotermalnata duri2000 godini9 mislam)ama normalno proektot e oteznuvan od ogromnite nafteni kompanii isto kako i kocenjeto na razvojot na elektricni avtomobili kako i hibridni) a sto se odnesuva do makedonija i pokraj ogromniot kapacitet ne veruvam ni dali e 5%iskoristena ako ima nekoj podatok bi cenel da go postira

Па тоа дека не се преоѓа на евтини односно бесплатни извори на енергија е многу јасно дека е поради тоа што некој тоа сака тоа да го наплати и да се збогати од тоа.
Безжичниот пренос на електрична енергија кој е измислен од тесла е отфрлен односно што би рекле ние баниран за употреба само затоа што со тој систем немало начин како да се контролира кој корисник колку енергија потрошил........и немаше да се бориме со многуте кабли по домовите ко сега.
ne e otfrlen poradi toa tuku poradi koeficientot na poleznozt imeno so zgolemuvanjeto na distancata energijata se namaluva...eksperimentot e povtoren skoro(naucnikot go narekuvva noviot tesla pisuvase vo emiter)
toa e vsusnost energetska rezonanca (kako sto ima so zvucnite i dr branovi)no ovde koga ja odalecile lambata za za 40% energijata padnala za duri60% pa lambata svetela poslabo...mnogu telefonski kompanii planiraat i investiraat sepak da mu dadat komercionalna primena..imeno dodeka ste doma vasiot mobilen moze da se polni preku ovoj nacin:helou:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не е проблемот во тоа...дали МОЖЕ или НЕ :) проблемот е некаде во сегментот ....ДАЛИ СЕ САКА или НЕ.... :)

.............................ne e otfrlen poradi toa tuku poradi koeficientot na poleznozt imeno so zgolemuvanjeto na distancata energijata se namaluva...eksperimentot e povtoren skoro(naucnikot go narekuvva noviot tesla pisuvase vo emiter)
toa e vsusnost energetska rezonanca (kako sto ima so zvucnite i dr branovi)no ovde koga ja odalecile lambata za za 40% energijata padnala za duri60% pa lambata svetela poslabo...mnogu telefonski kompanii planiraat i investiraat sepak da mu dadat komercionalna primena..imeno dodeka ste doma vasiot mobilen moze da se polni preku ovoj nacin:helou:
Тој експеримент нема врска со Теслиниот...ова е обична резонанца,............Тесла имал една малку подруга приказна..... :) тој зборува за интерконтинентални растојанија.....при што учествува и мајката Земја...
 
M

marsovka

Гостин
Не е проблемот во тоа...дали МОЖЕ или НЕ :) проблемот е некаде во сегментот ....ДАЛИ СЕ САКА или НЕ.... :)
Добро наместо да сереме по форуми да направиме нешто ?
За почеток да се собереме па се останато после како на пример да направиме централа некоја или билошто ?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Добро наместо да сереме по форуми да направиме нешто ?
За почеток да се собереме па се останато после како на пример да направиме централа некоја или билошто ?
lutvaD Da ghotvam:joH *pe'tlho*; *'araghon* joH ghaH.joH *jon*; boghHa'bogh loDnI'Daj ghaH...................
................. и би било добро за почеток да пробаме со тоа БИЛО ШТО-то??? :)
За тоа ќе ни треба минимум 500-550.000 евра само за пробата, можам да учествувам со 2-2.5% ...!!!..........
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Koj vika dekasolarnata energija ne e korisna i isplatkiva ima solarni elektrani koi so pomos na fokusiranje na energijata ja pretvoraat vodata vo parea a ovaa go dvizi generatorot
ima enormen potencijal(duri pogolemi od nuklearkite-predviduvaat za 15-25godini):helou:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Не е проблемот во тоа...дали МОЖЕ или НЕ :) проблемот е некаде во сегментот ....ДАЛИ СЕ САКА или НЕ.... :)



Тој експеримент нема врска со Теслиниот...ова е обична резонанца,............Тесла имал една малку подруга приказна..... :) тој зборува за интерконтинентални растојанија.....при што учествува и мајката Земја...
ne ne toa bilo samo negova ideja i imal mnoguu crtezi kako letala vozovi dobivaat energija no imam izgledano nekolku dokumentarki so tesla i ednostavno ne moze da ja prenese energijata a koga go napravil eksperimentot sigurno ne znaes deka poodalecenite svetilki imale pomalku angstromi(merka za svetlina) oti znam a i za noviov experiment site naucnici se SOGLSIJA DEKA E 100% ist Kako TESLINIOT:helou:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ne ne toa bilo samo negova ideja i imal mnoguu crtezi kako letala vozovi dobivaat energija no imam izgledano nekolku dokumentarki so tesla i ednostavno ne moze da ja prenese energijata a koga go napravil eksperimentot sigurno ne znaes deka poodalecenite svetilki imale pomalku angstromi(merka za svetlina) oti znam a i za noviov experiment site naucnici se SOGLSIJA DEKA E 100% ist Kako TESLINIOT:helou:
Пак не се разбираме, но нема везе :)
Не го забележа деталот...: МАЈКАТА ЗЕMЈА..??? :) :helou:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
со тесла ефектот може многу да се направи. Една моја идеа е едноставно пренаменување на моменталната патна инфраструктура за возила на електричен погон кој нема да црпи енергија воглавно од батерии. едноставно по средина на лентите на коловозите стави електрична инсталација на емитери преку кои автомобилите ќе добиваат електрична енергија и нема да мора да користат горива, а за кратките делници без инсталација едноставно ќе се троши енергијата од батериите. И тука немаш таква загуба на енергија ко на големите растојанија бидејќи и џип да е пак не е повеќе од 30-40 сантима оддалечен од инсталацијата.
Ама пак тогаш се поставува прашањето односно проблемот кој претходно го наведов односно како ќе се измери искористената енергија кога истовремено се полнат и батериите на возилата и неможе само да се рачуна поминатата оддалеченост соодветно со дадената брзина.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
со тесла ефектот може многу да се направи. Една моја идеа е едноставно пренаменување на моменталната патна инфраструктура за возила на електричен погон кој нема да црпи енергија воглавно од батерии. едноставно по средина на лентите на коловозите стави електрична инсталација на емитери преку кои автомобилите ќе добиваат електрична енергија и нема да мора да користат горива, а за кратките делници без инсталација едноставно ќе се троши енергијата од батериите. И тука немаш таква загуба на енергија ко на големите растојанија бидејќи и џип да е пак не е повеќе од 30-40 сантима оддалечен од инсталацијата.
Ама пак тогаш се поставува прашањето односно проблемот кој претходно го наведов односно како ќе се измери искористената енергија кога истовремено се полнат и батериите на возилата и неможе само да се рачуна поминатата оддалеченост соодветно со дадената брзина.
DEFININITIVNO se soglasuvam odlicnaideja ama toa e korporaciite gi kocat promenite kon podobro za profit bravo za idejata :zver:http://thevenusproject.com a veruvam deka infoto za energija ke te zainteresira
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
А дали некој размислил, ....... тоест сигурен сум дека размислил дури и многу пробале да го направа Перендеев Магнетен мотор кој наместо електро магнети за придвижување, ќе користи Перманентни магнети! замислиси монтираш неколку магнети,и добиваш вртежи наместо да вклучуваш во струја, Иначе она за оргонот хмммммммммм, незнам што да кажам!! Малку подолго време користам водородна келија,и знам дека со електро лиза на водата се добива водород и кислирод:toe: а оргон хм ! освен што се добива водород и кислород, се ослободува и водена пареа сето тоа допринесува за,зголемување на внатрешното согорување, а и создавање на поголема компресија ,поради присуството на водената пареа ,колку и дае мала колку ида не се приметува со голо око, подолг период ја користев на југо,со плински уред комбинирана! а некое време ја користам тоест откако се вратив во мк, на Опел рекорд Дизел мотор во комбинација со домашен 100%биодизел и таму мија има намалено потрошувачката иначе типон кој вели дека колата нему потрошила ни капка гориво бидејки работела на оргон!! :pos2: ЛАЖЕ, и самите ако размислите подобро ке видите зашто, а ова со перманентните магнети размислете малку , штознам можеби веќе некој успеал да направи такво нешто тоест има но нее тоа тоа но можеби некој го погодил она вистинсклото и сега му седи во гаража,поврзано со агрегат кој сега произведува бесплатна електрична енергија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom