Соларна енергија

Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Тоа со месечината е идеа за во иднина а штом постои идеа обично ако има и подршка финансиска од моќнициве ќе се оствари. (или ако има потреба ќе се направи експедитивно.)

Кислородот доаѓа 80% од водата на планетава а другите 20% се од зеленилото(фотосинтеза нели и то)
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Кога се спомнува соларна енергија не треба да се мисли само на соларни панели. Police, соларната енергија иако бесплатно ни стига на земјава, таа е всушност најскапиот ресурс КОГА се користи за добивање на електрична енергија. А зошто да се користи само за електрична енергија.
Гледано на ниво на домакинство токму уредите што трошат најнмногу електрична енергија се оние кои можат да ја искористуваат соларната енергија.
Греењето на вода и простор е оној дел од потрошувачите кои земаат најголем дел од сметката за струја. Со новите тарифни модели, начинот на загревање на струја(било вода или струја) ќе стане воопшто не прифатлив. Останува соларно греење на вода. Сепак, во Македонија дури ни оваа стара гранка не е развиена. Причина ефтината електрична енергија.
Овде соларното затоплување на вода и простор се завршува на малите објекти. Ставање на еден или два панели на кров и крај. Дури и во тој случај заштедата е голема ,но не е доволна.
Потребни се проекти за големите објекти. Проблемот е што големите објекти ги вракаат парите на инвестираната опрема во просек за 7-10 години што за инвеститор од надвор е прифатливо, ама за овдешните газди смешно. Значи, јас би ја насочил дискусијата кон презервирање на електричната енергија(зелена градина) и кон нејзино искористување за загревање(директно во топлинска).
Електричната енергија добиена од сонцето би ја оставил уште малце да поевулира. Ќе и дојде времето. Само кога е прашањето. Сега за сега, а веројатно и следните неколку години информациите за соларните панели ќе бидат чуда без никаква техничка применливост.
Постои уште еден начин на добивање на електрична енергија преку ферментација на ѓубрето. За тоа ќе отворам посебна тема.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Знам се ова што го наведе. Немај гајле има многу начини и примена на соларна е нергија и во денешно време.
Германија приватни куќи и сл користат за загреање на вода и за производство на ел.енергија.
Мислам дека беше Детроит кој 70-80% добива електична енергија добиена од соларна енергија, има цела пустина у америка со ОГЛЕДАЛА кои се насочени во загревање на цевки со течност која лесно пренесува топлинска енергија. А овој начин е поефикасен од панелите за добивање на ел.енергија. Течноста нели врти турбина исто како кај нуклеарките и кај хидроелектрани и др.

Поздрав.

А за био енергија метанол етанол од ѓубре органско отвори тема и ќе правиме муабет.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pak go ispustivte stedenjeto: dobro izolirana kukja se gree i ladi so minimalna energija, od telesnata temperatura na na primer!!!....baska sto ima izmenuvaci prosti ko concrete brick, zmislete kaj bi ne donelo edno 20% usteda pri ova rasipnistvo , a se e tehnoloski na dlanka.
A za ova panelive za prosto zagrevanje....tragedija, treba nekoj da se tepa sto ne go butka toa na drzavno nivo......, ama od takvi proekti nema PROVIZIJA..znaci, koj gi sisa :):):)!!!!
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Епа конкрит во право си за штедењето а ако сите имаме куќи како што ги прават во Шведка и Норвешка кои се греат едино само со едно грејно тело (или па и без него) на -20 степени и пак им е топло, ама таму сватиле и маката ги натерала да си направат куќа каква што треба за да немаат големи трошоци за загревање и одржување.
Кај нас сега пред некој месец им текна дека треба градбите да се правеле со поефикасна изолација и поквалитетни материјали.

Е далеку сме ние од Швеѓаните и Норвежаните.

Факинг ступид сме цел народ незнам како егзистираме. Изгледа со измами и лоповлук, но незнам до каде ке иде тоа крадењето ќе снема извор за крадење. (особено струја)
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Такво е местото. Таму кај шо дал господ многу сонце не дал ум. Конкрит целосно се согласувам со мислењето. Всушност и во текстот споменав дека презервацијата на енергијата е прилично важен фактор.
Замисли те прашуваат тебе како инвеститор дали во понудата да стои „сендвич” ѕид. Ко да е твое да одлучиш такво нешто. Зградите што се градат се прават ко да во него ќе живее најсиромашното население во Македонија, а се продаваат ко да ќе ги купува Костовски.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
gOJDO напиша:
АБЦ aj те молам објасни ми како тоа убива сончевата енергија?

Инаку Police тоа со сончевата централа на месечината сигурно е извадок од некој стрип или прерасказа на некое ново SF филмче. За метафора исто ко да имаш дома дијаматнска шоља у кенеф.
Извори на чиста енергија се реки, ветрови, плима и осека и сончева енергија.
Сончева централа е најскапа за градење и има најмал коефициент на полезно дејство. До сега е изградена само една во Калифорнија која служи за експериментални цели, т.е. да видат момците дали можат некаде у вселена да постоват една.
Сите европски земји според европските норми мораат годишно да создаваат извори на чиста енергија. Во земји каде има стални ветрови, секојдневно се градат ветерници насекаде, па дури и во морињата и езерата.

Ke imash kratko objasnenie na PVT.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
форумот е јавен, за сите
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.130
concrete напиша:
Pa dodeka se potrosi poslednata kapka nafta,kubik gas, poslednoto parce jaglen ili cepanica drvo....ne ke ima kislorod za oksidator pri gorenjeto, :):):)!!!!
Vo momentov grickame rezervi na kislorod od dedo Noe navaka stvarani, novostvoreniot e pomalku od potroseniot....ova onaka ednostavno raskazano!!!!
друже баш ги заболело нив за кислородот, озонскта дупка итн. Знам дека има многу начини како да се искористи соларната енергија ама не го гледај од таа страна некој со години инвестирал во нафта и нема шанси дур има нафта да се направат потенцирам посериозни напори за искористување на соларната енергија пари и магнати се у питање.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
gOJDO напиша:
форумот е јавен, за сите

Forumot na kajgana i ne e bash javen i transparenten za site koga se zaklucuvaat temi bez nikakva pricina.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
оф топик со муабетов сме...
нема да го кометнирам тоа. Во врска со темава, сакав да кажам дека можеш да пишеш јавно за да дискутираме сите. Јас знам како може да биде штетно сонцето и зошто. Ама не се слагам дека тоа убива, далеку од тоа...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
gOJDO напиша:
оф топик со муабетов сме...
нема да го кометнирам тоа. Во врска со темава, сакав да кажам дека можеш да пишеш јавно за да дискутираме сите. Јас знам како може да биде штетно сонцето и зошто. Ама не се слагам дека тоа убива, далеку од тоа...
Mozam,no toa ke bide bezvredno na ovoj forum koga temata ke bide zaklucena tokmu koga ke se razvie poshiroka diskusija pri shto ne vredi da gi troshime tastaturite.Zatoa slobodno prodolzete dokolku gledate nekakva celishodnost.
Bidete pozdraveni do slednoto "javno prozivanje" na ABC.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Јас го подрзувам АБЦ отклучете ја темата за нуклеарката или да правиме нова?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Count Me In
Се изедов оти не можев да реплицирам на темата, ја прочитав цела 18 страни.

btw(te pozivam) ABC зошто не изработиш едно поректче и не тркниш до кај лоповите? Ако ништо друго провизијата од инвеститиорт ке ги интересира. Ако не си доволно стручен за таа работа, оди на Факултетот за физика, и онака нема многу студенти(10тина годишно), па професорите ке се зафатат со некоја работа. Инаку брз економски спас за Македонија е струја од 3 центи што ќе донеси еден куп американски евери на врата со дукати за фабричиња во македонија.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
tomsaso напиша:
Count Me In
Се изедов оти не можев да реплицирам на темата, ја прочитав цела 18 страни.

btw(te pozivam) ABC зошто не изработиш едно поректче и не тркниш до кај лоповите? Ако ништо друго провизијата од инвеститиорт ке ги интересира. Ако не си доволно стручен за таа работа, оди на Факултетот за физика, и онака нема многу студенти(10тина годишно), па професорите ке се зафатат со некоја работа. Инаку брз економски спас за Македонија е струја од 3 центи што ќе донеси еден куп американски евери на врата со дукати за фабричиња во македонија.
Po javnoto prozivanje sledi i javen odgovor za odredena problematika:
Ne vredi tomsaso,ne vredi.Sega sum zafaten so drug nacin na dobivanje eden drug vid na energija (orgonska) pa dokolku razbirash malku srpsko-hrvatski eve ti eden link: http://www.galaksija.com/orgon.htm koj veruvam ke im pomogne i na golem broj kajgana citateli da go reshat problemot so skapata energija kako shto jas uspeav barem malku da go ublazam za licni potrebi. -Samo vnimavajte ova moze da bide opasno za vas koj sakate da im pomognete na lugeto da go reshat energetskiot problem kako shto probuval Nikola Tesla svoevremeno.A od nashite fakulteti fajde nema i zatoa nema da im gi podgotvuvam moite proekti na "tacna" koga si imame eden "prekrasen" zagaduvac kako REK-Bitola koj odnese poveke zivoti otkolku Cernobil.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom