Сиромаштија, беда и живот на туѓа сметка (Албанија и странските инвестиции по влезот во НАТО)

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Летово поминав низ Албанија и низ центарот на Тирана. Мизерија! Само толку можам да кажам.
Искрено се надевав на многу повеќе, барем на главниот град.
Уште сто години не можат да излезат од времето на енвер тие...
Кога се вратив дома, ја бакнував земјата. :D
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
со кои земји тргува албанија најмногу
извоз 2011 : 55% во Италија , 7.4% во Турција , 7.4% во Косово , 5% во Грција

увезуваат 2011 : 31% од Италија , 10% од Грција , 5.7% од Грција , 5.7% од Германија ,
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Летово поминав низ Албанија и низ центарот на Тирана. Мизерија! Само толку можам да кажам.
Искрено се надевав на многу повеќе, барем на главниот град.
Уште сто години не можат да излезат од времето на енвер тие...
Кога се вратив дома, ја бакнував земјата. :D
Иди ова објасни им го на тие што зборат дека Албанија е економски тигар, и дека Македонија заостанува позади Албанија, и колку им е лошо на рамковниве овде а колку им е убаво на рамковните во Албанија.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Иди ова објасни им го на тие што зборат дека Албанија е економски тигар, и дека Македонија заостанува позади Албанија, и колку им е лошо на рамковниве овде а колку им е убаво на рамковните во Албанија.
Кога бев прв пат во Албанија и јас ја забележував бедата и тоа колку биле заостанати.
Во Драч само главните улици имаа асфалт , другите беа земјени улици.

Но денеска тоа е далеку поинаку.

Од 2001-2011 во Албанија се изградени 300.000 станови.

Во 2001ва имале 780.000 станови , а во 2011та веќе станале 1.070.000

За тоа се потребни пари.

Спореди само каков градежен бум имало во Тирана последните 10 години.
Во 2001ва имало 158.000 станови , а во 2011та тоа се 281.000 станови.

Речиси е дуплиран градот за 10 години.
Истото важи и за другите поголеми градови.

Лошото во Албанија е што сите се пуштаат по градовите , особено по тие најголемите.

Од 2005та до 2011та извозот на Албанија е зголемен за 3 пати.

Знаеш пред неколку години Албанија секогаш беше последна по добри ствари , прва по лоши.

Сега не е баш така.

Дека Македонија заостанува позади Албанија тоа може да се потврди како сакаш:

- По годишниот раст на БДП

- Странски инвестиции

- Капитални инвестиции , инфраструктура (во 2013та веќе нема сомнеж дека ќе бидат доста понапред од Македонија , веќе имаат изградено илјадници килеметри патишта)

- Број на туристи

- Број на вработени и стапка на невработеност

- ИТН

Ако во Македонија имаме 35-40.000 невработени со високо образование , во Албанија такви се само 5.000

За разлика од Македонија , во Албанија бројот на приматели на државна плата не знае да расте по неколку илјади годишни.
Од 2007ма до 2011 бројот на вработени во државните институции на Албанија е пораснат за само 3.000

А во Македонија кажи ми ти , јас колку што знам во истиот период се вработени 40.000 лица.

И да се разбереме , никој не рекол дека Албанија е економски тигар , само велиме дека одат напред.
--- надополнето: 22 август 2012 во 01:51 ---
Летово поминав низ Албанија и низ центарот на Тирана. Мизерија! Само толку можам да кажам.
Искрено се надевав на многу повеќе, барем на главниот град.
Уште сто години не можат да излезат од времето на енвер тие...
Кога се вратив дома, ја бакнував земјата. :D
Еј толку ли беше разочаран , велиш уште 100 години не ќе се оправеле а.
Може да знам конкретно за што им се потребни 100 години.

Камо да можев да најдам слики и видео материјали за Тирана и Албанија во 2000та , и да видеше колку се смениле работите за 10 години , а камо ли за 100.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
За едно 10 години со ваков прогрес на Албанија и Косово според статистиките погоре и нормално со ваква стагнација на Македонија во економскато-политичката сфера, ќе бидиме сведоци на масовно одлевање на Албанците од Македонија, барање на подобар живот во матичната држава и создавање на чисто етничка македонска држава. :(
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Кога бев прв пат во Албанија и јас ја забележував бедата и тоа колку биле заостанати.
Во Драч само главните улици имаа асфалт , другите беа земјени улици.

Но денеска тоа е далеку поинаку.

Од 2001-2011 во Албанија се изградени 300.000 станови.

Во 2001ва имале 780.000 станови , а во 2011та веќе станале 1.070.000

За тоа се потребни пари.

Спореди само каков градежен бум имало во Тирана последните 10 години.
Во 2001ва имало 158.000 станови , а во 2011та тоа се 281.000 станови.

Речиси е дуплиран градот за 10 години.
Истото важи и за другите поголеми градови.

Лошото во Албанија е што сите се пуштаат по градовите , особено по тие најголемите.

Од 2005та до 2011та извозот на Албанија е зголемен за 3 пати.

Знаеш пред неколку години Албанија секогаш беше последна по добри ствари , прва по лоши.

Сега не е баш така.

Дека Македонија заостанува позади Албанија тоа може да се потврди како сакаш:

- По годишниот раст на БДП

- Странски инвестиции

- Капитални инвестиции , инфраструктура (во 2013та веќе нема сомнеж дека ќе бидат доста понапред од Македонија , веќе имаат изградено илјадници килеметри патишта)

- Број на туристи

- Број на вработени и стапка на невработеност

- ИТН

Ако во Македонија имаме 35-40.000 невработени со високо образование , во Албанија такви се само 5.000

За разлика од Македонија , во Албанија бројот на приматели на државна плата не знае да расте по неколку илјади годишни.
Од 2007ма до 2011 бројот на вработени во државните институции на Албанија е пораснат за само 3.000

А во Македонија кажи ми ти , јас колку што знам во истиот период се вработени 40.000 лица.

И да се разбереме , никој не рекол дека Албанија е економски тигар , само велиме дека одат напред.
--- надополнето: 22 август 2012 во 01:51 ---


Еј толку ли беше разочаран , велиш уште 100 години не ќе се оправеле а.
Може да знам конкретно за што им се потребни 100 години.

Камо да можев да најдам слики и видео материјали за Тирана и Албанија во 2000та , и да видеше колку се смениле работите за 10 години , а камо ли за 100.
Абе не лажи деца на форум не манипулирај ќе те побијам со факти па после иди пак лажи!
Најдобар економски индикатор за некоја земја колку е економски развиена е БДП по глава на жител
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=67&l=en
Македонија има 9700$ по глава на жител
Албанија има 8000$ по глава на жител
Јавен долг
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=143&l=en
Македонија 34.2%
Албанија 59.3%
* Албанија спаѓа во земји со висок јавен долг, а Македонија во земји со низок јавен долг
Извоз
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=85&l=en
Македонија 3,17 милијарди $
Албанија 1,55 милијарди $
* Македонија има 2 мил жители а Албанија има 3,2 милиони , а Македонија има 2 пати поголем извоз
Увоз
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=89&l=en
Македонија 5,11 милијарди $
Албанија 4,59 милијарди $
*Се гледа кој повеќе има куповна моќ , не се работи за увоз на семки најдобар дел од увозот се возила ,нафтени деривати , електроника, компјутерска опрема итн итн , ако немаш толку пари во твојата економија не можеш да повлечеш толкав увоз, Алб 3,2 милони жители ,Македонија 2 милиони жители( колку што знам јас Албанија не произведува коли ниту компјутери ниту електроника па да прави супституција па да ми се правдаш дека во Албанија се произведуваат па затоа не е толку голем увозот):icon_lol:
Трговски Биланс
Македонија ( 3,17 милјарди $ Извоз), (5.11милијарди $ Увоз)
Трговски дефицит 1,94 милијарди $
Албанија ( 1,55 милијарди $ Извоз), (4,59 милијарди $ Увоз)
Трговски дефицит 3,04 милијарди $
* Без разлика што Македонија има поголем Увоз од Албанија , Албанија пак има каде каде поголем трговски дефицит или во % Македонија има покриеност на Извозот со увозот од 62%, а Албанија има покриеност на Извозот со Увозот од 33%.
Така да Дарди не ме замарај веќе за економски теми ми трошиш драгоцени време што можам да го потрошам на попрудуктивни теми.
P.S
Албанија имала високи стапки на раст, сега ќе ти кажам еден економски виц за Албанија вика имаме раст во земјоделството од 50% , браво браво на што се должи тоа па имавме 2 трактори купивме уште еден тракот и сега имаме 3 трактори.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Абе не лажи деца на форум не манипулирај ќе те побијам со факти па после иди пак лажи!
Дај баш да видиме , што сум рекол јас , а што ти.


Најдобар економски индикатор за некоја земја колку е економски развиена е БДП по глава на жител
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=67&l=en
Македонија има 9700$ по глава на жител
Албанија има 8000$ по глава на жител
Знаеш ли ти што значи застанување а што напредување ?

Си трчаат двајца маратон , и едниот е 20км понапред од другиот , но ете сега тој што беше назад почнува да се приближува , сега е рамо до рамо , а многу скоро и ќе го пројде.

Прави си ти вицеви, еве мотивација :

Албанија е 7ма земја во светот по растот на БДП , во споредба со 1990та.

Македонија е 155та.

И убаво кажува новинарот на Нова Македонија , во Албанија имало 600.000 бункери.
Они наследија бункери бе друже и направија висококатници.




Јавен долг
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=143&l=en
Македонија 34.2%
Албанија 59.3%
* Албанија спаѓа во земји со висок јавен долг, а Македонија во земји со низок јавен долг
Кажи ми што направи Македонија за да има таков долг , за да ти кажам што направи Албанија.



Извоз
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=85&l=en
Македонија 3,17 милијарди $
Албанија 1,55 милијарди $
* Македонија има 2 мил жители а Албанија има 3,2 милиони , а Македонија има 2 пати поголем извоз
Увоз
http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=0&v=89&l=en
Македонија 5,11 милијарди $
Албанија 4,59 милијарди $
*Се гледа кој повеќе има куповна моќ , не се работи за увоз на семки најдобар дел од увозот се возила ,нафтени деривати , електроника, компјутерска опрема итн итн , ако немаш толку пари во твојата економија не можеш да повлечеш толкав увоз, Алб 3,2 милони жители ,Македонија 2 милиони жители( колку што знам јас Албанија не произведува коли ниту компјутери ниту електроника па да прави супституција па да ми се правдаш дека во Албанија се произведуваат па затоа не е толку голем увозот):icon_lol:
Трговски Биланс
Македонија ( 3,17 милјарди $ Извоз), (5.11милијарди $ Увоз)
Трговски дефицит 1,94 милијарди $
Албанија ( 1,55 милијарди $ Извоз), (4,59 милијарди $ Увоз)
Трговски дефицит 3,04 милијарди $
* Без разлика што Македонија има поголем Увоз од Албанија , Албанија пак има каде каде поголем трговски дефицит или во % Македонија има покриеност на Извозот со увозот од 62%, а Албанија има покриеност на Извозот со Увозот од 33%.
Ти изгледа го пропушти делот на објаснувањето дека извозот на Албанија за 6 години е пораснат за 3 пати.

Ако според тебе сега имаат 1,5 милјарди евра , во 2005та имале 500 милиони.

Сериозен раст.

Ако Македонија на времето имаше покриеност од 100% , денеска ете имаме покриеност од 62%.

Албанија истовремено имаше рапорт на извос-увоз од 1:5 :tapp:
Во 2011та имаа 1:2,5 (y)


И нели во Албанија немаше ни даноци , све беше на црно , од кај сега ти толку им веруваш на нивните лоши статистики ?
Кои и онака не се лоши , туку како што реков во 2013та веќе можеме да речеме дека Македонија е позади Албанија по многу ствари.


Така да Дарди не ме замарај веќе за економски теми ми трошиш драгоцени време што можам да го потрошам на попрудуктивни теми.
Ништо не негираше тоа што јас велев. Читај уште еднаш што рече Дарди.


Албанија имала високи стапки на раст, сега ќе ти кажам еден економски виц за Албанија вика имаме раст во земјоделството од 50% , браво браво на што се должи тоа па имавме 2 трактори купивме уште еден тракот и сега имаме 3 трактори.
Не , они имаа еден велосипед и купија уште еден нов трактор.

Македонија имаше еден трактор и сеуште е на тој стар трактор или да речеме купи нов велосипед.

Македонија имаше патишта , денеска се уништени.
Албанија немаше патишта , денеска се изградени.

Македонија имаше тотална трговска покриеност , денеска ти се фалиш дека има помал дефицит од Албанија.

Македонија имаше БДП боли глава повисок од Албанија , денеска ми се споредуваш со запирки.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Јако нема што.Ова веќе е навреда за интелегенцијата на народот.Јес да инвестира владава во перење мозок ама ова е веќе про левел:pos:
Толку се добри описите во овие текстови за тешкиот живот во ЕУ што човек ќе почне да се чуствува среќен што живее во Македонија,јес да земаме 100евра плата а маслото е 1.5е битно во пишкоdumbfuckingstan во планинските венци на етиопија е далеку полошо и згора на тоа цвета сивата економија:pos:Искрено една од најмизерните статии што сум ги видел,жално дури за колку глуп го сметаат народот дотичниве ,,новинари,,наместо да се прават споредби со западот и да се стремиме кон некој прогрес(мисловна именка за Мк)ние не само што стоиме в место туку и се тешиме со тоа што друг некој бил по назад,аргумент ни е тоа:tapp: Да Албанија е назад,по назад од нас,но албанија како и сите околу нас се движат,и кога тогаш ќе не стасаат и ќе не преминат.Да албанија е назад сега но видете кај беше пред 10 години и колку се сменило,а видете кај бевме ние пред 10 години и каде сме сега.....

Рај за сивата економија
Од него разбравме дека во Пешкопеја невработеноста е огромна, дека нема ниту една фабрика, а луѓето живеат од парите што им ги испраќаат нивните роднини од странство.

- Многу луѓе од овде се на работа во Грција, Италија, Швајцарија. Овде луѓето главно се занимаваат со трговија, со угостителство, ништо не се произведува. Нема фабрики. Просечната плата е од 250 до 300 евра - ни кажа водачот.

Од неколку средношколци седнати во едно од кафулињата во рамките на еден посовремен хотел го слушнавме истото тоа што ни го кажа и нашиот соговорник, дека во Пешкопеја е тешко да се живее и излезот многумина го гледаат надвор во некоја од побогатите земји на запад.
Не знам за вас ама многу познато ми звучи ова.
Инаку, Албанија е двојно позадолжена од Македонија, а нејзиниот државен долг е 58,7 отсто од БДП.
Албанија е дупло по задолжена од Македонија-сега може мирно да спиеме.И нема што да се буните повеќе што се земаат огромни заеми по неповолни услови за г(к)радење
глупости-албанија е по задолжена!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Јако нема што.Ова веќе е навреда за интелегенцијата на народот.Јес да инвестира владава во перење мозок ама ова е веќе про левел:pos:
Не мора да значи дека е пропаганда некоја , тоа ти е патопис , но ете го Лион кој сака со тој патопис да направи перење мозок.

Нас ни се научија очите со нашата беда и сиромаштија. И секако калта во своја земја ти е поубава него на друга земја.

Да Албанија е назад,по назад од нас,но албанија како и сите околу нас се движат,и кога тогаш ќе не стасаат и ќе не преминат.Да албанија е назад сега но видете кај беше пред 10 години и колку се сменило,а видете кај бевме ние пред 10 години и каде сме сега.....
За мене овие 10 години се исти , како вчера да беше 2002ра. И кога гледаш се е исто , се движиш по истите патишта , вадиш документи во истата зграда , учиш во истото училиште со истите клупи , се греат на дрва.

Не дека Албанија е којзнае што, да се разбереме.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
1.Прави си ти вицеви, еве мотивација :
Албанија е 7ма земја во светот по растот на БДП , во споредба со 1990та.
Македонија е 155та.

И убаво кажува новинарот на Нова Македонија , во Албанија имало 600.000 бункери.
Они наследија бункери бе друже и направија висококатници.

2.Кажи ми што направи Македонија за да има таков долг , за да ти кажам што направи Албанија.

3.Ти изгледа го пропушти делот на објаснувањето дека извозот на Албанија за 6 години е пораснат за 3 пати.

Ако според тебе сега имаат 1,5 милјарди евра , во 2005та имале 500 милиони.

Сериозен раст.

4.Ако Македонија на времето имаше покриеност од 100% , денеска ете имаме покриеност од 62%.

5.2013та веќе можеме да речеме дека Македонија е позади Албанија по многу ствари.


6.Македонија имаше патишта , денеска се уништени.
Албанија немаше патишта , денеска се изградени.

7.Македонија имаше тотална трговска покриеност , денеска ти се фалиш дека има помал дефицит од Албанија.
1. На секоја земја пустина што нема ни фабрики ни индустрија ни ништо како Албанија во 1990 и да изградиш 10 фарбики за 20 години пак ќе бидеш 7 ми по постапката на раст во светот затоа што прагот од кој се мери тој раст и да сакал не може да биде подоле го допрело тогаш дното, не е ова никаков релевантен податок , ниту податок со кој треба да се гордее.
2. Албанија покачуваше трошоци за јавна администрација , и изгради еден автопат до Косово и затоа има 60% јавен долг, а тој автопатот кон Косово освен за шетање на вжештени глави од Тирана и кон Приштина за друго ништо не им сложи а автопати се градат за да се развие економијата ,односно извозот, На Албанија извозот е 1,55 Милијарди а на Косово 0.53 милијарда долари ама тој е нивниот вкупен извоз во светот, сега ќе видиме кај Албанија највеќе извезува
Albania Exports

Albania exports textiles and footwear, asphalt, metals and metallic ores, crude oil, vegetables, fruits and tobacco.
Its primary export trading partners Italy are (55.9% of exports), Greece (11.6%), China (7.2%) Italy (27.6%), Greece (14.8%), Turkey (7.4%), China (6.8%), Germany (5.6%), Switzerland (5%) and Russia (4.2%).
Косово го нема ни со 4% Извоз на Абанија кон Косово а 4% од 1,55 милијарди Долари изнесува 60 милиони евра извоз:pos:
Ајде сега да видиме во Увозот на Албанија дали го има негде Косово
Albania Imports

Albania's primary imports include machinery and equipment, foodstuffs, textiles and chemicals.
It imports from Italy (32.2% of imports), Greece (13.1%), Turkey (7.2%), Germany (6.6%), China (4.5%), Russia (4.4%) Italy (27.6%), Greece (14.8%), Turkey (7.4%), China (6.8%),
Germany (5.6%), Switzerland (5%), Russia (4.2%).
Значи косово во увозници не учествува ни со 4% не пишува но може и со 1% да учествува но сепак 4% од 4,5 милијарди увоз е 180 милиони долари а чим Албанија што е поразвиена економија од Косово каде каде извезува во Косово помалку од 60 милиони долари можеш да замислиш колку Косово извезува во Албанија ако се земе предвид дека севкупниот извоз на Косово во светот изнесува 500 милиони долари. Значи со сила трговската размена на Албанија со Косово не надминува 100 милиони долари на годишно ниво. А они фрлија над 700 милиони евра за автопат кон Косово никат нема да ги повратат тие пари нема економска оправданост со толку минорна трговска размена да се фрлаат толку пари за автопат. така да за брзо време Албанија ќе има пробеми да ги врати кредитите, ама нашиве неписмени новинари се фалат Албанија колку автопат изградила а не кажуваат дали има економска оправданост што е една од првите работи што се гледа пред некоја инвестиција а за таа инвестиција од авион се гледа дека нема оправданост. Македонија што прави во однос на инфраструктура доби кредит од 250 мил евра за да се доврши автопатот Смоквица демир капија со довршување на тој дел коридорот 10 што поминува низ Македонија ќе биде компетно автопат а пред некоја година беше завршена обиколницата околу Скопје што е автопат, а пред 15 години се направи автопатот кон тетово гостивар, и а пред некој ден почна да се гради еден дел од пругата кон Бугарија ама такви вести не објавувате по форумот да не го заболе некој. Така да Македонија во следниот период може да си дозволи да го зголеми јавниот долг за инвестиции а Албанија нема да може ќе плаќа камата и кредити за економски неоправдани проекти.
3. Вкупниот извоз на Албанија изнесува 1,5 милијарди долари
само, Окта, Џонсон Мети , Фени и Железара заедно имаат поголем извоз од цела Албанија. Толку околу албанскиот економски тигар и нивниот раст на извозот.
4. Да имаше 100 покриеност на извозот со увозот во времото на владење на СДСМ до 98 година каде што избркаа 200 000 луѓе на улица а од 91 до 95 Македонија имаше негативни стапки на раст на БДП(n) Уште некоја година да ја водеа економјата извозот и ќе го надминеше увозот(n)
5.
Да во следната година Intel, Apple, BMW, Sony ,Panasonic, Johnson matthey, johnson control, ќе почнат да градат фабрики во Албанија, заради вашиот квалитетен кадар во албанија и вашата голема технолошка развиеност која дури се одразува на Албанскиот извоз кој изнесува 1,5 милјарда долари:pos: , па па после ќе идеме ние од Македонија во Албанија на печалба:)
6. Да уништени се ги јадевме за доручек во гејлада луѓето на одмот со хелихоптер идат зошто се уништени автопатите, изградивте 2 автопати и свршувате во гаќи Македонија уште пред 40 години имаше градено автопати додека вие градевте бункери така да за вас автопат е нова ствар така да порадувајте се. 7. Да да имаше како немаше ние бевме феномени се отпуштија 200 000 луѓе се уништија најголемите извозни компании во тоа време ама важно имавме тотална трговска покриеност(тебе како бранко да ти е ментор по економија).
Дарди веќе не се замарам со тебе да зборам за економски теми зошто ми ги трошиш времето ,а дупка си по економија , и те молам исели се во Албанија и уживај ги економските благодети таму ти и ваквите како тебе и те молам остај не сами да живееме во оваа мизерија без вас.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
1. На секоја земја пустина што нема ни фабрики ни индустрија ни ништо како Албанија во 1990 и да изградиш 10 фарбики за 20 години пак ќе бидеш 7 ми по постапката на раст во светот затоа што прагот од кој се мери тој раст и да сакал не може да биде подоле го допрело тогаш дното, не е ова никаков релевантен податок , ниту податок со кој треба да се гордее.
Е тоа е работата , земја која започнува од ништо , тешко е тоа , без инфраструктура , со козји патишта , да успееш да развиеш економија , и да ги стигнеш соседите кои отсекогаш имале економија ... тоа е голема работа.

И ти знаеш дека со 10 фабрики не се стигнуваат соседите.
Тоа се многу фабрики и многу бизниси , многу пари.

2. Албанија покачуваше трошоци за јавна администрација , и изгради еден автопат до Косово и затоа има 60% јавен долг, а тој автопатот кон Косово освен за шетање на вжештени глави од Тирана и кон Приштина за друго ништо не им сложи а автопати се градат за да се развие економијата ,односно извозот, На Албанија извозот е 1,55 Милијарди а на Косово 0.53 милијарда долари ама тој е нивниот вкупен извоз во светот, сега ќе видиме кај Албанија највеќе извезува
ЕДЕН АВТОПАТ ? Ме заебаваш ли ти мене.
Албанија веќе 10 години има ист број на приматели на државна плата. За разлика од Македонија.


а чим Албанија што е поразвиена економија од Косово каде каде извезува во Косово помалку од 60 милиони долари
Еее друже , ти застанало времето тебе , овие податоци ти се за 2010та ?
Откако се заврши автопатот , трговската размена меѓу Косово и Албанија се зголемува.

Беа кога беа 60 милиони долари.

Во 2011та Албанија извозе во Косово , дупло повише од тоа , односно , 120 милиони евра.

И ти сега ми велиш дека 700 милиони евра автопат е лоша работа , пошто низ него поминуваат само 150 милиони евра.
Од друга страна подржуваш Скопје 2014 , заради тоа сме привлекле туристи , а тие туристи оставаат 700.000 евра.


Тој автопат Албанија-Косово исто така придонесе во зголемување на бројот на Туристи и движење меѓу двете земји (но и пошироко).

Веќе тие што се од Скопје почнуваат да идат во Албанија преку Косово. (пошто и Косово изгради модерен автопат кон Албанија , а наскоро ќе заврши целосно , а ќе се започне и со автопат кон Скопје).

Пази сега : За месец и нешто низ границата Косово-Албанија ја минале 500.000 лица , сите се движат по тој автопат. Секој ден по 20.000 лица.
Никогаш немало ваков проток на луѓе.

И ти заедно со Грујо ми велите немало ќар од автопатишта ?

Македонија што прави во однос на инфраструктура доби кредит од 250 мил евра за да се доврши автопатот Смоквица демир капија
Македонија доби кредит , а Албанија наредната година завршува со автопат од 300.000.000 (Тирана-Елбасан)

Додека да започне тој патен правец Смоквица , Албанија ќе заврши уште други 100км патишта. (500.000.000 долари од буџетот на Албанија секоја година се издвојуваат за инфраструктура , нели многу е)

Ај те поздравувам , извини што вака набрзина ти одговорив , доволно е нели.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Не бе се лажете Лион е неопределен граѓанин чија главна цел е само борба за вистина со факти :ROFLMAO:.

За 5 години ќе се тркаме во стандард со Нигерија и Јемен али затоа ние сме најдобри во регионот.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Кога бев прв пат во Албанија и јас ја забележував бедата и тоа колку биле заостанати.
Во Драч само главните улици имаа асфалт , другите беа земјени улици.

Но денеска тоа е далеку поинаку.

Од 2001-2011 во Албанија се изградени 300.000 станови.

Во 2001ва имале 780.000 станови , а во 2011та веќе станале 1.070.000

За тоа се потребни пари.

Спореди само каков градежен бум имало во Тирана последните 10 години.
Во 2001ва имало 158.000 станови , а во 2011та тоа се 281.000 станови.

Речиси е дуплиран градот за 10 години.
Истото важи и за другите поголеми градови.

Лошото во Албанија е што сите се пуштаат по градовите , особено по тие најголемите.

Од 2005та до 2011та извозот на Албанија е зголемен за 3 пати.

Знаеш пред неколку години Албанија секогаш беше последна по добри ствари , прва по лоши.

Сега не е баш така.

Дека Македонија заостанува позади Албанија тоа може да се потврди како сакаш:

- По годишниот раст на БДП

- Странски инвестиции

- Капитални инвестиции , инфраструктура (во 2013та веќе нема сомнеж дека ќе бидат доста понапред од Македонија , веќе имаат изградено илјадници килеметри патишта)

- Број на туристи

- Број на вработени и стапка на невработеност

- ИТН

Ако во Македонија имаме 35-40.000 невработени со високо образование , во Албанија такви се само 5.000

За разлика од Македонија , во Албанија бројот на приматели на државна плата не знае да расте по неколку илјади годишни.
Од 2007ма до 2011 бројот на вработени во државните институции на Албанија е пораснат за само 3.000

А во Македонија кажи ми ти , јас колку што знам во истиот период се вработени 40.000 лица.

И да се разбереме , никој не рекол дека Албанија е економски тигар , само велиме дека одат напред.
--- надополнето: 22 август 2012 во 01:51 ---


Еј толку ли беше разочаран , велиш уште 100 години не ќе се оправеле а.
Може да знам конкретно за што им се потребни 100 години.

Камо да можев да најдам слики и видео материјали за Тирана и Албанија во 2000та , и да видеше колку се смениле работите за 10 години , а камо ли за 100.
во прави си дарди ептен брзо се гради во албанија бев во 2004 па во 2009 и оваа година и знам дека разликата е видлива, си се гради си се средува супер си напредува патишта, објекти, паркчиња, услугите по ресторани подобри гледам и англискиот си почнаа да го владеат дека до 2004 само итаљански збореа (бар ја колку приметив)
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Е тоа е работата , земја која започнува од ништо , тешко е тоа , без инфраструктура , со козји патишта , да успееш да развиеш економија , и да ги стигнеш соседите кои отсекогаш имале економија ... тоа е голема работа.

И ти знаеш дека со 10 фабрики не се стигнуваат соседите.
Тоа се многу фабрики и многу бизниси , многу пари.



ЕДЕН АВТОПАТ ? Ме заебаваш ли ти мене.
Албанија веќе 10 години има ист број на приматели на државна плата. За разлика од Македонија.




Еее друже , ти застанало времето тебе , овие податоци ти се за 2010та ?
Откако се заврши автопатот , трговската размена меѓу Косово и Албанија се зголемува.

Беа кога беа 60 милиони долари.

Во 2011та Албанија извозе во Косово , дупло повише од тоа , односно , 120 милиони евра.

И ти сега ми велиш дека 700 милиони евра автопат е лоша работа , пошто низ него поминуваат само 150 милиони евра.
Од друга страна подржуваш Скопје 2014 , заради тоа сме привлекле туристи , а тие туристи оставаат 700.000 евра.


Тој автопат Албанија-Косово исто така придонесе во зголемување на бројот на Туристи и движење меѓу двете земји (но и пошироко).

Веќе тие што се од Скопје почнуваат да идат во Албанија преку Косово. (пошто и Косово изгради модерен автопат кон Албанија , а наскоро ќе заврши целосно , а ќе се започне и со автопат кон Скопје).

Пази сега : За месец и нешто низ границата Косово-Албанија ја минале 500.000 лица , сите се движат по тој автопат. Секој ден по 20.000 лица.
Никогаш немало ваков проток на луѓе.

И ти заедно со Грујо ми велите немало ќар од автопатишта ?



Македонија доби кредит , а Албанија наредната година завршува со автопат од 300.000.000 (Тирана-Елбасан)

Додека да започне тој патен правец Смоквица , Албанија ќе заврши уште други 100км патишта. (500.000.000 долари од буџетот на Албанија секоја година се издвојуваат за инфраструктура , нели многу е)

Ај те поздравувам , извини што вака набрзина ти одговорив , доволно е нели.
Како нема..Мостовите на автопатот Драч-Кукс ги градеше Гранит.Парите одамна се кај нас..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom