Се' за воздушни пушки

Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Од Капиштец ја земав од Интерспорт,ми фати око некако и затоа се одлучив за неа.
Први импресии: нишанот морав да го подесам носеше малку во лево па од кога го наместив беше ОК.Ја подесував на 10-12 метри во мета.Користев Gamo pro hunter 1gr. дијаболи.
Доста е прецизна после испукани стотина дијаболи не измрда воопшто.Наместив јаболко на 20 метри и го погодив од прва и од рака без наслон.
Мана е што е малку потешка за разлика од тие на прекршување,ставањето односно полнењето исто така ама со време станува рутина.
За јака мислам дека зависи и што дијаболи се користи со овие пукав лимена гаража и не ја пробуши само влабнатина направи,ќе пробам со други па ќе пишам.
Оптика имам Konus 3-12x40 само уште не ми е наместена.
Иначе пукам позади Водно во Говрлево ,таму имам викендица и е многу убаво за гаѓање пошто жив човек нема поготово во ова време од годината.
позз
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Убава пушкица ја имам во 4.5 варијанта ама не сум ја тестирал уште детално, колку ја купи (ако не е тајна) ?
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
11.000 ден ја земав со прибор за чистење и пакетче дијаболи(250 ком. gamo prohunter)
Времето ќе покаже колку е добра :)
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Odlicna e, poleka so cistenjeto samo - posle nekolku iljadi dijaboli cisti so suva cetka.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720


Big Bore 909 .44cal

11,43 мм
220 м/сек.

Big Bore 909R.4calе една од најмоќните воздушни пушки на светот.Многу добра изработка на деловите и атрактивен изглед .Пушката прави шеснаесет моќниистрели со едно полнењена резервоарот.Big Bore 909R.44calисфрласо200 метри/содиаболисо тежина11,66гр/180gr.

650 EUR.;)

http://www.pushka.eu/product/В'здушна-пушка_Big-Bore-909-.44cal
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Пукам врапци/гугутки/чавки по дома со една стара Црвена Застава,наследство ми е од дедо ми,стара ама јака.
Имаме утепано со тато гавран на 30тина метра,што е добро за стара пушка.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Jas istotaka zemav edna vozdusna od Kapistec Intersport model Gamo Maxima 4.5mm(177), i zadovolen sum tepa vrapci cavki..
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Денес и наместив оптика на пушката.Konus 3-12x40 и сега е веќе друга работа :).Изгледа некако по моќно.(и по прецизно)
Викендов ќе видиме дали ќе се улови нешто од подалеку.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
i jas ja imam istata Optika Konus 3-12x40 , 4500,5000 denari ja zemav od Intersport i parce pravi...
 
Член од
11 април 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Zdravo, sakam da zemam nova vozdusna puska 4.5mm, puskata mi treba onaka za razonoda tepanje ptici, gagjanje vo nekoj predmet i sl, jas se mislam pomegju Hatsan125 puskata e navistina jaka 380m/s , Gamo shaddow 4.5 i Gamo Whisper X 4.5 . ovie od gamo imaat brzina na isfrlanje na metakot okolu 310m/s , znam deka ako zemam gamo nema da zgresam , no me interesira hatsan bidejki e pojaka od niv, sega vie napisete po nekoe vase mislenje sto da zemam, poz i fala unapred :)
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Zdravo, sakam da zemam nova vozdusna puska 4.5mm, puskata mi treba onaka za razonoda tepanje ptici, gagjanje vo nekoj predmet i sl, jas se mislam pomegju Hatsan125 puskata e navistina jaka 380m/s , Gamo shaddow 4.5 i Gamo Whisper X 4.5 . ovie od gamo imaat brzina na isfrlanje na metakot okolu 310m/s , znam deka ako zemam gamo nema da zgresam , no me interesira hatsan bidejki e pojaka od niv, sega vie napisete po nekoe vase mislenje sto da zemam, poz i fala unapred :)
Земи си Gamo Socom Carbine Luxe 4.5 мм


или по добро


Hatsan AT44-10PA LONG 5.5 mm
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Zdravo, sakam da zemam nova vozdusna puska 4.5mm, puskata mi treba onaka za razonoda tepanje ptici, gagjanje vo nekoj predmet i sl, jas se mislam pomegju Hatsan125 puskata e navistina jaka 380m/s , Gamo shaddow 4.5 i Gamo Whisper X 4.5 . ovie od gamo imaat brzina na isfrlanje na metakot okolu 310m/s , znam deka ako zemam gamo nema da zgresam , no me interesira hatsan bidejki e pojaka od niv, sega vie napisete po nekoe vase mislenje sto da zemam, poz i fala unapred :)
Hatsan ti e turska a Gamo e Spanski model; Pa sea razmisli koja e podobra?
Ja ti preporacuvam da zemes Gamo, ja iam Gamo Maxima (4.5) - 305m/s i ima moze ispukano poise od 7000 dijaboli i kako nova e do sea mi se nema zaebano zadovolen sum i kosi se pred sebe.
--- надополнето: 19 декември 2011 во 17:37 ---
Ovie Whisper series se mnogu dobri http://www.gamousa.com/family.aspx?family=Whisper Series&familyID=71
 
Член од
11 април 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
A kolku e otprilika cenata na Gamo Socom Carbine Luxe 4.5 мм ako znaete? , inace pukav so Gamo Shaddow 5.5mm puskata e mn dobra samo sto i beshe oslabnat federot no toj moze i da se zameni, a za whisperot velat deka cevkata bila oblozena so plastika i ne bila dobra, i zatoa izgleda ke zemam Gamo Shaddow 4.5mm :)
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
A kolku e otprilika cenata na Gamo Socom Carbine Luxe 4.5 мм ako znaete? , inace pukav so Gamo Shaddow 5.5mm puskata e mn dobra samo sto i beshe oslabnat federot no toj moze i da se zameni, a za whisperot velat deka cevkata bila oblozena so plastika i ne bila dobra, i zatoa izgleda ke zemam Gamo Shaddow 4.5mm :)
250-300 evra negde da ne te lazam neznam bas ama mislam deka okolu 16000 negde
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
A kolku e otprilika cenata na Gamo Socom Carbine Luxe 4.5 мм ako znaete? , inace pukav so Gamo Shaddow 5.5mm puskata e mn dobra samo sto i beshe oslabnat federot no toj moze i da se zameni, a za whisperot velat deka cevkata bila oblozena so plastika i ne bila dobra, i zatoa izgleda ke zemam Gamo Shaddow 4.5mm :)
Значи да не се лажеме, било која цевка на овие пневматски оружја делумно е изработена од пластика. Железо можеш да сретнеш ептен ретко. Можеби само обложена со железо, но железна веќе е проблем. Многу лесно може да се преправи во нешто друго и не би било таа цена.


Земи си Gamo Socom Carbine Luxe 4.5 мм


или по добро


Hatsan AT44-10PA LONG 5.5 mm
Ако е за изгледот можеби Хатсан делува малку помоќно во однос на овој модел на Гамо. Ако ти е за тоа има модели на Гамо што можеш да паднеш на дупе за дизајнот. Споредбава меѓу овие два модели ти е малку... како да кажам... лоша. Едната е 4.5 другата е 5.5. Плус, Хатсан ја нема прецизноста на Гамо :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom