Се' за воздушни пушки

Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Кога ја прекршував пушката на враќање ми испука самата и се врати цевката горе, сега неможам да ја репетирам, не се заглавува федерот, оди до долу ама не застанува а и не се затвара како што треб. Може да е некој сериозен проблем или само е изместен некој штраф?
Да, како што кажа тотал, носи ја на пушкар би требало да ти ај среди за 500 до 1000 денари. Хатсан ли е?
Обично хатсан го имаат тој проблем. Инаку појаки пушки од нив за тие пари тешко да се најде. :)
Само ти треба и добра оптика за да си ја наштелуваш прецизноста затоа што како што им додале во јачина, им одземале во прецизност. Но се решава и тој проблем со оптиката.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Да, како што кажа тотал, носи ја на пушкар би требало да ти ај среди за 500 до 1000 денари. Хатсан ли е?
Обично хатсан го имаат тој проблем. Инаку појаки пушки од нив за тие пари тешко да се најде. :)
Само ти треба и добра оптика за да си ја наштелуваш прецизноста затоа што како што им додале во јачина, им одземале во прецизност. Но се решава и тој проблем со оптиката.
Испадна дека кочницата за федерот била скршена. Федерот бил подолг за 2цм од другите и поради јачината ја скршил кочницата. Ставија нова кочница, ме фати некаде 700 ден
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Во Бугарија ке можете да најдете доста квалитетни пушки до 50 евра со оптика со се моиве другари испокупија за по 1000 1500 денари и тоа добри пушки не ти треба никаква дозвола на граница не ти прават никаков проблем бидејки не се работи за поголема сума на пари а за тоа што е оружје незнам едноставно ништо не ти велат само прашаат дали е воздушна и толку
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Пуцачи, што ве снема? :)

Кој се` има оружје што е присутен на форумов?

Каде пукате?

Се оди ли на Камник?

Ајде малку поживо. :)
 
Член од
11 април 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Znae li nekoj kade mozam da najdam Gamo Viper ili pak Gamo Whisper X i kolku im e cenata. pozdrav
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Znae li nekoj kade mozam da najdam Gamo Viper ili pak Gamo Whisper X i kolku im e cenata. pozdrav
Gamo CFX Combo Air Rifle - ja so ovakva imam pukano imase kalibar 6.35 sto malce e previse za vozdushna spored mene a i municija potesko se naogja, a inace ja imase u kumanovo u MAGNUM-prodavnica za oruzje a cenata bese okolo 16 000 denari mislam za 6.35cal, 12 500 za 5.5 i 10 000 za 4.5... samo 5.5 kalibarot go nemase na lager momentalno, imase uste edna kalibar 4.5 so cena od 17 500 i spored prodavacot taa bila najdobrata sto moze da se najde na pazarot momentalno samo zaboraviv sto marka bese...
 
Член од
11 април 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Gamo CFX Combo Air Rifle - ja so ovakva imam pukano imase kalibar 6.35 sto malce e previse za vozdushna spored mene a i municija potesko se naogja, a inace ja imase u kumanovo u MAGNUM-prodavnica za oruzje a cenata bese okolo 16 000 denari mislam za 6.35cal, 12 500 za 5.5 i 10 000 za 4.5... samo 5.5 kalibarot go nemase na lager momentalno, imase uste edna kalibar 4.5 so cena od 17 500 i spored prodavacot taa bila najdobrata sto moze da se najde na pazarot momentalno samo zaboraviv sto marka bese...
taa od 17 500 bi trebalo da e dobra so 4.5cal, sakam da kupam vozdushna puska pa kazete nekoe mislenje za podobri puski, pozdrav i fala unapred.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
A sto mislite za ovie Gamo CO2 , dali se dobri i ako znae nekoj neka kaze kolku im e cenata. tuka gi ima eve http://arsenal.com.mk/gamo-vozdusni.php
Што и да земеш од Гамо нема да згрешиш.
Еве ти сега мое мислење.

Прашував во Микеи за пушките што се на ЦО2. Супер пушки, гамо се пред се прецизни и нежни.
Мааната е во тоа што една боца ЦО2 ќе е 500 денари. Според проспектите (така кажуваат и во Микеи) имаш 500 истрели. Се ова би било супер ако е така, ама ЦО2 - то веќе почнува да слабее после 300 истрели. Така да фактички имаш 600 истрели со 1000 денари.
Ако ја земеш пушката 16-17000, да купиш 4 боци во тек на два три месеци тоа ти се околу 20000.

Е сега бев во Интерспорт да прашувам, ми рекоа при крај на август стигаат нови пушки од Гамо без ЦО2 и без прекршување. Цената рече би била некаде околу 20000 денари што и тоа како ти се исплати и да почекаш и да дадеш некоја илјадарка плус отколку да ги фрлаш парите по ЦО2.

Сепак ова е мое мислење. Средствата што ти се на располагање ти си ги знаеш.

Поздрав и пиши што си одбрал.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Здраво пак на сите,

со дозвола на организаторот ги постирам флаерите за Гран-при турнирот во стрелаштво кое ќе се одржи на 25.09.2011 со почеток во 11 часот.

Разгледајте, размислете си и кој е заинтересиран секако се гледаме таму.

http://picpaste.com/pics/image001__1_-HqAWBJd8.1315483850.jpg
http://picpaste.com/pics/image001-7CKqjgRR.1315483858.jpg

Ајде да видиме кој е заинтересиран? :)
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Znae li nekoj kade mozam da najdam Gamo Viper ili pak Gamo Whisper X i kolku im e cenata. pozdrav
Ако си од Скопје ГАМО имаш во Микеи позади полициската Беко, ако знаеш каде е. ТАму имаш најголем избор на ГАМО пушки
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Здраво! Во план сум неделава да земам Gamo CFX 5.5 .
Читав по странските форуми но сакам нешто и од вас да прочитам.
Па има ли некој од вас да каже што пушка е ,вреди ли за 11 000 ден.
Фала однапред.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Никој ништо не кажа!!!
Вчера ја купив . Gamo CFX 5,5 ,па ќе видиме деновиве што пушка е.
Поззз
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Убава пушка. Оптика и купи?
Со Гамо немаш утка. Како што напоменав во другите постови Гамо се прецизни пушки, но малку послаби од останатите. Така да зависи што бараш кога купуваш вакво нешто.

Еве јас што најдов од пребарувања по Интернет.

Pros: Very accurate -- Shot 1-inch group (CTS, 5 shots) consistently from 33 yards. Great price compared to other fixed barrel air rifle in the market. Fixed barrel air rifle should be more accurate than break barrel and maintain accuracy better in the long run (no problem with pivot join wearing out).

Cons: Lousy scope. The scope body is actually made of plastic. No amount of torque can keep it from moving. Objective lens cover also come loose. Must re-torque scope and re-zero every 100 shots. Optics is OK but bottom 1/3 is sometimes blurry due to light reflection. (I'm ordering a better scope and a one-piece scope mount.)

Пушката е постар модел. Нели ги фати поновите модели што се стигнати во Микеи? Од Микеи ли ја зема?

И сподели какви ти се првите впечатоци?
Каде пукаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom