Се' за воздушни пушки

Член од
23 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Супер е пушката.
Јас имам Hatsan 105X 5.5. Пушката е навистина јака.
Ме интересира за Gamo Whisper X. Гледам има sound moderator или по нашки пригушуница. Има намалување во звукот при пукање?
 
Член од
23 ноември 2005
Мислења
102
Поени од реакции
2
За sound reducer дека има пушката, има. На неа пиши дека 33% намалува звукот. Ама сепак кога пукаш се слуша и тоа добро. Така да нема да биди баш како шепотење :P. Ама најверојатно тоа е така заради што е јака па и од самиот федер кога удира се слуша звук.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Па јас мислам дека самиот федер прави поголем звук отколку испукувањето.

--- надополнето ---

А дали знае некој каков звук прави PCP?
Би земал ваква http://www.hatsan.com.tr/PCP_bt65_sb.asp

--- надополнето ---

Па никаде во техничките спецификации не сретнав db при испукување.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
^ a можеш да прашаш дали имаат пт-85, ако имаат да ми кажиш и колку пари е, оти тој сакам да го купам, ако ми завршиш услуга друже ке те частам =)
6500.

Која е процедурата за пријавување на пневматско оружје во полиција?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Mnogu dobra puskata na WizarDBT, :vozbud: stvarno e faca, optikata super e istata ja imam, kvalitetna e so 2 imbusi na sekoj nosac, ima podesiv paralax, diopter, mildot koncanica, inace najgolemiot zvuk pri ispaluvanje go pravi udarot na klipot, a toj ne moze da se prigusi so moderator na cefkata, prigusivacot ima efekt kaj barutnata explozija, taka da kaj vozdusnite ima mal efekt ali jako izgleda so nego puskata
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
6500.

Која е процедурата за пријавување на пневматско оружје во полиција?
mislam deka ne gi faka zakon ovie... mislam, ne me fakaj za zbor mozes da prasas vo Micei oni za sigurno ke ti odgovorat.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Pnevmatsko oruzje spagja vo D kategorija, sto znaci deka moras da izvadis dozvola od policija i samo taka smees da poseduvas :costumed2
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Ги фаќа закон.

Мене прашањето ми беше да не треба нешто да се уплати како административна такса и слично?

Инаку во рок од 6-8 дена од купувањето мораш да го пријавуш во полиција.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Imase nekoja taksa 100% ama kolku neznam ali ispod 500denari bese :D
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Da, na baranjeto za da ti izdadat dozvola stavas takseni marki i uplatnica na budzetska ili trezorska smetka bese mislam a na lice mesto koga ke ja prijavuvas puskata ke ti go kazat tocniot iznos na takseni marki, ziro s-ka i iznosot na nea
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Имав можност 1 месец да тепам пилци со воздушна, ми ја даде еден другар на чување, многу ме привлече овај ловов, интересно е, ама другаров си ја зеде пушката.. Не се разбирам многу, па кажете за која цена може да се купи добра воздушна кај нас, и како е подобра со зум или без? И што е кај воздушните пиштоли, по слаби се по јаки? Можеш со нив пилци да тепаш?
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Пиштолите се послаби, многу нормално. За тепање пилци секако дека можеш, ама многу поубаво е ако стрелаш во мета.
Нема потреба од тепање пилци :)

Еве ти линк со информации за повеќе производители, па разгледај. Внимавај, не се` што ќе видиш тука има и кај нас :)

Поздрав.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Кога ја прекршував пушката на враќање ми испука самата и се врати цевката горе, сега неможам да ја репетирам, не се заглавува федерот, оди до долу ама не застанува а и не се затвара како што треб. Може да е некој сериозен проблем или само е изместен некој штраф?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Vo takov slucaj najcesto strada sipkata za napinanje (prekrsuvanje), mozno e da se iskrivila a da ne mozes da go primetis toa pa zato da ne uspeva da go turne federot do okidacot ili da grebi t.e. da zafakja negde, ne e skapa nova da ja kupis ama tesko se naogja (zavisi od modelot na puskata), a i istata moze da se popravi kaj nekoj puskar ili bravar
 

Kajgana Shop

На врв Bottom