Секоја генерација се понеписмена или поглупа?

Z

ZeroStyle

Гостин
E..Bash vo novo lisice na stadionce imashe eden grafit od 92ra.. "HELL" ..znaci grafitot e moe godishte, praen cckan so sprejovi so boja so sve, i sea nekoj moron od moe maalo,so ne go ni znam,ali bolje da ne go doznam,zemal nacrtal TAZZ, OD TOKAVO STADIONCE ON GO NACRTAL VRZ "HELL"!! Grafitot e postar od nego jebote!! So koj mozok be?! Aj da nacrtal neso ubavo,ama kopile 7-8 odd nacrtalo gaden taz ljiljakov vrz takov ubav STAR grafit -.-
Horserot бил 100% :pos:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
и јас мислам дека сегашниве нови генерации се повеке се глупи,да не речам мутави. а најмногу ме нервира шо е намалена границата за прв дечко,прв сексуален однос,зголемен процентот на абортуси под 18 та година,а и тоа шо не ги интересира нешто од општа култура.а и се повеке мислам дека главни виновници се родителите,затоа што не дозволуваат нивните деца да се мачат и им дозволуваат се,само за да докажат дека се модерни родители од 21 ви век!
а тоа е една од главните причини што децата просто не се замараат со лична едукација од општа култура.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
и јас мислам дека сегашниве нови генерации се повеке се глупи,да не речам мутави. а најмногу ме нервира шо е намалена границата за прв дечко,прв сексуален однос,зголемен процентот на абортуси под 18 та година,а и тоа шо не ги интересира нешто од општа култура.а и се повеке мислам дека главни виновници се родителите,затоа што не дозволуваат нивните деца да се мачат и им дозволуваат се,само за да докажат дека се модерни родители од 21 ви век!
а тоа е една од главните причини што децата просто не се замараат со лична едукација од општа култура.
Ovie pojavi mozes da gi zaprimetis oti si tuka i zatoa ti smetaat.Onie od vremeto na tvoite roditeli (koi mislime deka ne postoele) ne gi gledas oti vo branot na vozrasniot svet,obvrskite...se udavile.
Vnuk mi znae da krakuva igri i da m brise virusi od kompjuterot,jas na negovi godini igrav dzamlii.Baba mi rodila dete na 16 godini,taka da muabetot za prviot seksualen odnos i novite generacii ednostavno paga vo voda.
Kakva e taa opsta kultura?
Ona sto mladite gledaat kako opsta kultura,roditelite go gledaat kako produkt na devijacija:)
Ova e demokratija,svetot ostanuva na mladite,ne treba da bidat cuvani pod stakleno zvono_Oni si go pravat ovoj svet podobar za niv,ne im e celta da gi impresioniraat roditelite so toa sto ke gi realiziraat nivnite zamisli.
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
само се понапредни, сакаат побрзо да пораснат, ги копираат постраите, а нивото на култура нема врска со степен на интелегенција...мислам дека повеќето глумат фраери кои книга не фаќаат со цел да се вклопат во некоја група или едноставно немаат врме за учење бидејќи цело време на нет!!!!
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Транзицијата ни ја еба мајката.
Јас кога бев прво одделение ако не учевме или не бевме мирни, наставничката не тепаше со стап, сега децава се шетаат со мобилни а не знаат асолно да читаат. Мора да се врати стариот систем !!!!!!!!!! :pos2:

Шала на страна, колку и да се критикува "предходниот систем" една многу позитивна работа што сега ја нема е дисциплината. Децата се оставени на своја совест и тука настанува срањето. Не учат затоа што не мораат, се однесуваат ко багабонти затоа што никој не ги казнува па уште се огледуваат на постарите фраери. Да се стегне образованието(не во смисла на тепање, туку контрола) и генерациите ќе станат попаметни :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Транзицијата ни ја еба мајката.
Јас кога бев прво одделение ако не учевме или не бевме мирни, наставничката не тепаше со стап, сега децава се шетаат со мобилни а не знаат асолно да читаат. Мора да се врати стариот систем !!!!!!!!!! :pos2:

Шала на страна, колку и да се критикува "предходниот систем" една многу позитивна работа што сега ја нема е дисциплината. Децата се оставени на своја совест и тука настанува срањето. Не учат затоа што не мораат, се однесуваат ко багабонти затоа што никој не ги казнува па уште се огледуваат на постарите фраери. Да се стегне образованието(не во смисла на тепање, туку контрола) и генерациите ќе станат попаметни :)
More stap eden i ke vidis kako ke se smirat. Koj e nemiren, 2-3 pati po prsti i 10 skleka.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
После глобализацијата и информатичкото доба во комбинација со капитализмот немале негативни страни.
Децата се тоа што ќе направиш од нив (делумно), сепак јас најголемиот проблем кај младите родители го наоѓам.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
sekoe vreme si nosi svoi nesta, normalno nie postarite pomalkuu ni prima crpkata posto sme veke polni so informacii i kako prepoln kompjuter so mnogu zastareni programi potesko funkcionirame, no ona sustinskoto sto ne zavisi od tehnologijata za toa nacelno sme poiskusni, no ne mora da znaci, ima stari luge a vo mozokot se ko mladi, i obratno ima mladi luge relativno a veke se so doza na mizantropija, interesno e deka praviot covek vo moralna smisla posle 40 setata godina mora da ima doza na mizantropija oti svatil sto se lugeto vo globala.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Ona sto mladite gledaat kako opsta kultura,roditelite go gledaat kako produkt na devijacija:)
Ova e demokratija,svetot ostanuva na mladite,ne treba da bidat cuvani pod stakleno zvono_Oni si go pravat ovoj svet podobar za niv,ne im e celta da gi impresioniraat roditelite so toa sto ke gi realiziraat nivnite zamisli.
Сосема си во право. Она што е најинтересно е дека како созреваме и стануваме се поодговорни се затвараме самите себеси во една рутина која што мислиме дека помладите генерации ќе ја нарушат.

Пред да продолжите да коментарите за тоа кој е поглуп или понапреден сетете се дека секој се чувствува најслободно и најпријатно во својата околина. За да имате подобро идеја со какво темпо се случуваат промените, видете го ова
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
а сте се запрашале вие какви сте биле на нивна возраст??можеби и тогаш другите го викале истото..но секој еден ден ке порасти и ке ги свати и ке ги научи работите како што се...со исклучоци:smir:
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Сметам дека секоја наредна генерација дека е многу по мрзлива од предходната па за тоа некогаш се добива впечаток дека се неписмени и глупи, ама сето тоа е од мрза да учат... кога сме кај ова мрзава нешо и мене книга не ми се фаќа :baeh:
 
L

Lezbiangirl

Гостин
а сте се запрашале вие какви сте биле на нивна возраст??можеби и тогаш другите го викале истото..но секој еден ден ке порасти и ке ги свати и ке ги научи работите како што се...со исклучоци:smir:
јас сум со брат ми разлика само 3 години и веруј на на план знаење разлика сме светлосни години
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
vcera mu pomagav na brat mi da napise nesto na tema nasilstvo
kako prvo nasilstvo go pisuvase nasilje kako vtoro ne znaese deka postojat dva vida na nasilstvo psihicko i fizicko i na kraj nemase vrska deka navreduvanje nekoj spaga pod nasilstvo
i na kraj koga pocnav da mu objasnuvam faktorite koi vjijaat za da lugeto stanuvaat nasilni on se zbuni i mi kaza deka sea sum mu kazala cel referat studija ne znam sto

luge sto se slucuva so decava seriozno za sto gi prakame vo skolo
inaku brat mi e treta godina
Да, по мојата генерација гледам... Сите ние во школо учиме многу, ама никој не знае ништо. Затоа што учењето на памет им е професија на 90 посто од мојов клас. Знам дека не може да се знае се, ама барем најопштите работи... А не после една недела да се заборава... Во однос на правописот....:pos2:Какви луѓе има... Верувале или не, 4та година дете да пишува "ПРЕЦЕДАТЕЛ"....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom