Секоја генерација се понеписмена или поглупа?

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
иначе, генерациите нови се секогаш по интелегентни од старите поради фактот наречен иднина и еволуција, мегутоа се по неснаодливи и се позависни, па и некои претходни генерации од порано се во тој контекст такви, на времето биле лугето и појаки и поздрави и посиромашни...но биле секако по срекни...сеа...епа технологија...напредок...либералност...моронијада следи...
Ајде бе. Ти демек си на многу понапредно ниво на еволуција од твоите родители? :tapp: За снаодливост до некаде точно, ама тоа е кој како ќе се постави.
Се е релативно, дали биле посреќни тогаш или сега. Не може ние да кажеме толку лесно.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Pa kako da ne se poglupavi, koga uste od sest godini ja imaat butnato glavatа vo monitor. Celo detstvo im pominuva, i nikogas ne doznavaat koj potencijal za kradenje go ima vo bavcata na komsijata, kolku samo petrovki se toa...:toe::toe:

а за поглупи можеби до некој степен зошто не се замараме многу со школо и бубање(интернетот ни е школо:icon_lol:),од 15 години веќе дечко, девојки, секс, искачање...
Iskreno, ste go obrale zelen bostanot cim taka, ste otisle jabana na mladi godini.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Абе па вие пеколот, ајде нека го прочитаат процес од кафка или уште подобро според мене најтешкото дело за разбирање фауст од гете
Јас од Гете читав `Страданијата на младиот Вертер` - добра книга.
За Фауст знам само кратка содржина и мислам дека и тооа дело е добро.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Јас од Гете читав `Страданијата на младиот Вертер` - добра книга.
За Фауст знам само кратка содржина и мислам дека и тооа дело е добро.
Abe batali Goethe, Faust maust... kradi petrovki, gagjaj avtobusi so jajca ili so luspi od bostan, fakaj zenski za g'z.... toa e detstvo.. i i te kako ima da naucis neophodni vestini za prezivuvanje vo zivotot. Dobro, ne sega na 16-17 godini da go pravis toa, ja gi opfatif malku pomladite, ama takvo detstvo ti pomaga za tinejdzrskite godini posle... a na tie godini uci go toa sto ti se dava na uciliste, dovolno ti e..
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Abe batali Goethe, Faust maust... kradi petrovki, gagjaj avtobusi so jajca ili so luspi od bostan, fakaj zenski za g'z.... toa e detstvo.. i i te kako ima da naucis neophodni vestini za prezivuvanje vo zivotot. Dobro, ne sega na 16-17 godini da go pravis toa, ja gi opfatif malku pomladite, ama takvo detstvo ti pomaga za tinejdzrskite godini posle... a na tie godini uci go toa sto ti se dava na uciliste, dovolno ti e..
Па и тоа од сколо сто е не е малку. 30 дела се за обработка и плус на некои само кратки содржини да знеме. Ќе не исцедат целосно оваа година.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Абе дете Пеколот од кога е напишана и уште е незаменлива (универзална) во својата содржина и тематиката која ја разработува. Остај ти овие денешниве модерни писатели што пишуваат за некакви си брзи успеси и среќа која од небо ќе ни падне. Преку пропаганда без квалитет се наметнува Западната(Американска) литература како конкуренција на Источната, но ќе треба многу "муви" да јади Западната(Американската) литература за да ги достигне еден Достоевски, Толстој, Гогољ, Пушкин...
Ne mozes da sporeduvas Amerikanska Literatura so Istocno-Evropska. Sto im fali na Emily Dickinson, Daniel Defoe, Mark Tven, Edgar Alan Po, Stephen King itd. Kako mozes nivnite dela da gi sporedis so onie na Dostoevski koga se razlicen stil. I nemora da znaci deka ako literaturata e Amerikanska ili "Zapadnjacka" togas ne cini. Shakespearene ne cinii? Ili on od Istocna Evropa e? Jean-Paul Sartre ti znaci nesto? I "Pekolot" sto tolku go spomnuvate aj kazi mi od kogo e...

On topic. Iskreno mislam deka sekoja generacija e se ponazad i ponazad vo obrazovanieto, kompjuterot za Dota im sluzi i za CS, kako sto kazaa nekolku pred mene. Ko pomali znam deka se sobiravme i igravme fudbal ili kosarka, vo zima so rakavici kapi i jakni trcavme ko ludi po sneg, sutiravme edno topce nikakvo, i sega koga ke se setam na tie spomeni me faka edna nenormalna nostalgija za starite denovi. Sto da kazat novive generacii? Koj so kogo se stepal, koj na kogo mu "mavnal noz" na CS...Zapuste i maaloto sto e najtragicno.

Mozda kako sto kaza nekoj prethodno, intelektualno napreduva covestvoto, no toa ne se slucuva za 10 ili za 30 generacii pa da kazeme deka sum pointeligenten od mojot 3 godini postar brat.

Moe mislenje e deka sekoja generacija se poveke i poveke zaostanuva zad prethodnite, zasto go tupat mozokot so prosti raboti, se ogranicuvaat na nebitni stvari, i sto e najtragicno, stanuvaat robovi na nesto sto ludjeto go sozdale, eden primer se kompjuterskite igri. Pominete vo igracnica da vidite po kolku casa sedat decata pred PC.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
bilo jednom u SFRJ slusnete ja od Nervozni Postar, jaka stvar so epten dobar text, kazuva za edna generacija i za edno vreme. kako bilo togas. Ama se pominuva podednakvo kon nikade ili kon nisto.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
Ајде бе. Ти демек си на многу понапредно ниво на еволуција од твоите родители? :tapp: За снаодливост до некаде точно, ама тоа е кој како ќе се постави.
Се е релативно, дали биле посреќни тогаш или сега. Не може ние да кажеме толку лесно.
ајде де, вииш можда е тачно тоа, и фино е чуството коа си пред многу луге на светов :smir:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Не си прајте филмој бе, постарите генерации се неспоредливо поназад од нашите. Интернетот која можност за образование ти нуди, јазик учиш без да сетиш само шо седиш по цел ден на интернет и читаш и учиш секојдневно. Башка филм ти треба, книга, софтвер невидени можности.

Каде ми споредваш ти со во социјализмо, татко ми енциклопеди купваше по 200 страни и мислеше госпо за мадиња го фати. Значи факат е пописмена секоја нова генерација, а дали е поглупа или попаметна е муабет за на маса. Глупоста е релативна ствар, некој го поврзва со образование, некој со интелегенција, некој со елементарен осет за општење итн. Така да муабето нема врска.

Иначе шо се тиче лектири, од лично искуство ви кажвам да не си губите време со такви глупости. Нека ви кажи некој шо е поентата на книгата или читнете нешто на кратко, поентата после дали ќе ја разберите је прашање на интелегенција. Некој и 10 пати да прочита книга, муле е не сфаќа.

То је то, земете поарно гледајте некој филм, ем помалце време ем и многу други аспекати од уметноста разработваш дури гледаш.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Не си прајте филмој бе, постарите генерации се неспоредливо поназад од нашите. Интернетот која можност за образование ти нуди, јазик учиш без да сетиш само шо седиш по цел ден на интернет и читаш и учиш секојдневно. Башка филм ти треба, книга, софтвер невидени можности.

Каде ми споредваш ти со во социјализмо, татко ми енциклопеди купваше по 200 страни и мислеше госпо за мадиња го фати. Значи факат е пописмена секоја нова генерација, а дали е поглупа или попаметна е муабет за на маса. Глупоста е релативна ствар, некој го поврзва со образование, некој со интелегенција, некој со елементарен осет за општење итн. Така да муабето нема врска.

Иначе шо се тиче лектири, од лично искуство ви кажвам да не си губите време со такви глупости. Нека ви кажи некој шо е поентата на книгата или читнете нешто на кратко, поентата после дали ќе ја разберите је прашање на интелегенција. Некој и 10 пати да прочита книга, муле е не сфаќа.

То је то, земете поарно гледајте некој филм, ем помалце време ем и многу други аспекати од уметноста разработваш дури гледаш.
ok, nie sme poglupi od vas ama vie ste poglupi od tie sto ke dojdat po vas, uboo rekov ja ne prajte deca utre ke rti sere glup si a ti si go istresol od kur ebate.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
ok, nie sme poglupi od vas ama vie ste poglupi od tie sto ke dojdat po vas, uboo rekov ja ne prajte deca utre ke rti sere glup si a ti si go istresol od kur ebate.
Плус ете ти со постот ми ја докажа теоријата, не си научил да читаш/разбираш како шо треба. Реков со поголема можност за образование следтствено бичим пообразовани, а не поглупи зошто глупоста тешко се дефинира.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Abe batali Goethe, Faust maust... kradi petrovki, gagjaj avtobusi so jajca ili so luspi od bostan, fakaj zenski za g'z.... toa e detstvo.. i i te kako ima da naucis neophodni vestini za prezivuvanje vo zivotot. Dobro, ne sega na 16-17 godini da go pravis toa, ja gi opfatif malku pomladite, ama takvo detstvo ti pomaga za tinejdzrskite godini posle... a na tie godini uci go toa sto ti se dava na uciliste, dovolno ti e..
Седи пред зграда/куќа со друштвото и зезајте се цел ден или ноќ, играј кошарка секој топол ден, шетај по паркови, кејови или езера, оди по тренерки и без шминка на кафе и на училиште, оди по дискотеки само за викенд и лежерно облечен да се убиеш од играње наместо да се пијанчиш на шанк итн итн итн.
Сакав да кажам, се сложувам дека овие денови, денови на комјутери и интернет, можеби генерациите не се понеписмени, но дефинитивно полошо и повештачки живеат. Писменоста им се ограничува на компјутерот и ретко кој прави нешто повеќе кога сме кај учењето, за да не забегаме. Порано секоја лектира ја читавме, секоја лекција ја учевме, сите текстови за писмените задачи сами ги пишувавме со што бевме понапредни - факт.
Денес, тргнете од форумов. Колку често се отвараат теми од типот "pomosss mi treba tekst4e za xxxxx barav na google i nemozev da najdaaaam!!!!!!!!!! pomosssss ve molam ako imate dajte mi utre imam pismenaaaaa"?
Значи вежбање на мозочињата ич, се` на готово, па колку и да се чита тоа готовото што ќе се најде, не е исто. Нема повеќе свое размислување, нема потење додека се најде некој материјал или книга, нема ништо интересно. Се` е толку вештачко и мило ми е што не учам сега.:toe:
п.с. Да не зборувам колку сум против компјутерите на училиште! Кај насекаде ги има, па и таму мора да им се олесни на децата т.е. да им се даде пристап до форумите додека им е досадно на час. :uvo:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Порано секоја лектира ја читавме, секоја лекција ја учевме, сите текстови за писмените задачи сами ги пишувавме со што бевме понапредни - факт.
Нема врска ова шо го кажа. Можи поиспран мозок имавте, тргни од учебниците по историја, а да не спомнувам порано Марксизам шо се учеше.

Учење лекци и читање лектири во никој случај не се мерило за напреднатост, можи да се мерило за затуцаност во некои случаи само.

Состави кој сакал да напиши сам пишел сам, кој бил теле или едноставно не му се серело за пролетта и пеперутките на литературен јазик со многу придавки идел кај тетка стрина брачеда комшифка и си наоѓал состав.

А тие “напредните“ многу лекци шо учат и лектири шо читат, најчесто завршват како невработени дипломирани “нештоисти“.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Lezbiangirl, не можеш да генерализираш цела генерација дали се поглупи или помутави.Секаде има исклучоци.Кај мене во школо имало случаи кога пола клас згрешава на азбуката или Сан Франциско го нашол во Франција;)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
jas mislam oti za razlika od nas lugeto zivotnite se najnapredni posto imaat samo nuzni i neophopdni potrebi, a celiot napredok na covestvoto se sveduva na zgolemuvanje na potrebite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom