Секоја генерација се понеписмена или поглупа?

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
но и сега "најтоп" деца се оние кои се најглупави, оние кои не факаат книга, оние кои се караат со професори и постари лица и ми се чини дека секој втор сака ваков да стане

или на пример коа ке им кажам неможам да искочам имам за учење одма бубалица сум, а коа ке речам на театар сум или читам книга јас сум ненормална, па тоа биле глупости бла бла...

факт е дека културното ниво е најниско во новите генерации:toe:
 
Член од
14 март 2007
Мислења
86
Поени од реакции
2
Кога бев основно професорите ни викаа дека сме најлоша генерација, така им викаа и на наредните и јас не верував во тоа. Меѓутоа како поминува времето се повеќе и повеќе се убедувам дека е вистина. Го гледам брат ми кој е 1ва година и помалите браќа и сестри на другите, никој ништо не учи. Шетаат низ дискотеки до 5 сабајле, пијат, пушат, а книга не фаќаат. Со ваква младина со среќа нека и е на државава.
На што личи деца од четврто или петто одделение да ќиснат по кафичи. Наместо да се приберат дома само за локање ко ќе пораснат ќе знат и само за то како изгледа компјутер. Не го користат за нешто паметно туку за глупости па и оние со facebook и сл. нека се застрамат.

Се е релативно, дали биле посреќни тогаш или сега. Не може ние да кажеме толку лесно.
Посреќни биле 100% немаш живеено во такви околности.

Abe batali Goethe, Faust maust... kradi petrovki, gagjaj avtobusi so jajca ili so luspi od bostan, fakaj zenski za g'z.... toa e detstvo.. i i te kako ima da naucis neophodni vestini za prezivuvanje vo zivotot. Dobro, ne sega na 16-17 godini da go pravis toa, ja gi opfatif malku pomladite, ama takvo detstvo ti pomaga za tinejdzrskite godini posle... a na tie godini uci go toa sto ti se dava na uciliste, dovolno ti e..
Порано и без учење надвор од училиште ќе се успееше ама сега ако не учиш црно ти се пиши. Оти на училиште те учат некои основни глупости да ама нешто постручно не.

Па и тоа од сколо сто е не е малку. 30 дела се за обработка и плус на некои само кратки содржини да знеме. Ќе не исцедат целосно оваа година.
Кај ги најде ти 30? Можеби некогаш, сега 3 се просек по година и тоа не од оние од по 6000 страни туку некои од 50 страни колку да се речи прочитале.


Со нихилиста потполно се согласувам оти ни треба само храна, вода и засолниште а ова сега е.. веќе не знам како да го дефинирам.
Ама ги жалам оние кои се како игла во сено во новите генерации кои живеат по „застарени“ начини и норми на живот. И кога ќе ми текни дека овие ќе ја водат државата... .....ни св.Петар не не спасва тогаш.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
ne se poglupi (t.e. isto se glupi kako i porano), samo se poerbap.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Супер се децата бе,шо.
Само малце поопасни по нивниот(и општиот) живот,отколку шо бевме ние порано.
Мислам само дека им недостасува колорит,стварта шо си ја повлече со себе притисокот на глобализацијата.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
но и сега "најтоп" деца се оние кои се најглупави, оние кои не факаат книга, оние кои се караат со професори и постари лица и ми се чини дека секој втор сака ваков да стане

или на пример коа ке им кажам неможам да искочам имам за учење одма бубалица сум, а коа ке речам на театар сум или читам книга јас сум ненормална, па тоа биле глупости бла бла...

факт е дека културното ниво е најниско во новите генерации:toe:
Точно. Секоја наредна генерација не е поглупа туку е понекултурна! Гледам деца од 13-14 год. како се пијанчат, прават проблеми, пцујат, се вреѓаат дури прават и банди за тепање па дури имаа и шипки и боксирачи. Еден мој другар ги распесничи :pos2:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Па не до толку литературно, ама сепак не употребувале зборови како: ужифкич, тамански, пеерче, флешови, лагирање, трипање. Ова за мене не се ни зборови. Разговарам со една личност и кога почна да ги реди овие зборови се запрашав дали исти јазик зборуваме.
добро тоа ти се скопски зборчиња. значи тој што ги користи тие зборови како ужифкич и трипање и да не ги повторувам сите, тоа се глупички деца! сега има исклучоци и неможе да кажеш дека цела генерација ги користи. ја лично мислам дека генерациите стануваат се по паметни (имаат капацитет) но не го искористуваат заради компјутерите. ако на времето да направиш есеј за незнам си што требало да прочиташ книга денес тоа го правиш за 20 мин на итернет. мислам дека компјутерите ги отапуваат луѓето ама дека генерациите што доаѓаат стануваат се поглупи не верувам (сега искључоци има)
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Сега не можете да кажете дека ако некој е глуп:jaj: и целата негова генерација е таква :nenene: но да поголемиот процент се такви и не би рекол глупи туку “исфилмани“ бидејќи сакаат да бидат понапредни од предходната генерација :kesa:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
[acko]®;1902801 напиша:
добро тоа ти се скопски зборчиња. значи тој што ги користи тие зборови како ужифкич и трипање и да не ги повторувам сите, тоа се глупички деца! сега има исклучоци и неможе да кажеш дека цела генерација ги користи. ја лично мислам дека генерациите стануваат се по паметни (имаат капацитет) но не го искористуваат заради компјутерите. ако на времето да направиш есеј за незнам си што требало да прочиташ книга денес тоа го правиш за 20 мин на итернет. мислам дека компјутерите ги отапуваат луѓето ама дека генерациите што доаѓаат стануваат се поглупи не верувам (сега искључоци има)
Компјутерите не ги отапуваат луѓето.Грешното користење на компјутерите ги отапува луѓето.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Ne e tocno brat ti ako e tapa ne znaci deka i celata generacija e kako nego....naprotiv sekoja generacija e ponapredna od prethodnata
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
[acko]®;1902801 напиша:
добро тоа ти се скопски зборчиња. значи тој што ги користи тие зборови како ужифкич и трипање и да не ги повторувам сите, тоа се глупички деца! сега има исклучоци и неможе да кажеш дека цела генерација ги користи. ја лично мислам дека генерациите стануваат се по паметни (имаат капацитет) но не го искористуваат заради компјутерите. ако на времето да направиш есеј за незнам си што требало да прочиташ книга денес тоа го правиш за 20 мин на итернет. мислам дека компјутерите ги отапуваат луѓето ама дека генерациите што доаѓаат стануваат се поглупи не верувам (сега искључоци има)
Па во тоа и се гледа глупавоста. Што ќе правиш есеј кога на гугл ќе си најдеш готов. Не е тоа поентата. Треба сам да си смислиш концепт, да го разаработиш и да ги претставиш своите идеи во есејот.:smir:
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47
пеколот? секоја чест на децата што ке седнат и цела ке ја прочитаат
кај мене дали 3 деца во генерација цела ја прочитаа и ја разбраа

да ми дадат книги од Николас Спаркс, Пауло Коељо со мерак ке ги читам:toe:

Абе реков јас Sparks, Koeljo, Dan Brown и компанија... ќе ги затупат генерацииве ама кој ме слуша мене:smir: За да биде уште потрагично нивните дела се најчитани во изминативе години :nesum: .
Наравоучение: Long Live America:toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
vcera mu pomagav na brat mi da napise nesto na tema nasilstvo
kako prvo nasilstvo go pisuvase nasilje kako vtoro ne znaese deka postojat dva vida na nasilstvo psihicko i fizicko i na kraj nemase vrska deka navreduvanje nekoj spaga pod nasilstvo
i na kraj koga pocnav da mu objasnuvam faktorite koi vjijaat za da lugeto stanuvaat nasilni on se zbuni i mi kaza deka sea sum mu kazala cel referat studija ne znam sto

luge sto se slucuva so decava seriozno za sto gi prakame vo skolo
inaku brat mi e treta godina
U ovoj slucaj do brat ti e..poso e 3ta ..


Inace da...Sekoja generacija e se po glupa i po glupa -.-
Samo koa ke gi sporedam moite vrsnici,moja generacija,so 2-3-4-5 generacii nad mene momcite, razlikata e ogoromna...se sekavam i oni so pravea na nasi godini,i nie so pravime.

A da ne gi ziam vo predvite tie pomalite od mene so nemaat 2 grama kreativnost vo glava, wanabe gangsters, i tako dalje..
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
E..Bash vo novo lisice na stadionce imashe eden grafit od 92ra.. "HELL" ..znaci grafitot e moe godishte, praen cckan so sprejovi so boja so sve, i sea nekoj moron od moe maalo,so ne go ni znam,ali bolje da ne go doznam,zemal nacrtal TAZZ, OD TOKAVO STADIONCE ON GO NACRTAL VRZ "HELL"!! Grafitot e postar od nego jebote!! So koj mozok be?! Aj da nacrtal neso ubavo,ama kopile 7-8 odd nacrtalo gaden taz ljiljakov vrz takov ubav STAR grafit -.-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom