Секоја генерација се понеписмена или поглупа?

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Искрено, дел од книгите се светски класици. Ин? Па мора нешто да е ИН па за да го читаш? Еден Хамлет? Пеколот?
пеколот? секоја чест на децата што ке седнат и цела ке ја прочитаат
кај мене дали 3 деца во генерација цела ја прочитаа и ја разбраа

да ми дадат книги од Николас Спаркс, Пауло Коељо со мерак ке ги читам:toe:
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Хари Потер брат како не е ехеејјј омилена ми е мене:)
Младиве немора да читаат книги бе они серии гледаат исто ти е.
Сеа ке направат серија за Војна и мир.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
za buduca pokolenja sve postaje beznacajno- Bora text, ama moe mislenje e nesto sto ne moze da bide a e najdobro resenie, mislam ne izmisliv topla voda toa eden germanski filozof go dava kako resenie, site u svetov da ne pravat deca i da nema novi generacii i da izumre covestvovo i da se spasime od muki site, ama koj sfatil filozof pa nego ke go slusaat, baska i za buda toa e resenie Nirvana kolektivno samoubistvo da ne se pravat deca, posto sekoja smisla e ednokratna i bez znacenje za smislata na novite kopiljaci i nema nikakva smisla ova bezvese samo kotenje i umiranje.
A Ние дека вака незнаеме што е тоа самоубиство ке можеш да ми покажеш ти прв па после ја ке им кажам на другарчињата ок?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.462
Поени од реакции
13.942
Овие деца што се сега од 9-13 годишна возраст не знаат ништо друго, освен игри и цела ден тастатурата да ја кршат. Ееее јас кога имав 10 години, со другари од маало ке се собереме крижи-мижи,ова она, се сме играле, и нон-стоп сме биле заедно. Сега ги гледам деца на 12 годишна возраст испагаат по кафичи, со пивото во рака. Ма каде бе тоа луге бе, јас на 12 годишна возраст не знаев што е пиво, а камо ли па да пијам... :vozbud:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
пеколот? секоја чест на децата што ке седнат и цела ке ја прочитаат
кај мене дали 3 деца во генерација цела ја прочитаа и ја разбраа

да ми дадат книги од Николас Спаркс, Пауло Коељо со мерак ке ги читам:toe:
Не е поентата само некои популарни книги да читате кои се лесни за разбирање. Поентата е да размислувате малку додека ги читате, да сфатите што е поентата. Значи книгите на Данте, Шекспир, Достоевски живеат со векови. Значи вредат нешто и секоја книга носи поука. Нормално личен вкус е дали ќе ти се допадне или не, ама да кажеш дека НЕ се ИН е крајно смешно и ирационално.

Башка книгите Николас Спаркс и Пауло Коељо се за релаксација, претежно се и љубовни романи. Средношколците треба да читаат и малку потешки книги.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Кога бев основно професорите ни викаа дека сме најлоша генерација, така им викаа и на наредните и јас не верував во тоа. Меѓутоа како поминува времето се повеќе и повеќе се убедувам дека е вистина. Го гледам брат ми кој е 1ва година и помалите браќа и сестри на другите, никој ништо не учи. Шетаат низ дискотеки до 5 сабајле, пијат, пушат, а книга не фаќаат. Со ваква младина со среќа нека и е на државава.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
хаха,... :pos2: изгледа иднината на човештвото ќе бида иста како и онаа во книгата Времеплов од кој беше не ми текнува :tapp:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
abe koj od kogo da uci pa losoto polesno se prifaka, za dobroto treba trud. za haos ne treba rabota, ne cisti ne krevaj ete ti haos, za da sredis treba rabota, zatoa i decava se ko i drzavava se kaj nas e nesredeno, ne se znae sto e roditel, sto e nastavnik, koj e koj, pa gledas sto se napravi, propaganje na srednata klasa, naglo osiromasuvanje na standardot, kriza na vrednosniot sistem.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
ne mrzam da te razocaram no imam decko i sum vo vraska so nego 7 meseci o da biseksualka sum
алал вера, бравос...

она на брат и...:tapp:

иначе, генерациите нови се секогаш по интелегентни од старите поради фактот наречен иднина и еволуција, мегутоа се по неснаодливи и се позависни, па и некои претходни генерации од порано се во тој контекст такви, на времето биле лугето и појаки и поздрави и посиромашни...но биле секако по срекни...сеа...епа технологија...напредок...либералност...моронијада следи...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Не се баш сите такви. Имало неписмени и порано, ама сега се во поголем број поради дота, кантер и мсн. Ама сега неможи да се потценуваат останатите... а иначе сите сме свесни дека на мои години братми ги гледат Парк кај шо одат и ко ќе му кажам дека се колку мене...:nesvest:
Ако не учиш и ако од мал не читаш книги фала богу дека нема да мојш една реченица да склопиш
 
D

drle

Гостин
пеколот? секоја чест на децата што ке седнат и цела ке ја прочитаат
кај мене дали 3 деца во генерација цела ја прочитаа и ја разбраа

да ми дадат книги од Николас Спаркс, Пауло Коељо со мерак ке ги читам:toe:
Абе дете Пеколот од кога е напишана и уште е незаменлива (универзална) во својата содржина и тематиката која ја разработува. Остај ти овие денешниве модерни писатели што пишуваат за некакви си брзи успеси и среќа која од небо ќе ни падне. Преку пропаганда без квалитет се наметнува Западната(Американска) литература како конкуренција на Источната, но ќе треба многу "муви" да јади Западната(Американската) литература за да ги достигне еден Достоевски, Толстој, Гогољ, Пушкин...
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
пеколот? секоја чест на децата што ке седнат и цела ке ја прочитаат
кај мене дали 3 деца во генерација цела ја прочитаа и ја разбраа

да ми дадат книги од Николас Спаркс, Пауло Коељо со мерак ке ги читам:toe:
Пеколот е извонредна книга. Жално е што постојано гледам луѓе ја критикуваат. Човек што е начитан и што предходно е запознаен со средновековната литература и ренесансната, лесно ќе ги открие сите елементи од делото и скриените пораки. Респект за Данте :smir:
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
Зошто целата генерација? Може проблемот е лично до брат ти?
Не те сваќам тука, демек брат ти е цела една генерација, зависи демек од него генерацијата.
Знам дечки што се трета година и се буквално вондеркидс
..кога го прочитав почетниот пост ..знаев ќе рече некој ова...
..да...цела генерација...еве на пример ќе земам јас не само брат ми..туку цел клас од брат...додека класната негова ми вртеше страниците да дојде до неговиот број...гледав оценкете од децата и ниедно дете, ниеден ученик немаше помалце од 3 кеца...најака ученичка..брат ми ми кажа им е девојка со три кеца...значи таа им е једина ..а друготе сите имаат над пет кеца...сеа има некои кои многу разбираат..и едноставно се двоат..ама генерацииве како идат..се се позанигде..дури не можеш да најдеш збор..со кој можеш да ги споредиш...нив повеќе ги интересира игри...тепачки..девојки/момчиња..него книгата која еден ден ќе им носи леб...:kesa:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
пеколот? секоја чест на децата што ке седнат и цела ке ја прочитаат
кај мене дали 3 деца во генерација цела ја прочитаа и ја разбраа

да ми дадат книги од Николас Спаркс, Пауло Коељо со мерак ке ги читам:toe:
Пеколот е извонредна книга. Жално е што постојано гледам луѓе ја критикуваат. Човек што е начитан и што предходно е запознаен со средновековната литература и ренесансната, лесно ќе ги открие сите елементи од делото и скриените пораки. Респект за Данте :smir:
Абе па вие пеколот, ајде нека го прочитаат процес од кафка или уште подобро според мене најтешкото дело за разбирање фауст од гете
 

Kajgana Shop

На врв Bottom