Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
24 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Каде може да се препиши финастерид во мк?
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Јас користам Миноксидил 5 со б-комплекс + Пантенол таблети за лижење, веќе еден ипол месец, можам да кажам дека има видливи резултати

Препорачувам на секој, е сега секој организам делува различно не мора да значи дека ако кај мене делува кај секој ке делува... Б-комплекс 2 таблетки дневно, Пантенол 2-3 дневно и 2пати нанесувам Миноксидил 5
Ти треба чист Биотин од 10,000mcg, кај тебе само миноксидилот делува

Кај нас нема да најдиш толкава доза а и не е потребно зошто се користи само за побрз раст
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
1
овој миноксидил имам слушано дека е штетен во смисла на тоа - кој еднаш користел , мора постојано да го користи , а и да прашам со оглед на тоа дека сум девојче и не ми се ризикува да ја изгубам и таа коса што ја имам
кај мене опаѓа најверојатно поради синдромот на полицистични јајници ,и ме интересира како да престане истото и да ми пораснат нови влакна на местата кај што немам, па ако има некоја со слично искуство да сподели
и пред се сакам на природна база лечење , гледав на нет нешто маски со жолчка од јајце, и квасец , па ако има некоја што користела да ми каже...
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
овој миноксидил имам слушано дека е штетен во смисла на тоа - кој еднаш користел , мора постојано да го користи , а и да прашам со оглед на тоа дека сум девојче и не ми се ризикува да ја изгубам и таа коса што ја имам
кај мене опаѓа најверојатно поради синдромот на полицистични јајници ,и ме интересира како да престане истото и да ми пораснат нови влакна на местата кај што немам, па ако има некоја со слично искуство да сподели
и пред се сакам на природна база лечење , гледав на нет нешто маски со жолчка од јајце, и квасец , па ако има некоја што користела да ми каже...
Нема дерматолози на темава, оди си на лекар прашај си најпаметно[DOUBLEPOST=1459134321][/DOUBLEPOST]
Ти треба чист Биотин од 10,000mcg, кај тебе само миноксидилот делува

Кај нас нема да најдиш толкава доза а и не е потребно зошто се користи само за побрз раст
:icon_lol: Ме тролаш ли
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Proverete kako stoite so magnezium,zelezo,selen,vitamini i slicni raboti.Obicno od toa pagja i chesa.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
11
Поени од реакции
16
овој миноксидил имам слушано дека е штетен во смисла на тоа - кој еднаш користел , мора постојано да го користи , а и да прашам со оглед на тоа дека сум девојче и не ми се ризикува да ја изгубам и таа коса што ја имам
кај мене опаѓа најверојатно поради синдромот на полицистични јајници ,и ме интересира како да престане истото и да ми пораснат нови влакна на местата кај што немам, па ако има некоја со слично искуство да сподели
и пред се сакам на природна база лечење , гледав на нет нешто маски со жолчка од јајце, и квасец , па ако има некоја што користела да ми каже...
jas bi ti predlozil so laserska terapija i mezoterapija da probas ako sakas na prirodna baza bez nikakvi negativni efekti rasti garantirano nova kosa i se sprecva ponatamosno opagjanje jas 2 godni veke ja odrzuvam na ovaj nacin ako si zainteresirana pisi ke ti objasnam podetalno so kako :)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
jas bi ti predlozil so laserska terapija i mezoterapija da probas ako sakas na prirodna baza bez nikakvi negativni efekti rasti garantirano nova kosa i se sprecva ponatamosno opagjanje jas 2 godni veke ja odrzuvam na ovaj nacin ako si zainteresirana pisi ke ti objasnam podetalno so kako :)
Ајде, подетално, причај.
Машко си или женско? Каде ја правиш мезотерапијата и колку те кошта месечно?
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Нема дерматолози на темава, оди си на лекар прашај си најпаметно[DOUBLEPOST=1459134321][/DOUBLEPOST]

:icon_lol: Ме тролаш ли
http://www.ebay.com/itm/Biotin-Fast-Dissolve-Tablets-Natrol-60-tablet-10-000-mcg-1-pack-/182049520827?hash=item2a62ff3cbb:g:9VAAAOSwyjBW4Ogb

Ако воопшто мислиш дека ти треба, ова кај нас што го продаваат е ѓубре
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Вистина ли е дека по одреден период од употребата на Пилфуд, косата почнува да опаѓа?
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Јас од пред некое време пијам финастерид од "лек" па го кршам на четири дела и му доаѓа приближно еден милиграм и се чувствувам одлично. Миноксидилот веќе четири месеци го нанесувам со saw palmetto капсулите во комбинација и имам одлични резултати, а сега со финастеридот ваљда ќе биде уште подобро :) А ќе заборавев, пијам и prostarbe од ESI чиј состав е семки од тиква, корен од коприва, saw palmetto i не се сеќавам на другата состојка....значи составот е одличен како блокатор на ДХТ :)
Каде препиша финастерид?[DOUBLEPOST=1459514078][/DOUBLEPOST]200 денари финастеридот на рецепт не сакаат да го препишат а и појма немаат за што се користи
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Прашање до тебе и @Aristotel84............., колку време го користите Пилфудот и дали некогаш покажал негативен ефект? Во упатството за употреба пишува дека има можност по одредено време од користењето да почне косата да опаѓа за да подоцна нарасне нова. Вистина ли е ова? И дали има шанса да прави некои проблеми со крвниот притисок?
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
Вистина ли е дека по одреден период од употребата на Пилфуд, косата почнува да опаѓа?
Составот на пилфуд е миноксидил што ја зголемува циркулацијата во скалпот, кога ќе престаниш да го користиш циркулацијата се враќа на природно ниво
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Составот на пилфуд е миноксидил што ја зголемува циркулацијата во скалпот, кога ќе престаниш да го користиш циркулацијата се враќа на природно ниво
Дали тоа подразбира дека има шанси да опаѓа косата за време на користењето?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Дали тоа подразбира дека има шанси да опаѓа косата за време на користењето?
Боб шо не ти е јасно, Миноксидил е единствено нешто моментално шо може да ти помогне и не не може да станеш резистентен на Миноксидил, шансите за негативни ефекти се многу мали, секој лек уствари си има и негативни ефекти, ако престанеш а го користиш ќе ти испопаѓа цела коса шо ти пораснала поради ефектот на лекот. Не се двоуми никако, ако имаш проблем зимај го. Колку поголем дел од скалпот ти е зафатен со коса, односно колку во помала мера ти е падната косата, подобро би делувал. Тоа е се шо треба да знаеш. Ти препорачувам оти лично имам изненадувачки резултати за месец ипол
 

Kajgana Shop

На врв Bottom