Регистрирање на фирма?

Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Ajde pomos koga ce zemes pecat od firma kaj se treba da odam da se prijavuvam
--- надополнето: 19 август 2012 во 19:02 ---



Dobro a ako firmata e na domasna adresa i placam radio difuzna taksa treba li i za firmata da placam nekako mi e nelogicno ...znam deka ako imas ducan toa e drugo
Ти ке плаќаш за фирмата а не за домашната адреса така да ќе мораш да си плаќаш за двете подеднакво :(
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Spored tebe ce placam dve preplati za MRTV edna za firmata edna toa sto jas mora da placam hmmm ...
Ti imas firma ili onaka od pamet kazuvas ???
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Ajde pomos koga ce zemes pecat od firma kaj se treba da odam da se prijavuvam
--- надополнето: 19 август 2012 во 19:02 ---



Dobro a ako firmata e na domasna adresa i placam radio difuzna taksa treba li i za firmata da placam nekako mi e nelogicno ...znam deka ako imas ducan toa e drugo
не е нелогично... фирмата мора да има негде седиште и фирма како фирма плаќа РДТ а не адреса... 5 фирми да имаш на домашна адреса ќе плаќаш 6 РДТ вклучувајки ја и домашната...
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
здраво негде прочитав дека за основање на фирма треба да имаш 2500 депозитен влог. дали тоа значи дека тие пари треба да ти бидат на банка ?
може ли некој да ми каже ако знае како странски државјанин кој што не е во земјава може да регистрира фирма ? имам познаник кој што сака да основа фирма за програмирање во земјава и на таа основа да аплицира за виза.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ajde pomos treba da zemam fiskalna kasa mi prodava eden ama neznae dali e odjavena kako da proveram dali e odjavena ima nekoj sajt ili sto ??
I treba da odam potoa vo Stip da ja prijavam za da pocnam da rabotam kolku kosta toa ??
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
дали има некој регистрирано фирма на домашна адреса? дали е вистина дека ти ја менуваат тарифата за електрична енергија како индустриски потрошувач??
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
здраво негде прочитав дека за основање на фирма треба да имаш 2500 депозитен влог. дали тоа значи дека тие пари треба да ти бидат на банка ?
може ли некој да ми каже ако знае како странски државјанин кој што не е во земјава може да регистрира фирма ? имам познаник кој што сака да основа фирма за програмирање во земјава и на таа основа да аплицира за виза.
Вака, за да основаш фирма ти е потребен 5000е основачки влог, кој може да биде непаричен (ствари), или паричен, со тоа што доколку е непаричен ќе треба да направиш проценка на стварите кај овластен проценител. Има и трета опција да основаш фирма без основачки влог, со тоа што ќе мораш во рок од една година да извршиш уплата на истиот.
А за отварање на фирма од страна на странско физичко лице постапката е иста како и за домашно физичко лице, со тоа што во документацијата се приложува и копија од пасош.
--- надополнето: 2 септември 2012 во 14:51 ---
дали има некој регистрирано фирма на домашна адреса? дали е вистина дека ти ја менуваат тарифата за електрична енергија како индустриски потрошувач??
Не, тарифата останува иста
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Здраво.

Почнав да ја разгледувам темата страна по страна и не наидов одговор на што ме интересира така да ќе си прашам.

За започнување и одржување фирма од правен и технички аспект, гледам, фигурираат неколку бројки. За отварање на фирмата некои 200 еври, за сметководител од 1000 и над денари, минималец 8000.... е сега, прашањето ми е доколку фирмата постои и нема постојан приход (да речеме остварува добивка еднаш во три месеци) дали сеуште важат истите давачки? Зборувам за фирма-поединец.

Ако јас сум сопственикот дали самиот на себе треба да си “плаќам“ минималец. И дали тој износ треба да фигурира во некои папири што ќе ги води сметководител? Дали воопшто морам да плаќам минималец?

благодарам однапред
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
1. доколку фирмата постои и нема постојан приход (да речеме остварува добивка еднаш во три месеци) дали сеуште важат истите давачки? Зборувам за фирма-поединец.
- Да, обврските нема да прекинат поради тоа што фирмата не прави добивка.
2. Ако јас сум сопственикот дали самиот на себе треба да си “плаќам“ минималец.
- Да ако си пријавен во фирмата, и секако не мора минималец
3. И дали тој износ треба да фигурира во некои папири што ќе ги води сметководител?
- Апсолутно да
4. Дали воопшто морам да плаќам минималец?
- Не, дај Боже да имаш да го помножиш со 10 секој месец ... колку за почеток :)
5. благодарам однапред
- Повели и друг пат

Една забелешка ... имаш напишано да си “плаќам“ минималец. Не си плаќаш ти ништо, фирмата ти плаќа, тоа што си сопственик не значи дека фирмата си ти. Раздвои ги џеповите од почеток, десниот твој, левиот на фирмата и така однесувај се. Парите на фирмата не се твои, твои ќе бидат кога ќе ги ставиш во десниот џеб (оданочени, евидентирани, точно пресметани), но исто така и обврските на фирмата не се твои (државата и фирмите доверители ќе ти земат од левиот џеб, но не и од десниот), така да накратко фирмата не си ти, ниту фирмата е ти. Така те третираат и законите, а верувај ми добро ќе е да се избориш така да те третираат сите.
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
2. Ако јас сум сопственикот дали самиот на себе треба да си “плаќам“ минималец.
- Да ако си пријавен во фирмата, и секако не мора минималец
Точно ама:
После основањето на фирма, може да се пријавиш во завод како вработен со тоа што ќе мора да си уплаќаш придонеси,но! опција е и да не се пријавиш во завод како вработен со цел да не мора да уплаќаш придонеси, има случаи кога лице основаа фирма пр. за да може да склучува некакви договори (карикирам),во овој случај работниот однос му е регулиран со менаџерски договор.
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Дечки фала и браво за информациите!

Заклучок, треба да се плаќаат придонеси а има начин и како да не мора. Колку се тие придонеси месечно?
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Ако минимална бруто плата е 12,265 ден. (8.050 нето)
Од тоа 18% идат за пензиско, 1,2% придонес за вработување, 7,3% здравствено осигурување и 0.5% осигурување во случај на повреда. Значи околу 4000 ден.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дечки фала и браво за информациите!

Заклучок, треба да се плаќаат придонеси а има начин и како да не мора. Колку се тие придонеси месечно?
Прашај го сметководителот дали може да те пријави на 2 часа неделно, така месечно ќе минеш по 1000денари за севкупни трошоци. Доколку фирмата веќе не прави фактури, тоа ти е како форма за мирување.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Sto se desava vo vakov slucaj ako najdam nekoj koj sto e vece vraboten da mi pomaga vo ducanot edno 4 -5 sati dali i nego treba da go osiguram ?? Ednas e vece osiguran ova prasuvam za inspekcii da ne me zezaat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom