Регистрирање на фирма?

Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Децки , ај ве молам можеби некаде е запишано но да не го цитам целиот форум,дали може да ми кажете колку ќе ме кошта основање на трговец поединец,за упис во централниот и други трошоци при основањето, значи да појаснам само за регистрирање.
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Kalopa, pozdrav
prvo i osnovno, razmislisi dobro dali sakas TP da bides ili kje ti odgovara i DOOEL. Za ova najdobro konsultiraj se so iskusen smetkovoditel, da ti gi kaze prednostite i manite na ednoto i drugoto.
Jas pred nekoe vreme registrirav DOOEL, znaci sam si gi brkav rabotite, ne nekoj advokat ili slicno i me kostase ne povekje od 100evra. Se so treba da napravis e da odis do Centralen register i tamu da se informiras so kako i nemas gajle.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Vaka imam nekolku prasanja dali koga ce registriras firma DOOEL dali moras da imas fiksen telefon ili moze mobilen da zavrsi rabota ( eden mi rece deka moras da imas fiksen tel dali e tocno)

Dali e pametno firmata da ja otvoram na domesna adresa a ako sakam da otvaram ducan toa ce bide podruznica ili ne ??

jas ce bidam direktor na firmata ce nema drugi zaposleni firmata ce se refistrira vo juni i mislam 2-3 meseci da ne rabotam ( dodeka da najdam ducan ureduvanje odmor...) sto davacki treba da placam za ovie 3-23 meseci sto nema da raboti firmava...
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Vaka imam nekolku prasanja dali koga ce registriras firma DOOEL dali moras da imas fiksen telefon ili moze mobilen da zavrsi rabota ( eden mi rece deka moras da imas fiksen tel dali e tocno)

Dali e pametno firmata da ja otvoram na domesna adresa a ako sakam da otvaram ducan toa ce bide podruznica ili ne ??

jas ce bidam direktor na firmata ce nema drugi zaposleni firmata ce se refistrira vo juni i mislam 2-3 meseci da ne rabotam ( dodeka da najdam ducan ureduvanje odmor...) sto davacki treba da placam za ovie 3-23 meseci sto nema da raboti firmava...
1. не е точно
2. најпаметно на домашна за да не трчаш да пререгистрираш на секое селење на дуќанот
3. ако си вработен придонеси и плата, ако не нема да имаш никакви трошоци
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Vaka imam nekolku prasanja dali koga ce registriras firma DOOEL dali moras da imas fiksen telefon ili moze mobilen da zavrsi rabota ( eden mi rece deka moras da imas fiksen tel dali e tocno)

Dali e pametno firmata da ja otvoram na domesna adresa a ako sakam da otvaram ducan toa ce bide podruznica ili ne ??

jas ce bidam direktor na firmata ce nema drugi zaposleni firmata ce se refistrira vo juni i mislam 2-3 meseci da ne rabotam ( dodeka da najdam ducan ureduvanje odmor...) sto davacki treba da placam za ovie 3-23 meseci sto nema da raboti firmava...
Фирмата би требало да ти е на домашна адреса а подружница дополнително се регистрира на адресата кај што ќе ти биде дуќанот.Подружница можеш и сам да регистрираш во Централан регистар кои имаат корисничка подршка ќе те кошта 1.603,00 денари + работно време кое мора да биде 40 работни часови неделно.Регистрацијата на раб.време е 604,00 ден или вкупно 2.207,00 ден.Целата процедура трае 1-2 дена
Фирма можеш да отвориш и да седи колку сакаш.Кога ќе ја ставиш сметката во функција од тогаш ќе ти почнат давачките.

btw Уште ли се регистрира со виртуелни 5000 евра.Се збори дека ќе почнеле да ги бараат да ги имаш на сметка,па да регистрираш фирма.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
btw Уште ли се регистрира со виртуелни 5000 евра.Се збори дека ќе почнеле да ги бараат да ги имаш на сметка,па да регистрираш фирма.

Iskreno nemam veze jas sum so proektot samovrabotuvanje 3000 eura nepovratni koi mora da gi vlozis vo oprema ako mene me prasas mislam deka nema veze nikoj nema tolku pari na smetka osven mozebi menuvacnici
--- надополнето: 21 мај 2012 во 22:47 ---
3. ако си вработен придонеси и плата, ако не нема да имаш никакви трошоци

Pa neznam kako doadja ova ce bidam direktor i ce registriram firma ama nema da rabotam 2-3 meseca t.e da ostvaruvam promet dodeka ne gi pustat tie 3.000 eura za oprema ..Po vase pisuvanje ne bi trebalo da placam doprinosi za zdravstveno i penzisko tie 2-3 meseci poradi toa sto smetkata nema da mi bide aktivirana barem taka razbrav
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
.Po vase pisuvanje ne bi trebalo da placam doprinosi za zdravstveno i penzisko tie 2-3 meseci poradi toa sto smetkata nema da mi bide aktivirana barem taka razbrav
Секако дека ќе плаќаш од денот на регистрација придонеси кон државата.
Дали си блкиран или нема прилив тоа им е најмалку битно. Од денот на регистрација мора да има вработено лице, а тоа лице мора да е осигурано. Парички ќе си ставиш од џеб на сметка и така:)

btw Уште ли се регистрира со виртуелни 5000 евра.Се збори дека ќе почнеле да ги бараат да ги имаш на сметка,па да регистрираш фирма.
Не ги бараат парите, туку има измена во законот за проценители. Не се како порано блиски на адвокатите па да ти засметаат фиктивен влог од 5 000. Сега се испраќа барање и Бирото за проценители по случан избор ти дели проценител кој реално треба да те попише.
Се разбира на волја на вистината зависи кој ти е адвокат и проценител, сеуште има простор „баш“ него да го изберат:)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Секако дека ќе плаќаш од денот на регистрација придонеси кон државата.
Дали си блкиран или нема прилив тоа им е најмалку битно. Од денот на регистрација мора да има вработено лице, а тоа лице мора да е осигурано. Парички ќе си ставиш од џеб на сметка и така:)

Pa i jas vaka znam a me bunat :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Секако дека ќе плаќаш од денот на регистрација придонеси кон државата.
Дали си блкиран или нема прилив тоа им е најмалку битно. Од денот на регистрација мора да има вработено лице, а тоа лице мора да е осигурано. Парички ќе си ставиш од џеб на сметка и така:)



Не ги бараат парите, туку има измена во законот за проценители. Не се како порано блиски на адвокатите па да ти засметаат фиктивен влог од 5 000. Сега се испраќа барање и Бирото за проценители по случан избор ти дели проценител кој реално треба да те попише.
Се разбира на волја на вистината зависи кој ти е адвокат и проценител, сеуште има простор „баш“ него да го изберат:)
Каква регистрација какви придонеси.Едно со друго немаат врска.
Фирма можеш да регистрираш и без вработени да ти седи колку сакаш неактивирана.Активирањето почнува со пријавување на вработени и првата трансакција на сметката.Придонеси плаќаш на вработени до 25 во месдецот за претходниот месец од денот на пријавување во завод како вработени.

пр.до 25 јуни мораш да ја исплатиш платата за мај.

Баш денеска бев кај адвокатот да регистрирам друга фирма и ми кажа дека во брзо време ќе почнале виртуелните 5000 евра да ги бараат реално да ги имаш на сметка
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Каква регистрација какви придонеси.Едно со друго немаат врска.
Фирма можеш да регистрираш и без вработени да ти седи колку сакаш неактивирана.Активирањето почнува со пријавување на вработени и првата трансакција на сметката.Придонеси плаќаш на вработени до 25 во месдецот за претходниот месец од денот на пријавување во завод како вработени.

пр.до 25 јуни мораш да ја исплатиш платата за мај.

Баш денеска бев кај адвокатот да регистрирам друга фирма и ми кажа дека во брзо време ќе почнале виртуелните 5000 евра да ги бараат реално да ги имаш на сметка
Тогаш каква цел би имал проектот за самовработување, ако фирмата е мртва без вработени?

Фино, ново законче.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тогаш каква цел би имал проектот за самовработување, ако фирмата е мртва без вработени?

Фино, ново законче.
Не се разбираме,поточно не сум разбрал.Мислев да си отвориш фирма онака да ти се најде.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Тогаш каква цел би имал проектот за самовработување, ако фирмата е мртва без вработени?

Фино, ново законче.
e da jas skoro na sekoj post pisuvam proekt za samovrabotuvanje nego kaj mozam da vidam kolku pari treba da odelam za pridonesi smetkovoditelot mi go kazuva ova ???
Treba i nego da go placam vo ovie dva meseci ??
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
e da jas skoro na sekoj post pisuvam proekt za samovrabotuvanje nego kaj mozam da vidam kolku pari treba da odelam za pridonesi smetkovoditelot mi go kazuva ova ???
Treba i nego da go placam vo ovie dva meseci ??
Него не треба, бидејќи ќе нема работа. Освен ако не планира да те краде. А придонесите на полно работно време ти се поврзани со минималната плата во земјава која изнесува 8000ден. Значи 8000 плус 4000денари придонеси 12000 спремај си. Плус банкарска трансакција 300 денари е мислам.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Него не треба, бидејќи ќе нема работа. Освен ако не планира да те краде. А придонесите на полно работно време ти се поврзани со минималната плата во земјава која изнесува 8000ден. Значи 8000 плус 4000денари придонеси 12000 спремај си. Плус банкарска трансакција 300 денари е мислам.

Blagodaram mnogu za odgovorot taka nekako i jas racunav
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Мој близок човек отвора фирма сега таму утовар растовар не е битно :icon_lol:. Проблемот е во тоа што си мисли како што учел на факултет така е :icon_lol:, ама кога ќе осети да бричат на суво за коњот за помпата за магарето за сметката за пејачката и за келнерот:icon_lol:. Еј а пари не движат не кружат тоа чудо нешто, тие што треба да движат ги прибира државата, банките преку кредити, и извршителите.
Ај на отворање ќе јадеме и ќе пијаме и ќе се направиме животни па понатаму со среќата и со УЈП на врат дише дише длабоко но сигурно :icon_lol:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom