Регистрирање на фирма?

Член од
21 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
5
Дали некој знае како е членот во службен весник за одлука за управител, го барав на search, ама неможам да го најдам...
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Не знам дали некој го постави прашањево на темава, ме интересира колку чини пререгистрација на фирма (име и дејност, и нов директор, а ќе си остане ДООЕЛ, како што е сега)?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не знам дали некој го постави прашањево на темава, ме интересира колку чини пререгистрација на фирма (име и дејност, и нов директор, а ќе си остане ДООЕЛ, како што е сега)?
Спреми си 7000 да дадеш на некој адвокат,а ако имаш време и живци истото сама можеш во Централен регистар и суд за 2-4000 сама да го средиш
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Спреми си 7000 да дадеш на некој адвокат,а ако имаш време и живци истото сама можеш во Централен регистар и суд за 2-4000 сама да го средиш
Благодарам на информацијата, ќе ги жртвувам нервите....немам пари за фрлање на адвокат.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Благодарам на информацијата, ќе ги жртвувам нервите....немам пари за фрлање на адвокат.
Ако си ти основач и управител полесно е.
 
Член од
18 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Поздрав до сите.
Убава тема за која јас не знам ама баш ништо.
Јас сум вработена но како стојат работите во државава ќе мора да работам и нешто дополнително. До сега сум работела на некои хонорарни работи со договор на дело.
Е сега, ако вршам услуги за некои мали бизниси или поединци, дали морам да регистрирам фирма или можам да работам како поединец со некаков договор и плаќање преку трансакциска сметка (за што нормално би се платил данок)? Се работи за компјутерски услуги - дизајн, веб сајтови, уредување на книги...
Цела таа бирократија за мене е шпанско село, бидејќи веќе сум вработена нема да имам вработени во фирма и најважно нема да имам константен прилив. Значи, дали постои друга опција и која? Каков договор би требало да направам, колку е данок и слично? Благодарам.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Поздрав до сите.
Убава тема за која јас не знам ама баш ништо.
Јас сум вработена но како стојат работите во државава ќе мора да работам и нешто дополнително. До сега сум работела на некои хонорарни работи со договор на дело.
Е сега, ако вршам услуги за некои мали бизниси или поединци, дали морам да регистрирам фирма или можам да работам како поединец со некаков договор и плаќање преку трансакциска сметка (за што нормално би се платил данок)? Се работи за компјутерски услуги - дизајн, веб сајтови, уредување на книги...
Цела таа бирократија за мене е шпанско село, бидејќи веќе сум вработена нема да имам вработени во фирма и најважно нема да имам константен прилив. Значи, дали постои друга опција и која? Каков договор би требало да направам, колку е данок и слично? Благодарам.
Абе каква фирма какви даноци какви давачки ! Со цел памет ?
Туркај таму колку можеш и наплата стрикно во кеш,цела западна македонија и шпонскиот дел така работи таа фирма ке отварала.Стрикно пара на рака мара за рака,трансакциски фактури и остали срања заборави барем во наредниве 10 години.
 
Член од
18 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Абе каква фирма какви даноци какви давачки ! Со цел памет ?
Туркај таму колку можеш и наплата стрикно во кеш,цела западна македонија и шпонскиот дел така работи таа фирма ке отварала.Стрикно пара на рака мара за рака,трансакциски фактури и остали срања заборави барем во наредниве 10 години.
Море за тоа и јас знам :) . Него ако клиентите би сакале да плаќаат преку сметка? И сакам да си направам сајт каде би се рекламирала па да не си направам проблеми.

Него, вие овде работите со фирми, па ајде препорачајте ме. Ќе се договориме :) . Мислам на вистински сајт, поврзан со фејсбук, со оптимизација да се што понапред на Google, со бекап и сите салтанати. Не сум баш почетник во ова ;)
Али тие закони, сметки, вирмани... па тоа би отишла у стечај за два дена :confused:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Абе не си играј не си ставај здрава нога во трн само тоа ке ти кажам
 
Член од
18 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Абе не си играј не си ставај здрава нога во трн само тоа ке ти кажам
Со што да не си ирам? Со фирма?
Значи freelancer :D
Фала за совет :)
Ајде сега кажувајте каде да наоѓам фирми. Има некакви регистри?
Знам дека прашувам основни работи, ама разберете, буџет, сигурна работа, нема многу ама нема ни трзавици и така. Сега не ни даваат да си се посветиме на работа :mad:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ако правиш сајтови само за Македонски фирми ондак плаќај си персонален данок и ништо друго зошто во спротивно ризикуваш да умреш за суви лебац.
Да бидеме реални немаме ние фирми немаме ликвидна економија се е "кур се тресе во најлон вода".
Мој совет ти е оди на странски пазар и таму пробивај се како знаеш и умееш.
 
Член од
18 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ако правиш сајтови само за Македонски фирми ондак плаќај си персонален данок и ништо друго зошто во спротивно ризикуваш да умреш за суви лебац.
Да бидеме реални немаме ние фирми немаме ликвидна економија се е "кур се тресе во најлон вода".
Мој совет ти е оди на странски пазар и таму пробивај се како знаеш и умееш.
Убав совет. Значи PayPal картичка? Или?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Убав совет. Значи PayPal картичка? Или?
Пејпал акаунт имам но го користам само за купување(онлајн услуги) како што знаеш пеј-пал не подржува подигање пари во Македонија.

Moneygram најсигурно и ниски провизии, ти треба само лична карта и клучот(кодот) кој ти го испраќа клиентот за да го потврдиш идентитетот, парите се подигаат за максимум 10 минути и тоа е целата процедура, ТТК банка подржува Moneygram, строго ги препорачувам.

Кога договораш цена за проект однапред дај му на клиентот на знаење дека треба тој да ги покрие трансакциските трошкови, чисто за да не испаднат недоразбирања.
Никогаш немој да идеш со многу ниска цена колку и да си очајна.
Се што сработуваш наплати си, ако испаднат непредвидени корекции кажи гласно колку тоа ќе кошта, пошто луѓето генерално се шушумиги, а особено Американците они се во стање да бараат и оперативен систем да им испрограмираш за 300 до 400 долари.

Најбитното...
Не смееш да им даваш контакт од фејсбук по никоја цена зошто ако си многу убава ќе те киднапираат(ова од лично искуство).
 
Член од
18 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Пејпал акаунт имам но го користам само за купување(онлајн услуги) како што знаеш пеј-пал не подржува подигање пари во Македонија.

Moneygram најсигурно и ниски провизии, ти треба само лична карта и клучот(кодот) кој ти го испраќа клиентот за да го потврдиш идентитетот, парите се подигаат за максимум 10 минути и тоа е целата процедура, ТТК банка подржува Moneygram, строго ги препорачувам.

Кога договораш цена за проект однапред дај му на клиентот на знаење дека треба тој да ги покрие трансакциските трошкови, чисто за да не испаднат недоразбирања.
Никогаш немој да идеш со многу ниска цена колку и да си очајна.
Се што сработуваш наплати си, ако испаднат непредвидени корекции кажи гласно колку тоа ќе кошта, пошто луѓето генерално се шушумиги, а особено Американците они се во стање да бараат и оперативен систем да им испрограмираш за 300 до 400 долари.

Најбитното...
Не смееш да им даваш контакт од фејсбук по никоја цена зошто ако си многу убава ќе те киднапираат(ова од лично искуство).
:) Ме насмеа. Бев многу убава, сега само гледам како да преживеам во овој луд свет.Се шегувам, не оставам слики по интернет.
Инаку убави совети, фала.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Плус отварање на жиро сметка - бесплатно
Заверување во Пензиско и инвалидско - бесплатно
Пријава за здравствено осогурување на вработените - бесплатно
Проценка на почетен капитал - бесплатно



Како што кажав, се друго е бесплатно, нека не ве лажат правниците. Ќарот не им е 2000 туку минимум 5,000, 6,000
Ако некој има прашања, слободно прашајте се ќе ви кажам кај треба да се оди по ред, аман од тие правници веќе, само пари да збираат од ништо.

Ajde pomos koga ce zemes pecat od firma kaj se treba da odam da se prijavuvam
--- надополнето: 19 август 2012 во 19:02 ---
иако немате никакви побарувања, доходи и расходи, сепак должници сте... должите за фирмарина 8.000 денари за секоја година одкако постои фирмата, понатака за радио дифузна такса за секој месец одкако постои, завршна сметка поднесена со состојба нула за секоја година... без подмирување на овие трошоци нема затварње на фирмата. и должите на државата.

понатака гасењето не е лесно, брзо и слично... она цената од погоре дека тоа се 500 денари во централен регистар е само една точка од целата прикаска... нај убаво правник да земе да ја среди и да си платиш за тоа. т.е. за услугата...

колку за инфо само, дека јас пред 2-3 месеци ликвидирав една фирма ТП, и со сите долгови од овој тип, натрупани за 5-6 години со се правникот ме кошташе околу 1250 евра.. пари што договдина ке беа 1500, па за 2 години ке бидат 1850 и така...

Dobro a ako firmata e na domasna adresa i placam radio difuzna taksa treba li i za firmata da placam nekako mi e nelogicno ...znam deka ako imas ducan toa e drugo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom