Разлика во години помеѓу децата

Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Брат ми е 9.5 години постар од мене.
Ама тоа не е пречка за да се дружиме. :helou:
 

Surrender*

Soffro un po' ma almeno vivo
Член од
11 ноември 2008
Мислења
241
Поени од реакции
8
Јас и сестра ми сме 8.5 години разлика..таа е поголема ..иако не живее тука,во се се согласуваме , и може со мене да си прави муабет конкретно за се :) Добро има некојпат мали караници :D
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Постар брат 3,5 дружење нема проблем иако е досаден и има други вкусови брат е шо да праам.
 

Only*ME

Kaлимеро... :/
Член од
2 август 2008
Мислења
249
Поени од реакции
4
Јас и брат ми сме 12 години разлика, и не ми се допаѓа што моиве се заборавиле за да имаат второ дете т.е јас. Никогаш не сме имале заеднички теми или погледи (многу нормално јас кога сум се родила него почнал да го фаќа пубертетот) и страшно многу ми е криво кога ги гледам моите другарки што се на помала разлика како комуницираат со своите браќа/сестри си излегуваат заедно воедно и најдобри другари си се едниот на другиот.

Затоа мислам дека е поубаво кога има помала разлика во годините кај децата, и верувам дека нема да дозволам моите деца да бидат со волкава разлика.

:salut:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Брат ми е постар од мене 4.5 години и топ си се понашаме еден со друг... јес да понекогаш коа ќе ми здипли нешо од облека без да ме праша збеснувам, али ај за компензација и ја така праам:)
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
jas i brat mi sme razlika 10 godini i mislam deka e podobro pomala razlika od pogolema
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
сестра ми е помала 1 година од мене и супер ми е, секогаш сме тука една за друга
според мене најдобро е децата да имат приближна возраст
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Pa so znam koa e idealnata razlika, ali ne sakam da e premala ili pregolema, ispod 3 godini da ne bide ili nad 6. Jas i sestra mi sme 3 godini razlika i super ni e, si pomagame u nekoi raboti, obleka ist broj nosime pa se menjame, e sea ima ponekad kavgi ali nisto strasno, koj ne se kara pa i nie.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Во поглед на разбирање и меѓусебна толеранција, како и помагање, подобро е да се помала разлика. Во друг случај, едното дете ќе биде секогаш инфериорно, зависно од ,,политиката на семејството,,. На пример, имам другарка која е израсната во патријархално семејство каде мажот сеуште е главата на семејството. Таа секогаш мора да прави како што ќе и каже брат и`, добива помалце пари од него, помалку излегува од него, не и се дозволени многу работи... Да беа на приближна возраст, можеби ќе можеше тој да издејствува поголема слобода за неа кај нивните родители. Децата на иста возраст би можеле да бидат поколективни, поздружени, да решаваат заеднички проблеми на кои им се дораснати.
 

tete

серанова
Член од
14 септември 2009
Мислења
124
Поени од реакции
5
I jas sum za pomala razlika a najubavo e bliznaci :) ili trojka :) :D
 
I

InF3cTeD

Гостин
дали ќе го држам рекордот тука...сестра ми е помала од мене ни помалку ни повеќе само едно 12 години...аххх бе тато тато :pos2::kesa:
 
M

M del Mar

Гостин
Со сестра ми сме разлика 7 години т.е толку е постара од мене...порано мислам дека пречеше али сега супер ми е можам да разговарам со неа за било што и така...годините не претставуваат никаков проблем...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom