Разлика во години помеѓу децата

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Дали сте за поголема разлика или помала?
Брат ми е поголем 7 год. од мене,немавме никакви заеднички работи,додека сум правила кака во пелени тој е веке бил на школо,додека јас ги учев буквите в школо тој веке бркаше девојки,кога јас бркав машки тој реши да се ожени:icon_lol:
Моите деца се преку две години разлика и имаат многу заедничко.Скоро сите размислуват исто,им се погодува и играта и муабетот.Значи дека сум за помала разлика.
Кое е вашето мислење?
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
I jas sum za pomala razlika maximum do 5 godini. Taka decata bi imale nesto zaednicko i bi bile poveke povrzani.
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Па мислам дека подобро е со помала разлика.Ја со сестра ми сум 6 и некако глупо е.Ако се со помала разлика повеќе би се дружеле и сфаќале.Барем јас така мислам...
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
нема врска разликата у годините... братска/сестринска љубов и поврзаност не знае за години
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Sekoj si znae najdobro za sebe.
Spored mene deteto si bara golemo vnimanie. Mojata kjerka ima 2 godini i bara maksimalna posvetenost, koga bi imala bebe normalno bi bilo toa da e na prvo mesto. Za mene e toa premala razlika.
Koga bi se dogovarale so soprugot i normalno koga vozrasta toa bi go dozvoluvala bi sakala decata da mi se razlika od 10 godini. Sepak minimalna razlika bi bila nekade 4 godini.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
272
Поени од реакции
1
Jas i brat mi sme 3 godini razlika..i ne sme neso bliski ni kako mali ne sme se druzele mnogu zasto stalno me smetal za malecka...i ne me zimase koa igraa fudbal i djamlii....a i ja sakav so nego..a on me terase da si igram so kukli...i da se druzam so zenski..a neme pa mnogu mi bese interesno da se druzam so maski...i sea mi e pointeresno so maski odkolku so zenski...zenskite za se ljubomorat...malce zabegav so temava....
 

DACY

DON JUAN
Член од
9 февруари 2006
Мислења
282
Поени од реакции
0
Pa mislam deka e poubavo da e razlikata nesto izmegju 4-6 godini..ili pa da se epten blisku..nekade godina dena..ili pabliznaci..toa mislam deka e najodgovarajuce:)
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
еј темава е супер , вака јас сакам дефинитивно да е мала разликата 1-3 години зш јас и брат ми сме 8 години разлика и незнам зошто али никогаш не сум можел да правам со него муабет онака другарски како што другите праваат зошто пак он за мене бил возрасен и созреан и не сум можел да се опуштам пред него
е може и заради ова искуство мислам дека треба разликата да биде мала се разбира има и други работи
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
другарче напиша:
нема врска разликата у годините... братска/сестринска љубов и поврзаност не знае за години
Разликата помегу мене и мојот брат нема никогаш да делува врз нашата љубов,но заедничките работи муабетите,во детството играта,во пубертет истажувањата беа одалечени,сега е подруго дека и двајцата сме возрасни,ама сепак тоа ми фали.Пораснавме во различни времиња а тоа не значи и дека немам љубов спрема него(и тоа ептен е голема)!

Iris напиша:
Sekoj si znae najdobro za sebe.
Spored mene deteto si bara golemo vnimanie. Mojata kjerka ima 2 godini i bara maksimalna posvetenost, koga bi imala bebe normalno bi bilo toa da e na prvo mesto. Za mene e toa premala razlika.
Koga bi se dogovarale so soprugot i normalno koga vozrasta toa bi go dozvoluvala bi sakala decata da mi se razlika od 10 godini.Sepak minimalna razlika bi bila nekade 4 godini.
Кога ке ги имаш две/три ке видиш дека тука нема прво или второ туку сите се први.Не правам разлика помегу ниедно и секое си го добива потребното внимание без претерување!Полесно е и на мајката дека не треба да биде нон стоп другар во игра,детето не е само,и учат мегусебно многу работи како делење,несебичност.Има кавга,плачење,смеење,љубов но сето тоа го прават заедничко!
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Јас сум разлика со брат ми 13 години,и многу ми се допаѓа тој факт,секогаш имам помош од него кога ми е потребна,и мислам дека подобра е поголемата разлика
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Наташа напиша:
Разликата помегу мене и мојот брат нема никогаш да делува врз нашата љубов,но заедничките работи муабетите,во детството играта,во пубертет истажувањата беа одалечени,сега е подруго дека и двајцата сме возрасни,ама сепак тоа ми фали.Пораснавме во различни времиња а тоа не значи и дека немам љубов спрема него(и тоа ептен е голема)!

Кога ке ги имаш две/три ке видиш дека тука нема прво или второ туку сите се први.Не правам разлика помегу ниедно и секое си го добива потребното внимание без претерување!Полесно е и на мајката дека не треба да биде нон стоп другар во игра,детето не е само,и учат мегусебно многу работи како делење,несебичност.Има кавга,плачење,смеење,љубов но сето тоа го прават заедничко!
Natasha voopshto ne mislev deka kje go zapostavam pogolemoto dete, samo mislev na faktot deka sepak na bebeto mu treba vnimanie i posvetenost 24/7 neli? Taka da vnimanieto (spored mene) poslesno kje go usoglasish so postaro dete od na primer 10 god koe zaedno so tebe kje pominuva vreme i kje se "grizhi" za bebeto odkolku so dete od 2 godishna vozrast na koe isto taka seushte mu e potrebno ogromno vnimanie.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Iris напиша:
Natasha voopshto ne mislev deka kje go zapostavam pogolemoto dete, samo mislev na faktot deka sepak na bebeto mu treba vnimanie i posvetenost 24/7 neli? Taka da vnimanieto (spored mene) poslesno kje go usoglasish so postaro dete od na primer 10 god koe zaedno so tebe kje pominuva vreme i kje se "grizhi" za bebeto odkolku so dete od 2 godishna vozrast na koe isto taka seushte mu e potrebno ogromno vnimanie.
Мислиш дека на 10 годишно дете не му е потребно толку внимание?Тогаш почнува тешкиот развиток на детето и те како му е потребно внимание повеке отколку на едно бебе.
Сепак секој со свое мислење!
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Наташа напиша:
Мислиш дека на 10 годишно дете не му е потребно толку внимание?Тогаш почнува тешкиот развиток на детето и те како му е потребно внимание повеке отколку на едно бебе.
Сепак секој со свое мислење!
Vidi jas rekov spored moite razmisluvanja. Vnimanie mu treba na sekoe dete, sepak 10 godishno dete spored mene mnogu pokvalitetno vremeto za druzhba kje go pominuva zaedno so mene i bebeto ...i tatkoto. Mnogu e poteshko na 2 godishno dete da mu go objasnish faktotot deka bebeto treba da go drzhish vo race, da go preslekuvash, da go doish...
Iako imam sovrsheno razbrana kjerka koja ima samo dve godini jas lichno ne bi se odluchila na vtoro dete sega.

Inaku sekako deka i golemata razlika i malata imaat svoi prednosti i slabosti, a sekoj roditel spored svoite ubeduvanja se odluchuva na dve deca edno po drugo, ili pak na pogolema razlika vo godini. Ova e isto kako da zboruvame za "sovrshen" broj na deca. Nekoj saka 1, nekoj 2, nekoj 3... nekoj 5...
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Mislam deka razlikata vo godinite nema nekoja golema uloga vo toa dali decata ke imaat nesto zaednicko ili ne, jas i sestra mi sme 3godini razlika i do pred nekoi 5-6god ne bevme tolku bliski, od togash navaka iako sme skroz razlicni sme nevideno bliski, od druga strana so bratceto sum jas 15god razlika a sestra mi 12god, i dvete sme neverovatno privrzani so nego iako jas sekade go nosam so mene i poveke go razmazuvam od nea, sepak i pored taa nevidena razlika sme mnogu bliski site,sto znaci mislam deka ne se presudni godinite za blizinata megju braka i sestri.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Брат ми е помал од мене 10 години !
И не ми смета
 

Kajgana Shop

На врв Bottom