Разлика во години помеѓу децата

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
поглем е братми 4 години... мислам дека не би требало разликата да е поголема од 6 години...
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
bracata mi se pomali, edniot 2 god drugiot 6 god....a decata mi se razlika 14 meseci
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
55
Поени од реакции
3
Razlika vo godiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii??? neeeeeeeeeeeeee mojte se mnogu golema razlika, 13, 9 pa 6. Koga se zaedno ko multietnicki parlament, site se zagrozeni baraaat prava, koj za iskacanje, koj za novi farmerki koj za barbiki i na site nesto im fali, a koga ke se razdelat poradi obvrski,eeee ako ne se mobilnite cc c c .. more sukur so ima kompjuteri pa znaat da se ukl pa mi ide poeftinko... deca BEZ NIV MISLAM ZIVOTO NEMA NIKAKOV SMISOL -mn si gi sakam, a razlikata vo godini ni oni ne ja osekaat.Pomosta od najgolemata nikogas nema da ja zaboravam, i ZATOA JAVNO SE ZABLAGODARUVAM NA MOJATA KERKA MAJA *******
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Јас имам две сестри, јас сум во средина :) од помалата сестра сум постара 7 години, а од поголемата сестра сум помала 3 години :helou:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Според мене,идеално би било некаде околу 3-4 години.Иначе јас сум помал 7 години од брат ми.
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Јас сум 16 години постар од сестра ми.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Со сестра ми сме три години, и мислам дека е оптимално, иако можеле да ја догалат сестра ми барем до 5, 6...Но, најверојатно и јас слично би планирала, доколку се може, нели.. После 3, 4 години е во ред. Голема разлика мислам дека може да направи и контра ефект-дистанца меѓу браќата, сестрите, ова од искуство на другарки и другари со поголеми браќа и сестри(тие по 20, овие веќе женети, мажени)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Со сестра ми сме три години, и мислам дека е оптимално, иако можеле да ја догалат сестра ми барем до 5, 6...Но, најверојатно и јас слично би планирала, доколку се може, нели.. После 3, 4 години е во ред. Голема разлика мислам дека може да направи и контра ефект-дистанца меѓу браќата, сестрите, ова од искуство на другарки и другари со поголеми браќа и сестри(тие по 20, овие веќе женети, мажени)
е што има контра ефект дистанца објани поубо???
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Според ситуацијава: Другарка има 11 годишна сестра, а таа има 22. Со неа нема блискост, само заштита и туторство.Тоа би бил контра ефектот, големите разлики во интересите, секојдневието. Не е исто со помала разлика, имаш можност за комуникација на интелектуално ниво, искуства, интереси кои може да си ги разбирате. Тоа мислев. Не дека не се сакаат, туку дека не е исто разлика од две три години и десет:):smir:
 
Член од
5 јануари 2009
Мислења
2.654
Поени од реакции
81
sestra mi e pomala od mene 7god ama i ja mislam deka e podobro pomala razlika maksimum do 5god imam eden drugar kade sestra mu e 17god postara od nego ona sega ima 3deca prvoto i e 2god pomalo od brat i
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
со брат ми сум разлика 2 год...ама мислам дека идеално би било 4-5 години
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Pomala razlika poubavo. Jas i sestra mi sme razlika 7 godini i ne deka nesto ni fali, ama bas se cuvstvuvam ko da sum i staratel. Najubavo na razmak od 2-3 godini, gledano od bilo koj aspekt.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Дали сте за поголема разлика или помала?
Брат ми е поголем 7 год. од мене,немавме никакви заеднички работи,додека сум правила кака во пелени тој е веке бил на школо,додека јас ги учев буквите в школо тој веке бркаше девојки,кога јас бркав машки тој реши да се ожени:icon_lol:
Моите деца се преку две години разлика и имаат многу заедничко.Скоро сите размислуват исто,им се погодува и играта и муабетот.Значи дека сум за помала разлика.
Кое е вашето мислење?
И јас мислам како тебе... Помала разлика е мост на заеднички интереси, поголема дружба, доверба, сфаќање... Додека ако се поголема разлика, не дека сакаат, но самиот живот може малку да ги пододалечи во смисла на различните интереси кои моментално ги имаат како гореболдираните. Во таа смисла близнаците се најдобра варијанта:wink: Јас со брат ми сум 4 години разлика.Како што гледам од мојот, а и од примерите на моите другарки, и оваа разлика е веќе - голема... Еден степен на образование... Со брат ми имаме заеднички интереси во делот кога треба да му покажам некоја задача по физика, кога се млатиме за компјутерот, кој има поголем џепарлак и кога се грижиме за домашното милениче.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
јас и сестра ми сме 4 години разлика- најлошата разлика што може да се погоди. И така можете да замислсите како ми е со сестра ми кoја е во најнезгодната фаза на пубертетот а ја треба да учам за матура. Да не правиме муабет за "ненормалните" размислувања што ги има
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И јас мислам како тебе... Помала разлика е мост на заеднички интереси, поголема дружба, доверба, сфаќање... Додека ако се поголема разлика, не дека сакаат, но самиот живот може малку да ги пододалечи во смисла на различните интереси кои моментално ги имаат како гореболдираните. Во таа смисла близнаците се најдобра варијанта:wink: Јас со брат ми сум 4 години разлика.Како што гледам од мојот, а и од примерите на моите другарки, и оваа разлика е веќе - голема... Еден степен на образование... Со брат ми имаме заеднички интереси во делот кога треба да му покажам некоја задача по физика, кога се млатиме за компјутерот, кој има поголем џепарлак и кога се грижиме за домашното милениче.
јас и сестра ми сме 4 години разлика- најлошата разлика што може да се погоди. И така можете да замислсите како ми е со сестра ми кoја е во најнезгодната фаза на пубертетот а ја треба да учам за матура. Да не правиме муабет за "ненормалните" размислувања што ги има
прво///јас и брат ми сме 4 години разлика и КРШ е...многу се нервирам...во нашава фамилијарна хиреархија, брат ми со четвртина години помалку од мене ги има истите ...хмм..права, бенефиции и џепарлак...неможам така...јас пред 4 години сум сањал за тие ствари...брат ми у адванс ги добива...се осеќам ко демек заебале работа со мене, па да се искупат на брат ми...многу ме нервира тоа...

друго///кога бевме помали јас и брат ми се дружевме многу...браќа ко браќа, секаде идевме заедно ги делевме другарите и играчките...но сега, сакам повеќе слобода, да не се влечка брат ми со мене и моите другари и сакам право на сопственост...моите не ме разбираат во оваа област...

според мене близнаци, колку и да звучи парадоксално, се најдобриот избор...па макар и година максимум разлика...парадоксално бидејки сите се против близнаците, бидејки се има четвородупол трошок...но тоа е веќе друха тема...

како и да е...го сакам брат ми...али само на моменти :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom