Работа и патување во Америка (USA) за време на летниот период!

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Се на се ќе ве фати 2.500 $, заедно со некој долар и за трошење во Америка. Мој совет... Немојте ни да помислите на Коузон. Втора работа е дека Америка не е она што беше до пред 3-4 години, работа е потешко за наоѓање а и платите ќе бидат сведени на миниумот од државата. Многу значи познавањето на англискиот јазик, колку добро го знаете толку подобро ќе се снајдите за работа и за се.

Можам да речам со среќа на сите што ќе патуваат оваа година, и се надевам дека нема да ве снајде она нас што не снајде со агенциите.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Hello

Ова горенаведеното од Дејана изгледа баш како реклама :) ! Јас бев неколкупати за УСА преку Зип Травел и сум презадовола. За Америквест првпат слушам и не знам колку се сигурни. Она што знам е дека во повекето агенции имате опција да заминете цела група другари. На пример минатата година ние бевме друштво од 14 луге кои заминавме заедно преку Зип а плус имаше и други студенто кои подоцна ги запознавме. Верувам и дека во некоја друга агенција може истото.

--- надополнето ---

Jas samo znam deka e bugarska, imaat nekoj ponudi za Aljaska, no neznam kolku e aljaska primamliva ako zemete vo predvid deka ima i poiteresni destinacii niz USA!

--- надополнето ---

ЈАс аплицирав за оваа година преку оваа агенција ;) Ако те интересира нешто слободно прашај :)

Jas samo znam deka e Bugarska i deka imaat nekoi rabotni ponudi vo Aljaska. E sea neznam kolku Aljaska e interesna i primamliva ako gi zemete vo predvid drugite destinacii koi se nudat za Work and Travel vo USA

--- надополнето ---

ЈАс аплицирав за оваа година преку оваа агенција ;) Ако те интересира нешто слободно прашај :)
Па дека планирам да одам летово,се распрашував по агенцииве,и горе доле се ми е јасно,но самите агенции се разликуваат само за детали..На пример ако те интересираат парите,нивното враќање,оние пари што ке ги дадеш за виза и плус за пријаување,во случај да те одбијат за виза,само тие ги губиш,а во ZIP-TRAVEL,ако имаш просек над 9,5 ти ги враќаат целосно..Ако те одбијат за виза максимум можеш да изгубиш 250 $...Инаку едно мое другарче беше преку Zip,и е презадоволен,се вратил со 3500 $ и плус од таму купил лап топ и камера...Значи се исплати одењето...Но секако зависи колку пари ке заработуваш,средна заработка ти е 7 до 8 долари од час,плус ако земес некоја дополнителна работа тоа ти е плус :) Пријавувањата се веќе почнати,што побрзо се пријавиш,имаш поголем избор за работни понуди...Јас на краојот од овој месец си пријавувам ;) Се надевам дека бар малце ти е појасно,ако има нешто прашај,а за подетално распрашај се по агенцииве ;))
Јас аплицирав преку Зип и мислам дека ги вракаат сите пари ако имаш над 8.00 просек на факс а ако те одбијат за виза губиш 150 усд

--- надополнето ---

ЈАс аплицирав за оваа година преку оваа агенција ;) Ако те интересира нешто слободно прашај :)
Се на се ќе ве фати 2.500 $, заедно со некој долар и за трошење во Америка. Мој совет... Немојте ни да помислите на Коузон. Втора работа е дека Америка не е она што беше до пред 3-4 години, работа е потешко за наоѓање а и платите ќе бидат сведени на миниумот од државата. Многу значи познавањето на англискиот јазик, колку добро го знаете толку подобро ќе се снајдите за работа и за се.

Можам да речам со среќа на сите што ќе патуваат оваа година, и се надевам дека нема да ве снајде она нас што не снајде со агенциите.
Никако Коузон, се согласувам
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Hello

Ова горенаведеното од Дејана изгледа баш како реклама :) ! Јас бев неколкупати за УСА преку Зип Травел и сум презадовола. За Америквест првпат слушам и не знам колку се сигурни. Она што знам е дека во повекето агенции имате опција да заминете цела група другари. На пример минатата година ние бевме друштво од 14 луге кои заминавме заедно преку Зип а плус имаше и други студенто кои подоцна ги запознавме. Верувам и дека во некоја друга агенција може истото.

--- надополнето ---

Jas samo znam deka e bugarska, imaat nekoj ponudi za Aljaska, no neznam kolku e aljaska primamliva ako zemete vo predvid deka ima i poiteresni destinacii niz USA!

--- надополнето ---




Jas samo znam deka e Bugarska i deka imaat nekoi rabotni ponudi vo Aljaska. E sea neznam kolku Aljaska e interesna i primamliva ako gi zemete vo predvid drugite destinacii koi se nudat za Work and Travel vo USA

--- надополнето ---





Јас аплицирав преку Зип и мислам дека ги вракаат сите пари ако имаш над 8.00 просек на факс а ако те одбијат за виза губиш 150 усд

--- надополнето ---





Никако Коузон, се согласувам
Нема врска,Viking тука кај нас е само преставништво од Бугарија,но веке има 30 работни понуди,така да,добра е агенцијата,не сум бил до сеа,но другар од Бугарија веке неклку години иде преку нив ;)
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
moze li nekoj sto veke bil vo USA da mi kaze ( da mi gi nabroi site ) dokumenti koi se potrebni za vadenje viza ....mislam na dokumentite koi gi baraat vo ambasada...

pozzz i blagodaram
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Ако може некој да ми каже,што веќе имал интервју за работа преку скајп,какви се прашања постауваат,дали е строго или ? Нешто повеќе за тоа ако може....

--- надополнето ---

moze li nekoj sto veke bil vo USA da mi kaze ( da mi gi nabroi site ) dokumenti koi se potrebni za vadenje viza ....mislam na dokumentite koi gi baraat vo ambasada...

pozzz i blagodaram
На секоја од страните од агенцииите имаш наведено,така да прочепкај низ темава и мислам дека се ќе ти се разјасни ;)
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Студент сум на филолошки факултет на фон универзитетот 3 година имам по некое испитче од прва и втора дали тоа го зимаат во обзир што имаш заостанати испити или пак предност ми е што сум на филолошки (англиски) демек за усовршување на јазикот бла бла ако може некој поискусен да ми одговори на ова прашање и кои ми се шансите за земање на виза или пак ако прават проблеми кје морам да си го загреам столчето и да ја исчистам барем прва ..
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Слушнал некој за AmeriQuest ?

Ај ако има таков нека ми пише пп.. :helou:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас сакав да одам оваа година, ама ми беше фуфка ради заостанати испити (а и планирав трансфер да правам ама не направив :) ) ... неколку мои колеги од факс ќе одат преку зип, па ќе раскажуваат... а вие, да ми кажете дали некој бил преку америквест ?? јас сакав преку нив да одам, какви искуства имате?
 
Член од
8 април 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Слушнал некој за AmeriQuest ?

Ај ако има таков нека ми пише пп.. :helou:
Што се случи аплицира ли???Ако да како си задоволен??Јас се зафркнав и покрај сите прочитани работи овде уплатив у коузон и ме зафркнаа неможат работа да ми најдат!!!Се надевам само дека ке ми ги вратат сите пари дадени како што ми рекоа :kesa: Сеа сакам да уплакам преку овие ама некое искуство нешто барем да најдев од нив.Ме чуди што не ми бараат CV туку ми викаат дека работните понуди им биле без интервју и без CV и дека морало да ме примат???Малце чудно нели??Плиссс хелп
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
И ја отидов со коузон СВЕ ДА ИМ Е*АМ!!!!! Нема работни понуди а више уплатив све, плус за у амбасада...Еве сеа треба и карта да резервирам ми викаат .....нема враќање сега, претпоставувам дека понудите више у сите агенции се при крај....АЈ ваљда ќе искочи нешто у последен момент
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Мене ми остана само интервјуто за виза...Па ако има некој кој што веќе имал,нека пише како било од прилика строго или не,какви прашања и слично ??
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Имам слушнато доволно лоши и критички коментари и искуства од ова Work & travel .. Јас не би, сигурно !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom