Работа и патување во Америка (USA) за време на летниот период!

Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Сите оние кој имаат искуство со ваков вид на поминато лето,пожелно е да ги споделат своите искуства и авантури,како им била работата,забавата и се останато...и за сите оние на кој не им е јасно што всушност ти е потребно за работа во USa,да ни објасните... :D

--- надополнето ---

Мое прво прашање,и единствена дилема ми е,дали се ретки случаевите што ги одбиваат за виза??
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Сакав да отворам ваква тема, па ја најдов оваа. Гледам по факултет секој ден повеќе и повеќе иницајитиви со ова штандовите од различни организации. Кој одел нека пише преку која организација одел, се исплати ли одењето(си ги враќаш ли барем парите што ги даваш) и кога се пријавувањата. Гледам за Коузон изгледа се во тек пријавувањата или пак ќе почнат наскоро. Секое инфо би било добредојдено....
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Сакав да отворам ваква тема, па ја најдов оваа. Гледам по факултет секој ден повеќе и повеќе иницајитиви со ова штандовите од различни организации. Кој одел нека пише преку која организација одел, се исплати ли одењето(си ги враќаш ли барем парите што ги даваш) и кога се пријавувањата. Гледам за Коузон изгледа се во тек пријавувањата или пак ќе почнат наскоро. Секое инфо би било добредојдено....
Па дека планирам да одам летово,се распрашував по агенцииве,и горе доле се ми е јасно,но самите агенции се разликуваат само за детали..На пример ако те интересираат парите,нивното враќање,оние пари што ке ги дадеш за виза и плус за пријаување,во случај да те одбијат за виза,само тие ги губиш,а во ZIP-TRAVEL,ако имаш просек над 9,5 ти ги враќаат целосно..Ако те одбијат за виза максимум можеш да изгубиш 250 $...Инаку едно мое другарче беше преку Zip,и е презадоволен,се вратил со 3500 $ и плус од таму купил лап топ и камера...Значи се исплати одењето...Но секако зависи колку пари ке заработуваш,средна заработка ти е 7 до 8 долари од час,плус ако земес некоја дополнителна работа тоа ти е плус :) Пријавувањата се веќе почнати,што побрзо се пријавиш,имаш поголем избор за работни понуди...Јас на краојот од овој месец си пријавувам ;) Се надевам дека бар малце ти е појасно,ако има нешто прашај,а за подетално распрашај се по агенцииве ;))
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Па дека планирам да одам летово,се распрашував по агенцииве,и горе доле се ми е јасно,но самите агенции се разликуваат само за детали..На пример ако те интересираат парите,нивното враќање,оние пари што ке ги дадеш за виза и плус за пријаување,во случај да те одбијат за виза,само тие ги губиш,а во ZIP-TRAVEL,ако имаш просек над 9,5 ти ги враќаат целосно..Ако те одбијат за виза максимум можеш да изгубиш 250 $...Инаку едно мое другарче беше преку Zip,и е презадоволен,се вратил со 3500 $ и плус од таму купил лап топ и камера...Значи се исплати одењето...Но секако зависи колку пари ке заработуваш,средна заработка ти е 7 до 8 долари од час,плус ако земес некоја дополнителна работа тоа ти е плус :) Пријавувањата се веќе почнати,што побрзо се пријавиш,имаш поголем избор за работни понуди...Јас на краојот од овој месец си пријавувам ;) Се надевам дека бар малце ти е појасно,ако има нешто прашај,а за подетално распрашај се по агенцииве ;))
Сега треба да се пријавам онлајн само, па после 300 таму нивни процедури треба да видам дали сум изберен, па да мавам виза, така?!?!?! И кога отприлика ќе се знае конечно кој ќе оди, кога ќе се оди...
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
правете што ќе правите ама не се лажите да одите преку коузон
тешко ќе помините , јас ова година бев преку коузон и луѓето со кој што имавме наводен "договор" за работа прв пат слушаја за нас и примија само неколку души а другите беа оставени на милост и немилост на самите на себе :)) затоа прво распрашајте се пред да аплицирате
инаку за информација потребни се некаде околу 2400$ вкупно сите трошоци заедно со се џепарлак за USA
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
правете што ќе правите ама не се лажите да одите преку коузон
тешко ќе помините , јас ова година бев преку коузон и луѓето со кој што имавме наводен "договор" за работа прв пат слушаја за нас и примија само неколку души а другите беа оставени на милост и немилост на самите на себе :)) затоа прво распрашајте се пред да аплицирате
инаку за информација потребни се некаде околу 2400$ вкупно сите трошоци заедно со се џепарлак за USA
А со колку можам да очекувам да се вратам назад? Сепак не планирам да одам на одмор таму, туку на летна работа...
 
Член од
20 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
5
правете што ќе правите ама не се лажите да одите преку коузон
тешко ќе помините , јас ова година бев преку коузон и луѓето со кој што имавме наводен "договор" за работа прв пат слушаја за нас и примија само неколку души а другите беа оставени на милост и немилост на самите на себе :)) затоа прво распрашајте се пред да аплицирате
инаку за информација потребни се некаде околу 2400$ вкупно сите трошоци заедно со се џепарлак за USA
Фала за информацијава, те примија ли тебе или сам си бараше работа?
Ако има уште некој било какво искуство преку некоја од компанииве, Narom, ZipTravel, AmeriQuest и слично нека пише тука и нека фрли некој совет а би било пожелно и колку му требале за старт да пише. Ајде малце да ја разработиме темава се ближи период на пријавување.

А со колку можам да очекувам да се вратам назад? Сепак не планирам да одам на одмор таму, туку на летна работа...
Од луѓе што сум прашувал сите се вратиле со тоа што треба да го вратат тука (на твоите или од кога и да си земал ако немаш сам едно 2000$ за старт) и плус нешто вишак за тука за трошење. Сепак тоа се зависи од тебе, дали ќе работиш една работа, ќе си бараш втора, колку ќе штедиш и сл. Некои сакаат да идат таму за добар провод и да не вратат ништо, така можеш повеќе да прошеташ и да се опуштиш, ако тоа ти е целта.
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Дечки, јас пред извесно време барав ваков форум за да дознаам повеќе од тие што веќе биле меѓутоа безуспешно...
Како и да е, ние веќе уплативме и постапката ни е во тек и се надевам дека во скоро време ќе го имаме тој формуларот за да аплицираме за виза.
Иначе бев скоро во сите агенции горе доле исти се условите меѓутоа пристапот им е различен. Пошто ние сме поголема група и баравме специфично за одредено место работа само во Ameriquest ни обезбедија работен договор.
Кога прашувавме немаа во моментот мешутоа ни кажаа дека ке се потрудат да најдат и како што кажаа така испадна. Ни се јавија за помалку од една недела и не повикаа.
Супер е тоа што сите 7 луѓе што сме од нашата група ќе работиме во исто место само на разлишни позиции бидејќи ние неможевме да се договориме меѓу нас..едни сакаа едно други друго но најважно е дека сме заедно.
Плус сместувањето ни е во иста куќа така да се надевам на многуууууууууу журки хехехе
Едвај чекам...
Да ќе заборавев да споменам дека каде и да одите внимавајте на скриените трошоци бидејќи имаше некоја понуда во kouzon како 700$ али излезе дека се доплаќа плус за SEVIS плус за некој курс...глупости
некои дури го наплаќаат и тестот по англиски...значи не се залетувајте одма дознајте ги сите трошоци кои ги содржи услугата за да не се зафркнете.
Ние плативме една цена за се ни останува само да платиме за визата и за авионската карта.
Иначе добивме супер попуст за рано аплицирање и за група
така да ако сакате да идете аплицирајте што може побрзо пошто ќе добиете подобри услови и плус ќе ви се намали цената и плус ќе си бирате што сакате зошто на крај ако аплицирате ќе треба од многу малку понуди да изберете она што останало..www.ameriquest.com.mk е сајтот може да видите подетално
поздраввввввв и со среќа па може ќе се сретнеме во USA

--- надополнето ---



--- надополнето ---

Па дека планирам да одам летово,се распрашував по агенцииве,и горе доле се ми е јасно,но самите агенции се разликуваат само за детали..На пример ако те интересираат парите,нивното враќање,оние пари што ке ги дадеш за виза и плус за пријаување,во случај да те одбијат за виза,само тие ги губиш,а во ZIP-TRAVEL,ако имаш просек над 9,5 ти ги враќаат целосно..Ако те одбијат за виза максимум можеш да изгубиш 250 $...Инаку едно мое другарче беше преку Zip,и е презадоволен,се вратил со 3500 $ и плус од таму купил лап топ и камера...Значи се исплати одењето...Но секако зависи колку пари ке заработуваш,средна заработка ти е 7 до 8 долари од час,плус ако земес некоја дополнителна работа тоа ти е плус :) Пријавувањата се веќе почнати,што побрзо се пријавиш,имаш поголем избор за работни понуди...Јас на краојот од овој месец си пријавувам ;) Се надевам дека бар малце ти е појасно,ако има нешто прашај,а за подетално распрашај се по агенцииве ;))
ако недај боже не одбијат за виза нас ни пропаѓаат само 185$ така да сме фатиле подобра понуда хехе
ама ќе ни дадат виза 100%:)))
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
ако недај боже не одбијат за виза нас ни пропаѓаат само 185$ така да сме фатиле подобра понуда хехе
ама ќе ни дадат виза 100%:)))
ЕееЕе топ е друштво цело :) Јас ке одам само со еден другар,али ми кажуваа дека таму се запознавас на работното место има луге од други дрзави,имало многу дружење ,пиење,bear-pong,мерации,сон :)...Вие одбравте работна понуда или ?? И кај се наоѓа агенцијава ?
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
ЕееЕе топ е друштво цело :) Јас ке одам само со еден другар,али ми кажуваа дека таму се запознавас на работното место има луге од други дрзави,имало многу дружење ,пиење,bear-pong,мерации,сон :)...Вие одбравте работна понуда или ?? И кај се наоѓа агенцијава ?
Да знам дека таму ќе запознаеме и други ама вака ептен сме си друштвенце добро од факултет и сите се договоривме...ваљда нема да се испокараме хехех
Ти викам ние се завршивме...избравме понуда, потпишавме договор сега ги чекаме документите да стигнат од САД мислам дека ќе бидеме меѓу првите во амбасада:)))) ама уште подобро да не не фати после гужвата со закажувањето...вака и онака бевме одлучени така да не ни мењаше дали сега или за месец дена ќе аплицираме башка сега има супер понуди
Иначе едвај чекам...само тоа збориме:)))
агенцијата иначе се наоѓа во центар одма кај тие пералните што се кај големиот паркинг спроти Holiday Inn одма спроти тинекс...некако му доага на другата страна од работнички универзитет....
оди и види..сигурно ке ти се допадне:)))
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Да знам дека таму ќе запознаеме и други ама вака ептен сме си друштвенце добро од факултет и сите се договоривме...ваљда нема да се испокараме хехех
Ти викам ние се завршивме...избравме понуда, потпишавме договор сега ги чекаме документите да стигнат од САД мислам дека ќе бидеме меѓу првите во амбасада:)))) ама уште подобро да не не фати после гужвата со закажувањето...вака и онака бевме одлучени така да не ни мењаше дали сега или за месец дена ќе аплицираме башка сега има супер понуди
Иначе едвај чекам...само тоа збориме:)))
агенцијата иначе се наоѓа во центар одма кај тие пералните што се кај големиот паркинг спроти Holiday Inn одма спроти тинекс...некако му доага на другата страна од работнички универзитет....
оди и види..сигурно ке ти се допадне:)))
:D:D:D:D Мора да бидеееееее,Америкаааа ееее :D иначе,што понуда одбравте,што ќе работите,колку ќе ве плаќаат и во кој дел на USA сте :) ? ама чекај не ми е јасно,вие одбравте и од кај знаете дека сигурно тој ке ве прифати да работите кај него,и цело друштво заедно иста работа ке работитте :D ??????
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
:D:D:D:D Мора да бидеееееее,Америкаааа ееее :D иначе,што понуда одбравте,што ќе работите,колку ќе ве плаќаат и во кој дел на USA сте :) ? ама чекај не ми е јасно,вие одбравте и од кај знаете дека сигурно тој ке ве прифати да работите кај него,и цело друштво заедно иста работа ке работитте :D ??????
Абе нио најдоа работа тоа ти кажувам ни до дадоа договорот го потпишавме договорот и работодавецот го потпиша сега само чекаме да ни излезе тоа документот за легален работен престој тој што ни треба за во амбасада....Значи целава работа е завршена некаде за околу месец ќе го добиеме и тоа и ќе може одма да резервираме карта и рачунај колку поевтино ќе ни искочи пошто ја резервираме порано...
А иначе ќе работиме во хотел во Atlantic City :)) зависи од позицијата која ќе ја работиш има различна плата мене лично платата ми е 8$ плус tips а работната позиција ми е хостеса во еден ресторан во хотелот кој мешу другото е и казини мислам..сите хотели се казина таму пошто тоа е исто ко Las Vegas само на источното крајбрежје:)
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Абе нио најдоа работа тоа ти кажувам ни до дадоа договорот го потпишавме договорот и работодавецот го потпиша сега само чекаме да ни излезе тоа документот за легален работен престој тој што ни треба за во амбасада....Значи целава работа е завршена некаде за околу месец ќе го добиеме и тоа и ќе може одма да резервираме карта и рачунај колку поевтино ќе ни искочи пошто ја резервираме порано...
А иначе ќе работиме во хотел во Atlantic City :)) зависи од позицијата која ќе ја работиш има различна плата мене лично платата ми е 8$ плус tips а работната позиција ми е хостеса во еден ресторан во хотелот кој мешу другото е и казини мислам..сите хотели се казина таму пошто тоа е исто ко Las Vegas само на источното крајбрежје:)
Во хотелот ке бидете сместени ??? Епа финоооооооооооооо , убаввв поминнннннннннннннннннннн :D Можеби ќе се видиме :D Ќе ме познаеш,згоден висок плав набилдан дечко..ако видиш таков,јас сум,не се двоуми хаха :D:D:D
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
и ке ме познаеш може до душа ке ме помешаш со девојките од Victoria Secret ама ке се најдеме:)))
Иначе нема да бидеме сместени во хотелот во посебна куќа ке живееме:)

Во хотелот ке бидете сместени ??? Епа финоооооооооооооо , убаввв поминнннннннннннннннннннн :D Можеби ќе се видиме :D Ќе ме познаеш,згоден висок плав набилдан дечко..ако видиш таков,јас сум,не се двоуми хаха :D:D:D
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
епа ко што читам дека веќе релативно е касно да оставам агенцијата да ми бара работа...па во разговор со голем број на роднини кој ги имам во америка(90% се во њуџерси) и едно семејство на флорида(беа таму, сеа незнам оти тоа ураганот лани им уништи многу) ок нмв...

ме интересира дали можам сам да си најдам работа и сместување, агенцијата само да ми посреди за добивање на дозвола за престој и издавање на виза, дали така се намалува заработката условно на мој грб која несомнено ја има агенцијата во случаите кога тие ја наоѓаат работната понуда?

- планот ми е да побарам од роднините кој може од нив да ми испрати IPA (валиден договор за работа), било од нивните фирми или пак од некои со кој соработуваат или било каква работа да успеат они да најдат за мене, па понатаму агенцијава да и препуштам да ме испрати на ворк енд травел :)
- исто сакам да прашам дали можам да потпишам договор за работа не за 3 месеци туку само за 1, у стил после тој месец ќе травелувам, пошто стандарт програмите се работа 3 месеци и 1 месец травел?
-поостои ли таква можност? предности, недостатоци на таквата тура и сл. Фала однапред.

п.с. инаку сум читал дека највеќе работни места имало во NJ и NY, и дека највисоко се плаќаат работниците таму. ама додека не осетам сам, не верувам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom