Работа во Канада

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Катастрофа луѓе сме тоа е факт. Од секогаш на „браќата“ сум им симињал капа за такви работи, еден да отиде на цела фамилија ке помогне, ке праќа пари ке помага луѓе ако сакаат да одат во странство кај него. Нашиве знаат да паламудат и да ставаат слики со вергини да викаат името не го даваме, лицемери невидени.
Да ги баталиме нив, дај нека каже некој освен за вакви работи молерај, градба дали има шанса за друга работа во Канада и како би одело тоа? Искуства од некој што бил, како се снашол, како се живее таму? Ова зборам за соло идење, без никој познат таму.
Имаш на официјална страна
cic.gov.ca за исселеничка ако сакаш се објаснето до детаљ. Види таму
 
F

FARANG

Гостин
Значи темава успеавте да ја претворите во кукање и плукање по дијаспората, стандарно :cuc: Плачете кога не ви се помагало а еве кога има ОГЛАС ЗА РАБОТА каде се бараат работници и каде ДИЈАСПОРЕЦ е спремен да ви заврши се за да добиете ВИЗА и од прв ден да имате РАБОТА пак плачете и кукате. :tapp: Затоа слободно останете си во Македонија и живејте си убаво овде како знаете...
 
S

Sinisa123

Гостин
Луге совет од мене. Никогаш ама никогаш не барајте помош од роднини кои се во странство а па за пари да им питате нема шанса да ви дадат. Си имам роднини во Швајцарија, Германија, Италија, Австралија, Шведска ги молам за работа да ми најдат и муабет не прават. Се вадат дека демек немало работа, криза било, не можеле гости да примаат. А кога ќе дојдат во Македонија ми доагаат на гости и ги гледаш со златни ланци, коли, топ облека, манекени а до вчера јадеа сол и леб. Сега ќе се занесуваат со парите. Не ми е јасно едно нешто човек до кога има мака му помага на човекот потоа ќе дојде до пари и влијателна личност ќе биде го гази сиромашниот човек како мравка. Чекај малку до вчера јадеше леб и сол заедно а сега се однесуваш како мултимилионер, барем имај почит кон ругите сиромашни луге. Барем можам да си кажам за мене дека и да си имам пари и да бидам богат нема да ги понижувам сиромашните личности оти и јас сум бил на нивно место и знам како е да се биде без пари. Понекад сум имал и сум немал пари ама па сум истиот човек не понижувам, ако треба ќе ги дадам и последните 10 ден. само да му помогнам на некој. Не е се до работата и парите, треба малку човечност да имате во себе оти еден ден ќе останете сами без пријатели а ќе имате пари и ќе имате празен живот без луге и забава. Дали знае некој каде има огласи за работа во Канада сакам да аплицирам за работа?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Луге совет од мене. Никогаш ама никогаш не барајте помош од роднини кои се во странство а па за пари да им питате нема шанса да ви дадат. Си имам роднини во Швајцарија, Германија, Италија, Австралија, Шведска ги молам за работа да ми најдат и муабет не прават. Се вадат дека демек немало работа, криза било, не можеле гости да примаат. А кога ќе дојдат во Македонија ми доагаат на гости и ги гледаш со златни ланци, коли, топ облека, манекени а до вчера јадеа сол и леб. Сега ќе се занесуваат со парите. Не ми е јасно едно нешто човек до кога има мака му помага на човекот потоа ќе дојде до пари и влијателна личност ќе биде го гази сиромашниот човек како мравка. Чекај малку до вчера јадеше леб и сол заедно а сега се однесуваш како мултимилионер, барем имај почит кон ругите сиромашни луге. Барем можам да си кажам за мене дека и да си имам пари и да бидам богат нема да ги понижувам сиромашните личности оти и јас сум бил на нивно место и знам како е да се биде без пари. Понекад сум имал и сум немал пари ама па сум истиот човек не понижувам, ако треба ќе ги дадам и последните 10 ден. само да му помогнам на некој. Не е се до работата и парите, треба малку човечност да имате во себе оти еден ден ќе останете сами без пријатели а ќе имате пари и ќе имате празен живот без луге и забава. Дали знае некој каде има огласи за работа во Канада сакам да аплицирам за работа?
Некои многу бргу забораваат какви биле пред да се иселат во странство. Дојдат до некое евро и летаат во облаци. :D
 
S

Sinisa123

Гостин
Некои многу бргу забораваат какви биле пред да се иселат во странство. Дојдат до некое евро и летаат во облаци. :D
Ако де. Друже парите не се вечни, парите идат и си одат, со пари не може никој да биде среќен. За да се биде среќен треба човечност и почитување меѓу себе да се има. А тие што дојделе до некое евро мислат господ го фатиле за јајцата. Ако сакаш да го видиш човек колку ќе те почитува дај му власт и пари и ќе те уништи како мравка. Најмногу мразам кога некои луге ќе отидат на гости и после ќе почнат да озборуваат. Еве немаше сок да ни извади и наполитанки, чипс само кафе ни свари. Виде какво и е дома, несредно мириса како штала, ќе ја збориме на сите да ја научат каква е. А они двете не се погледнале какви се оти дома куќата не ја средиле. Ама кога се има пари се се може, и да не им извадела жената сок што мер они не се имаат напиено сок во животот, или пупи немаат пробано па да зборуваат и затоа луге не е за џабе кажено ПАРИТЕ ЕМ СЕ ОТЕПУВАЧКА, ЕМ ОЗБОРУВАЧКА.
 
Последно уредено од модератор:
C

cige

Гостин
Имам за продавање iPhone заклучен на Канадска мрежа. Ако оди некој натаму набрзо да му го продадам
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Ме ентересира дали можам да отидам во Канада да работам таму имам 19 години дали има некој сајтови кај што можам да аплицирам??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom