Работа во Канада

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
нашиве на цела мака уште ке те убедуваат колку е таму тешко и колку многу ке треба да работиш, ко тука да не црнчиме ебаго
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Не се говеда. Такви си се. Најдобар другар на кого му позајмив пари да замине во Канада, кој многу ми помогнал и јас сум му помагал, учевме заедно се знаевме повеќе од 10 години, кога бев во Ванкувер на една обука, му се јавив а претходно контактиравме нон стоп со години, честитки, писма. Му бев на свадба во Македонија, му помогнав со разводот кога се разведуваше. Кога дојдов на лице место не дигаше телефон. На крај дојдов до неговиот стан. Колата паркирана надвор. Тропам на врата НЕ МИ ОТВОРИ. За жал не можев да чекам многу. И си заминав во Хотелот. Воопшто не дигаше телефон. Гледам на скајп не одговара, следниот ден одам пак и гледам колата ја нема а стои друга кола паркирана. Реков ќе чекам и чекав. После 2 часа излезе со децата и си влезе во кола и замина некаде. Кога искочи му ѕвонев и не ми дигна. Само погледна во телефонот и толку. Не беше свесен дека го гледам. После пак исто на скајп е онлајн а не одговара.
Ете тоа е. И така ти е тоа. Ниту му барав работа ниту пари. Фала богу имав доволно. Сакав да го видам само. Дури и му носев ракија од мое производство. Инаку после дознав дека дошол дури 2 пати во Скопје. А не се ни јави. немаше да му барам пари туку ќе го поканев на ручек, скаричка ама тоа е.
 
Последно уредено:

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Па и мајмуните од Индија и Филипини не прифаќаат секаква работа. Пребираат кога им се може.
Зависо што услови нудат ако се неприфатливи и за нив тогаш нек си ... Мајката
А ако е нешто што би можело да обезбеди услови за нормален живот зошто да не. Јас би се нафатил да знаев да го работам тоа зошто не патам од фрустрации. А мајмуни има и овде и секаде само што кога си иста раса со нив потешко се препознаваат. И нормално е некој да пребира работа ако едноставно му се може.[DOUBLEPOST=1412583719][/DOUBLEPOST]
Не се говеда. Такви си се. Најдобар другар на кого му позајмив пари да замине во Канада, кој многу ми помогнал и јас сум му помагал, учевме заедно се знаевме повеќе од 10 години, кога бев во Ванкувер на една обука, му се јавив а претходно контактиравме нон стоп со години, честитки, писма. Му бев на свадба во Македонија, му помогнав со разводот кога се разведуваше. Кога дојдов на лице место не дигаше телефон. На крај дојдов до неговиот стан. Колата паркирана надвор. Тропам на врата НЕ МИ ОТВОРИ. За жал не можев да чекам многу. И си заминав во Хотелот. Воопшто не дигаше телефон. Гледам на скајп не одговара, следниот ден одам пак и гледам колата ја нема а стои друга кола паркирана. Реков ќе чекам и чекав. После 2 часа излезе со децата и си влезе во кола и замина некаде. Кога искочи му ѕвонев и не ми дигна. Само погледна во телефонот и толку. Не беше свесен дека го гледам. После пак исто на скајп е онлајн а не одговара.
Ете тоа е. И така ти е тоа. Ниту му барав работа ниту пари. Фала богу имав доволно. Сакав да го видам само. Дури и му носев ракија од мое производство. Инаку после дознав дека дошол дури 2 пати во Скопје. А не се ни јави. немаше да му барам пари туку ќе го поканев на ручек, скаричка ама тоа е.
Истава приказна само другаров ми беше од швајцариј, ама ете некако ко да им се менува чипот таму
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Не се говеда. Такви си се. Најдобар другар на кого му позајмив пари да замине во Канада, кој многу ми помогнал и јас сум му помагал, учевме заедно се знаевме повеќе од 10 години, кога бев во Ванкувер на една обука, му се јавив а претходно контактиравме нон стоп со години, честитки, писма. Му бев на свадба во Македонија, му помогнав со разводот кога се разведуваше. Кога дојдов на лице место не дигаше телефон. На крај дојдов до неговиот стан. Колата паркирана надвор. Тропам на врата НЕ МИ ОТВОРИ. За жал не можев да чекам многу. И си заминав во Хотелот. Воопшто не дигаше телефон. Гледам на скајп не одговара, следниот ден одам пак и гледам колата ја нема а стои друга кола паркирана. Реков ќе чекам и чекав. После 2 часа излезе со децата и си влезе во кола и замина некаде. Кога искочи му ѕвонев и не ми дигна. Само погледна во телефонот и толку. Не беше свесен дека го гледам. После пак исто на скајп е онлајн а не одговара.
Ете тоа е. И така ти е тоа. Ниту му барав работа ниту пари. Фала богу имав доволно. Сакав да го видам само. Дури и му носев ракија од мое производство. Инаку после дознав дека дошол дури 2 пати во Скопје. А не се ни јави. немаше да му барам пари туку ќе го поканев на ручек, скаричка ама тоа е.
dali ushte komunicirash ? ne popushtaj ,nemoj ti prv da mu se nalutish ( da prekinesh ti prv da komunicirash ) on toa go saka .treba da prodolzish da komunicirash ,sega posle vakvo negovo odnesuvanje duri i so sila da go naterash da se vidite i nishto od muabetot koj ni go kaza nas da ne mu go kazuvash na telefon ili na skajp ,tuku koga ke se vidite SE DA MU PLESNESH VO FACA ,samo vaka ke gi IZRAMNITE SMETKITE ,da mu ja gledash facata koga ke mu kazesh deka e idiot ,a celo vreme pred da se sretnete pravise deka seushte mu veruvash i deka ti e drugarce .ova e moj sovet ,i moj nacin na komunikacija so TAKVI karakterni luge .jas kazav ,a dali nekoj ke go prifati mojot sovet neznam
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Значи човекот е Онлајн и се ама НЕ ПИШУВА. Нема врска со она што беше тој во Македонија. За видување сум пробал многу пати и за жал ништо.
Чудни се луѓето од Балканот. Еден стар Босанец во Ванкувер ми рече ПОДАЛЕКУ од свои. Дури и босанецот беше ладен и ме гледаше одбивно. За среќа разбрав какви се луѓето.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Овие да не се истите кои што имаа агенција која што " гарантирано'' вадеше иселенички визи па откако добија неколку казни и тужби сега почнаа со "понуди за работа".Мислам дека беа карши Генералштаб едновреме лоцирани.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Овие да не се истите кои што имаа агенција која што " гарантирано'' вадеше иселенички визи па откако добија неколку казни и тужби сега почнаа со "понуди за работа".Мислам дека беа карши Генералштаб едновреме лоцирани.
Не се тие.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Како и да е некои клонови се со иста цел ....
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Ти ги врати парите што му ги позајми? Зошто и јас имам слична приказна и уште ми ги нема вратено, а пред тоа бевме "BFF". :confused::)
 
C

cige

Гостин
Значи човекот е Онлајн и се ама НЕ ПИШУВА. Нема врска со она што беше тој во Македонија. За видување сум пробал многу пати и за жал ништо.
Чудни се луѓето од Балканот. Еден стар Босанец во Ванкувер ми рече ПОДАЛЕКУ од свои. Дури и босанецот беше ладен и ме гледаше одбивно. За среќа разбрав какви се луѓето.
и него не му било лесно, што ако си му се закачел во фамилијарен стан да му бараш да седиш да не плаќаш кирија, и ред други работи....
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.857
Поени од реакции
1.232
и него не му било лесно, што ако си му се закачел во фамилијарен стан да му бараш да седиш да не плаќаш кирија, и ред други работи....
Баш вака размислуваат 90% од нашите што се во Канада. Материјалисти невидени, секој цент го бројат а незнаат сами колку праат и имаат. Најдобар другар што го знам од клинец и што ми помогнал да дојдам до тоа што сум сега да не му кренам телефон?? Посебично и понеблагодарно нешто од тоа постои ли, што сака нека биде телефон да кренеш можеш барем и така со саати поминуваш ѕверејќи во него.

Имам дојдено во ситуација роднина мој индиректно да ми побара кирија да плаќам 500$ месечно за да живеам со нив а сите сметки коишто ги добиваат квартално не се толку и тој самиот дојде во Канада со помош на мајка ми. Изебани у мозок.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Значи човекот е Онлајн и се ама НЕ ПИШУВА. Нема врска со она што беше тој во Македонија. За видување сум пробал многу пати и за жал ништо.
Чудни се луѓето од Балканот. Еден стар Босанец во Ванкувер ми рече ПОДАЛЕКУ од свои. Дури и босанецот беше ладен и ме гледаше одбивно. За среќа разбрав какви се луѓето.
imaj trpenie ,kogaj togaj ke dojde ,ke se pojavi ,no do togash ne se otkazuvaj vo smisla da zboruvash pred vashi zaednicki prijateli kako e bezobrazen i slicno ,moze ke mu prenesat i nema da ti uspee fintata ,duri probaj i pred niv da go opravdash kao pa ne e on kriv ,ima sigurno nekoj problem i zatoa taka se ponasha i slicno .e koga ke ti dojde na "volej " ( so fudbalski recnik kazano ) togash naplati mu za se ,a ke dojde veruvaj .
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Катастрофа луѓе сме тоа е факт. Од секогаш на „браќата“ сум им симињал капа за такви работи, еден да отиде на цела фамилија ке помогне, ке праќа пари ке помага луѓе ако сакаат да одат во странство кај него. Нашиве знаат да паламудат и да ставаат слики со вергини да викаат името не го даваме, лицемери невидени.
Да ги баталиме нив, дај нека каже некој освен за вакви работи молерај, градба дали има шанса за друга работа во Канада и како би одело тоа? Искуства од некој што бил, како се снашол, како се живее таму? Ова зборам за соло идење, без никој познат таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom