Пустошењето на шумите во Македонија

Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Јас имав нешто шума 2-3000 метри квадратни, све е направено гола сеча, све сотреле. Ова што се прави со шумите е стварно загрижувчко. Шумите ни се (се надевам дека ќе останат) едно од најголемите богатства што ги имаме. И мора тоа богатство рационално да го користиме.

Но мора да признам дека и самите сме си криви. Кој мене ми ја чувал шумата, да сум бил таму сигурно не би се десило така лесно да ме опљачкаат(тоа е буквално пљачка). Сите дојдовме во Скопје, ги оставивме селата празни и сега имаме 300.000 невработени, точно толку колку што фалат во селата да произведуваат храна, која иначе ја увезуваме.
Еве ти пример, ние идеме да не речам често, ако не ние комшиите, роднините... Има 10ина колиби.
Муабетот ми е има фрекфенција на луѓе, е е да речеш нема живо пиле, редовно поминува некој.
За примерот...
Ние си седиме у колиба,значи викенд, секој нормален со памет ако сака да краде нема да иде у викенд у 10 саат... ете ги они на 300 метра под нас ги слушаш со пилите...

Значи некој да се осмели така да ти доаѓа или има ГРБ позади него и е заштитен како бела мечка или стварно е безрбетник, да нема воопшто мозок...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ова е организиран криминал, има спрега помеѓу крадците и полицијата, има луѓе кои стојат позади овие крадци и ги заштитуваат и нели го делат пленот.

Знам од искуство, имаме корија на скопска црна гора, 2 год ни ја опостушуваат ја прават масакар.
Пријавувано е сегде каде што може и треба, и тоа не еднашка 100 пати, нормално ништо не превземаат.
Татко ми проценува дека за овие години се има некои 2-3 илјади кубици исечено, коријата е буквално опустошена.
Дрва кои растеле со децении и ги наследувале генерации и генерации, некој ви доаѓа у двор што се вика и си ги сече како да е негово без притоа да одговара.
Згора на тоа имаме и колиби секогаш упаѓаат и крадат работи, еднашка пробаа на комшијата и да ја запалат..
На повеќе пати имаме директен контакт со дрво крадците, али увек успеваат да избегаат.
Ама пред некој месец фативме 2 живи на лице место, беа повеќе другите избегаа.
Нормално викнавме полиција, дојдоа, ги однесоа у станица, ги задржаа 2-3 саати и ги пуштија нели..
Им земаа самарите од коњите, секира и моторна пила.
Коњите за некој ден им ги вратија... нормално...

И БИДУВА ЛИ ДРЖВА ОД ОВАА ВУЈКОЈЕБИНА?

Фали уште да идеш и да им свирнеш метак у чело и после цел живот да лежиш у апсана....
ти ебам државата ти ебам
Кога би се греел на дрва,ги набавувам на црно донесени дома три пати поевтино не гледам причина зошто би ја сечел гранката на која седам
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Заради, негонењето, со засилот што си го зедоа, ги исекле и пола од бадемите на/под Маркови Кули.







Едно често сечење на дрвокрадец. Не се ни наведнува да пресечи пониско за да не го боли половината и затоа што дрва „има на претек“ и не го цени да искористи најмногу од секое стебло.

[DOUBLEPOST=1441311916][/DOUBLEPOST]
Кога би се греел на дрва,ги набавувам на црно донесени дома три пати поевтино не гледам причина зошто би ја сечел гранката на која седам
Треба да се симни цената која е неприродно висока поради државните давачки (900 ден.). Тоа веднаш ќе го поништи овој криминал.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Еве ти пример, ние идеме да не речам често, ако не ние комшиите, роднините... Има 10ина колиби.
Муабетот ми е има фрекфенција на луѓе, е е да речеш нема живо пиле, редовно поминува некој.
За примерот...
Ние си седиме у колиба,значи викенд, секој нормален со памет ако сака да краде нема да иде у викенд у 10 саат... ете ги они на 300 метра под нас ги слушаш со пилите...

Значи некој да се осмели така да ти доаѓа или има ГРБ позади него и е заштитен како бела мечка или стварно е безрбетник, да нема воопшто мозок...
Ти не зависиш од тие дрва и тие дрва ти се ... онака... невредни. Нити си планирал да ги сечеш нити ништо. Ова што се случува со дрвокрадците е од загрижувачки размер. Оскапеа дрвата до небо и сите веќе се влезени во „бизнисот“. Јас мислам дека полицијата во овој момент нема капацитет да се справи со дрвокрадците. На секој полицаец има 20 дрвокрадци кои не ретко се наоружани. А истовремено и во полицијата има митаџии кои за одредена пара пуштаат информации.

Ај замисли си сега ти едно живо село, со околу 100тина куќи во кои скоро сите традиционално би имале ловџиски пушки? Кои си го бранат огревот и граѓата на себе и на своите потомци. И после спореди го со твојот пример.

За да запре овој проблем треба да се настапи со многу драстични мерки, кои вклучуваат рандом акции низ цела териоторија на РМ без притоа да се штедат животите на дрвокрадците.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Ти не зависиш од тие дрва и тие дрва ти се ... онака... невредни. Нити си планирал да ги сечеш нити ништо. Ова што се случува со дрвокрадците е од загрижувачки размер. Оскапеа дрвата до небо и сите веќе се влезени во „бизнисот“. Јас мислам дека полицијата во овој момент нема капацитет да се справи со дрвокрадците. На секој полицаец има 20 дрвокрадци кои не ретко се наоружани. А истовремено и во полицијата има митаџии кои за одредена пара пуштаат информации.

Ај замисли си сега ти едно живо село, со околу 100тина куќи во кои скоро сите традиционално би имале ловџиски пушки? Кои си го бранат огревот и граѓата на себе и на своите потомци. И после спореди го со твојот пример.

За да запре овој проблем треба да се настапи со многу драстични мерки, кои вклучуваат рандом акции низ цела териоторија на РМ без притоа да се штедат животите на дрвокрадците.
Зашто да не зависам, ние сечеме дрва за нас со дозвола легално вадиме, некој доаѓа и ти сече без ништо и не одговара.
Ние да сечеме без дозвола до сеа ке бевме у затвор, тој момент сакам да ти го доволам.
И сега за да ги извлечеме тие дрвата што беа исечени, а пошто се на неприступачен терен, само коњи поминуваат а ако беше приступачен шумска полиција ке ги земеше.
Е сеа татко ми плати 200 евра за да си ги земе дрвата кои дрвокрадците ги имаат исечено а не ги земале т.е си ги остаиле да им се сушат како да е нивно...
Значи они тоа општо народното го имаат све сјебано и почнуваат у приватни шуми да сечат...

Значи доволно е само преку недела 10 души ЕБР да отидат одма ги фаќаат, секундарно.
Пријавуваме, пријавуваме,зборевме,ургиравме,врски бркавме.
Не бе брат кој те ебе...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Зашто да не зависам, ние сечеме дрва за нас со дозвола легално вадиме, некој доаѓа и ти сече без ништо и не одговара.
Ние да сечеме без дозвола до сеа ке бевме у затвор, тој момент сакам да ти го доволам.
И сега за да ги извлечеме тие дрвата што беа исечени, а пошто се на неприступачен терен, само коњи поминуваат а ако беше приступачен шумска полиција ке ги земеше.
Е сеа татко ми плати 200 евра за да си ги земе дрвата кои дрвокрадците ги имаат исечено а не ги земале т.е си ги остаиле да им се сушат како да е нивно...
Значи они тоа општо народното го имаат све сјебано и почнуваат у приватни шуми да сечат...

Значи доволно е само преку недела 10 души ЕБР да отидат одма ги фаќаат, секундарно.
Пријавуваме, пријавуваме,зборевме,ургиравме,врски бркавме.
Не бе брат кој те ебе...
Тоа ти викам, не сме само ти и јас 1000 случаи се. Шумите низ Македонија ремпере се направени. Жалосно е што се случува. Меѓутоа во моментов може само радикални мерки да вродат плод. Чувари неможат да се постават на сите шуми. Рандом акции/заседи, без да има информации локалната полиција и кинење на тие што ќе се најдат таму. Кога ќе се направат 10тина такви акции со 30тина мртви, веќе грабежот на шумите во Македонија видно ќе се намали, ако не и престане.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Кога би се греел на дрва,ги набавувам на црно донесени дома три пати поевтино не гледам причина зошто би ја сечел гранката на која седам
Зашто јас да плаќам за да сечам дрва во мое а некој да дојде да ми ги украде, и да си заработи од тоа?[DOUBLEPOST=1441313064][/DOUBLEPOST]
Тоа ти викам, не сме само ти и јас 1000 случаи се. Шумите низ Македонија ремпере се направени. Жалосно е што се случува. Меѓутоа во моментов може само радикални мерки да вродат плод. Чувари неможат да се постават на сите шуми. Рандом акции/заседи, без да има информации локалната полиција и кинење на тие што ќе се најдат таму. Кога ќе се направат 10тина такви акции со 30тина мртви, веќе грабежот на шумите во Македонија видно ќе се намали, ако не и престане.
Друже познати се на полицијата сите дрво крадци, само треба желба и воља.
Праќаш една чета ебр и ги фаќаат одма со се коњи со се се и директива у затвор, нека врти на сите вести ке видиш дали ке отиде некој...
Ни можеме и коњите да им ги скинеме, после со кур ке ги носи, али пак јас ке одговарам, пошто ова не е држава него банана
Ти како што викаш да утепаш некој е ептен лошто тамо има викендици утре ке ти дојдат со базуки има мамицата да ти ја ебат...
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Ти не зависиш од тие дрва и тие дрва ти се ... онака... невредни. Нити си планирал да ги сечеш нити ништо. Ова што се случува со дрвокрадците е од загрижувачки размер. Оскапеа дрвата до небо и сите веќе се влезени во „бизнисот“. Јас мислам дека полицијата во овој момент нема капацитет да се справи со дрвокрадците. На секој полицаец има 20 дрвокрадци кои не ретко се наоружани. А истовремено и во полицијата има митаџии кои за одредена пара пуштаат информации.

Ај замисли си сега ти едно живо село, со околу 100тина куќи во кои скоро сите традиционално би имале ловџиски пушки? Кои си го бранат огревот и граѓата на себе и на своите потомци. И после спореди го со твојот пример.

За да запре овој проблем треба да се настапи со многу драстични мерки, кои вклучуваат рандом акции низ цела териоторија на РМ без притоа да се штедат животите на дрвокрадците.
По елегантно решение е да се спушти цената на чинење на кубик дрво. Тогаш и добивката на државата би била поголема затоа што сега поголемиот дел од исечената шума е на црно и за нив државата воопшто не добива приход. Тоа оди во приватни џебови.

Ова со шумите не е ај ќе вложиме напори подоцна и ќе го поправиме. НЕ СЕ ПОПРАВА. Каде што е голо, голо ќе биде 15 години и после ниски грмушки уште 20 години. И во најпогодните места (влажни планини) потребни се барем 15 години. Дрвокрадците сечат и на места (суви планини) каде шумата не може брзо да се обнови и не сечат на правилен начин како при законска сеча. Сечат само она што им е најисплатливо дрво.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
По елегантно решение е да се спушти цената на чинење на кубик дрво. Тогаш и добивката на државата би била поголема затоа што сега поголемиот дел од исечената шума е на црно и за нив државата воопшто не добива приход. Тоа оди во приватни џебови.

Ова со шумите не е ај ќе вложиме напори подоцна и ќе го поправиме. НЕ СЕ ПОПРАВА. Каде што е голо, голо ќе биде 15 години и после ниски грмушки уште 20 години. И во најпогодните места (влажни планини) потребни се барем 15 години. Дрвокрадците сечат и на места (суви планини) каде шумата не може брзо да се обнови и не сечат на правилен начин како при законска сеча. Сечат само она што им е најисплатливо дрво.
Јасно ми е све, многу сум го размислувал ова со шумите. Јас сум вљубеник во Македонските планини и шуми. Ама цената ја одредува пазарот кај нас. Кога има побарувачка, цената расте сама по себе и тогаш алчноста работи. А против алчноста даваат резултат само радикални мерки. Како што кажа ова не се поправа, и мора под итно да се спречи.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.657
Јас имав нешто шума 2-3000 метри квадратни, све е направено гола сеча, све сотреле. Ова што се прави со шумите е стварно загрижувчко. Шумите ни се (се надевам дека ќе останат) едно од најголемите богатства што ги имаме. И мора тоа богатство рационално да го користиме.
Тужи ги Македонски шуми, тие имаат обврска да ти ја чуваат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.657
Па можеби и не ти е лоша идејата.
Имаш правна основа, како што имаат право да даваат или не даваат сеча и да ти ја менаџираат твојата сопственост, така имаат и обврска да ти ја штитат.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Зашто јас да плаќам за да сечам дрва во мое а некој да дојде да ми ги украде, и да си заработи од тоа?
Загради си го имотот/коријата,стави чувар/и,модерно кажано обезбедување па да видиш дали некој ќе влезе да краде дрва.[DOUBLEPOST=1441313712][/DOUBLEPOST]
Имаш правна основа, како што имаат право да даваат или не даваат сеча и да ти ја менаџираат твојата сопственост, така имаат и обврска да ти ја штитат.
Штитењето оди малце потешко бидејќи одредени полицајци се ортаци со дрвокрадците
 

Kajgana Shop

На врв Bottom