Професорот ме мрази! Вистина или изговор?

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Колку пати сме ја употребиле оваа реченица кога нешто не ни оди по некој предмет и имаме слаба оценка?
Дали сметате дека оваа фраза е само изговор за сопствената неспособност,која ја префрламе на професорот?
Или пак сепак постојат случаи во кои професорот не се однесува подеднакво со учениците,и со некои се однесува како да ги „мрази“?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
И вистина и изговор.
Вистина е кога стварно професорот ме мрази поради некои причини, а најчесто поради тоа што го реметиме цел час, но од 12-13 професори може 1-2 да те мразат или пак ниеден. А за изговор, стално се користи таа фраза. Се кога нешто не ми одговара кај класната се жалам дека професорот ме мрази и се по мене вика, само мене ме испрашува, другите ги сака а мене не и на мене ми даде потешка задача..... А кога истиот професор ќе не пофали или ќе ни стави петка тогаш е најдобар и многу ме сака:) Ама веќе тој изговор "Професорото ме мрази!" е малце застарен и кога некој ќе го каже обично сите ќе му изгазат од смеенје и нема да упали таа финта (ако воопшто може да се каже како финта).
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Има разни карактери, разни ученици разни професори.
Најчесто тоа е како изговор, професорот ме мрази, намерно мене ме испрашува, за сите белји јас сум виновен итн. Меѓутоа навистина има професори кои како за инает тераат некои работи и на подмолен начин, има безброј примери. Имало професори на кои не им се допаѓав зашто не знам да им ласкам и да им се умилкувам како што многумина тоа го правеле делејќи им комплименти, таквите за мене се само подлизурковци.
Минатата година од инает имав 3 по ликовно и не сакаше да ми ја поправи, не дека нешто посебно ми значеше предметов ама сега го замразив уште повеќе а професорката да не зборувам, не сакам ни да ја видам, за среќа годинава не учиме ликовно.
Според мене во поголем број случаи тоа е изговор, но има и стварно такви ситуации кога професорите се однесуваат со нас како да ни се владетели и лечат свои комплекси на тој начин.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Мојот класен раководител вели дека секој професор кога ќе стапне во училницата мора да има во предвид 3 работи:
1.Да ги заборави сите домашни проблеми,бидејќи учениците не се криви за нив;
2.Да разбере дека работи со деца во пубертет на кои не им исто така лесен животот под секојдневен притисок и учење;
3.Барем еднаш за време на часот да се присети дека и тој бил дете.
Кога би постоеле повеќе вакви професори и учениците би биле позадоволни од оценките и професорите од учениците,и никој немаше да мрази никого.
Ама не е секој роден за професор!!!!!!!!!!!!!!!!!!:toe::toe::toe:
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
Чиста вистина.Може некад и изговор али не за сите професори подеднакво.Не сум им баш омилена на орифесорите у школо,али не знаши дека мен мрзат.Башка топ ми се годинава оценките.Има само една професорка што у секоја смисла на зброт ме мрзи,Мими по македонски,жената огрански не ме поднаса уште од прва година.Цело време мене ме исппрашува,и коа знам и коа незнам кецови ми шиба,коа ке излезам на табла да напишам нешто,почиња да ме врега и да ми вика како ја сум и го уништувала јазикот.И после демек не ме мрзи,ме сака де.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
На мене стварно ме мрази математика оти закаснувам на час 15 секунди одма влегувам зад него и ме враќа назат и ме запишува а деца што дојдоа после 3 мин нив ги пушти и ај кажејте ми сега дека не ме МРАЗИ?
а за оценка не смеам да се пожалам имам 4 а и тоа си го заслужувам
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Може да се свати и како изговор и како вистина. Вистина може да биде доколку го заебааш професорот цела година му се качуваш на глава и едно и друго и трето и на крај на година кога сите си се заебаваат ти треба да тупиш глава дома над книга и да го научиш цел материјал у 5до12, епа тогаш нормално ќе се искористи таа фраза „МЕ МРАЗИ ПРОФЕСОРОВ ЕЈ„ а и нормално е треба да покаже кој е кој у школото
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Heh za ova definitivno vo mojov slucaj e taka. Poveketo profesori ne deka ne me sakaat oni me MRAZAT. Zasto, pa bidejki sekogas oni treba da bidat vo pravo i koga ne se, pa zatoa SINA e tuka da ispravi da brani klas, da brani ucenici, da se brani sebesi, i normalno da kontrira, ma toa go sakam najveke. Pa sto sum i pravela na klasnata, hahaha znam posleden put ja imam zaplaceno. Ma extra, i sto dobiv samo mal ukor i nisto poveke :lol:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
зависи..иам некои луѓе кои не ги гледаат многу реално работите,па ако не научат и добијат лоша оцена вината ја префрлаат на професорот,велејќи - све знаев,ама ме мрази професорот и нејќеше 3ка да ми стави...
ама сепак постојат случаи кога професорот го зима за заб детето и едноставно не се однесува спрема него како и спрема останатите..значи постојат и такви случаеви
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Скулгрл напиша:
Или пак сепак постојат случаи во кои професорот не се однесува подеднакво со учениците,и со некои се однесува како да ги „мрази“?
Postojat i vakavi slucaevi kako i pristrasnot kon poedinci ( na zalost):kesa:
 
F

filmadzijka

Гостин
JeEnU GiRl напиша:
Мојот класен раководител вели дека секој професор кога ќе стапне во училницата мора да има во предвид 3 работи:
1.Да ги заборави сите домашни проблеми,бидејќи учениците не се криви за нив;
2.Да разбере дека работи со деца во пубертет на кои не им исто така лесен животот под секојдневен притисок и учење;
3.Барем еднаш за време на часот да се присети дека и тој бил дете.
Кога би постоеле повеќе вакви професори и учениците би биле позадоволни од оценките и професорите од учениците,и никој немаше да мрази никого.
Ама не е секој роден за професор!!!!!!!!!!!!!!!!!!:toe::toe::toe:
Алал да му е на човекот! Да ти е здрав и жив тој професор и да се множат тие како него.
Лично сметам дека многу ретко има вистина во тој изговор.
Ако ве запре или казни полиција за пребрзо возење или погрешно паркирање - ве мрази ли?
Па нему работата му е да одржува ред, а ред се воспоставува со почитување на правилата.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
па зависи... ретко употребувам такви изговори, мајка ми ме знае доволно добро и не би прошло тоа кај неа, а и би се осеќала ко кретен да лажам дека некој ме мрзи и ради тоа ми стаил кец...а дека има професори што не мирисаат одредени ученици има...јас лани тој проблем си го имав со социологија, али морам да признаам и дека си го барав...оваа година си седнав у прва клупа, си учам (колку толку) и сега сме океј :)
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
епа, зависи кој.. Да ви кажам право, не е баш изговор, има некои кои не' мразат. Мене, наставникот по Математика ми вели: "Ако имаш ти 5-ка ова година, јас ушево ќе го пресечам." - А, јас 4-ка имам. Епа, проценете дали ме мрази или не. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom