Препораки за доктори специјалисти/супспецијалисти

Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Не се слагам. Истражувањата покажуваат дека операцијата е многу успешна и го решава проблемот трајно ако е извршена од многу искусен дигестивен хирург кој специјализирал кај оваа операција. Апчињата губат ефект после неколку години и предизвикуваат сериозни нус појави ако се навикнеш на нив.

Џабе ти се апчиња кога при најмал физички напор пак се олабавува хернијата. На мене паѓа целиот физички напор дома и цело време кашлам, па ме пече, губам од продуктивност, не сум наспан итн. Така да не гледам друго решение освен операција.[DOUBLEPOST=1473097105][/DOUBLEPOST]А кај можам да проверам кој ги извршува операциите за ГЕРБ во Македонија и колку се успешни?
Treba da si spremen deka nema da imash 100 procenti isceznuvanje na opisanite simptomi i deka vo medicinata ne e kako vo matematikata.
Sekoja operacija pa i ovaa ima nus efekti, simptomi postoperativni koi se pojavuvaat. Konzertivniot tretman e sekogash podobar se do sostojba zagrozuvacka po zivot koga e neophodna operacija. Ne se brza na noz ako ne e noz do koska-narodot vika. Tvojata operacija ne e ni najmalku ednostavna.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Treba da si spremen deka nema da imash 100 procenti isceznuvanje na opisanite simptomi i deka vo medicinata ne e kako vo matematikata.
Sekoja operacija pa i ovaa ima nus efekti, simptomi postoperativni koi se pojavuvaat. Konzertivniot tretman e sekogash podobar se do sostojba zagrozuvacka po zivot koga e neophodna operacija. Ne se brza na noz ako ne e noz do koska-narodot vika. Tvojata operacija ne e ni najmalku ednostavna.
Vidi terapijata so inhibitori na protonska pumpa ne e dovolna. Dietata e glupost. Ne pravi nikakva razlika ishranata tuku apcinjata. Apcinjata se efektivni vo golema doza, no pravat drugi problemi: glavobolki, zapek, nekogas proliv. Povekjeto lugje imaat strasni kiselini i pokraj pravenje na se kako sto treba. Drugi problemi od GERB se nemoznost da se vezba. Nedostatok na son. Gubenje na produktivnost. Rodnini ne sfakjaat niz sto minuvas. Ako zaboravis apce da se napies kiselinite se vrakjaat so odmazda.

Operacija e rizik, no povekjeto lugje se srekjni posle operacijata i se vrakjaat vo normalen zivot. E sega ima nus pojavi i uspesna GERB operacija: gasovi. Imaat strasni gasovi povekjeto lugje posle ovaa operacija, ama podobro gasovi otkolku pecenje i kaslica do kraj na zivot. Nekoi lugje moraat da prodolzat so terapija i posle operacijata ama togas terapijata e poefikasna.

Eve gi dokazite za uspesnosta na Nissen fundoplication operacijata:

http://fg.bmj.com/content/5/4/272.abstract
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19801931

So ogled na toa sto se protivite vo Makedonija za ovaa operacija doagjam do zaklucok deka hirurzive vo Makedonija ne se dovolno iskusni za ovaa operacija. Ke zastedam pari pa ke odam da se operiram vo stranstvo. Profesorot Krstevski koj vazi za broj 1 vo Makedonija za gastroenterohepatologija uspea da ja promasi mojava hernija pri gastroskopija. Ne daj boze pa nekoj vo MK da proba da ja popravi. Ke posakuvam da imav GERB.

Eden sovet od mene do site doktori: prestanete da zborite za pazenje na ishrana bidejki ne pravi razlika. Ako dojde debel pacient koj se zali od kiselini recete mu da oslabi. Ama dieti ne se resenie. Jas sum prirodno slab i ja pravev dietata so meseci bez nikakov efekt. Ako ne vi se prezema rizik bidete iskreni. Upatuvajte ne vo stranstvo kaj iskusen hirurg.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Vidi terapijata so inhibitori na protonska pumpa ne e dovolna. Dietata e glupost. Ne pravi nikakva razlika ishranata tuku apcinjata. Apcinjata se efektivni vo golema doza, no pravat drugi problemi: glavobolki, zapek, nekogas proliv. Povekjeto lugje imaat strasni kiselini i pokraj pravenje na se kako sto treba. Drugi problemi od GERB se nemoznost da se vezba. Nedostatok na son. Gubenje na produktivnost. Rodnini ne sfakjaat niz sto minuvas. Ako zaboravis apce da se napies kiselinite se vrakjaat so odmazda.

Operacija e rizik, no povekjeto lugje se srekjni posle operacijata i se vrakjaat vo normalen zivot. E sega ima nus pojavi i uspesna GERB operacija: gasovi. Imaat strasni gasovi povekjeto lugje posle ovaa operacija, ama podobro gasovi otkolku pecenje i kaslica do kraj na zivot. Nekoi lugje moraat da prodolzat so terapija i posle operacijata ama togas terapijata e poefikasna.

Eve gi dokazite za uspesnosta na Nissen fundoplication operacijata:

http://fg.bmj.com/content/5/4/272.abstract
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19801931

So ogled na toa sto se protivite vo Makedonija za ovaa operacija doagjam do zaklucok deka hirurzive vo Makedonija ne se dovolno iskusni za ovaa operacija. Ke zastedam pari pa ke odam da se operiram vo stranstvo. Profesorot Krstevski koj vazi za broj 1 vo Makedonija za gastroenterohepatologija uspea da ja promasi mojava hernija pri gastroskopija. Ne daj boze pa nekoj vo MK da proba da ja popravi. Ke posakuvam da imav GERB.

Eden sovet od mene do site doktori: prestanete da zborite za pazenje na ishrana bidejki ne pravi razlika. Ako dojde debel pacient koj se zali od kiselini recete mu da oslabi. Ama dieti ne se resenie. Jas sum prirodno slab i ja pravev dietata so meseci bez nikakov efekt. Ako ne vi se prezema rizik bidete iskreni. Upatuvajte ne vo stranstvo kaj iskusen hirurg.
So sreka neka ti e kade i da odis.Samo da imas sreka .I vo stranstvo i kaj mnogu iskusni doktori treba osven pari i mnogu sreka da imas.[DOUBLEPOST=1473867736][/DOUBLEPOST]So sreka da ti e kaj i da odis.I bo stranstvo osven pari treba mnogu sreka da imas.I iskusnite znaj ne se sekogas bogovi. Se nadevam da go reshish problemot . Teorijata e edno, statistikata na net e drugo a praksata e treto.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
So sreka neka ti e kade i da odis.Samo da imas sreka .I vo stranstvo i kaj mnogu iskusni doktori treba osven pari i mnogu sreka da imas.[DOUBLEPOST=1473867736][/DOUBLEPOST]So sreka da ti e kaj i da odis.I bo stranstvo osven pari treba mnogu sreka da imas.I iskusnite znaj ne se sekogas bogovi. Se nadevam da go reshish problemot . Teorijata e edno, statistikata na net e drugo a praksata e treto.
Fala. Da, citav za eden Britanec koj go operiral svetski ekspert za ovaa operacija i pak utnal. Sepak resen sum da se operiram. Poz.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Добар кожен лекар во струмица некој да знае ?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Здраво на сите. Дали некој знае добар доктор па и нека биде во приватна клиника кој прави гастроскопија со биопсија? И ако може да биде во битола или околните градови зашто овие само ме вртат од кај еден кај друг доктор и пак ништо. Ми дадоа упат со приоритет за гастроскопија со биопсија за скопје во јзу ук и таму само ми дадоа друг упат со термин. Толку трошок за ништо а и колата ми ја изгребаја и нерви еден куп :mad:. Дали има некој доктор кој прави гастроскопија со биопсија во битолска болница па да ми закаже матичниот кај него или во приватна клиника би ми било од голема помош[DOUBLEPOST=1476378609][/DOUBLEPOST]Здраво на сите. Дали некој знае добар доктор па и нека биде во приватна клиника кој прави гастроскопија со биопсија? И ако може да биде во битола или околните градови зашто овие само ме вртат од кај еден кај друг доктор и пак ништо. Ми дадоа упат со приоритет за гастроскопија со биопсија за скопје во јзу ук и таму само ми дадоа друг упат со термин. Толку трошок за ништо а и колата ми ја изгребаја и нерви еден куп :mad:. Дали има некој доктор кој прави гастроскопија со биопсија во битолска болница па да ми закаже матичниот кај него или во приватна клиника би ми било од голема помош
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Jas sum zadovolen od Sistina kaj Dr. Vasilevski. Cenata e 10000 den. Ti davaat i snimka na DVD od gastroskopijata. Ne idi vo ordinacija Srce. Imaat premnogu star aparat za gastroskopija so koj mi utnaa hijatalna kila. I Remedika e tuka nekade cenata ama ne sum bil. Ke ti zakazat za edna nedela snimanje.

Poz i se najdobro.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Во Филип Втори. Гастроскопија со биопсија е 8000 (цената провери ја да не ја смениле во меѓувреме)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Приметив нешто,еве два пати ми се случи.Кога јадам сува храна,како да ми поминува еж,додека го голтнам залчето.Инаку немам проблем со желудникот.
... јас дури и икам и брзо ќе се напијам вода , може тоа е наследно оти исто и мајка ми е таква ... може штитната жлезда да дава потешкотии во голтање... може и не може ...штом не пречи ептен нема да мислиме на тоа :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
До прва се докажува дека Инхибитори на протонска пумпа имаат нус појави
http://www.health.harvard.edu/digestive-health/do-ppis-have-long-term-side-effects
Се уште треба истражувања да се извршат.

Ако стварно луѓе ги земаат со години без проблем и целосно го решаваат проблемот, немаше луѓе да се жалат по форуми и фејсбук групи колку апчиња се неефективни за киселини во желудник.

Инаку пазам на исхрана и со месеци ги следев сите правила и не видов никакво подобрување. Се слагам дека ако јадеш глупости од сендвичара не можеш да очекуваш подобрување, но нема доказ дека диетата за ГЕРБ е ефективна.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886414/

Во ред ќе барам хирург во странство.
Допрва? NSAID & PPI се нужно зло одамна, нема што да се докажуваат одамна познати работи. Иначе грешка си дека не се ефективни, најголемиот проблем е што огромен дел од луѓето кои имаат проблеми си желудец - дигестија, имаат уствари ниска pH вредност (киселост) па така доаѓа до недоволно обработена храна - која после доведува до дигестивни проблеми, и пораст на патогена - негативна бактерија која преживува и доминира во средина со помала киселост, луѓето немаат проблем со зголемена киселина како што митовите наведуваат.

Диетата е многу ефективна, само мора да се биде упорен и да се парктикува долго, скоро да не постои нешто што не се сузбива - лечи со правилна исхрана. Beatine HCL, кефир, + позитивна габа како Saccharomyces boulardii + zinc carnosine прават осетна промена на подобро, а во одредени случаи доаѓа и до целосна иридација на H Pylori, поготово ако овие 3 додатоци се зимаат во комбинација со "смола" т.е. Pistacia lentiscus (незнам како се вика точно кај нас)

Така да, не си истражил доволно добро за жал, пробај ги предложените додатоци ќе се изненадиш.

Хинт, не пиј вода 1 час пред и 1 после јадење, ако пиеш многу повеќе ја влошуваш работата, друг предлог, јади блендана здрава храна 1-2 недели, следи ги и другите предлози и ти гарантирам дека огромно подобрување ќе имаш. Додади и витамин ц, најмалце 2 грама на ден во поделени дози.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Допрва? NSAID & PPI се нужно зло одамна, нема што да се докажуваат одамна познати работи. Иначе грешка си дека не се ефективни, најголемиот проблем е што огромен дел од луѓето кои имаат проблеми си желудец - дигестија, имаат уствари ниска pH вредност (киселост) па така доаѓа до недоволно обработена храна - која после доведува до дигестивни проблеми, и пораст на патогена - негативна бактерија која преживува и доминира во средина со помала киселост, луѓето немаат проблем со зголемена киселина како што митовите наведуваат.

Диетата е многу ефективна, само мора да се биде упорен и да се парктикува долго, скоро да не постои нешто што не се сузбива - лечи со правилна исхрана. Beatine HCL, кефир, + позитивна габа како Saccharomyces boulardii + zinc carnosine прават осетна промена на подобро, а во одредени случаи доаѓа и до целосна иридација на H Pylori, поготово ако овие 3 додатоци се зимаат во комбинација со "смола" т.е. Pistacia lentiscus (незнам како се вика точно кај нас)

Така да, не си истражил доволно добро за жал, пробај ги предложените додатоци ќе се изненадиш.

Хинт, не пиј вода 1 час пред и 1 после јадење, ако пиеш многу повеќе ја влошуваш работата, друг предлог, јади блендана здрава храна 1-2 недели, следи ги и другите предлози и ти гарантирам дека огромно подобрување ќе имаш. Додади и витамин ц, најмалце 2 грама на ден во поделени дози.
Се е во ред. Почитувам спротивставени мислења, но ако може да ставиш линкови до истражувања кои ги докажуваат твоите ставови. Сум читал за работиве, но нема многу докази и сл. Не викам дека не е вистина ама треба теорииве да поминат низ неколку истражувања или барем да има мислења од стручњаци од универзитети. Се горе наведеново се теории од нутриционисти(најчесто само прогласени) и нутриционистички блогови од сомнителни фаци како на пример The Food Babe.[DOUBLEPOST=1476819222][/DOUBLEPOST]
Допрва? NSAID & PPI се нужно зло одамна, нема што да се докажуваат одамна познати работи. Иначе грешка си дека не се ефективни, најголемиот проблем е што огромен дел од луѓето кои имаат проблеми си желудец - дигестија, имаат уствари ниска pH вредност (киселост) па така доаѓа до недоволно обработена храна - која после доведува до дигестивни проблеми, и пораст на патогена - негативна бактерија која преживува и доминира во средина со помала киселост, луѓето немаат проблем со зголемена киселина како што митовите наведуваат.

Диетата е многу ефективна, само мора да се биде упорен и да се парктикува долго, скоро да не постои нешто што не се сузбива - лечи со правилна исхрана. Beatine HCL, кефир, + позитивна габа како Saccharomyces boulardii + zinc carnosine прават осетна промена на подобро, а во одредени случаи доаѓа и до целосна иридација на H Pylori, поготово ако овие 3 додатоци се зимаат во комбинација со "смола" т.е. Pistacia lentiscus (незнам како се вика точно кај нас)

Така да, не си истражил доволно добро за жал, пробај ги предложените додатоци ќе се изненадиш.

Хинт, не пиј вода 1 час пред и 1 после јадење, ако пиеш многу повеќе ја влошуваш работата, друг предлог, јади блендана здрава храна 1-2 недели, следи ги и другите предлози и ти гарантирам дека огромно подобрување ќе имаш. Додади и витамин ц, најмалце 2 грама на ден во поделени дози.
Се е во ред. Почитувам спротивставени мислења, но ако може да ставиш линкови до истражувања кои ги докажуваат твоите ставови. Сум читал за работиве, но нема многу докази и сл. Не викам дека не е вистина ама треба теорииве да поминат низ неколку истражувања или барем да има мислења од стручњаци од универзитети. Се горе наведеново се теории од нутриционисти(најчесто само прогласени) и нутриционистички блогови од сомнителни фаци како на пример The Food Babe.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Препорака за добар психолог или психијатар? Поточно некој кој освен добар професионалец е и добар за разговор.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Др Камка Пакетчиева, клиника за психијатрија Скопје
А некој добар психолог? Зошто повеќе прашувам за некој добар психолог, отколку психијатар.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Здраво на сите,

Дали можете да ми дадете препорака за некој добар ОРЛ доктор во Скопје? Се мислам да отидам во Систина или кај Д-р. Мери од ПЗУ "Д-р. Мери. Доколку ми препорачувате во Систина, кај кој доктор да отидам?
Дали некој имал искуство со овие доктори? 
Значи да те ислушаат како човек а не како во државно ок си терај немаш гајле -_-

Благодарам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom