Предлог за серии и кратки рецензии

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.245
Поени од реакции
19.467
Последна гледана серија Робин Худ....
Ги изгледав сите три сезони за доста кратко време...некаде за 2,3 недели...
Во една сезона има 13 епизоди....
Доста добра серија,англиска.....
Првата сезона малку според мене е аматерска,но втората и третата не се лоши,би рекол и одлични.......
Има доста комични моменти,доста мајтапи,но и доста акција и возбуда...
Класична авантуристичка серија.....ме бендиса и сценариото....одлични заплети,расплети....:duel:
Не е на одмет да се погледне...:tv:
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.622
Поени од реакции
10.331
Se obidov da ja gledam Carnivale no ne mi se dopadna neshto

The Event i Jericho gi izgledav nabrzina top serii, ako znae nekoj slichni na niv neka kazi :eek:jea:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.352
Поени од реакции
42.213
Мислење за Roswell серијава ?
Планирам да почнам да ја гледам, 3 сезони се во прашање, начекав солидни критики, приказната такоџе ме заинтригира па ме интересира дали вреди да се потрошат над 20 гига за симнување. :)

p.s. Минусот од старт е присуството на Кејтрин Хејгл, али ваљда нема тука толку антипатична да ми биде, помлада е и поненапорна ... ваљда.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.964
Поени од реакции
5.558
Денес почнав да ја глеам Breakout Kings, серија од креаторите на Prison Break... Не ме бива за рецензии, првата епизода ми се допадна. Нешто слична е на PB :)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.018
Поени од реакции
6.043
Денес почнав да ја глеам Breakout Kings, серија од креаторите на Prison Break... Не ме бива за рецензии, првата епизода ми се допадна. Нешто слична е на PB :)
Интересна серија е. Ја почнав минатата недела да ја гледам и мислам дека ќе ја гледам до крај.
T-bag is back. Ова можам само да го кажам, иако е само во 4 епизоди ќе учествува. Сега за сега, секоја епизода си е посебна, не се поврзани, дејство кое би било во 2 епизоде. Сепак е почеток, понатаму можеби и тоа ќе се случи.

3-та епизода имаше премиера вчера.
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
211
Поени од реакции
23
evo posle dva meseci trazenje serija , i gledanje na breaking bad za 5 dena , neso onaka osvezuvacko, barem se odviva brzo , ke utepate nekoe vreme a i dobra e za zaspivanje , BORED TO DEATH , inace prv pat pisuvam na ovaa tema a ve citam decki odamna , keep up ...
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
http://www.imdb.com/title/tt0805663/
Jericho - мистерија, трилер, акција. Серија за која навистина не ми е јасно како можела да се откаже толку рано поради мала гледаност во САД, а какви се не глупи серии траат долго. Има 22 епизоди од прва и 7 епизоди од 2 сезона. За тие што го сакаат овој жанр, теории на заговот и постапокалиптична тематика обавезно да ја гледаат. Ако некој знае каде може да се симнат стриповите што се продолжување на дејството нека пише.

Исто така некои слични серии мистерија, сф, загвори и сл ? Ги имам глеано Lost, Fringe, V, Walking dead, The Event па нешто у тој стил ?
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
15
Поени од реакции
7
Veronica Mars

Неверојатна детективска приказна која ќе ве остави без здив

Veronica Mars е серија која го следи животот Вероника (Kristen Bell). Пред една година таа била како и секоја обична тинејџерка. Имала убава врска со нејзиното момче Duncan Kane син на најбогатиот бизнисмен во Neptun, California. Неговата сестра Lilly (Amanda Seyfried) e нејзина најдобра другарка. Вероника иако не потекнува од богато семејство е дел од елитното друштво поради тоа што татко и е шериф во градот. Се тече во најдобар ред се додека Lilly не биде мистериозно убиена. Татко и на Veronica, Кeith (Enrico Calantoni) се сомнева дека милијардерот Jake Kane е замешан во убиството на сопствената ќерка. Поради ова обвинување и недоволен број на докази Keith е разрешен од фунцијата шериф а Veronica го губи статусот во елитното друштво. По една година таа е аутсајдер. Нејзиниот татко работи како приватен детектив а таа е негов помошник. Нејзините детективски способности ги користи за да заработи пари со тоа што решава случаи за нејзините соученици иако често пати заради тоа влегува во големи неволји. Veronica случајно наоѓа нови докази кои се поврзани со убиството на Lilly и заедно со нејзиниот татко решаваат да ја разрешат мистеријата за тоа кој ја убил Lilly Kane и зошто.
Убиството е всушност и главната мистерија во првата сезона покрај уште 2-3 одлични помали мистерии.
Доколку помисливте дека се работи за уште една обична тинејџерска серија, се лажете. Точно, главното дејство на серијата се врти околу ликови кои се во средно училиште но приказната е многу добро обработена. Секоја епизода си има и свој посебен случај, и сите тие се одлично смислени со расплет кој не можете да го очекувате. Серијата има три сезони. Првата и втората сезона имаат една главна мистерија која се обработува цела сезона додека третата сезона е поделена на неколку помали мистерии кои траат по 6-7 епизоди. Серијата изобилува со одлични дијалози, неверојатен хумор и брилијантна глума. Kristen Bell со оваа улога, според мое мислење, се има надминато себеси глумејќи се од комични ситуации до срцепарателни сцени.
За време на нејзиното прикажување била проследена со одлични критики и била вбројувана во 10-те најдобри серии за сезоната од страна на познати критичари, како и од страна на влијателни ликови во филмската индурија (Joss Whedon, Stephen King...) Штета што е откажана по 3 сезони. Се вртеа некои муабети за филм, но ништо официјално засега.
Серијата нема официјален трејлер но еве неколку fan-made трејлери (spoiler free) кои би можеле да ве упатат во серијата



P.S. Доколку се решите да ја гледате серијата направете го тоа кога ќе имате повеќе време затоа што серијата е жива зараза, подобро ќе можете да го следите дејството и затоа што овозможува максимална уживанција ;)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Мислење за Roswell серијава ?
Планирам да почнам да ја гледам, 3 сезони се во прашање, начекав солидни критики, приказната такоџе ме заинтригира па ме интересира дали вреди да се потрошат над 20 гига за симнување. :)

p.s. Минусот од старт е присуството на Кејтрин Хејгл, али ваљда нема тука толку антипатична да ми биде, помлада е и поненапорна ... ваљда.
Добра е, доста добра.

--- надополнето ---

http://www.imdb.com/title/tt0805663/
Jericho - мистерија, трилер, акција. Серија за која навистина не ми е јасно како можела да се откаже толку рано поради мала гледаност во САД, а какви се не глупи серии траат долго. Има 22 епизоди од прва и 7 епизоди од 2 сезона. За тие што го сакаат овој жанр, теории на заговот и постапокалиптична тематика обавезно да ја гледаат. Ако некој знае каде може да се симнат стриповите што се продолжување на дејството нека пише.

Исто така некои слични серии мистерија, сф, загвори и сл ? Ги имам глеано Lost, Fringe, V, Walking dead, The Event па нешто у тој стил ?
Twilight Zone, The Outher Limits, & The X-Files.

 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Mи треба sitcom-mockumentary. Нешто како The Office, Modern Family.
или било каква комедија со гикови како The IT Crowd, Chuck, The big bang theory
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.401
Поени од реакции
28.580
Agatha Cristie's Poirot

Брилијантинте детективски романи на Агата Кристи за белгискиот детектив Херкул Поаро се преточени во оваа извонредна серија.
Дејството во серијата е помеѓу 1920-1975, значи нема технологии како ЦСИ туку чиста логика во откривањето на злоделата.
Љубителите на детективскиот жанр сигурно би дале позитивна оценка. Глумата е солидна, главниот лик го глуми Дејвид Зуше кој е досега најдоброто отелотворение на Поаро воопшто.
Серијата има 12 сезони, првата сезона била во 1989. Серијата, носејќи ја приказната од романите, знае да ве збуни и да ве натера и вие да ги употребите "your little grey cells".
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Agatha Cristie's Poirot

Брилијантинте детективски романи на Агата Кристи за белгискиот детектив Херкул Поаро се преточени во оваа извонредна серија.
Дејството во серијата е помеѓу 1920-1975, значи нема технологии како ЦСИ туку чиста логика во откривањето на злоделата.
Љубителите на детективскиот жанр сигурно би дале позитивна оценка. Глумата е солидна, главниот лик го глуми Дејвид Зуше кој е досега најдоброто отелотворение на Поаро воопшто.
Серијата има 12 сезони, првата сезона била во 1989. Серијата, носејќи ја приказната од романите, знае да ве збуни и да ве натера и вие да ги употребите "your little grey cells".

:pov::pov:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Пушти си Долината на волците :pos: :pos:

Поаро е поим за квалитетна серија со мал буџет, која и покрај тоа што во неа преовладува еден лик никогаш не е здодевна.
 
G

grande-juve

Гостин
Extras



Чиста десетка. Кога би ги редел за старт во формула 1, прва комедија ми е Curb_Your_Enthusiasm, втора е Extras. И двете имаат многу сличности, од интелегентниот хумор до познати фаци што се глумат самите себе, и се разбира, и двете серии имаат генијалци позади нив: Larry David (Seinfeld, C.Y. Enthusiasm) и Ricky Gervais (The Office, Extras), и едвај чекам да ги видам заедно во осмата сезона на Curb Your Enthusiasm. Што се однесува до Extras, многу ми се свиѓаше што се ориентирале кон квалитет и што не форсирале квантитет па после да ја зезнат, 13 епизоди, англиски хумор на највисоко ниво, и плус во позадина на хуморот се развива поучна приказна, која е прекрасно претставена, и во последната епизода, кај мене го постигна “Хачико“ ефектот. Капата доле за Ricky Gervais.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.093
Extras



Чиста десетка. Кога би ги редел за старт во формула 1, прва комедија ми е Curb_Your_Enthusiasm, втора е Extras. И двете имаат многу сличности, од интелегентниот хумор до познати фаци што се глумат самите себе, и се разбира, и двете серии имаат генијалци позади нив: Larry David (Seinfeld, C.Y. Enthusiasm) и Ricky Gervais (The Office, Extras), и едвај чекам да ги видам заедно во осмата сезона на Curb Your Enthusiasm. Што се однесува до Extras, многу ми се свиѓаше што се ориентирале кон квалитет и што не форсирале квантитет па после да ја зезнат, 13 епизоди, англиски хумор на највисоко ниво, и плус во позадина на хуморот се развива поучна приказна, која е прекрасно претставена, и во последната епизода, кај мене го постигна “Хачико“ ефектот. Капата доле за Ricky Gervais.
А кај ја гледаш Extras? Јас ја барам уште од времето Mac)) ко ми ја предложи, значи пред доста време, ама не најдов ниеден торент со сидери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom