Предлог за серии и кратки рецензии

T

Tetro

Гостин
Дајте некој предлог за некоја лајт комедија.....
Малце ми е доста од драми,мистерии,крими и слично...
...еве овие ги иам изгледно
The Big Bang Theory
How i met your mother
не ни помислувајте на Friends
It's always sunny in Philadelphia
Weeds (иако мош не е оваа бранша сепак мене ми беше без категорија.....колку да се гледа нешто)

Се друго освен ова е добредојдено....
Everybody Hates Chris, 4 сезони, секоја по 22 епизоди (по 20 минути од епизода) 88х20=1760 минути/60= 29,33333 часови
Цели 30 часови без престан да глеаш :vozbud:

 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дајте некој предлог за некоја лајт комедија.....
Малце ми е доста од драми,мистерии,крими и слично...
...еве овие ги иам изгледно
The Big Bang Theory
How i met your mother
не ни помислувајте на Friends
It's always sunny in Philadelphia
Weeds (иако мош не е оваа бранша сепак мене ми беше без категорија.....колку да се гледа нешто)

Се друго освен ова е добредојдено....
Coupling (англиската верзија)
The king of Queens
The office
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Дајте некој предлог за некоја лајт комедија.....
Малце ми е доста од драми,мистерии,крими и слично...
...еве овие ги иам изгледно
The Big Bang Theory
How i met your mother
не ни помислувајте на Friends
It's always sunny in Philadelphia
Weeds (иако мош не е оваа бранша сепак мене ми беше без категорија.....колку да се гледа нешто)

Се друго освен ова е добредојдено....
Би ти ја препорачал Outsourced, нов ситком од кој засега имаат излезено 10 епизоди.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?54929-Outsourced
 

Tanji4ka

Heartless BITCH
Член од
16 јуни 2007
Мислења
42
Поени од реакции
19
Би ја препорачала Entourage, серијава е главно за машката популација бидејки изобилува со шовинистички коментари во серијава дефинитивно го најдов мојот омилен лик Ари Голд и стварно е EPIC.
Исто би ја препорачала Gossip Girl за девојчињата :)
Пред една недела почнав да ја гледам Glee замислете серијава е мјузикал иако ми е малце глупавка......сепак продолжувам да ја гледам :) go figure :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ouran High School Host Club



Серијава има една сезона, правена е според книга.
Во едно престижно училиште Харухи барајќи место за учење ќе влезе во една непозната соба која всушност е збирно место на горенаведениот клуб кој се состои од неколку момчиња. Харухи ќе скрши многу скапа вазна. Бидејќи нема како да ја отплати, ќе мора да се приклучи во клубот и да ги слуша момчињата се дури не го отплати долгот. Е сега момчињата мислат дека Харухи е машко, но кога ќе дознаат дека таа е женско ќе одлучат да го кријат тоа од сите ученици во школото. Подоцна ќе се појават и љубовни чувства.
Серијава е комедија, и мислам дека нема да им се допадне на сите, воглавно ради тоа што опфаќа теми како љубов меѓу двајца браќа, таткото на Харухи е трансексуалец, проституција и такви некои ствари. Али нема веза, стварно има смешни моменти и стварно вреди да се изгледа. Плус се појавуваат поп-ап боксчиња со иронични смешни коментари.
Една од моите омилени серии. Штета што не е подолга.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307


Battlestar Galactica

Must е серијава, не е ко ST или SW со многу pew pew, туку повеќе удира на драма и политика. Препорачливо е да се почне со mini-series прво пошо така е започната. Иначе е римејк на постара серија. И препорачливо е да ја гледате според некој guide, за да ги изгледате сите епизоди пошо има и филмови и вебепизоди.

http://thunderpeel2001.blogspot.com/2010/02/battlestar-galactica-viewing-order.html
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Nurse Jackie

Медицинска сестра + маж и две деца + вадење на венчалниот прстен кога е на работа во болница + шмркање апчиња + супер глумица = интересна серија.

 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.622
Поени од реакции
10.331
Дај кажете некоја серија со драма, напнатост, мистерија, акција? Нешто слично на Лост, Бреајкинг Бед, Декстер.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Lie to me ја гледаше?

Епа, да си ја гледаш. :)
Пука од напнатост и мистерија серијава... и од драма и акција. :icon_lol:


Дај кажете некоја серија со драма, напнатост, мистерија, акција? Нешто слично на Лост, Бреајкинг Бед, Декстер.
Јас би ти го препорачал ремек делото од 16 епизоди, Life on Mars (2006 UK). (значи британската, не амриканскиот римејк од 2008ма).

Пишував и рецензија поназад, [post=3662327]еве ја[/post].
 
T

Tetro

Гостин
Пука од напнатост и мистерија серијава... и од драма и акција. :icon_lol:
Мораше одма да фрлаш камења, нели?
Кој рече дека се бара во целост да бидат застапени сите елементи?
Ама ти си експерт, па не можеш да погрешиш и си секогаш во право. Ништо лично, само објективна проценка на твоето его (кое малку го повредив, ама мораш да се учиш на вакви проценки кои ќе ги слушаш и од други во иднина најверојатно), осеќам дека не сум прв кој ти го кажува ова.

Му понудив квалитетна серија која ја имам гледано (малце загуби на квалитет во третата сезона, ама може да помине).
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Мораше одма да фрлаш камења, нели?
Кој рече дека се бара во целост да бидат застапени сите елементи?
Ама ти си експерт, па не можеш да погрешиш и си секогаш во право. Ништо лично, само објективна проценка на твоето его (кое малку го повредив, ама мораш да се учиш на вакви проценки кои ќе ги слушаш и од други во иднина најверојатно), осеќам дека не сум прв кој ти го кажува ова.

Му понудив квалитетна серија која ја имам гледано (малце загуби на квалитет во третата сезона, ама може да помине).
Не е проблем, кажи што сакаш да кажиш.

Еве јас да ти кажам, според мене, таа серија е далеку од класата на Lost, Breaking Bad и сл. И тоа.

Да се изразам преку камења, јас не ти фрлам тебе туку на серијата. Давам критика (позитивна или негативна) на серијата.
 
T

Tetro

Гостин
Не е проблем, кажи што сакаш да кажиш.

Еве јас да ти кажам, според мене, таа серија е далеку од класата на Lost, Breaking Bad и сл. И тоа.

Да се изразам преку камења, јас не ти фрлам тебе туку на серијата.
Еве и зеленко ти спукав.
Најискрено, Lost ја немам гледано, одбивна ми е некако.
Breaking Bad е серија за почитување, доста динамична.

Серијата ко серија (за Lie ti me), мене ме привлече, и пак ќе кажам дека загуби на квалитет, сценариото го изгуби концептот одамна, ама тоа само мое мислење.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Еве и зеленко ти спукав.
Најискрено, Lost ја немам гледано, одбивна ми е некако.
Breaking Bad е серија за почитување, доста динамична.

Серијата ко серија (за Lie ti me), мене ме привлече, и пак ќе кажам дека загуби на квалитет, сценариото го изгуби концептот одамна, ама тоа само мое мислење.
Види и јас многу серии ги немам цели изгледано. Ама ќе изгледаш неколку епизоди и се познава стилот, добар е или не е.

Конкретно, Lie to me мене ниту ми е одбивна ниту привлечна. Пуштам епизода, си викам овде Тим Рот лом ќе направи, барем колку Vincent D'Onofrio во улогата на детектив Горен. (и двајцата во одреден поглед имаат сличен лик, лик кој на инвентивни начини пробува да извлечи информација од некој) Ама ништо од тоа. А идејата им е добра, има потенцијал.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дај кажете некоја серија со драма, напнатост, мистерија, акција? Нешто слично на Лост, Бреајкинг Бед, Декстер.
V, FlashForward ти се мистерии
Hustle ти е многу добра серија, имаш напнатост и акција.
Жанровиве според мене се, може некој нема да се согласи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom