Предлог за мал бизнис?

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Се си одговори тука... Укрупнување, па маркетинг и борба за странски пазари. Солидни примања ама живот на фарма и незнам колку би ги интересирало лугето во денешно време поготово во средини каде има огромна разлика на услови за живеење релација село - град.

Тоа го наметна модерното живеење за жал. Реално денеска работата на село е 10 пати полесна него порано. Ама пак џабе кога младите не гледаат просперитет таму.

Не се прават за џабе миграциите пријателе, не за џабе си отишол ти за Австралија и си студирал. Да имало некоја иднина тука и јас и ти би останеле во некое село да вртиме големи пари доколку се пружи таква можност.

Ипак ти можеш да ја водиш дискусијата во тој правец бидејќи земјоделството во австралија неможе да се спореди со нашево. Пред некој ден гледав тоа каква механизација има таму чудо едно, се полесно и полесно станува рмбањето а пак нема луѓе за работа :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
Imav edna diskusija so eden dedo koi mi kazuva ni e mladite ne sme sakale vo selo da ziveeme I da rabotime I kako on pravel pari od zemjodelie I farmerstvo I cisti prai mu ostanuvale. I go slusam jas nego edno polovina saat I mi puka filmot pa jas na nego pocinjam da mu pravam matematika I mu velam vaka:

-tu vo seloto zives so tvojata baba sami - on da
-za da gi nasees,izoras pa I rodot da go soberes od nivite parite gi koristis od penzija - on da
-koncentrati hrana sto treba za zivotnite gi kupuvas od penzijata - on da
-zivotot sto go zives so babata hrana,voda, telefon, struja... se od penzija - on da
-za vikendite koga imas povece rabota decata ti doagjat na pomos - on da
ZA KRAJ:

Go prasuvam dali mozam od zivotnite koi ce gi cuvam I sekoj mesec da mi omogucat deteto da go pratam na uciliste da placam pridonesi na drzavata bidejki I jas treba da zemam penzija da placam struja voda telefon I hrana da kupuvam za zivotnite pa I za mojata familija koja nemoze cello vreme da se hrani so organska hrana.

I na krajot dedoto go smeni mislenjeto.

Kaj nas zemjodelie I farmerstvo mozat da rabotat samo penzioneri.
A mladite mozat isto taka ali kako hobi vo slobodno vreme.

Jas barem taka mislam ai takva ni e realnosta kaj nas ako gresam ve molam ispraveteme.
 
F

FARANG

Гостин
Imav edna diskusija so eden dedo koi mi kazuva ni e mladite ne sme sakale vo selo da ziveeme I da rabotime I kako on pravel pari od zemjodelie I farmerstvo I cisti prai mu ostanuvale. I go slusam jas nego edno polovina saat I mi puka filmot pa jas na nego pocinjam da mu pravam matematika I mu velam vaka:

-tu vo seloto zives so tvojata baba sami - on da
-za da gi nasees,izoras pa I rodot da go soberes od nivite parite gi koristis od penzija - on da
-koncentrati hrana sto treba za zivotnite gi kupuvas od penzijata - on da
-zivotot sto go zives so babata hrana,voda, telefon, struja... se od penzija - on da
-za vikendite koga imas povece rabota decata ti doagjat na pomos - on da
ZA KRAJ:

Go prasuvam dali mozam od zivotnite koi ce gi cuvam I sekoj mesec da mi omogucat deteto da go pratam na uciliste da placam pridonesi na drzavata bidejki I jas treba da zemam penzija da placam struja voda telefon I hrana da kupuvam za zivotnite pa I za mojata familija koja nemoze cello vreme da se hrani so organska hrana.

I na krajot dedoto go smeni mislenjeto.

Kaj nas zemjodelie I farmerstvo mozat da rabotat samo penzioneri.
A mladite mozat isto taka ali kako hobi vo slobodno vreme.

Jas barem taka mislam ai takva ni e realnosta kaj nas ako gresam ve molam ispraveteme.

Индиректно уствари кажа точно кој може треба да зе занимава со земјоделство... Тој што има пари и капитал - за да може да издржи.
 
L

Luki Junior

Гостин
За да работеш 50-60 декара земја ти требат некаде 5-6 000 евра чиста пара. За тековни трошоци преку годината.
А такви пари и не се праат така лесно, ако си белосветска мрза. Требе ного жртви и 2-3 години да дојдеш до тај вишок, па да можеш после полесно да дишеш. Не да печалеш, а полесно да дишеш. Колку и да има субвенции, требе прво од џебо да ги дадеш и да се молеш дека ќе ти исплатат половин од них. Од друга страна, се додека земјоделците и производителите се третират како крајни корисници и ги лупат со 20% ддв за репроматеријалите, и други давачки, секојпат ситуацијата ќе е таква каква шо е. Сите дишат на шкрги. Буквално.

Од друга страна нема никаква организација или некакви “експерти“ да одат по селата, да објаснуват, да подучуват, да работат заедно со производителите/земјоделците. Нема преработувачки капацитети шо потпишуват со земјоделците за соработка, и чекат да дојде време за берба за да соберат производството по багателна цена, и си стават марџин од 50-100%.

На крајо кој заебан. Земјоделецо. Крвав е тај бизнис, не е за секој. Требе стомак и грб за него.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
За да работеш 50-60 декара земја ти требат некаде 5-6 000 евра чиста пара. За тековни трошоци преку годината. А такви пари и не се праат така лесно, ако си белосветска мрза.
Луки, колку сакаш не биди мрза, за од земјоделие да земеш 5000 евра треба да се окозиш. Не дај Боже, некоја непогода да те фати и тоа шо си успеал да го тргнеш на страна претходните години, ќе треба одеднаш на тапан да ги лупнеш.
Па и уште 60 декара да работиш, човече ќе треба по поле да спиеш :D

A и убаво сам кажа
Крвав е тај бизнис, не е за секој. Требе стомак и грб за него.
 
L

Luki Junior

Гостин
Луки, колку сакаш не биди мрза, за од земјоделие да земеш 5000 евра треба да се окозиш. Не дај Боже, некоја непогода да те фати и тоа шо си успеал да го тргнеш на страна претходните години, ќе треба одеднаш на тапан да ги лупнеш.
Па и уште 60 декара да работиш, човече ќе треба по поле да спиеш :D

A и убаво сам кажа
Од секој бизнис да заработеш чист кеш требе да се окозеш. Ама финтата е шо никој нејќе да се окозе, и сите сакат со лејка риби да ловат. Дома да седат, и парите сами да идат.

60 декара уопште не е тешко да се работат ако имаш добар трактор со механизација. Ама за да имаш добар трактор со механизација ти требат едно 20 000 евра.
А дека са објектите, гаражите, складовите, гајби, материјали, поправки на механизација, алат? Еден казан за варејне ракија ти е над 1 000 евра да го купеш. Каци или базент за ферментации, итн итн тин.

Земјоделието како земјоделие, не е заебанција. Требе си финансии за да се работе. Не е тава мушни прачка пиј вино. Немате појма колко од човеците се одлучуват на аргатл'к, оти нема ресурси. Полека но сигурно се враќат времиината пред колективизацијата, коа се знае кој е газда, а кој аргат.
(За жал државата се меша со создавајне тртеи, па целата финансиска конструкција на тава нешто е испореметена)
 
Член од
31 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
47
Јас најверојатно ќе почнам нешто со земјоделие да се занимавам. Имаме во село една голема нива и карабина. Сега засега сум уште во фаза на прибирање информации. На пролет ќе почнам со работа па ќе пишам што и како.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Kaj nas zemjodelie I farmerstvo mozat da rabotat samo penzioneri.
A mladite mozat isto taka ali kako hobi vo slobodno vreme.
Од такви што земјоделието го работат како хоби си патиме, чувал 10 кокошки 2 крави и сее хектар-два површина и се кажува за земјоделец. Баш младите може да направат нешто повеќе и да заработуваат солидно, поминало времето на дедо ти..
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Во меѓународнот рејтинг на бизнис-клима Doing Business, Македонја е на доста јако место ;) 25 -та од 189
инаку во првите топ 5 погледнете кои се

http://www.doingbusiness.org/Rankings
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Сакам да започнам еден бизнис може и не е некој бизнис ама сакам да почнам да дистрибутирам леб од пекара низ помал град и околните села. Е сега која би била разумна провизија или процент на продаен леб да ја барам? Инаку тоа би го работел со сопствено возило, јас да турам гориво јас да му вршам поправки, значи се ќе биде од моја страна.
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
97
Поени од реакции
140
imat edna izreka " od brazda gazda na se stanvit"
poslednive nekolku godini ne se isplajka da se raboti zemjodelie...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сакам да започнам еден бизнис може и не е некој бизнис ама сакам да почнам да дистрибутирам леб од пекара низ помал град и околните села. Е сега која би била разумна провизија или процент на продаен леб да ја барам? Инаку тоа би го работел со сопствено возило, јас да турам гориво јас да му вршам поправки, значи се ќе биде од моја страна.
Бензин+амортизација на возило+дневница за тебе= цена на услуга/ провизија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Бензин+амортизација на возило+дневница за тебе= цена на услуга/ провизија.
се тоа како делител во дропката каде броител е бројот на испорачани лебови etc.;)
многу е битно да направи проекција КОЛКУ ЛЕБ може да испорача..Всушност таков сервис е интересен, ако е истовремено испорачува и други производи ..........само со леб..мисламе дека нема да има ни за леб...
Но само мислам , што не значи дека е и така....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
се тоа како делител во дропката каде броител е бројот на испорачани лебови etc.;)
многу е битно да направи проекција КОЛКУ ЛЕБ може да испорача..Всушност таков сервис е интересен, ако е истовремено испорачува и други производи ..........само со леб..мисламе дека нема да има ни за леб...
Но само мислам , што не значи дека е и така....
Кога вака ќе ја собере формулата, на производителот на леб нема да му се исплати да му го носат лебот :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Земјоделието, еднаш мислам веќе спомнав е ЕДИНСТВЕНИОТ ВИСТИНСКИ ИНВЕСТИТОР на планетава Земја.
Од друга страна знам дека сите досегашни влади во историјата на Македонија биле слепи, глуви и глупи за тоа да го сватат, а не само да кажуваат или глумат дека го сваќаат.
Но земјоделието пред се е УМ и НАУКА, ЛОГИСТИКА и ОРГАНИЗИРАНА ДРЖАВА. Се друго е заебанција или хоби...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom