Предлог за мал бизнис?

Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Здраво до сите ,заинтересиран сум за отварање на сендвичара дали може некој да ми помогне што отворил , работи или сакал да отвори...и тн.некој совет правило добри и лоши страни...? п.с стара поговорка прашај паталец а не гаталец. поздрав
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
ke imas cesta poseta na zdravstvena, sanitarna, komunalna, pazarna i ostanati inspekcii. Gospod neka ti e na pomos.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
svoj biznis :pos:
venchava pederi:ROFLMAO:



 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
Neznam dali e tuka mestoto ali me interesira dali imame nie nekoja internet stranica za da vidis gi vidis cenite na golemo zemjodelskite proizvodi kaj nas I kaj komsiite ako ima ce ve molam za linkce.

I dali nekoj znae kolku pari e soncogled kako na rimer eden ton eli 10 toni

vi blagodaram
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Neznam dali e tuka mestoto ali me interesira dali imame nie nekoja internet stranica za da vidis gi vidis cenite na golemo zemjodelskite proizvodi kaj nas I kaj komsiite ako ima ce ve molam za linkce.

I dali nekoj znae kolku pari e soncogled kako na rimer eden ton eli 10 toni

vi blagodaram
Од Србија
http://www.stips.minpolj.gov.rs/
Хрватска
http://www.tisup.mps.hr/Default.aspx

Црна Гора
http://www.amiscg.org/index.html

Линкови до европските информациски системи
http://www.stips.minpolj.gov.rs/content/inostrani-marketing-sistemi-u-poljoprivredi

Македонија
http://www.zpis.gov.mk/?lang=mk
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Специјални празнични конзерви за гејмери пуштени во Британските магазини Game, специјализирани за продажба на видеоигри. Идејата е на студентот Крис Гофри. Тој предложил сите јадења кои се предлагаат за празник, да се стават во конзерва подредени од појадок до ужина како би гејмерите играле по цел ден



 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Me интересира,дали може т.е. законски дозволено да се отвори дуќан,нешто како пиљара-трафика.
Значи да има овошје-зеленчук а и други работи..како кафе-мафе,апарат за кафе,сладолед,цигари и други дрангулии.
Колку е лиценца за алкохол?
Има ли лиценца и за продавање цигари?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Me интересира,дали може т.е. законски дозволено да се отвори дуќан,нешто како пиљара-трафика.
Значи да има овошје-зеленчук а и други работи..како кафе-мафе,апарат за кафе,сладолед,цигари и други дрангулии.
Колку е лиценца за алкохол?
Има ли лиценца и за продавање цигари?
Може секако.
Мислам за алкохол е 20 000 ден, а за цигари нема тие во кеш се плаќаат мислам. @iksimkd мислам дека знае.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Me интересира,дали може т.е. законски дозволено да се отвори дуќан,нешто како пиљара-трафика.
Значи да има овошје-зеленчук а и други работи..како кафе-мафе,апарат за кафе,сладолед,цигари и други дрангулии.
Колку е лиценца за алкохол?
Има ли лиценца и за продавање цигари?
Може се од тоа што си го спомнал да го продаваш на едно место. Лиценца ти треба само за продажба на алкохол, за цигари не. Ако работиш со осетлива храна од типови на месо, млечни производи, и друга таква храна можно е да треба да извадиш и лиценца за ХАСАП систем но тоа незнам како се одредува. А санитарна книшка и проверка на твоето здравје обавезно се прави кога решаваш да работиш во продавница за прехранбени продукти од било каков тип.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
468
Поени од реакции
68
Otvoranje na onlajn prodavnica?zakonski proceduri,kriteriumi za proizvodi,dali treba da bidam ovlasten distributer za da prodavam na primer naocari ili casovnici,nekoj sto znae poveke da kaze.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Чисто од радозналост ме интересира на кој начин ги отвараат заложните куќи,што документи се потребни за тоа да биде се легално?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Пиљара али со ептен богат асортиман на производи , не само овошје и зеленчук. Фактички би дошло како минимаркет во кој ќе можеш да работиш сам , ако имаш веќе многу работа максимум двајца да сте. Баш бев за Бугарија пред некој ден и ми влезе во око едно вакво слично местенце кое работеше со фул пареа. Имаше буквално се , разновидно овошје и зеленчук , цигари , алкохол , мед , тестенини кои ти ги подготвуваат топли , тостови , пици , буквално беше како пекара+пиљара+тобако споено во едно. :icon_lol: Ептен интересно ми стоеше , плус имаше надвор мало место кое беше покриено со цирада и имаше 5-6 мали маси и 2 автомати за кафе. Пуно беше се , а и најинтересно беше што се наоѓа на автопат на 50 километри пред Софија и има многу големи паркинзи за камиони , и вриеше народ. Се одмараат луѓето таму од пат , пијат кафе , пивце , буквално се дупнаа луѓето од работа и што беше најубаво по се изгледа беше семеен бизнис. Работеа постари маж и жена , плус едно помладо девојче , сигурно беа семејство.

Кога би имал вакво место не се ни мислам дали да го отворам , инвестицијата не е поголема од 6-7 илјади евра , па можеш да почнеш и со помалце а после да се прошириш ако ти оди. Сакав јас слично нешто да отворам во Петрич , али ме предомислија во последен момент , а имав и место кај да престојувам без кирија да плаќам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom