Предлог за мал бизнис?

Член од
31 март 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Научи да програмираш и прај софвер! Најмногу ти се исплача да напраиш компјутерска игра! Продавај една копија за $15
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.858
Поени од реакции
34.891
Научи да програмираш и прај софвер! Најмногу ти се исплача да напраиш компјутерска игра! Продавај една копија за $15
Може ова да се научи без високо образование? Има некои курсеви со степени кај што можеш да го научиш тоа до совршенство? Дај малце повеќе детали , ептен ме интересираат вакви работи али ептен сум нула на тоа поле.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Може ова да се научи без високо образование? Има некои курсеви со степени кај што можеш да го научиш тоа до совршенство? Дај малце повеќе детали , ептен ме интересираат вакви работи али ептен сум нула на тоа поле.
Може. Почни со некој курс, читни некоја книга и продолжи со самостојно вежбање.
 
Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
Периодов сфатив дека во Македонија најдобро е да не размислуваш за големи идеи бидејќи живееме во ризизчна, нестабилна и ценовно осетлива економија. Според мое мислење, најсигурно е да се инвестира во услуги бидејќи не врзуваш никакви пари во залихи. Доволно е да прошетате низ град, и да се уверите дека најсигурни бизниси се оние кои се одлично стратешки позиционирани според локација, и со најниски цени.
Едноставни примери кои моментално ми текнуваат се:

- Мини пицеријата во Скопје на Рекорд, каде даваат 2 парчиња пица за 60-70 денари ми се чини дека беше.
- Дисконти во ново отворени станбени комплекси.
- Мини продавницата за грицки (сончоглед, кикирики, семки итн) пред студентскиот дом Пелагонија

Сигурен сум дека со скромен апетит, одлична локација и ниски цени е вистинската формула за успешен бизнис во Македонија.
Најпрост пример е
Стокомак = Локација+Ниски цени
Е сега, кога нудиш ниски цени, не ти се потребни пари за маркетинг и реклами бидејќи потрошувачите го вршат тоа за тебе. За Стокомак, Пицеријата на Рекорд и семкарите, разбрав од другари и комшики. Стокомак до ден денес, нема потрошено денар за маркетинг. Потрошувачите го направија своето.
 
2

~2A

Гостин
Имам некои идеи како да започнам мал бизнис, речиси од 0 во поглед на финансиска моќ. Најбитниот фактор го имам во моја сопственост т.е. дуќанче/место во строгиот центар поточно во пазарот.
На што Вие би одлучиле да го отворите?

Често Ве читам низ овие теми @leandra @Branchez ?
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Имам некои идеи како да започнам мал бизнис, речиси од 0 во поглед на финансиска моќ. Најбитниот фактор го имам во моја сопственост т.е. дуќанче/место во строгиот центар поточно во пазарот.
На што Вие би одлучиле да го отворите?

Често Ве читам низ овие теми @leandra @Branchez ?
Dajgo pod kirija i uzivaj.
 
2

~2A

Гостин
Dajgo pod kirija i uzivaj.
Би бил премногу груб и (не)одговорен доколку речам дека сакам да пробам со било каков (мал) бизнис и да видам што знам и умеам, дали сум научил нешто од средното училиште што го завршив. :)

Имам две идеи со што би започнал, но би сакал и мислења од искусните што мислат да кажат.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Вака, сакам да продавам гевреци и крофни пред училиште е сега дали е законски тоа ? Зошто сепак се продава геврек и крофни крофните сам ќе си ги праам, и дали е законски така да продаваш без трошоци. И кај да најдам количка да купам или изнајмам ако има некој нека пише
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
--е ова е веќе идеа и тоа не само со плетење..... :) која е таа Верена??? Инаку пред мнооогу години во Србија една дизајнерка направи ПОПАРА по Европа со плетачки од некое село таму( села??) кои плетеа нејзини дизајни од чиста волна......
ова нешто слично https://blog.etsy.com/news/2014/etsy-craft-entrepreneurship-expands-to-3-new-cities/
В.Британија преку онлајн курсевите Etsy ги учат како да го претворат своето хоби во бизнис
http://craftentrepreneurship.com/
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Колонијална продавница во скопје или големите градови со достава до дома и нарачки преку интернет..50 ден достава.. нормални цени.. наместо ќирија се плаќа интернет реклама на гугл и фејсбук.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Колонијална продавница во скопје или големите градови со достава до дома и нарачки преку интернет..50 ден достава.. нормални цени.. наместо ќирија се плаќа интернет реклама на гугл и фејсбук.
Ова веќе го има скопски пазар :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Последно уредено:

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Link?

карго скутери- http://tuning.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=215:kangoro-50-4t&catid=1:50-cc-skuteri&Itemid=7
. 950 евра.Со тоа во лето/пролет/есен може да се постигнат сериозни зашети на гориво..
Doma.com.mk или doma.mk. Што прајш со скутерпт во моментот кога некој ќе ти порача 10 пакети пелистерка? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
me intersira za proizvodstvo na toaletna,zapoznat e nekoj povike :)
kolku masini trebaat i dali e isplatliv biznis :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom