Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Никој никому ништо не му наметнува. Секој си има право на избор!
 
R

Rigel Kent

Гостин
Omer se zaprepastiv koga go procitav ova , dali e mozno eden prorok ova da go pravi, ne zboruvame za covek-gresnik tuku za nekoj koj treba da siri moral.

Sahih Bukhari V.7, B62, N. 37
Narrated Ibn 'Abbas:
It was said to the Prophet, "Won't you marry the daughter of Hamza?" He said, "She is my foster niece (brother's daughter). "

Sahih Bukhari 9.140
Narrated 'Aisha:
Allah's Apostle said to me, "You were shown to me twice (in my dream) before I married you. I saw an angel carrying you in a silken piece of cloth, and I said to him, 'Uncover (her),' and behold, it was you. I said (to myself), 'If this is from Allah, then it must happen.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Пази да не ти одговори некој, гледаш дека со мене имаат работа:tv:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Веројатно-така им налага верата, на која се горди. А јас се чудам пак како може некој така да се обраќа и да биде толку толериран, не можам да сфатам навистина како може тоа, но...:smir:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Спирос , те молам побратиме ти овој пат, молим те не не брани, сами ке се браниме ...
Добро побратиме reemteY, но сакам нешто многу важно да разјаснам во врска со Верата (Исламот) на Живото ЕВАНГЕЛИЕ (Исус Христос)!

Тој никогаш не подржувал грев иако не ги убивал, туку ги штител и ги лечел грешниците од нивните духовни (болести) загадувања!

Кога денес некои луѓе (хомосексуалци) што го злоупотребуваат Името и учењето Исусово, се венчаваат или живеат така, тие тоа го прават против учењето и живеењето на Исус Христос и со тоа вршат голема злоупотреба на Него!

Истото важи и за оние (лажни и проклети) луѓе што имаат сексуален однос со малолетници или дури приморуваат неполнолетни деца за сексуален однос, дека тие тоа го прават против учењето и живеењето на Исус Христос и вршат најгнасна злоупотреба!

Кога Исус Христос би ни презентирал една вера (еден ислам) што такви или слични гнасотии одобрува, тогаш Тој за мене би бил сигурен лажго и не би бил отелотворение на БОЖЈАТА ВИСТИНА и јас засигурно би се откажал од Него!

БОГУ Фала и Слава што тоа не е така и Тој (Исус Христос) никогаш не ни помислил на такво нешто а камоли да стори!

Елхамдулилах + ХалелуЈАХ!

Omer se zaprepastiv koga go procitav ova , dali e mozno eden prorok ova da go pravi, ne zboruvame za covek-gresnik tuku za nekoj koj treba da siri moral.

Sahih Bukhari V.7, B62, N. 37
Narrated Ibn 'Abbas:
It was said to the Prophet, "Won't you marry the daughter of Hamza?" He said, "She is my foster niece (brother's daughter). "

Sahih Bukhari 9.140
Narrated 'Aisha:
Allah's Apostle said to me, "You were shown to me twice (in my dream) before I married you. I saw an angel carrying you in a silken piece of cloth, and I said to him, 'Uncover (her),' and behold, it was you. I said (to myself), 'If this is from Allah, then it must happen.

Ќе може превод, те молам?!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Напишано од zimzelen

Да кодошкате и хушкате кога некој не ви одговара
Ako jas huskam sto pravis ti sega.
A sekogas ti ja pocnuvas, koga ja dobivas odgovorot pocnuvas da places.

И, што ти е целта што истото го пишуваш цело време, толку сум ти трн во око па сакаш да ме нема? Кажи отворено, не мора да ме вреѓате по сите теми.
I ti vredjaj me licno, no ne se cepkaj vo religijata.

Ако си сигурен во твојата книга и ако те научила на нешто добро тебе и останатите кои ја следат, верувај немаше вака да се однесувате.
I ti da si pocituvala tvojata kniga nemase islam na sekoj tvoj citat da navredis.

Никогаш не се обратив до некој од форумов лично и не навредив како што вие тоа го правите. А тоа значи дека во книгата од вашиот писател има нешто труло.
Rekov poarno licno navredi mene nego miliardi ludje.
A nasata kniga za zal ne e pisano od pisatelite. I nokogas ne e promenet.
Ai ne sum clen na niedna antihristijanska organizacija da propagandiram po forumi.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
:coffee:Наместо прашање, овојпат на темава ќе изнесам една констатација:
ми се чини дека се ми се разјасни по однос на исламот, како никогаш до сега, ниту едно прашање и одговор што сум го добила на темава не биле подостојни од откровението кое вчера го добив за исламот.
:zver:

И многу сум Му благодарна на Бога за тоа.:pipi:
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Кои факти ?!!!

Зарем виде некој тука изложени факти од не,:nenene: јас освен слепо инаетење од неа не видов ништо друго !!!:smir:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Не се ни сеќавам дека виоопшто сум дебатирала некогаш со тебе, така да...
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Нема потреба со мене, кога ти им се обраќаш на сите муслимани со најниско можен ниво, зарем мора да ме одвоиш мене посебно ?!!!
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
So 19 поста веќе си видел како се обраќам? Најди едно ПРИБЛИЖНО мое слично обраќање како што “дебатирате“ вие и посочи ми.
Јас имам култура и вера која очигледно кај добар дел од вас се сведува на површно миење со вода, ако веќе толку те занима, оди па ископај сличен пост па пријави ме. :tapp:
Се гледа дека те повикале за “тапкање“ рамо и аплаудирање кога се изживувате со некого, ама не се секирај, тоа задоволство нема да ви го пружам:kez::kez::kez:
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
So 19 поста веќе си видел како се обраќам? Најди едно ПРИБЛИЖНО мое слично обраќање како што “дебатирате“ вие и посочи ми.
Јас имам култура и вера која очигледно кај добар дел од вас се сведува на површно миење со вода, ако веќе толку те занима, оди па ископај сличен пост па пријави ме. :tapp:
Се гледа дека те повикале за “тапкање“ рамо и аплаудирање кога се изживувате со некого, ама не се секирај, тоа задоволство нема да ви го пружам:kez::kez::kez:
Напротив, мене никој нигде ме нема повикано, а јас нема да се стрчам по твоите постови, оти ти знаеш многу добро зошто си била банирана со твоите две претходни ника од овој форум
РубиРед и зулејха па сега стана Зимзелен :smir:
Сигурно не си била банирана поради твоето пристојно однесување и висок морал.
Моите 19 поста воопште не укажуваат на тоа дека јас сум нов тука, можеби неактивен во пишување, ама далеку сум од тоа да сум нов.:helou:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Знам дека многу сакате ад се правите паметни и да изигравате детективи, небаре модераторитѕе не знаат која сум.
Кога бев банирана како рубиред-бидејќи ми беше прв бан, незнаев како да прашам зошто не можам да се вклучам и отворив дупли ник-со истом име-рубиред2 по што бев трајно банирана.

Потоа беа зулејка и зимзелен.

Јас ти гарантирам-на ниту едно од тие имиња нема да најдеш нешто слично напишано како што твоите соверници и ти ми се обраќате мене, ама баш на ниедно. Можеби сум сакала дискусија, можеби имало провокации но во контѕекст на дискусијата а што е дискусија ако нема две разлилчни страни=монотонија.

Но со иова однесување на кое беа сведоци илјадници луѓе вие си ја покажавте културата, воспитувањето а пред се дадовте многу лоѓша слика на својата вера.

Знам дека сакате да си одам (муслиманите) и целта ви е таа-нема потреба од вакво бркање, самата ќе си се банирам, бидејќи ни мене не ми одговара вакво ниво на дискусија, мислам, не сум ајс некоја неписмена уличарка таму па ај сеа...не е тоа мое НИВО. И да, јас сум воспитана и горда на она што сум, мене форумот не ми бил место за лекување комплекси и фрустрации, какви што обиди имавме прилика сите да видиме.

Како и да е, оние кои ми се драги знаат каде може да ме најдат, бидете поздравени :smir:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Јас бев потполно изненаден кога разбрав дека зимзелен не е машко и разочаран како се разви целата комуникација! :(

Штета!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom