Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Хмм... чудно, нејзините постови полни со навреди стојат и не ги бришите, а мојот пост во кој и пишав да внимава да не се сопне на излегување се бриши ?!!!
 
R

Rigel Kent

Гостин
Vakvi navredi na zensko da se upatuvaat toa e neverojatno vulgarno, celosno te razbiram no sepak ke te zamolam da ostanes . Se nadevam ke se prezemat merki kon onie koi gi upatija navredite i rabotite ke se donesat vo praviot kolosek.
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Vakvi navredi na zensko da se upatuvaat toa e neverojatno vulgarno, celosno te razbiram no sepak ke te zamolam da ostanes . Se nadevam ke se prezemat merki kon onie koi gi upatija navredite i rabotite ke se donesat vo praviot kolosek.
оооо нашол тужибаба да ми каже што било вулгарно:pos2:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
... i rabotite ke se donesat vo praviot kolosek.
Насилно никогаш неможат да се донесат работите на правиот колосек!

Никогаш! Кога би било поинаку, ТЕМЕЛОТ на СОВРШЕНИОТ БОЖЈИ ИСЛАМ во ИСУС, не би бил тоа што е!

:smir:

п.с. Дали постои можност за помирување помеѓу закараните страни?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Знам дека многу сакате ад се правите паметни и да изигравате детективи, небаре модераторитѕе не знаат која сум.
Кога бев банирана како рубиред-бидејќи ми беше прв бан, незнаев како да прашам зошто не можам да се вклучам и отворив дупли ник-со истом име-рубиред2 по што бев трајно банирана.

Потоа беа зулејка и зимзелен.

Јас ти гарантирам-на ниту едно од тие имиња нема да најдеш нешто слично напишано како што твоите соверници и ти ми се обраќате мене, ама баш на ниедно. Можеби сум сакала дискусија, можеби имало провокации но во контѕекст на дискусијата а што е дискусија ако нема две разлилчни страни=монотонија.

Но со иова однесување на кое беа сведоци илјадници луѓе вие си ја покажавте културата, воспитувањето а пред се дадовте многу лоѓша слика на својата вера.

Знам дека сакате да си одам (муслиманите) и целта ви е таа-нема потреба од вакво бркање, самата ќе си се банирам, бидејќи ни мене не ми одговара вакво ниво на дискусија, мислам, не сум ајс некоја неписмена уличарка таму па ај сеа...не е тоа мое НИВО. И да, јас сум воспитана и горда на она што сум, мене форумот не ми бил место за лекување комплекси и фрустрации, какви што обиди имавме прилика сите да видиме.

Како и да е, оние кои ми се драги знаат каде може да ме најдат, бидете поздравени :smir:
Uste nastavis da lagas, uhh bre ne sum niedna zenska videl da tolku bezramno laze.
Iako taka glumis kako da ti si bila samo edna za diskusija.
Vnatresno imas kompleksi .
Insallah si se pishmanila.
Moze ne si nekoja ulicarka koja spies po ulici , no vo forumot za mene si selanka sto ne placa struja i gradska ulicarka sto nema struja :)
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
oti dodeka go pishuvale to est pardon dodeka im se diktiralo ne znaele za tom novy,madona i eros ramazoti..inace da znaele ke popustele..:music4:



ZOSTO MAKEDONSKITE MUSLIMANI SLAVAT GURGOVDEN?:pop:

A-AAAAAA KONTRADIKTORNOST ILI PAK KE ISKOPATE NEKOE "AMA"?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
oti dodeka go pishuvale to est pardon dodeka im se diktiralo ne znaele za tom novy,madona i eros ramazoti..inace da znaele ke popustele..:music4:



ZOSTO MAKEDONSKITE MUSLIMANI SLAVAT GURGOVDEN?:pop:

A-AAAAAA KONTRADIKTORNOST ILI PAK KE ISKOPATE NEKOE "AMA"?
За музиката во Исламот не знам дали е пишувао, но знам дека постојат различни мислења и ставови од страна на исламските учени.

За тоа зошто " македонските муслимани" го празнуваат ѓурѓовден, ќе одговорам зашто многу милуваат да празнуваат.:tv:

Искрено, нема врска верата со овој празник и незнам зошто бараш контрадикторност. Значи зависно од местото, за едни е ѓурѓовден за други ерделез, за трети дита е лулес ( ден на цвеќето) 5 мај, и така.

Муслиманите во нашиве простори тоа го правеа ( а некои сеуште го прават) на 5 мај.:)
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
За тоа зошто " македонските муслимани" го празнуваат ѓурѓовден, ќе одговорам зашто многу милуваат да празнуваат.:tv:
Зошто си го ставил македонски муслимани во наводници ?

Искрено, нема врска верата со овој празник и незнам зошто бараш контрадикторност. Значи зависно од местото, за едни е ѓурѓовден за други ерделез, за трети дита е лулес ( ден на цвеќето) 5 мај, и така.
Ѓурѓовден е православен празник. Ромите го слават затоа што им останало од времето кога биле православни па сеуште си го прославувата. Што е поентата да славиш православен празник ако си муслиман.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
za pedofilija u islam se istepuvaat postirajki i potkrepuvajki..a vamu kade treba da elaborira za 5tti maj ili seedno so edna recenica zavrsi rabota..znaeme nie shto e gurgovden ama ne znaeme dali nie go zemavme od vas torbesite ili vie si go zadrzavte od prethodniot zivot na hristijani?:toe:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Зошто си го ставил македонски муслимани во наводници ?
Затоа што такви скоро и да не постојат. Манипулацијата со овие луѓе си го направи своето.

Ѓурѓовден е православен празник. Ромите го слават затоа што им останало од времето кога биле православни па сеуште си го прославувата. Што е поентата да славиш православен празник ако си муслиман.
Св. Ѓорѓија е православен празник. Значи според твојата логика и турците биле православни зошто тој ден го нарекуваат hidrelez, и албанците биле православни зошто го нарекуваат тој ден dite e lules (ден на цвеќето), и......:tapp:

Инаку и православните празници, голем дел од нив имаат пагански корени, така да....аналогијата не ти чини...:toe:



za pedofilija u islam se istepuvaat postirajki i potkrepuvajki..a vamu kade treba da elaborira za 5tti maj ili seedno so edna recenica zavrsi rabota..znaeme nie shto e gurgovden ama ne znaeme dali nie go zemavme od vas torbesite ili vie si go zadrzavte od prethodniot zivot na hristijani?:toe:
Знаеш , кога станува збор за претресување одредено прашање од верски аспект, има поголем "зафат" во неговото објаснување, а кога станува збор за нешто што нема врска со Исламот, не гледам потреба да објаснувам на широко.

Инаку, многу нешта вие не знаете, како на пример дека поголемиот дел од вашите православни празници ви се со пагански елементи на одбеележување, но за тоа МИКИ1 ќе ве едуцира на соодветна тема.:)
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Затоа што такви скоро и да не постојат. Манипулацијата со овие луѓе си го направи своето.
Се согласувам. Македонците муслимани или "торбеши" се од македонска националсност само со исламска вероисповест. Манипулацијата си го направи своето и голем дел од нив не се пишуваат ко Македонци само поради верата.
Св. Ѓорѓија е православен празник. Значи според твојата логика и турците биле православни зошто тој ден го нарекуваат hidrelez, и албанците биле православни зошто го нарекуваат тој ден dite e lules (ден на цвеќето), и......:tapp:
Празникот Свети Ѓорѓи е православен а кој како го нарекува не е важно. Ако го славиш Свети Ѓорѓи треба да си православен. Секој што слави православен празник а не е од таа религиозна заедница негова работа.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
more bash tuka se tvoite najjaki verski koreni nemoj mnogu da motash partali....kako shto torbeshite preminale od kauri vo muslimani taka so sebe od toj zivot si go ponele i gurgovden ama pod drugo ime...



za paganskite se fakas znaesh od koga-sporish celo vreme sam so sebe oti nikoj ne spori deka ima paganski karakter..prtot na gla i vidi vaka-PROSTO MORA DA IMAAT PAGANSKI KARAKTER NO NEMAAT PAGANSKA CEL..
 
O

Omer el Faruk

Гостин
more bash tuka se tvoite najjaki verski koreni nemoj mnogu da motash partali....kako shto torbeshite preminale od kauri vo muslimani taka so sebe od toj zivot si go ponele i gurgovden ama pod drugo ime...



za paganskite se fakas znaesh od koga-sporish celo vreme sam so sebe oti nikoj ne spori deka ima paganski karakter..prtot na gla i vidi vaka-PROSTO MORA DA IMAAT PAGANSKI KARAKTER NO NEMAAT PAGANSKA CEL..
Јас го ставив прстот на глаа и размислив, а сега троа подстави го и ти прстот на глаа и подразмисли дека ова што го пишуваш нема никаква врска. Само празно инаетење. :toe:
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
ok..vtoro prashanje..kako se slavi gurgovden kaj muslimanite..koi se obicaite..so koja cel..kako pominuva eden praznicen den gurgovden u muslimanska kuka/dvor?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom