Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
На ова не можам да кажам амин, мислам амин е јак збор. Не се мајтапам со тоа.

Но само ќе потврдам она што кажа, да, вистината секако ќе ја дознаеме еден ден, за некои радосен за други тажен. Ден кога ќе се двојат овците од козите и ќе се дели житото од коровот.
Ova istoto mi bese pisuval ednas mojata dobra drugarka Rybured.
Pa posle nekolku vreme ke ja kazuva isto Zuleika ili Sinatra ili nekoja druga klonirana.

A toj den neka e dobrodojden zatoa sto nema beganje od toj den.
Ako Allah/Bog taka odlucil da se dvojat kozite od ovcite na nego mu se molimo i predajemo.
A radosen veruvam ke bidat tie sto ucat od knigata sto nikogas ne se menuval.
Od denot na prorokot pa do deneska niti eden zarez nema menuvano.
Zatoa sto tie se Allahovi zborovi, a ne od nekolku pisateli.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Ova istoto mi bese pisuval ednas mojata dobra drugarka Rybured.
Pa posle nekolku vreme ke ja kazuva isto Zuleika ili Sinatra ili nekoja druga klonirana.

A toj den neka e dobrodojden zatoa sto nema beganje od toj den.
Ako Allah/Bog taka odlucil da se dvojat kozite od ovcite na nego mu se molimo i predajemo.
A radosen veruvam ke bidat tie sto ucat od knigata sto nikogas ne se menuval.
Od denot na prorokot pa do deneska niti eden zarez nema menuvano.
Zatoa sto tie se Allahovi zborovi, a ne od nekolku pisateli.
Гледам колку убаво ве научил писателот.
Да кодошкате и хушкате кога некој не ви одговара.
И, што ти е целта што истото го пишуваш цело време, толку сум ти трн во око па сакаш да ме нема? Кажи отворено, не мора да ме вреѓате по сите теми.
Ако си сигурен во твојата книга и ако те научила на нешто добро тебе и останатите кои ја следат, верувај немаше вака да се однесувате.

Никогаш не се обратив до некој од форумов лично и не навредив како што вие тоа го правите. А тоа значи дека во книгата од вашиот писател има нешто труло.
 
?

..........

Гостин
Гледам колку убаво ве научил писателот.
Да кодошкате и хушкате кога некој не ви одговара.
И, што ти е целта што истото го пишуваш цело време, толку сум ти трн во око па сакаш да ме нема? Кажи отворено, не мора да ме вреѓате по сите теми.
Ако си сигурен во твојата книга и ако те научила на нешто добро тебе и останатите кои ја следат, верувај немаше вака да се однесувате.

Никогаш не се обратив до некој од форумов лично и не навредив како што вие тоа го правите. А тоа значи дека во книгата од вашиот писател има нешто труло.
Ма цела книга е трула како и сите останати свети книги .....си го перат и онака побледениот мозок.....:helou:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
А што да речиме за оние кои нивниот мозок го перат со типци како Дарвин, Маркс, Енгелс итн.

Кои мислат дека знаат се, а всушност не знаат ништо.:helou:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Не се согласувам со тоа дека сите се трули, ако ништо друго, погледни како денес живеат следбениците на Едната, а како на другата книга, па ќе ти се разјасни.



Eден сегмент само.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Зошто не го земаш сведоштво дека вистинскиот Мухамед нема никаков грев за кој по грешка му се препишува и дека тој всушност бил само еден доследен следбеник на Исусовиот (Евангелискиот) Ислам?

Зошто повеќе ѝ веруваш и ти се допаѓа арапската крвава верзија - во која мухамед своерачно колел десетици евреи, водел војни, дозволувал и потикнувал убиства, имал многу жени и спиел дури со детињаста недолжна малолетница - од сведоштвото на оние што веруваат дека БОГ во Исус ја отелотворил својата Совршена Мудрост за спасение на сите и дека Тој (Исус) ни го престави СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ чиј следбеник беше и вистинскиот, недолжниот Мухамед (с.а.в.с)?

Зошто? Прашај се самиот пред БОГА, пред да дојде страшниот ден на Неговиот суд! Зошто?
Што е тоа нешто во тебе што те тера да веруваш повеќе на злото, одколку на доброто?

Одсрце ти посакувам тебе и на сите луѓе на светот да го препознаат СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Живото ЕВАНГЕЛИЕ, кое е лично Исус Христос!


АМИН! АМИН! АМИН!
Спирос , те молам побратиме ти овој пат, молим те не не брани, сами ке се браниме од дрва што не дават никаков плод освен шишарки!!!:pos2::pos2:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Не се согласувам со тоа дека сите се трули, ако ништо друго, погледни како денес живеат следбениците на Едната, а како на другата книга, па ќе ти се разјасни.



Eден сегмент само.
Ај да видиме како живеат следбениците на другата Книга. :vozbud::vozbud:

Шведската црква одобри хомосексуални венчавки




22.10.2009 13:15



На црковното собрание во Шведска денеска е донесена одлука да се одобри венчавање на хомосексуални парови во Шведската црква, јави Шведската телевизија СВТ.

Одлуката, која се заснова врз предлог на Црковната управа, значи дека Шведската црква и во иднина сака да врши венчавки - но отсега и на хетеросексуални и на хомосексуални парови, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Одлуката на црковното собрание за венчавање на парови од ист пол ќе стапи во сила од 1 ноември годинава.

Шведската црква порано изрази согласност да ги благослови хомосексуалните парови кои стапуваат во партнерство.



Еден сегмент само.

:vozbud::vozbud::vozbud:
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Ај да видиме како живеат следбениците на другата Книга. :vozbud::vozbud:

Шведската црква одобри хомосексуални венчавки




22.10.2009 13:15



На црковното собрание во Шведска денеска е донесена одлука да се одобри венчавање на хомосексуални парови во Шведската црква, јави Шведската телевизија СВТ.

Одлуката, која се заснова врз предлог на Црковната управа, значи дека Шведската црква и во иднина сака да врши венчавки - но отсега и на хетеросексуални и на хомосексуални парови, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Одлуката на црковното собрание за венчавање на парови од ист пол ќе стапи во сила од 1 ноември годинава.

Шведската црква порано изрази согласност да ги благослови хомосексуалните парови кои стапуваат во партнерство.






:vozbud::vozbud::vozbud:
:nesvest::lud::lud::uvo:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
СЕ на земјата е божји створ,како го прифаќате то е ваше лично мислење...
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Da toa e edna od nejasnotiite so koja se sretnuvaat i deneska muslimanite. Moeto mislenje e deka e pogresno imitiranjeto na drugata kultura. Muslimanite mislejki deka ovaa evropskata ne gi zadovoluva islamskite zahtevi, se svrtuvaat kon istocnata (arapskiot nacin na oblekuvanje) kako poprigoden (popristoen). Vo islamot ima pravilo, kako treba covek da se oblekuva, vo sklad so moralnite normi, za da koga ke izleze vo javnosta, ne predizvika bilo kakvi amoralni cuvstva kaj drugite, (prvenstveno se misli na seksualnite kako najrizicna kategorija). So nacinot na oblekuvanje fakticki se amortizira generiranjeto na rizicnite strasti. Primer dali bi reagirale isto ako zdogledate na ulica provokativno oblecena zena i nekoja druga zena koja bi bila pokriena.
 
S

smart ass

Гостин
Ај да видиме како живеат следбениците на другата Книга. :vozbud::vozbud:

Шведската црква одобри хомосексуални венчавки




22.10.2009 13:15



На црковното собрание во Шведска денеска е донесена одлука да се одобри венчавање на хомосексуални парови во Шведската црква, јави Шведската телевизија СВТ.

Одлуката, која се заснова врз предлог на Црковната управа, значи дека Шведската црква и во иднина сака да врши венчавки - но отсега и на хетеросексуални и на хомосексуални парови, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Одлуката на црковното собрание за венчавање на парови од ист пол ќе стапи во сила од 1 ноември годинава.

Шведската црква порано изрази согласност да ги благослови хомосексуалните парови кои стапуваат во партнерство.






:vozbud::vozbud::vozbud:
Тие се лутеранци....католици,или православни никогаш такво нешто нема да сторат.:toe:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Првин убаво информирај се, па потоа носи заклучоци.

Читај сега:

Поради хомосексуалците урната црквичка

МОСКВА - Руската православна црква одлучи да го расчини свештеникот кој на 1 септември годинава во Нижни Новгород венча двајца хомосексуалци. Покрај тоа, до темел е урната и црквичката (капелата) во која беше извршено црковното венчавање. Свештеникот Владимир Енерт ја венча ?вљубената двојка" за 15 илјади рубли, а целата процедура ја снимала една локална новинарка по што избил голем скандал не само во епархијата во Нижни Новогород туку и во цела Русија.

На старешината од една од црквите во Нижни Новгород, Михаил Кабанов, на почетокот од септември му пришле двајца млади луѓе, девојка и момче и го замолиле да им ги даде клучевите од блиската капела (црквичка) за да го изведат црковниот брачен обред, бидејќи наводно тоа не им било дозволено од страна на градските власти. Свештеникот, најверојатно, се сожалил и им ги дал клучевите. Меѓутоа, во капелата се појавило уште едно момче и попот Владимир Енерт. Тој поп и го извршил венчавањето на двојката хомосексуалци, а девојката била новинарка во еден локален весник.

Кога се појави текстот со фотографиите, во Руската православна црква изби голем скандал. Раководството на православната црква го избрка од своите редови попот Владимир Енерт, кој ги венча хомосексуалците, додека старешината на црквата кој им ги дал клучевите нема повеќе да врши божја служба. Еден од гласноговорниците на Руската православна црква, протојерејот Всеволод Чаплин објасни дека поповите ги нарушиле правилата на црковниот живот, па затоа е расчинет Владимир Енерт.

Црквичката во која се венчаа хомосексуалците деновиве е урната до темел, а формалниот изговор е дека во нејзина близина се гради голема црква. Претставниците на црквата велат дека таа била изградена само за привремено користење и се наоѓала на место каде што требало да има голем храм, па тоа е и причината заради која е урната. Сепак, многумина сметаат дека црквата избрзала да ја отстрани капелата за да може што поскоро да се заборави непријатниот настан, т.е. скандалот за кој многу се пишуваше и говореше.

Расчинетиот поп Владимир, наводно, е во депресија и не сака да комуницира со новинарите. Хомосексуалците Денис Гогољев и Михаил Морозов немаа грижа на совеста заради тоа што попот останал без работа, бидејќи велат требал да размисли кога ги зел 15-те илјади рубли. Тој, најверојатно, поверувал дека никој нема да дознае. Сега хомосексуалците на попот му ветуваат работа ако нема од што да живее.

Хомосексуалците кои не ги кријат своите сексуални определувања тврдат дека во Русија, како и во другите земји, се застапени со околу десет отсто. Ако тој податок приближно е точен, тогаш е сосема јасно зошто оние политичари кои однапред се имаат стекнато со таков глас пред изборите одат во геј-клубовите и пријатно си поприкажуваат со своите истомисленици.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
:coffee:Дали сте слушнале за Паштуни? Народ во Пакистан? Што знаете за нив, дали се тие муслимани и како живеат?:hump:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А што да речиме за оние кои нивниот мозок го перат со типци како Дарвин, Маркс, Енгелс итн.
Море пубаво за нив одколку да водам безммислен натпревар кој бил оној вистинскиот (кој всушност е измислен за некој паметен да ве манипулира)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom