Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
2 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Insufficient storage
This device doesn't have enough space to download "...".
Consider deleting apps or content you no longer need and try again.


Овој проблем ми се јавува кога download некој работи од нет, што и да било да спуштам од нет излегува ова.
Си мислев немам доволно меморија и затоа излегува, префрлив некои работи на СД мемориската, ослободив простор во телефонот и повторно излегува истото...
Што можи да е проблем ?
Или со Clean Master Lite исчисти го еднаш и пробај. За мене тоа работи.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Insufficient storage
This device doesn't have enough space to download "...".
Consider deleting apps or content you no longer need and try again.


Овој проблем ми се јавува кога download некој работи од нет, што и да било да спуштам од нет излегува ова.
Си мислев немам доволно меморија и затоа излегува, префрлив некои работи на СД мемориската, ослободив простор во телефонот и повторно излегува истото...
Што можи да е проблем ?
префрли некои апликации на мемориска, намести default storage мемориска да ти биде .
move-to-sdcard.png 07-default-write-disk-sd-card.jpg
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
ова на втората слика ретко кои телефони го имаат.
(тоа е уствари вграден link2sd,
Многу ретки уреди го имаат,
Претежно кинескиве ромови/телефони како Leagoo, Doogee, Tcl и слично)

Samsung/Lg/Sony ја немаат оваа опција и не дозволуваат да се запишуваат систем фајлови и инсталации на sd card.

Можно е да го има кај понекој Alcatel, мада се сомневам.

Оваа опција ја има претежно кај Кинески Ромови или кај кастм ромчиња.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Гледам да купам нов Samsung Galaxy S6, (обичен, не edge), а моментално сум у Франција и имав впечаток дека тука поефтино може да се купи за разлика од кај нас у Мк, ама изгледа не е така.
На Амазон се 600 евра, а на mobelix.com.mk се 400 евра. И ќе отидам да видам у продавница на Самсунг на лице место да не начекам нешто поефтино :)

Ќе препорача ли некој нешто, да купам од Мк или да се спружам 600 евра од Амазон :))
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Гледам да купам нов Samsung Galaxy S6, (обичен, не edge), а моментално сум у Франција и имав впечаток дека тука поефтино може да се купи за разлика од кај нас у Мк, ама изгледа не е така.
На Амазон се 600 евра, а на mobelix.com.mk се 400 евра. И ќе отидам да видам у продавница на Самсунг на лице место да не начекам нешто поефтино :)

Ќе препорача ли некој нешто, да купам од Мк или да се спружам 600 евра од Амазон :))
За 600 ќе купиш S7 Edge тука, не се будали
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Гледам да купам нов Samsung Galaxy S6, (обичен, не edge), а моментално сум у Франција и имав впечаток дека тука поефтино може да се купи за разлика од кај нас у Мк, ама изгледа не е така.
На Амазон се 600 евра, а на mobelix.com.mk се 400 евра. И ќе отидам да видам у продавница на Самсунг на лице место да не начекам нешто поефтино :)

Ќе препорача ли некој нешто, да купам од Мк или да се спружам 600 евра од Амазон :))
провери некои сајтови за споредба на цени, не е само амазон во франција
исти пари е колку кај нас
http://www.twenga.fr/samsung-galaxy-s6.html
http://www.idealo.fr/prix/4699793/samsung-galaxy-s6.html
http://www.touslesprix.com/achat,samsung-galaxy-s6.html
https://www.google.fr/search?q=france+price+comparison&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b#tbm=shop&q=samsung+galaxy+s6
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Ме седна на гз со постов сеа :) Фала ти :)
А баш еве гледам за од Самсунг 600 евра, нз стварно зошто толкава разлика у цена :)
http://www.samsung.com/fr/consumer/mobile-devices/smartphones/galaxy-s/SM-G920FZKAXEF?oTyp=1&oId=49
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
А стварно зошто во Мк би биле поефтини истите телефони, да не е помало оданочување во прашање или слично
Оданочување? по црни канали се носат, небитно, цените се одлични тоа е најбитно
може да начекаш тука и од оператор со 2 год гаранција некој ако го продава
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Ме седна на гз со постов сеа :) Фала ти :)
А баш еве гледам за од Самсунг 600 евра, нз стварно зошто толкава разлика у цена :)
http://www.samsung.com/fr/consumer/mobile-devices/smartphones/galaxy-s/SM-G920FZKAXEF?oTyp=1&oId=49
подобро од тука земи си, ако се враќаш :D. како што кажа Torte Mobile, може нов неотпакуван со гаранција да земиш поефтино
земаат телефони на договор па ги шиткаат после ефтино, само до инстант кеш да се допре
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
4.987
@marambo @Gajche

Тоа на втората слика го имам и јас....
Се ослободи малку место со бришење на кеш, ама сега излегува Storage space running и кажва дека имам само 50МБ слободно, е сега како е со префрлувањето на апликации на СД картичката оти погоре некој напиша дека 99% не се иснталираат на картичката.
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
На сток/фабрички фирмвер/ром
Само 5-10% од апликацијата се префлрла на сд-картица
Се останато останува на интерна меморија

Таа порака за малку меморија константно ќе ти ја вади уредот пошто толку му е "душата"
Или е уред со 4гб интерна меморија или со 8
Ако е уред со 16гб интерна меморија тогаш ти е стварно преполн со апликации
И не би било лошо да напраиш фактори ресет и да не инсталираш многу апликации на уредот

(На кастм ром доколку постои кастм ром
Или на рутиран сток ром може да се измодифицира
Да се инсталира на сд-картица
Али вака ќе биде уредот "шпорет" спор)
Да не се повторувам
Сд картицата е бар 100 пати поспора од интерната меморија
На сд картица се складираат слики/музика
а НЕ апликации

Чаре?
По втор пат
Уред со повеќе интерна меморија бар 16 или попаметно 32гб
Проблемот со insufuciunet storage
не го средуваш у никој случај,стално ќе искача warning.


Sent from my iPad 2 Mini Retina using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
@marambo @Gajche

Тоа на втората слика го имам и јас....
Се ослободи малку место со бришење на кеш, ама сега излегува Storage space running и кажва дека имам само 50МБ слободно, е сега како е со префрлувањето на апликации на СД картичката оти погоре некој напиша дека 99% не се иснталираат на картичката.
а што телефон имаш? колку му е внатрешната меморија?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Имaм LG Leon мислaм дa гo мењaм зa Lumia 550 нoв,Кaжете мислење?
Lumiata нaјверoвaтнo е пoбрзa,незнaм без кoи aпликaции би oстaнaл a штo ги имa aндрoидoт?Акo мoже крaткo мислење o_O
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
Pozz deckii me interesira kolku ke me kosta menjanje na display na lenovo A3300 tablet..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom