Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
За 2015 верзијата сум заинтересиран и штом го користиш можеш да ми кажеш дали си задоволен од него до сега,со батерија како стои,камера итн.[DOUBLEPOST=1464558465][/DOUBLEPOST]

За 2015 верзијата сум заинтересиран и штом го користиш можеш да ми кажеш дали си задоволен од него до сега,со батерија како стои,камера итн.
Батеријата е подобриот дел од телефонот. Ако не си многу на интернет држи 1,5-2 дена, а ако сурфаш повеќе, сепак ќе издржи до касно вечер без полнење.

Процесорот е како што кажав Qualcomm 4 јадрен А53, и 1.5 гига РАМ. Екранот е во подобрите и нема никаква замерка. Се гледа и при најако изложување на сонце. Меморијата е 8 гига но за мене е сосема доволно.. Андоидот е 5.1 и класично како и кај секој Самсунг излгеда менито.

Камерата е 13 мп но еве една слика од манастирот Зрзе од пред една недела и види најдобро сам (нормално намалена на резолуција 1200)


 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Ми треба матична плоча за iPhone 5s. Може и користена, само да работи ок.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Decki imam Samsung I9300 Galaxy S III. Deneska kupiv nova baterija.
Eden od servise za kompjuteri mi vika za prvoto punenje deka nema veza da go ostavam podolgo, prodavacot mi vika da go ostavam da stoe da se pune okole 12-13 saata. Baterijata veke se pune so uklucen telefon ON. Pa dali ima veza sho e uklucen telefono ili trebase TURN OFF prvo da mu napravam i kolku saata da ne go vadam od shtek?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
Батеријата кога ќе се наполни на напон кој предходно е дефиниран како оптимален, чипот за полнење едноставно го прекинува полнењето, и струја не оди кон батеријата. И 33 саати да го оставиш на полнач, едноставно ќе има прекин помеѓу колото на батеријата и колото на полначот
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Батеријата кога ќе се наполни на напон кој предходно е дефиниран како оптимален, чипот за полнење едноставно го прекинува полнењето, и струја не оди кон батеријата. И 33 саати да го оставиш на полнач, едноставно ќе има прекин помеѓу колото на батеријата и колото на полначот
Znaci nema veza ni za prvoto polnenje? Inace koa ja ukuciv baterijata uste u dukjan bese na 50 %. I dali e bitno da ja punam na 20-30 % koga ke ima preostanato?[DOUBLEPOST=1464823297][/DOUBLEPOST]
Батеријата кога ќе се наполни на напон кој предходно е дефиниран како оптимален, чипот за полнење едноставно го прекинува полнењето, и струја не оди кон батеријата. И 33 саати да го оставиш на полнач, едноставно ќе има прекин помеѓу колото на батеријата и колото на полначот
Znaci nema veza ni za prvoto polnenje? Inace koa ja ukuciv baterijata uste u dukjan bese na 50 %. I dali e bitno da ja punam na 20-30 % koga ke ima preostanato?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
Ne e dobro da se prazni do nula. Najdobro e koga ke dojdi na tretina da se polni. A site baterii imaat životen vek na broj na polnenja. Koga ke go dostigne toj broj ednostavno baterijata e gotova. Znači ne e isto vo godinata dali ke go polniš 300 ili 500 pati. Što poveće polnenja, pobrzo i doagja krajot na baterijata
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ne e dobro da se prazni do nula. Najdobro e koga ke dojdi na tretina da se polni. A site baterii imaat životen vek na broj na polnenja. Koga ke go dostigne toj broj ednostavno baterijata e gotova. Znači ne e isto vo godinata dali ke go polniš 300 ili 500 pati. Što poveće polnenja, pobrzo i doagja krajot na baterijata
Malce gledav na youtube nekoi videa i nesum siguren dali dobro sum razbral, spomnuva se da se pune od 50 % do 80 %. Dali se misle na toa ako e baterijata izmegju 20 % ili na 50 % i koga ke se dopune do 100 % znaci dopunuvanjeto e 50 - 80 %, ili?[DOUBLEPOST=1464828092][/DOUBLEPOST]
Ne e dobro da se prazni do nula. Najdobro e koga ke dojdi na tretina da se polni. A site baterii imaat životen vek na broj na polnenja. Koga ke go dostigne toj broj ednostavno baterijata e gotova. Znači ne e isto vo godinata dali ke go polniš 300 ili 500 pati. Što poveće polnenja, pobrzo i doagja krajot na baterijata
Malce gledav na youtube nekoi videa i nesum siguren dali dobro sum razbral, spomnuva se da se pune od 50 % do 80 %. Dali se misle na toa ako e baterijata izmegju 20 % ili na 50 % i koga ke se dopune do 100 % znaci dopunuvanjeto e 50 - 80 %, ili?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Malce gledav na youtube nekoi videa i nesum siguren dali dobro sum razbral, spomnuva se da se pune od 50 % do 80 %. Dali se misle na toa ako e baterijata izmegju 20 % ili na 50 % i koga ke se dopune do 100 % znaci dopunuvanjeto e 50 - 80 %, ili?[DOUBLEPOST=1464828092][/DOUBLEPOST]
Malce gledav na youtube nekoi videa i nesum siguren dali dobro sum razbral, spomnuva se da se pune od 50 % do 80 %. Dali se misle na toa ako e baterijata izmegju 20 % ili na 50 % i koga ke se dopune do 100 % znaci dopunuvanjeto e 50 - 80 %, ili?
Од она што јас го знам најфино е да се полни од 20% до 80 или 100 %. Батеријата да не падне на 0 но и да не се полни на 100% со саати бидејќи јас како го запаметив, тоа ја загрева батеријата и кога е подолго време и долгорочно го намалува капацитетот. Еднаш на месец, два е добро да ја истрошиш до нула и наполниш до 100% заради калибрација, односно точно да ги прикажува процентите, да не биде пример 53% и потоа одеднаш да падне на 49%
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
Здраво дечки :) Едно пријателче зеде LeTV 1S (кинески бренд) и кога е поврзан на 4Г мрежа е недостапен o_O А кога е на 3Г поврзан, го нема тој проблем и може да прима повици. Инаку тој е на ОНЕ.ВИП мрежа. Пробавме со од Т-Мобиле картица и работи се како што треба и на 4Г и на 3Г.
Дали некој знае што може да биде проблемот :toe: Позз
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
До фирмверот на телефонот можно да е проблем.
Доколку кога е на 4Г може да сурфа односно има интернет тогаш можно е да нема Voice опција на фирмверот за Европски фрекфенции односно не ја подржува фрекфенцијата на Вип.

А доколку нема ни 4Г интернет на Вип, тогаш самиот телефон не ја подржува 4Г фрекфенцијата на Вип и нема да може да користи 4G-LTE на Вип,
ќе може само 3G-wcdma

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
1
До фирмверот на телефонот можно да е проблем.
Доколку кога е на 4Г може да сурфа односно има интернет тогаш можно е да нема Voice опција на фирмверот за Европски фрекфенции односно не ја подржува фрекфенцијата на Вип.

А доколку нема ни 4Г интернет на Вип, тогаш самиот телефон не ја подржува 4Г фрекфенцијата на Вип и нема да може да користи 4G-LTE на Вип,
ќе може само 3G-wcdma

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Мене ме буни пошто за подршка на фреквенциите проверив на www.willmyphonework.net и покажува дека и Вип и Телеком имаат исти фреквенции :/
А солуција на овој проблем ќе биде друг фирмвер да се стави ?
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Најлесен начин за роот на Самсунг Ѕ6 , с6 едге да не е преку один, со кинго роот не поминуваат?

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Мене ме буни пошто за подршка на фреквенциите проверив на www.willmyphonework.net и покажува дека и Вип и Телеком имаат исти фреквенции :/
А солуција на овој проблем ќе биде друг фирмвер да се стави ?
За жал немаат исти фрекфенции,
Не зрачат ист 4G-LTE band
VIP и Telekom. Mk

Telekom/T-mobile mk
Зрачи 4G-LTE на 1800mHz

Vip
Зрачи 4G-LTE на 800mHz (810-812 а и 910-912,мешаат/шараат)
(моментално мењаат инфраструктура, така само Господ знае на која фрекфенција и кој бенд зрачат сега)

Telekom и ONE
3G/wcdma зрачат на 1900/2100mHz

VIP
3G-WCDMA Зрачи на 900/2100
У периферија на 900мхз.

(ако некој знае точно на која Фрекфенција и бенд зрачат VIP
Нека ме корегира и пише/едитира)

А тоа дали ќе работи и фаќа 4Г со друг фирмвер,
Дур не се проба/тестира, ништо не е сигурно.

пресели се на телеком :D -шала




Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Последно уредено:
B

bngj45

Гостин
За жал немаат исти фрекфенции,
Не зрачат ист 4G-LTE band
VIP и Telekom. Mk

Telekom/T-mobile mk
Зрачи 4G-LTE на 1800mHz

Vip
Зрачи 4G-LTE на 800mHz (810-812)
(моментално мењаат инфраструктура, така само Господ знае на која фрекфенција и кој бенд зрачат сега)

Telekom и ONE
3G/wcdma зрачат на 1900/2100mHz

VIP
3G-WCDMA Зрачи на 900/2100
У периферија на 900мхз.

(ако некој знае точно на која Фрекфенција и бенд зрачат VIP
Нека ме корегира и пише/едитира)

А тоа дали ќе работи и фаќа 4Г со друг фирмвер,
Дур не се проба/тестира, ништо не е сигурно.

пресели се на телеком :D -шала




Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Тоа значи дека и на мене нема да ми работи 4Г на S5 G900I?
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Провери си го тој модел кои фрекфенции ги подржува
Доколку ги подржува тие фрекфенции што се на сликите,
тогаш ќе имаш 4Г.

(Ако не ти се јасни фрекфенциите од сликиве,
многу лесно можеш да провериш,
Стаи телеком и Вип сим картици што имаат 4Г у пакет, ако закачи 4Г,значи ќе ти фаќа)

Колку што прочитав, користиш One-dzabest
На Џабест 4G-LTE малце потешко,
One сеуште тестираат 4Г(веќе 2 и кусур години тестираат, никако да го пуштат)
На џабест според мене нема шанси 4Г да пуштат.
(бар телеком немаат сеуште на припејд пакетите 4г пуштено ако не се лажам)

На крај краева, што ќе ви 4G,
Имаме по 2 или 10gb трансфер у пакетите, ќе се потроши за 2.дена ако имаш 4Г и гледаш стримуваш на 4Г
Само ќе ви цеди батерија пошто сеуште не е баш стабилен 4Г сигналот низ цела МК ни кај телеком.

Vip и One немаат 2G/3G асална мрежа низ МК,не па 4G.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom