Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
12 ноември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
47
еве вака ми се појавува нонстоп
--- надополнето: 29 јануари 2014 во 01:15 ---
дај принтскрин и во таск менаџер види дали го дава во процесите
или пак вака и го дава во такс менаџер
 

Attachments

Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Има некој искуство со JXplorer и LDAP? Имам семинарска за првото, и пред да објаснувам нешто морам да се конектирам. Со што се конектирам уствари, кој хост и порта? Пробав демек да инсталирам таков сервер, dxserver беше изгледа, ама ништо не бидна, каша попара :D. Значи целта е првин да се конектирам, а после со рачно додавање и менување на ldif датотеки ќе си ја пишувам семинарската.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
77
Поени од реакции
73
Има некој искуство со JXplorer и LDAP? Имам семинарска за првото, и пред да објаснувам нешто морам да се конектирам. Со што се конектирам уствари, кој хост и порта? Пробав демек да инсталирам таков сервер, dxserver беше изгледа, ама ништо не бидна, каша попара :D. Значи целта е првин да се конектирам, а после со рачно додавање и менување на ldif датотеки ќе си ја пишувам семинарската.
Немам некое искуство со JXplorer, но со што и да се конектираш потребно е нормално да имаш некој LDAP сервер за да се конектираш и да вршиш операции. За адреса обично зависи кај ти е поставен серверот пр. ако ти е локално серверот на локалхост ќе се конектираш на порта 389 или 636 во зависност од тоа дали е обична(389) или сигурна конекција(636). Доколку немаш никаков сервер едноставен за работа конфигурирање и работа ти го препорачувам Apache. Пишува дека е подржан на Windows, Linux и Mac оперативен, имам искуство со linux и е ок.
 
Член од
12 ноември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
47
Има некој да ми помогне со проблемот за скајп???
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Некој да ми каже полесен начин за активирање на Windows 7 Ultimate 32-bit (Genuiune), поголем дел од видеата што се на јутјуб се нефункционални? Ако има некој линкови за симнување, нека ми прати ПП.
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Македонски софтвер за фактури и тие работи каде можам да најдам? Фала однапред :D
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.475
Некој да ми каже полесен начин за активирање на Windows 7 Ultimate 32-bit (Genuiune), поголем дел од видеата што се на јутјуб се нефункционални? Ако има некој линкови за симнување, нека ми прати ПП.
Пробај со KMS Activator.
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
дали некој се сретнал со следниов проблем. користам xp, и кога ке снимам на усб сите фајлови ми ги прави како шорткат(најверојатно е некој вирус), и кога ке го ставам усбто на друг пц се заразува одма и тој пц со истиот проблем.
го отрив каде е ама не можам да го избришам од регистерот, со самото бришрње кога ке ставам усб одма се враќа. Ева за што станува збор.



како да ги избришам сите траги од fimwtuazdt.vbs фајлот, барав по нетов не постои такво нешто.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@dragansk
Kaspersky Rescue Disk исото ке го изрежеш и ке бутираш од него, се подига како посебен оперативен со графичка околина имаш видеа на јутјуб како се користи, најбитно е да го апдејтираш прво со најнова база, чисти гарантирано.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.701
Поени од реакции
27.628
дали некој се сретнал со следниов проблем. користам xp, и кога ке снимам на усб сите фајлови ми ги прави како шорткат(најверојатно е некој вирус), и кога ке го ставам усбто на друг пц се заразува одма и тој пц со истиот проблем.
го отрив каде е ама не можам да го избришам од регистерот, со самото бришрње кога ке ставам усб одма се враќа. Ева за што станува збор.


како да ги избришам сите траги од fimwtuazdt.vbs фајлот, барав по нетов не постои такво нешто.
Не сум сигурен дали е сеуште вака но вирусите и црвите преку USB користат само еден начин за автоматска инфекција, а тоа е преку autorun.inf фајлот.
Направи disable на autorun
  1. Click Start, click Run, type Gpedit.msc in the Open box, and then click OK.
  2. Under Computer Configuration, expand Administrative Templates, and then click System.
  3. In the Settings pane, right-click Turn off Autoplay, and then click Properties.

    Note In Windows 2000, the policy setting is named Disable Autoplay.
  4. Click Enabled, and then select All drives in the Turn off Autoplay box to disable Autorun on all drives.
  5. Click OK to close the Turn off Autoplay Properties dialog box.
  6. Restart the computer.
Намести да ги гледаш и системските фајлови. Отвори my computer, tools -> folder options -> view -> одштиклирај hide operating system files и штиклирај show hidden files

Откако ќе се осигураш дека си ги избришал сите траги од вирусот, направи си сам фолдер со име autorun.inf во секоја партиција (C:\, D:\ итн). Ова ќе превентира заразување преку autorun.inf фајлови, иако disable на autorun би требало да заврши работа.
Стави го USB-то. Сега нема да ти се зарази компјутерот. Отвори го, би требало да ги видеш сите фолдери што ги има скриено и да си вратиш податоци ако сакаш. Направи и во USB-то autorun.inf фолдер за да не закачуваш вируси од други места.
Вирусот праи шорткати од фолдерите а всушност шорткатот е до некој .exe вирус/црв. Избриши ги шорткатите.
Ако имаш autorun.inf фолдер во usb-то, следен пат ниту ќе префатиш вирус ако го ставиш во друг компјутер, ниту ќе инфицираш друг компјутер со твоето usb.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.989
Поени од реакции
14.780
Анон,дали оваа цела постапка е добра и за незаразен компјутер и УСБ?Те. дали можам и јас да го исподесам вака комјутерот и да нема проблеми од некој друг вид
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Зошто неможам да читам DISQUS коментари на Chrome? На Firefox си е се ок, али на хром не ги отвара, пример на Мотика.мк неможам да гледам кој што има коментирано o_O
Форматирање не помага, од Windows 7 се префрлив на 8.1 и пак го имам истиот проблем, очигледно фали некој додаток на Chrome.
 
Член од
19 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ајде помош кој знае како да изрежам цд само за еднаш мислам од кога ќе го изрежам да не можат да го копират и преснимуват ;)
--- надополнето: 2 февруари 2014 во 21:03 ---
Ајде помош кој знае како да изрежам цд само за еднаш мислам од кога ќе го изрежам да не можат да го копират и преснимуват?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
98
Поени од реакции
12
Ајде помош кој знае како да изрежам цд само за еднаш мислам од кога ќе го изрежам да не можат да го копират и преснимуват ;)
--- надополнето: 2 февруари 2014 во 21:03 ---
Ајде помош кој знае како да изрежам цд само за еднаш мислам од кога ќе го изрежам да не можат да го копират и преснимуват?
http://www.youtube.com/watch?v=bAfctsQNptA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom