Помош за проекти по филозофија и психологија

Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Дечки ве молам дајте некоја семинарска по Филозофија на право зошто до сабота треба да ја пратам на маил. Темата не е битна .
Поздрав ,


 

Mason_Petrarka

Servant of Morgoth
Член од
19 декември 2009
Мислења
157
Поени од реакции
23
дали некој можи да ми "поткажи" нешто повеќе за Позитивна Психологија? неможев да најдам скоро ништо.. ако имате линк или нешо слично ве молам постирајте.. фала однапред :******
 

rotten88

Исус .
Член од
20 февруари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Егзистенцијализам

Да не може некој случајно да ме упати во Егзистенцијализмот т.е Филозофијата на Апсурдот на Ками ?

Го имам читано Ками заедно со Сартр , но проблемот што го имам е : Како моето знаење да го претворам во проект за државна матура ? :toe:
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Да не може некој случајно да ме упати во Егзистенцијализмот т.е Филозофијата на Апсурдот на Ками ?

Го имам читано Ками заедно со Сартр , но проблемот што го имам е : Како моето знаење да го претворам во проект за државна матура ? :toe:
Па, кој те терал таа тема да ја одбереш? :) Нема мењање?
И добро, ако знаеш што е тоа. Прво во вовед ќе напишеш кој е Ками, кратка биографија, после ќе пишуваш за неговите дела, па поконкретно обработка на тие што е застапен апсурдот, и ако треба задржи се на едно поконкретно, и после пишувај општо за апсурдот. Ама не во прво лице, јас мислам, јас вака јас онака, него труди се тоа да го напишеш како научен текст, и глеј негде да најдеш нешто, преведи, види позади на некое книгиче од Ками, сигурно пишува. А и у тие прирачниците за македонски за матура сигурно пишува нешто повеќе за тоа. Ќе се снајдеш, бе. :)
 

rotten88

Исус .
Член од
20 февруари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Па, кој те терал таа тема да ја одбереш? :) Нема мењање?
И добро, ако знаеш што е тоа. Прво во вовед ќе напишеш кој е Ками, кратка биографија, после ќе пишуваш за неговите дела, па поконкретно обработка на тие што е застапен апсурдот, и ако треба задржи се на едно поконкретно, и после пишувај општо за апсурдот. Ама не во прво лице, јас мислам, јас вака јас онака, него труди се тоа да го напишеш како научен текст, и глеј негде да најдеш нешто, преведи, види позади на некое книгиче од Ками, сигурно пишува. А и у тие прирачниците за македонски за матура сигурно пишува нешто повеќе за тоа. Ќе се снајдеш, бе. :)
Леееееееле фала многу !! Боље одговор неможев да добијам !! ФАЛА ФАЛА ФАЛА ФАЛА :D

Ако средам се како што треба , частам ! :D:vozbud:
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Леееееееле фала многу !! Боље одговор неможев да добијам !! ФАЛА ФАЛА ФАЛА ФАЛА :D

Ако средам се како што треба , частам ! :D:vozbud:
Де, бе, нишо посебно не ти кажав :) Тоа се работи што се подразбираат за пишување проектна, ја онака општо ти набројав. Сеа ти ќе треба да си го средиш. И сигурно имате некои прирачници за пишување проектни, види таму разглеај точно што како треба, со вовед, главен дел, заклучок, користена литература... Ќе се снајдеш, сигурно :)
 

rotten88

Исус .
Член од
20 февруари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Де, бе, нишо посебно не ти кажав :) Тоа се работи што се подразбираат за пишување проектна, ја онака општо ти набројав. Сеа ти ќе треба да си го средиш. И сигурно имате некои прирачници за пишување проектни, види таму разглеај точно што како треба, со вовед, главен дел, заклучок, користена литература... Ќе се снајдеш, сигурно :)
имам работено и претходно проекти , али професорот ме напна сакал мојата да ја користи како пример за другите , демек најдобра да била а у ... и затоа толку збрки едно друго , да беше за нормален проект немаше да кревам толку џева , пошто доооолго време ме измачува за ова , затоа толку се радувам :D
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
" Сина Ѕверка "

Германскиот мит за " Сината Ѕверка " некој да го напише, да даде линк или слично. Читав за Ниче и неговиот Суперчовек, го сретнав ова ама ни гугн не познава " Blue Monster ". Не знам како на друг начин да барам, можеби и врска нема со филозофија ова, но Ниче па тука мислам е најкомпетабилно да прашам. Благодарам однапред.
 
С

сашенко

Гостин
Другар, семоќниот гугл за blue beast german myth ми нуди убавицата и зверот:toe:, мада нема ништо плаво на зверот ама може на blue beast го асоцира плавото палто што го носи зверот таа вечер кога му ја местат бел...Ај кажи ти нешто повеќе или нешто по кое би можеле да го бараме попрецизно па ке се потрудам вечерва и ке најдам нешто сигурно...Зашто Плава зверка можеш да наречеш и плаво ламборџини а гугл не чита мисли туку наоѓа по клучни зборови така да кажи нешто што ке му даде насока и да ни најде што бараме...:nesum:
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
На Ниче натчовекот е слободна личност, се потврдва во борбите, тој е воин и гениј, смел и храбар, творец и возвишен, создава големи дела и урива. Не подлегнува на никакви правила, освен на тие што сам си ги поставил. Тоа е " сина ѕверка" (германски мит) која во занес оди од потфат до потфат. - цитирав
 
L

Liberation

Гостин
Ubermensch, Overman, Superman. За плава ѕверка, прочитај ја Гинеалогија на моралот.

И еден совет: не забегувајте многу по овие филозофии. Штетни се...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
...еден совет: не забегувајте многу по овие филозофии. Штетни се...
Кога се радикализираат и се користат како база на еден извитоперен систем на селективна утопија, стануваат штетни. Ама за тоа не е виновна идеолошката матрица или изворниот текст.

@До авторот на темата - За прашања од ваков тип, овде обрати се. И да не се за проект (а претпоставувам дека се), сепак за да заштедиме простор со темите најдобро е тука да се бафтате со терминологии. Ќе му се најде на некој. :)
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Proektna: Samosvesta i marginalniot covek vo sovremenoto opstestvo!!!!

Vaka, mi trebit proektna zadacha na ovaja tema "Samosvesta i marginalniot covek vo sovremenoto opstestvo", po sociologija mi e, ama ne najdov takva tema, zato ovde ja otvoriv temata. Ako ima takva tema premestete ja ovaa tamu...
Znachi, ako mozit nekoj da napisit proektna na ovaja tema od 10 strani... normalno bi platila za celiot trud.

Ke ve zamolam kazete vo pp.

Fala, pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom