Помош за проекти по филозофија и психологија

Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Утилитаризам


Утилитаризмот е етичка, правна, социјална, економска и психолошка теорија која како најголема вредност ги го истакнува стремежот кон корисност. Но не станува збор за нешто едноставно користољубливо туку се тежнее кон повисока добивка кон реализирање на нешто што со високата дејност и со потрајното сначење го задоволува субјектот на дејствувањето.

За утилитиаризмот стремежот кон “Корисното” има исто значење како и настојувајнето да се достигне среќа, да се дојде до она што сите го бараме, дури и оние кои имаат се, а секако и оние кои имаат малку, или пак животот им одзел се. Утилитаризмот не говори за луѓе повлечени во себе , и заинтересирани само кон себе.

Ако знае некој уште може да ми помогне бидејќи спремам презентација.
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Странава е српска и книгите се на српски, но изборот е одличен, не само за филозофија, туку и за сите други теми и што е најбитно бесплатна е и може да се симне било која електронска книга:

www.baneprevoz.com
:smir:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ај на мене некоја филозофија за смртната казна и за казните воопшто,како влијаат врз нас и сл.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Ми треба општо све за Философија на апсурд



фала унапред
Ако ти треба филозофија на апсурд земи читај го Алберт Ками, поточно "Митот за Сизиф"(ама не само делот за Сизиф, него целата книга), баш тоа го обработува и ми се допаѓаат некои негови размислувања што ги изложува, прочитај ако не те мрзи:smir:

Ај на мене некоја филозофија за смртната казна и за казните воопшто,како влијаат врз нас и сл.
Ти го предлагам Достоевски, тој обработува баш такви психолошки теми. И кај Алберт Ками можешм да видиш нешо.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ај на мене некоја филозофија за смртната казна и за казните воопшто,како влијаат врз нас и сл.
Влијаат одлично.
Тој шо убил без потреба, треба да биде убиен со потреба.
Не треба да се тинтра у затвор 50 години, да троши храна,струја,вода,место, па и таму да праи бељи..
Неможам да ти помогнам многу, бидејќи сеуште не изучувам Филозофија..али у секој случај, еве ти мој став.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ти го предлагам Достоевски, тој обработува баш такви психолошки теми. И кај Алберт Ками можешм да видиш нешо.
Влијаат одлично.
Тој шо убил без потреба, треба да биде убиен со потреба.
Не треба да се тинтра у затвор 50 години, да троши храна,струја,вода,место, па и таму да праи бељи..
Неможам да ти помогнам многу, бидејќи сеуште не изучувам Филозофија..али у секој случај, еве ти мој став.
Исто мислам и јас :) ама работата ми беше некој готов да не има за да не се мачам и да филозофирам на 20 страни(проектна задача ми е) :smir:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Имате некој материјал за некој филозоф претставник на постмодернизмот?
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
ако му тебаат на некој материјали за психологија и слично нека пише на ПП :helou:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ми треба одговорот на ова навидум едноставно прашање:
Кој филозоф истакнал дека луѓето можат да ги избегнат филозофите, но не можат да ја избегнат филозофијата?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
ми треба итно семинарска за филозофска антропологија
ви благодарам однапред на оние кој ке ми помогнат
:salut:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Луѓе! Јас се најдов во ќорсокак!
Никаде не можам да најдам за причините за појавувањето на филозофијата.
Најдов литература за античка филозофија, за подробна разработка на тој поим, за историја на филозофијата, ама никаде конкретно за тоа зошто се појавила филозофијата. Anyone? :(
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Луѓе! Јас се најдов во ќорсокак!
Никаде не можам да најдам за причините за појавувањето на филозофијата.
Најдов литература за античка филозофија, за подробна разработка на тој поим, за историја на филозофијата, ама никаде конкретно за тоа зошто се појавила филозофијата. Anyone? :(
Mе мрзи да преведувам.
Луѓето почнале да размислуваат зашто се на светов, кои се, што се, т.е. да размислуваат за “големите прашање“.
Воглавно почнале да полемизираат за:

understanding the fundamental causes and principles of the universe; explaining it in an economical and uniform way; the epistemological problem of reconciling the diversity and change of the natural universe, with the possibility of obtaining fixed and certain knowledge about it; questions about things which cannot be perceived by the senses, such as numbers, elements, universals, and gods; the analysis of patterns of reasoning and argument; the nature of the good life and the importance of understanding and knowledge in order to pursue it; the explication of the concept of justice, and its relation to various political systems
 

Kajgana Shop

На врв Bottom